Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Sisteme de control inteligente pentru case si gradini

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
catalinstk

catalinstk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2008
Pentru cei pasionati de domeniul automatizarilor in locuinta, as vrea sa discutam despre sistemele pe care le utilizati si ce  a realizat fiecare in parte cu acestea.

Personal folosesc controller-ul Vera de la MCV, cateva smartswitch-uri ce permit monitorizarea in timp real a consumului de energie si  crearea de rapoarte cu consumul zilnic/lunar si cateva variatoare/intrerupatoare compatibile Z-Wave pentru controlul diverselor dispozitive din casa.

Vor urma:

- senzori de lumina si prezenta pentru a fi integrati in sistem, comandand luminile din curte, atunci cand este cineva prezent si afara este intuneric.
- senzori usi/geamuri parter pentru a sti in orice moment care este starea acestora, eventual a primi un sms pe telefonul mobil daca a fost uitat deschis la plecarea de acasa sau este deschis/spart de persoane care nu au chiar cele mai bune intentii.
- integrare cu sistemul de alarma (activare/dezactivare sistem,etc)
- comanda sistemelor audio/video (televizor, sistem audio, combina, etc)
- termostat ambient pentru centrala termica (astfel incat sa poata fi setata temeratura dorita in casa cu minute/ore inainte de ajunge acasa)
- termostate calorifere (pentru controlul individual al temepraturii in camere).
- deschiderea automata a portilor cand se apropie masina/masinile personala(e) la o anumita distanta presetata
- incuierea/descuierea usii/usilor de la intrare cand o persoana autorizata se afla in curte, sau de la distanta de pe telefonul mobil.

In masura in care timpul imi va permite voi incerca sa pun si poze/filmulete cu ceea ce se realizeaza pe parcurs.


Pentru cei care nu stiu inca prea multe, dar sunt interesati, cateva detalii:

- sistemul Z-Wave permite controlului facil al tuturor dispozitivelor instalate in locuinta dvs, oricand si oriunde exista o conexiune la internet, chiar si de pe telefonul mobil.
- controller-ul Vera permite controlul si monitorizarea echipamentelor electronice si electrice precum iluminatul, climatizarea, jaluzele si storuri electrice, sistemul audio-video si TV, sistemul de alarma si supraveghere, etc.
- solutia Z-Wave permite controlul de la distanta a tuturor echipamentelor electronice si electrice din casa fara a necesita modificarea instalatiei electrice, prin intermediul undelor radio.
- solutia Z-Wave este modulara si puteti adauga noi dispozitive pe parcurs, dupa imaginatia si nevoile dumneavoastra.

Utilizatorii, interesatii si doritorii sunt invitati la discutii libere pe tema  :coolspeak:

#20
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 catalinstk, on 12th September 2011, 18:23, said:

Utilizatorii, interesatii si doritorii sunt invitati la discutii libere pe tema  :coolspeak:

http://www.ebay.com/...=item3a6925826e

acest device l-am integrat in fiecare camera + switch-uri unde este nevoie. aplicatia inca o scriu pentru ca o integrez cu sistemul de incalzire din pamant iar acolo am prea multi senzori.

#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 starpom, on 12th September 2011, 17:39, said:

acest device l-am integrat in fiecare camera + switch-uri unde este nevoie. aplicatia inca o scriu pentru ca o integrez cu sistemul de incalzire din pamant iar acolo am prea multi senzori.
Sunt mai multe sisteme care pot satisface nevoia de confort,de aceea este bine ca sa fie prezentate performantele fiecaruia,caracteristici tehnice,si pe cat posibil fara reclame la magazine de unde se pot cumpara.
Toata lumea vrea sa vada o prezentare complecta, complexa ,si clara de preferat cu scheme de case cu astfelde sisteme integrate.

#22
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Dar chiar asa - Reovel si-o fi terminat instalatia ?

#23
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 anaki, on 12th September 2011, 18:56, said:

Sunt mai multe sisteme care pot satisface nevoia de confort,de aceea este bine ca sa fie prezentate performantele fiecaruia,caracteristici tehnice,si pe cat posibil fara reclame la magazine de unde se pot cumpara.
Toata lumea vrea sa vada o prezentare complecta, complexa ,si clara de preferat cu scheme de case cu astfelde sisteme integrate.

eu prefer sa fac instalatia singur. am acces de oriunde, sistem operare linux cu protectie, oricand de la consola pot sa adaug scripturi si sa modific usor toate configuratiile. schimb de date prin mysql si pot sa fac calculele pe un laptop sau modul mai puternic si cu display mai mare.

eu candva am facut sisteme de automatizare si roboti industriali. am folosit diverse sisteme de control dar 90% nu puteau indeplini ceea ce aveam nevoie sau daca puteau face costau enorm. din produsele gata am folosit doar unitati de putere - control turatii motoare electrice de curent alternativ mono si trifazic. in rest am proiectat incepand de pe 8080, 8086/88, 8051/31, atmel AVR, PIC, ARM. limbaj propriu de programare asemanator 99% cu basic. programare vizuala in limbaj algoritmic pana in 2006. acum ma ocup doar particular pentru mine si prieteni facand totul pe ARM sau AVR

#24
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Acum costurile sunt acceptabile,da un exemplu de proiectare pentru o casa normala,comanda lumini interior, exterior,jaluzele,efractie,climatizare ,functionare centrala termica ,control de la distanta etc.
Si orice altceva...........

Edited by anaki, 12 September 2011 - 18:47.


#25
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 ggelu, on 12th September 2011, 18:15, said:

Dar chiar asa - Reovel si-o fi terminat instalatia ?
Se pare ca da.

#26
catalinstk

catalinstk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2008

 anaki, on 12th September 2011, 18:26, said:

Acum costurile sunt acceptabile,da un exemplu de proiectare pentru o casa normala,comanda lumini interior, exterior,jaluzele,efractie,climatizare ,functionare centrala termica ,control de la distanta etc.
Si orice altceva...........

Ca sa putem face o comparatie, cam astea sunt preturile medii in Romania, pe solutia mentionata de mine:

- controler Vera - 800-900 RON (asigura control local si remote prin internet)
- lumini interior/exterior - 180 RON / fiecare intrerupator sau variator
- comanda jaluzele - aprox 200 RON / set jaluzele de actionat
- termostat ambient centrala - 500-600 RON sau termostat pe radiatoare 250-300 RON / buc
- interfata control centrala efractie aprox 500 RON
- senzori usa, geam, miscare, lumina, fum - 200-400 RON/buc

#27
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 catalinstk, on 12th September 2011, 19:10, said:

Ca sa putem face o comparatie, cam astea sunt preturile medii
Am inteles treaba asta cu preturile,dar interesant era un proiect ,fiindca daca vrea cineva sa comande un sistem sau altul  cauta pe gogu.
Aici este apreciata partea tehnica,eventual cu o demonstratie video.

#28
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 anaki, on 12th September 2011, 19:24, said:

Aici este apreciata partea tehnica,eventual cu o demonstratie video.
Ceva de genul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZmkOKy5LnhM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by anaki, 13 September 2011 - 21:56.


#29
corneliu_pintilie

corneliu_pintilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.08.2007

 catalinstk, on 12th September 2011, 18:23, said:

Pentru cei pasionati de domeniul automatizarilor in locuinta,
Si eu sunt interesat de sistemul VERA. Are multe plug-in uri pentru diferite echipamente. De cand este pus in functiune?

Edited by anaki, 26 October 2011 - 10:26.


#30
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Am facut eu o lucrare de genul asta care lucreaza in KNX si AMX, dar pretul.... sa fiu sincer m-a ingrozit, a sarit de 200000 de lei in toata lucrarea.

#31
gmateescu08

gmateescu08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.08.2019
Eu mi-am pus recent in casa jaluzele exterioare electrice controlate din smartphone (care nu merge) asa ca ma conformez cu telecomanda.
Baietii vroiau sa mi-o instaleze cu buton in perete.

Destul de dezamagit de partea smart, aplicatia de AluprofSmartHome nu merge si este imposibil sa conectez centrala la telefon sau wifi.

Cred ca o solutie luata de-a gata este cea mai buna si din cate am citit baietii de la Somfy sunt cei mai tari in domeniu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate