Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Sanse reale de castig versus radar pe Logan MCV?

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
netics

netics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.07.2010
pixu, daca nu aveai 72 km/h nu semnai procesul verbal.

Imi pari un copil care abia a luat permisu, a muscat o amenda iar acum incearca sa se eschiveze pentru a nu lua bataita de la parinti.

#20
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007

View Postnetics, on 13th September 2011, 13:25, said:

pixu, daca nu aveai 72 km/h nu semnai procesul verbal.
Si ce se intampla daca nu-l semna?  :huh: Se anula?

#21
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011

View Postnetics, on 13th September 2011, 12:25, said:

pixu, daca nu aveai 72 km/h nu semnai procesul verbal.
jay a fost destul de subtil. Cred ca realizezi si tu ca semnat/nesemnat procesul ala tot imi putea rezerva surprize pe la fisc.

View Postnetics, on 13th September 2011, 12:25, said:

Imi pari un copil care abia a luat permisu, a muscat o amenda iar acum incearca sa se eschiveze pentru a nu lua bataita de la parinti.
Doar ti se pare. Am mai luat doua radare in ultimii 3 ani, dar atunci stiam ca am gresit si am platit fara sa comentez.
Acum, pentru ca nu m-am simtit cu musca pe caciula vreau sa merg mai departe si caut sa aflu detalii din experienta altora.

Edited by pixu, 13 September 2011 - 12:43.


#22
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View Post_Smiley_, on 13th September 2011, 10:55, said:

tu mergi pe ideea "sa vina politia cu dovezi ca avea dreptul sa ma amendeze", iar asta e gresit. trebuie sa vii tu cu ceva dovezi ca politia a gresit, intrucat e vorba de o contraventie.
daca ar fi fost ceva mai grav (adica o infractiune), atunci politia ar fi trebuit sa aduca probe.

ps: sper sa nu apara cineva iar cu placa "anghel contra romaniei"

Imi pare rau dar nu e asa.

Daca contesta procesul verbal politia trebuie sa faca dovada ca a fost intr-adevar inregistrat cu viteza peste viteza legala.

Daca ar fi dupa cum spui tu, politia poate sa imi dea amenda pentru orice si eu ca nu pot face nimic.

Cum pot eu proba ca mergeam cu viteza legala???

Inca un lucru, poti sa ne spui unde scrie ca la contraventie trebuie eu sa dovedesc faptul ca sunt nevinovat si la infractiune trebuie politia sa dovedeasca faptul ca sunt vinovat???

EDIT: daca e intr-adevar inregistrat cu viteza peste viteza legala va plati, daca nu nu.

Bine, se mai poate contesta procesul verbal si din alte cauze, dar pentru asta trebuie un avocat sau cineva cu ceva cunostinte juridice care sa poata vedea eventualele greseli.

Edited by stuiberv, 13 September 2011 - 12:46.


#23
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,680
  • Înscris: 30.01.2006
Cerele certificatul de la metrologie, ma rog, institutul roman de metrologie parca le spune, sau ceva de genul, intereseazate. Ca sigur nu-l aveau in regula daca e asa, cerele si inregistrarea video, poate a trecut o masina pe langa tine mai tare si in loc sa o pozeze pe aia te-a pozat pe tine, nu stiu, ma gandesc, si radarele astea nu prea pot arata aiurea oricat de "nemetrologige" or fi, sau poate a fost o eroare de o secunda, sau habar nu am cum functioneaza radarul de la politie, stiu alte tipuri cum merg.
Despre proces o sa dureze vreo 5 luni si vreo 2 infatisari. La mine asa a fost, la a doua infatisare am spus eu judecatoarei ca renunt, trebuie sa plec din tara, dar mi se pare ca trebuiau sa fie 3 infatisari. Eu depusesem contestatie pentru incalcarea liniei continue, si sunt sigur ca as fi castigat daca stateam pana la capat.

Succes, si nu te lasa ca nu te costa nimic, decat putin timp pierdut, de vreo 3 ori cate  ora sau o ora jumate, ca nu o sa fii singur in sala de judecata.

#24
strabun_backup_2

strabun_backup_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 23.03.2011

View PostEvergreen, on 13th September 2011, 13:16, said:

daca seteaza aparatul la +1 sa te arda, te arde :)
Nu inteleg ce vrei sa spui prin setarea aparatului...
Adica sa faca aparatul sa arate 60 km/h in loc de 59 km/h (ca banuiesc ca nu se poate chestia asta, o eventuala setare in sensul asta fiind blocata din momentul verificarii metrologice) sau altceva?

#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postnetics, on 13th September 2011, 13:25, said:

pixu, daca nu aveai 72 km/h nu semnai procesul verbal.
.....
era chiar mai rau daca nu semna PV-ul. i-ar fi venit prin posta si e destul de complicat(dar nu imposibil) sa depui contestatie daca nu ai PV-ul.

View Poststuiberv, on 13th September 2011, 13:43, said:

Imi pare rau dar nu e asa.

Daca contesta procesul verbal politia trebuie sa faca dovada ca a fost intr-adevar inregistrat cu viteza peste viteza legala.

Daca ar fi dupa cum spui tu, politia poate sa imi dea amenda pentru orice si eu ca nu pot face nimic.

Cum pot eu proba ca mergeam cu viteza legala???

Inca un lucru, poti sa ne spui unde scrie ca la contraventie trebuie eu sa dovedesc faptul ca sunt nevinovat si la infractiune trebuie politia sa dovedeasca faptul ca sunt vinovat???

EDIT: daca e intr-adevar inregistrat cu viteza peste viteza legala va plati, daca nu nu.

Bine, se mai poate contesta procesul verbal si din alte cauze, dar pentru asta trebuie un avocat sau cineva cu ceva cunostinte juridice care sa poata vedea eventualele greseli.
citeste si tu og 2/2001 (regimul juridic al contraventiilor) si codul civil (pe la art. 1169 scrie despre sarcina probei).

#26
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View Poststuiberv, on 13th September 2011, 13:43, said:

Daca ar fi dupa cum spui tu, politia poate sa imi dea amenda pentru orice si eu ca nu pot face nimic.

Da, politia poate sa-ti dea amenda pentru orice si tu trebuie sa demonstrezi contrariul, dar ei nu fac asta pentru ca pot raspunde penal si nu-si pericliteaza aiurea libertatea si locul de munca in conditiile in care pot prinde zeci de soferi pe zi complet pe bune. Si tu poti da in cap oricui pe strada ca sa le furi portofelul, fizic nu te impiedica nimic, ca nu sunt jandarmi din 10 in 10 metri sa te opreasca, dar iti vezi de treaba ta pentru ca stii ca nu merita in conditiile in care poti sa-ti castigi un trai cinstit. Nu zic ca in Politie nu se ia spaga, dar nu-i bagati pe toti in aceeasi oala.

View Poststuiberv, on 13th September 2011, 13:43, said:

Cum pot eu proba ca mergeam cu viteza legala???

Cu martori. Pentru depasirea limitei legale de viteza, legea prevede obligativitatea constatarii acestei contraventii de catre Politie cu mijloace tehnice, si da - in conditiile in care ei nu pot prezenta proba sau documentatia aparaturii, castigi, dar asta nu pentru ca n-au fost ei in stare sa probeze ca tu ai gresit, ci pentru ca nu indeplinesc cerintele legale pentru constatarea contraventiei. Nu incurca notiunile astea.

View Poststuiberv, on 13th September 2011, 13:43, said:

Inca un lucru, poti sa ne spui unde scrie ca la contraventie trebuie eu sa dovedesc faptul ca sunt nevinovat si la infractiune trebuie politia sa dovedeasca faptul ca sunt vinovat???

La infractiune - art. 5 indice 2 Cod procedura penala - Orice persoană este considerată nevinovată până la stabilirea vinovăției sale printr-o hotărâre penală definitivă.

La contraventie - http://forum.softped...m...t&p=9858078

#27
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
da strabune, daca ala seteaza viteza aia ca sa te amendeze, te amendeaza; din ce am mai inteles, poate agata maxim 4 masini in paralel

si va spun eu ca si-au pus la punct actele lor si a echipamentelor, deci pe partea asta nu prea mai exista sanse de cistig.
a, ca vine cu poze in care apar mai multe masini, atunci e alta situatie ;)

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpixu, on 12th September 2011, 17:18, said:

Dupa cum ziceam, nu cred ca am avut 72km/h si pentru a demonstra domnilor politisti contrariul in instanta doresc sa le cer:
- fotografia pe care o voi studia ca atare a.i. sa ma asigur ca nu e o fotografie de test
- informatii verificare metrologica a radarului, certificat omologare radar si autorizatie operator radar
- compararea semnaturii politistului cu ceea reala de pe buletinul sau
- acte doveditoare ca echipajul se afla in misiune la acea data si componenta echipajului.
- am fost oprit de un politist si altul a operat (Articolul 21 al Legii nr. 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, prevede ca:
......
- daca ar fi dupa mine le-as cere proba digitala (a.i. sa ma asigur ca imaginea nu a fost editata - sa citesc informatia de EXIF, informatie care dispare daca o poza e editata)
Nicio sansa:

- iti vor prezenta 1-2 planse foto cu 72 km/h
- verificarea o au sigur ca e MCV nou si au asa ceva
- :thumbdown:  aici esti tareeee: unde ai vazut tu semnatura pe CI? Poate omul sa punsa si degetul ca tot nu ai castig
- au ordin de serviciu sigur
- nu conteaza.. e doar "legenda" asta cu unul te opreste si altul scrie.

- s-o crezi tu ca dispare EXIF-ul. Chiar acum am pus un text peste o foto si a ramas EXIF-ul neschimbat. (cu ACDSEE)
Nu tine in instanta

Eu am avut o contestatie si a durat 6 luni de la fapta pana la proces: (l-am castigat din prima ca am avut plasa foto doveditoare si note de subsol la contestatie cu paragrafe exacte din OGU)
Dar stressul a fost mult mai mare decat amenda anulata...
Bafta....

Edited by dorin_2k, 13 September 2011 - 19:09.


#29
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011

View Postdorin_2k, on 13th September 2011, 19:04, said:

Eu am avut o contestatie si a durat 6 luni de la fapta pana la proces: (l-am castigat din prima ca am avut plasa foto doveditoare si note de subsol la contestatie cu paragrafe exacte din OGU)
Dar stressul a fost mult mai mare decat amenda anulata...
Multumesc pentru opinia si experienta impartasita.
Te rog, poti sa detaliezi cum ai obtinut plasa foto? Au venit militienii cu ea la prima infatisare?
Poti sa detaliezi de ce a fost stresul atat de mare?
Pe de alta parte, eu  s-ar putea ca de la anul sa nu mai fiu prin romanica decat prin uichenduri si atunci s-ar putea sa ajung a nu ma mai prezenta la proces. In atare conditii ma intreb daca mai are rost sa ma agit...

#30
strabun_backup_2

strabun_backup_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 23.03.2011

View PostEvergreen, on 13th September 2011, 19:34, said:

da strabune, daca ala seteaza viteza aia ca sa te amendeze, te amendeaza; din ce am mai inteles, poate agata maxim 4 masini in paralel
Nu sunt sigur ca ne-am inteles si vorbim de acelasi lucru.
Asadar politaiu poate sa se joace la radar cum vrea muschii lui, in sensul ca il poate seta sa arate 60 km/h (la el pe display) in loc de 59 km/h (cat ar fi real)? Eu am inteles de la tine ca da. Asa ai zis?

#31
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Ii poate seta viteza de la care sa inregistreze.

Pixu, doar tu poti decide daca merita sau nu. Eu unul, pentru 2 puncte as zice romaneste "bag p...ana, bine ca-i numa atat".

#32
strabun_backup_2

strabun_backup_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 23.03.2011

View Postjay333, on 14th September 2011, 12:32, said:

Ii poate seta viteza de la care sa inregistreze.
Adica poate sa seteze sa inregistreze numai ce trece sau e egal cu 60 km/h (de exemplu), nu? Asta n-ar fi o chestie rea si se putea si cu cele vechi, parca (sau cel putin stiu ca le "piuia" cand trecea unul peste limita setata de ei, de obicei la 63 km/h). Dar am impresia ca evergreen se refera la ceva ce n-ar fi corect.

#33
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
daca ai limita de 50 si el seteaza sa te ia incepind cu 51 iti da prima amenda; e acoperit dpdv legal? este....
si din ce am mai inteles are o functie de backup vis-a-vis de timpii de inregistrare; cind piuie salveaza niste secunde sau minute inainte de piuit (adica exact ca atunci cind vii tare, il vezi si frinezi in speranta ca scrie un PV cu viteza mai mica)

LE: cred ca nu am inteles bine:
dupa lege, poate seteaza in loc de 50 60 ca sa respecte:
4. depasirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;

Edited by Evergreen, 14 September 2011 - 12:53.


#34
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpixu, on 14th September 2011, 11:29, said:

Multumesc pentru opinia si experienta impartasita.
Te rog, poti sa detaliezi cum ai obtinut plasa foto? Au venit militienii cu ea la prima infatisare?
Poti sa detaliezi de ce a fost stresul atat de mare?
Pe de alta parte, eu  s-ar putea ca de la anul sa nu mai fiu prin romanica decat prin uichenduri si atunci s-ar putea sa ajung a nu ma mai prezenta la proces. In atare conditii ma intreb daca mai are rost sa ma agit...

in general politia nu se prezinta la primul termen, dar depune din timp la dosar pozele.

#35
strabun_backup_2

strabun_backup_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 23.03.2011

View PostEvergreen, on 14th September 2011, 13:49, said:

daca ai limita de 50 si el seteaza sa te ia incepind cu 51 iti da prima amenda; e acoperit dpdv legal? este.... NU! Nu exista sanctiune pentru +1...+9 km/h. Exact de la afirmatia asta a mea a plecat discutia, tu spunand ulterior ca poate sa te arda la +1 si eu neintelegand ce vrei sa spui cu acel "+1".
si din ce am mai inteles are o functie de backup vis-a-vis de timpii de inregistrare; cind piuie salveaza niste secunde sau minute inainte de piuit (adica exact ca atunci cind vii tare, il vezi si frinezi in speranta ca scrie un PV cu viteza mai mica) Nu stiu daca are asa ceva. O avea...

LE: cred ca nu am inteles bine:
dupa lege, poate seteaza in loc de 50 60 ca sa respecte:
4. depasirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;
Exact, cu 50 nu iti face nimic. Si nici cu 59.


#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpixu, on 14th September 2011, 11:29, said:

Te rog, poti sa detaliezi cum ai obtinut plasa foto? Au venit militienii cu ea la prima infatisare?
Scuze: am vazut ca am scris gresit: voiam sa scriu :"plansa" foto dar am mancat un "n" dar deja nu mai puteam edita.
Am fost facut eu o foto cu telefonul la respectiva situatie: era o trecere la nivel cu calea ferata semaforizata la care functiona semnalul alb cu cadenta lenta. Mai era acolo si semnul "STOP".
Militianul m-a amendat pt ca nu am oprit la stop. Degeaba i-am explicat ca mergea lampa alba, el o tinea pe a lui ca trebuia sa opresc la STOP.
Daca stia "nerodul" legea trebuia sa-mi suspende si permisul.
Era un "cap de creta" de la militia "taraneasca".

Nu a venit nimeni de la politie la proces. Au pus la dosar o intampinare prin care cereau sa imi respinga contestatia mea pt ca nu am martori.
L-am pus chiar eu pe militian sa scrie ca am obiectii "nu am oprit pt ca semnalul alb era in functiune". Si tampitul a scis si a semant. Cred ca nici acum nu stie regulile de circulatie.

Stressul a fost mare jumate de an ca ma tot gandeam cum de m-a oprit un asa prost de militian.
Am facut apoi si un raport pe care voiam sa-l inaintez la seful politiei impotriva lui.
Dar m-a convins nevasta mea sa-l las in pace (cica era neam cu ea...).

Restul care tot scrieti de radarul de pe MCV aveti habar cum functioneaza? Sau ati auzit la stirile de la ora 5? Aia numai balarii vorbesc acolo.

Sau "povestile" cu +1 sau +9 km/h? Cum sa nu existe sanctiune?
Ati citit OGU? Sau asa v-a spus instructorul? (care si astia sunt cam pe langa cu legislatia).

Si ca sa nu mai cautaiti mult:

Quote

Art. 49. – (1) Limita maximă de viteză în localități este de 50 km/h.
Art.95. - (1) Încălcarea dispozițiilor prezentei ordonanțe de urgență, altele decât cele care întrunesc elementele constitutive ale unei infracțiuni, constituie contravenție și se sancționează cu avertisment ori cu amendă ca sancțiune principală și, după caz, cu una dintre sancțiunile contravenționale complementare prevăzute la art.96 alin.(2).
(2) Avertismentul constă în atenționarea verbală sau scrisă a contravenientului, însoțită de recomandarea de a respecta dispozițiile legale.

Dca ai depait cu 1 km/ora viteza maxima admisa poate sa iti "ofere" avertisment.
Politistul e acoperit in acest caz.
Sunt f rare aceste cazuti dar perfect legale.

Edited by dorin_2k, 14 September 2011 - 22:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate