Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema temperatura ACM centrala...

La Sinesti pe magistrala

,,Razbunarea tocilarilor: la ce s...

Bardonecchia, stațiunea de s...
 Cum il poate incerca Zeul biblic ...

Avocat imobiliar pentru vicii asc...

Achizitie miniPC.

In ce an este bine sa cumperi tel...
 Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...

Germania a legalizat consumul de ...

Frigidere de bauturi pentru magaz...
 Exista magazin fizic XIAOMI in Ro...

google.ro virusat?

Ati castigat vreodata la "con...

HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...

CLAUSTROFOBIE

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

Alina

Alina

Active Member

• Grup: Members
Sufar de claustrofobie si vad ca situatia se complica din ce in ce mai tare. Nu pot acum sa merg nici macar cu un microbuz pe distante mai lungi. De avion nici nu se pune problema, este exclus.
Vreau sa stiu daca mai sufera cineva de asa ceva si cum pisici se poate remedia situatia asta. Si nu vreau sa ma duc la medici, ca nu mi piace. :ack:

Alte solutii stiti?

Ptr cei care nu stiu ce este clautrofobia:"Claustrophobia is an anxiety disorder that involves the fear of enclosed or confined spaces. Claustrophobes may suffer from panic attacks in situations such as being in elevators, trains or aircraft. Conversely, people who are prone to having panic attacks will often develop claustrophobia. If a panic attack occurs while they are in a confined space then they will be unable to escape the situation.
Claustrophobes may also fear being in crowds."

ciuly

ciuly

dus cu pluta pe apa sambetei

• Grup: Senior Members
o solutie ar fi sa te faci dependenta de locuri stramte ;) iar daca dependenta este suficient de puternica, o sa uiti de claustrofobie si restu chestiilor care se leaga de ea.

de xe, sa gasesti ceva care iti provoaca placere extraordinara dar o obtii numai in locuri stranse/mici/inghesuite/etc.

[aviz: urmatoarele randuri se adreseaza celor peste 18 ani. ati fost informati :P]
primul lucru care imi vine in cap (sorry :D ) este sa il rogi pe prietenul tau (fati rost de unul daca nu ai) sa facti dragoste in locuri din ce in ce mai stramte. evident ca nu ma refer la o partida rapida si gata, ci ceva profund care sa tina si evident sa aiba un efect mare asupra ta. pleci de la ditamai camera si termini sa zic in debara (ma rog, gasesti ceva mai stramt, bancheta din spate :w00t:) pe o perioada de cateva luni. si gasesti tu ceva spatii care sa mearga inte ele.

daca ai psihicu tare, atunci poti trece direct la spatii mai restranse. putin excercitiu mental/psihic si dupa ce te obisnuiesti... well ... cui ii  mai pasa de claustrofobie cand primesti ceva buuun acolo? :D
[/aviz]

evident ca asta e parerea mea, eu personal cam asa as face daca m-as afla in situatii de genu: "face you fear and you'll overcome it"

a da, si nu te forta. daca nu poti, ia-o cu incetisorul. daca chiar nu poti, cere ajutorul altor persoane, cineva care sa te impinga de la spate dar sa te lase sa te descurci :)

Alina

Alina

Active Member

:D

Da, m-am gandit si eu la varianta cu "face you fear and you'll overcome it". Problema e ca daca am posibilitatea sa ies oricand vreau eu dintr-un loc ingust, stramt sau, ma rog, inchis, deja claustrofobia dispare.
De exemplu, nu am probleme in a mai merge cu metroul, ptr ca stiu ca se deschide in 2 minute, dar in momentul in care se blocheaza intre statii, deja mi se face rau si caut o scapare...
Mai nou nu mai pot sa merg nici cu telecabina ca stau inchisa prea mult timp...
I am sick.  <_<

Dar o sa ma mai gandesc la sfatul tau, multumesc.  :lol:

AlexIP

AlexIP

marele licurici

Imagineaza'ti cum ar fi daca locul in care te afli ar fi mai mic cu 1 metru in fiecare parte. Dupa aia gandeste'te cum e acuma. O sa te simti mai bine macar cateva secunde.  :rolleyes:

UnForsaken

UnForsaken

Senior Member

Probabil cea mai optima solutie este sa consulti un phiholog...

Alina

Alina

Active Member

UnForsaken, on Sep 26 2005, 15:58, said:

<{POST_SNAPBACK}>

nu vleau!  :crying:

Alina

Alina

Active Member

AlexIP, on Sep 26 2005, 15:55, said:

Imagineaza'ti cum ar fi daca locul in care te afli ar fi mai mic cu 1 metru in fiecare parte. Dupa aia gandeste'te cum e acuma. O sa te simti mai bine macar cateva secunde.  :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>

da, este o solutie, dar nu merge , cred eu, in toate situatiile. Daca sunt intr-un microbuz plin? Sau o masina din care nu pot sa ies  Daca-i tai un metru, nu mai incap nici eu....:unsure:

dncrash

dncrash

Member

"Fear it, face it, CONQUER IT !"  :coolspeak: Io cred ca daca stai intr`un loc stramt cu o persoana apropiata nu o sa iti mai fie frica si o sa te obijnuiesti.

good luck

aurafas

aurafas

Member

E dificil, în zilele noastre. Și eu m-am surprins în ultima vreme având aceleași anxietăți. Nu m-am lămurit încă dacă e vorba de claustrofobie sau de sila de a fi atinsă în mijloacele de transport în comun. Strâng din dinți și merg mai departe, că n-am încotro, dar tot mă seacă îngrozitor cei care țin neapărat să mă atingă sau să-mi vorbească. Cred că e ceva ce s-a dezvoltat în timp, probabil din teama de hoți, combinată cu sila de nespălați.
Mi-ar plăcea și mie să scap de obsesie, dar nu găsesc nici eu soluții. Poate ajută măcar faptul că am identificat problema... e un prim pas. Până la psiholog e cale lungă :D

Alina

Alina

Active Member

dncrash, on Sep 26 2005, 17:14, said:

"Fear it, face it, CONQUER IT !"  :coolspeak: Io cred ca daca stai intr`un loc stramt cu o persoana apropiata nu o sa iti mai fie frica si o sa te obijnuiesti.

good luck

<{POST_SNAPBACK}>

thank you!  :D

maxy

maxy

Member

• Grup: Banned

UnForsaken, on Sep 26 2005, 15:58, said:

<{POST_SNAPBACK}>

"Optim" nu are grad de comparație!

BugHunter

BugHunter

Member

baga alcool. mult alcool ! :D

shumilica

shumilica

Senior Member

eu am rau de inaltime... imi tremura ouale in mine cand vad o distanta prea mare intre laba si pamant... inca nu am scapat de aceasta frica dar de cate ori am ocazia sa o infrunt.. o infrunt.. de exemplu am fost la munte pe jepii mici pana la babele... o adevarata cura de frica de inaltime... sa vezi un om de 18 ani mergand juamte din traseu in 4 labe e ceva... oricum inca nu am scapat de aceasta spaima.. devin nesigur pe mine simt ca daca fac un pas in fata gata am decedat.. e idioata senzatia, dar e marfa cand o infrunti...
cat despre claustrofobie cred ca si tu te simti la fel.. in fine nu vezi moartea asa aproape precum o vad eu dar sentimentul cred ca e acelasi, aceeasi panica...
incearca sa dormi in dulap de acum in colo si pune-l pe prietenul tau sa te inchida acolo  :w00t: sau daca dormi la parinti pe unul din parinti...  :w00t:
sau ia un walkman/cd player/mp3 player cu tine in microbuz sa zicem si baga acolo o muzica chill, o muzica care sa redea sunetele naturii, ale marii, etc, ceva ce sa confere ideea de libertate, de spatiu...  :w00t:

Genubah

Genubah

Junior Member

Alina, on Sep 26 2005, 15:00, said:

nu vleau!  :crying:
Solutia cea mai eficienta ar fi fost sa consulti un psihoterapeut (nu medic, nu psiholog, nu consilier), dar presupun ca iti place sa urci pe scari  :rolleyes:

rox

rox

Senior Member

• Grup: Validating

shumilica, on Sep 26 2005, 16:50, said:

eu am rau de inaltime... imi tremura ouale in mine cand vad o distanta prea mare intre laba si pamant... inca nu am scapat de aceasta frica dar de cate ori am ocazia sa o infrunt.. o infrunt.. de exemplu am fost la munte pe jepii mici pana la babele... o adevarata cura de frica de inaltime... sa vezi un om de 18 ani mergand juamte din traseu in 4 labe e ceva... oricum inca nu am scapat de aceasta spaima.. devin nesigur pe mine simt ca daca fac un pas in fata gata am decedat.. e idioata senzatia, dar e marfa cand o infrunti...
cat despre claustrofobie cred ca si tu te simti la fel.. in fine nu vezi moartea asa aproape precum o vad eu dar sentimentul cred ca e acelasi, aceeasi panica...
incearca sa dormi in dulap de acum in colo si pune-l pe prietenul tau sa te inchida acolo  :w00t: sau daca dormi la parinti pe unul din parinti...  :w00t:
sau ia un walkman/cd player/mp3 player cu tine in microbuz sa zicem si baga acolo o muzica chill, o muzica care sa redea sunetele naturii, ale marii, etc, ceva ce sa confere ideea de libertate, de spatiu...  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>

si eu am rau de inaltime.... :death:  cand mergem la munte sunt singura care nu poate sa mearga cu telescaunul/telecabina/telefericul orice.....cel mai aiurea e ca eu stau la 5, si chiar si la inaltimea asta tot ma mai apuca....de exemplu, nu pot sa ma duc la balcon la ghena si sa ma apropii de margine, desi e balustrada...
n-ai ce sa-i faci. asa o sa fii mereu.

Al1

Al1

tata balamuc

aurafas, on Sep 26 2005, 16:29, said:

E dificil, în zilele noastre. Și eu m-am surprins în ultima vreme având aceleași anxietăți. Nu m-am lămurit încă dacă e vorba de claustrofobie sau de sila de a fi atinsă în mijloacele de transport în comun. Strâng din dinți și merg mai departe, că n-am încotro, dar tot mă seacă îngrozitor cei care țin neapărat să mă atingă sau să-mi vorbească. Cred că e ceva ce s-a dezvoltat în timp, probabil din teama de hoți, combinată cu sila de nespălați.
Mi-ar plăcea și mie să scap de obsesie, dar nu găsesc nici eu soluții. Poate ajută măcar faptul că am identificat problema... e un prim pas. Până la psiholog e cale lungă :D

<{POST_SNAPBACK}>

Problema ta o aveam si eu. Si am rezolvat-o. Mi-am luat masina. Am scapat de tot stresul produs de cersetori, nespalati, hoti si cretini.

Din pacate si eu sufar de claustrofobie. Nu in stare avansata asa ca Alina dar oricum. Eu mai sus de etajul 2 nu pot sa ma uit nici macar pe geam, nu merg cu liftul, exclus telecabina si alte minunatii din astea. In avion am fost ca nu am avut de ales. Era sa fac insa o criza frumoasa acolo. 3 ore cat am zburat am zis ca mor cu siguranta. Afara de avion si inaltime eu incerc sa-mi inving nenorocirea. Strang din dinti, ma gandesc la altceva si de multe ori trec bine peste momentele rele.
Am mers chiar si cu liftul in ultimele 6 luni. Sigur de vreo cateva ori.
Incearca si tu cu tine insuti sa rezolvi problema. Daca nu....psihoterapeutul e o varianta buna. Si eu am facut pe chestia asta psihoterapie si parca ma simteam ma bine pe atunci.
In rest, numai bafta.
:)

Alina

Alina

Active Member

Sa stiti ca eu merg cu liftul... " nu mi se poate intampla chiar mie"  :blush:
Cu inaltimile n-am nici cea mai mica problema. Ma pot urca intr-un sky-scraper fara sa am vreo emotie.
Dar cosmarul meu ramane...avionul.

Sunt foarte necajita... :crying:

Al1

Al1

tata balamuc

Alina, on Sep 26 2005, 22:47, said:

Sa stiti ca eu merg cu liftul... " nu mi se poate intampla chiar mie"  :blush:
Cu inaltimile n-am nici cea mai mica problema. Ma pot urca intr-un sky-scraper fara sa am vreo emotie.
Dar cosmarul meu ramane...avionul.

Sunt foarte necajita... :crying:

<{POST_SNAPBACK}>

:console:

Las ca invingi tu  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate