Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

prelucrarea lemnului

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Dupa slefuire.
Attached File  072BC3AF-FB86-4D2C-980B-63D9EE761907.jpeg   552.46K   45 downloads

Dupa impregnare cu ulei food safe de la ikea.
Attached File  A444B707-312E-4E10-9FFC-4B19A08B8242.jpeg   527.68K   48 downloads

#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Frumos.
Te cam distrezi.
Ce e ala ulei food safe? Din ce uleiuri e fãcut? Știu ce e aia, întreb dacã e un mix de uleiuri sau e un ulei apt pt consum uman.

Ca idee, mie îmi place tungul, este foarte ok ca și finish, miroase frumos si polimerizeaza ok. Iti pot zice o sursa dacã te intereseazã.
Ce nu știu nici la tung nici la ce ai folosit matale e în ce mãsurã penetreazã și nu știu cum tine la racaiala dacã tai pe el.



#39
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
https://www.ikea.com...erior-00046786/
Asta este uleiul. Habar nu am ce contine, lucrarile astea le fac cu un prieten si el e “œexpert” in finisare. A testat mai multe produse de genul si asta e singurul care nu miroase asa pregnant; asta mi-a zis el...si a testat ceva produse, unele destul de scumpe.
Sincer, eu pe un tocator de genul as da cu ulei de masline...
Nu prea conteaza cred, orice ai da nu prea tine la hartaneala, trebuie reaplicat. De protectie pentru lemn nici nu se pune problema. E un ulei, nu formeaza strat protectiv pentru cutit.
Daca se face urat il mai bag odata la grosime si iese ca nou.
Dar...nu-l pastram, e cadou.

Deci discutiile is multe dar alegem variantele simple, ieftine si safe.

Edited by medelin992, 18 August 2020 - 23:51.


#40
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Acum ca am tocit cutitele la abric....trebuiesc ascutite...alte scule, alte jiguri...
Sa inceapa distractia.

Attached Files



#41
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Ce este asta din poza ca nu stiu ?

#42
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 31.01.2010
Este o cutie din brad Duglas.
Contine o piatra de ascutit dubla.

#43
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cutia e de carton... la 120 lei n-ai pretentii.

Ceva de genul vreau sa incerc.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pUoEPgcqUFc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by medelin992, 20 October 2020 - 19:43.


#44
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,827
  • Înscris: 17.03.2008
Eu prindeam cutitul intre doua pucati de cornier de 25 mm. Cutitul era diagonala patratului. Apoi plimbam polizorul cu disc de slefuit peste latura patratului. Era o metoda rudimentara. Multumitoare.

#45
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 medelin992, on 20 octombrie 2020 - 19:41, said:

Cutia e de carton... la 120 lei n-ai pretentii.

Ceva de genul vreau sa incerc.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pUoEPgcqUFc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desi sunt pregatit in industria lemnului inclusiv sculpura Asa ceva nu am vazut . Mi se pare oimprovizatie care nu se apropie de adevar. Nu cred ca asa ceva va putea scoate un la un cutit de masina de indreptat sau geluitoate cu uzura  sa-i spunem mai moderat un tais rectiliniu. Fara o masina de ascutit hoby sau profesionala nu cred ca se poate . Mai exista si varianta descrisa de sacos cu plimbatul cutitelor prin fata unui polizor si daca dispozitivul este bine facut s-ar putea sa iasa si cutitele ascutite rectiliniu . A, avut experiente in special cu cutitele facute din foaie de arc cind dupa asutire trebuia sa-i iau ata cu o asemenea piatra si surpriza era ca ca taisul nu mai era rectiliniu . Folosesc asemenea pietre la dalti si daltile de sculptura ca dupa ascutire sa le iau ata . Cu astea fiind spuse sper sa poti face treaba cu chestia aia de ai cumparato ceea ce eu nu cred.
N=a, avut rabdare sa vizionez tot clipul decit pe sarite pentru ca m-am convis ce vrea sa faca . Trebuia sa fie ideea unui chinez de origine dar nu tot ceea ce este pe net da si rezultate

Edited by 71cristian, 20 October 2020 - 21:07.


#46
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, la o rindea bunicul ascutea cutitul din mina si proba era barbieritul parului de pe mina.
M`a invatat si pe mine si reusesc si eu lucrul acesta din mina fara dispozitive mecanice.
Nu`i mare filozofia, doar ca trebuie ceva antrenament...

#47
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cutitele de la dw733 au 3 mm. Ai pus polizorul pe ele...pa la revedere. Polizorul/flexul incalzeste si strica materialul.
Eu fac lucrari la mm, nu rindeluiesc cherestea pentru santier.

Cat despre masini profesionale....nu am incredere in cei ce le opereaza. Mi-am dus discuri de circular la ascutit la mari meseriasi si si-au batut joc. Nu, multumesc.

#48
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Stiu domnule cum sta treaba si cu rindeaua , merge si nu prea merge asutitul cutitului ei fiind mai mic , depinde de o mana formata . Daca face cineva prima data sau un incepator garantat nu va putea . Cu cutitele astea lungi altfel sta treaba

 medelin992, on 20 octombrie 2020 - 21:15, said:

Cutitele de la dw733 au 3 mm. Ai pus polizorul pe ele...pa la revedere. Polizorul/flexul incalzeste si strica materialul.
Eu fac lucrari la mm, nu rindeluiesc cherestea pentru santier.

Cat despre masini profesionale....nu am incredere in cei ce le opereaza. Mi-am dus discuri de circular la ascutit la mari meseriasi si si-au batut joc. Nu, multumesc.
Mie i-mi spui de lucrari la milimetru ????  Ezact ce spunem nu toti stiu sa ascuta cutite. Nu ai dreptate masinile profesionale ascute asa cum trebuie . Si daca pui cutitele strimb in suport ele tot drept le ascute . Aici nu vorbim de masini decalibrate.

#49
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Unghiul la care se ascut nu conteaza? Cel mai mult as zice..

Edited by medelin992, 20 October 2020 - 21:23.


#50
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Nu unghiul ca asta depinde pentru ce material se formeaza . Eu ma refer la liniaritatea lui pe lungime

#51
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Zi-mi si mie o masina din asta.
Ea nu trebuie ascutita la randul ei? Nu trebuie reglata?
Chiar si asa, n-am eu acces la asa ceva prin zona de sud unde industria lemnului e 0.


#52
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Am avut industrie si s-au dus dracului toate . Asa cum am mai spus sunt masini de ascutit si hoby si industriale .
Maine daca am timp i-ti pun o poza cu un cutit industrial si daca zice cineva ca-l poate ascuti cu o chestie d-aia  eu maninc cutitul .

Edited by 71cristian, 20 October 2020 - 21:38.


#53
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
@medelin992

Ce adezivi folosesti la imbinari ?

#54
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
D3 de la moment.  Se gaseste prin magazinele de bricolaj.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate