Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Credinta Ortodoxa

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
22207 replies to this topic

#22141
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
În Bărăgan, un vechi obicei spune că de Lăsata Secului trebuie strânse toate oasele și resturile de mâncare într-o față de masă, iar a doua zi trebuie aruncate afară spre răsărit. Oamenii trebuie să rostească cuvintele „Păsările cerului! Eu vă dau vouă hrană din masa mea, cu care să fiţi îndestulate şi de la holdele mele oprite”.

Tot de Lăsata Secului pentru Postul Crăciunului fiecare copil încearcă să prindă bucata de halviță cu gura, un lucru mai greu decât și-ar închipui mulți. Majoritatea celor care participa la această tradiție ajung să se murdărească din plin pe față și chiar pe haine. Se spune că persoana care prinde halvița în gură o primește drept recompensă.

O altă datină de Lăsata Secului care se păstrează și în zilele noastre este Legarea grânelor. Acest obicei se practică pentru că păsările sau alte dăunătoare să nu distrugă recolta gospodarilor.
De asemenea, de Lăsata secului, creștinii petrec alături de familie si mănânca bucate alese. Totodată, în această zi este bine ca finii să meargă la nași cu plocon, care constă într-o găină friptă, un colac mare sau o turtă în foi și o sticlă de vin.

Finii își cer iertare de la nași pentru greșelile pe care le-au făcut peste ani, iar după ce se împacă, se întinde masa şi se mănâncă plăcinte cu fructe și legume, struguri sau stafide care simbolizează sporul și vigoarea spirituală.

#22142
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Începe Postul Crăciunului, Doamne ajută!

[ https://www.zcj.ro/images/db/1_3_240242_1668440631_01940_fav.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22143
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
Rugăciunea pe care trebuie să o rostești zilnic, Darkule în acest sfânt și mare post:


[ https://i.ibb.co/JxQkXMm/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#22144
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Ortodoxia, dupa mintea mea, poate fi rezumata in doua citate, unul din Nicolae Steinhardt  - Jurnalul Fericirii, iar celalalt din filmul Ostrov:

"Poți să nu păcătuiești de frică. E o treaptă inferioară, bună și ea. Ori din dragoste: cum o fac sfinții și caracterele superioare. Dar și de rușine.
După ce l-ai cunoscut pe Hristos îți vine greu să păcătuiești, ți-e teribil de rușine."

"Vietuieste cum poti. Incearca sa pacatuiesti cat mai putin."

#22145
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Ești intrat în post, Cellini? :huh:

#22146
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Incerc sa pacatuiesc cat mai putin...Posted Image
...si nu doar in post.

#22147
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/123077710_1317516061927412_4364373421580642197_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=Onr8Hg3orYAAX9ah_Ja&_nc_ht=scontent.fotp3-2.fna&oh=00_AfAO8ur-yZpuxkOWCJBCOiGsmQyHJrn7s0QybWIO1mlDeg&oe=63B52BD9 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22148
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
Îți dai seama, în acea vreme de comunism ateist când erai obligat să te adresezi cu "tovarășe", ei transmiteau "domnului" Ceașcă.
Bravo lor!

#22149
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Frace, dar așa scrie și în Noul testament să faci, sunt cuvintele apostolului:

Cinstiti pe toti oamenii, iubiti pe frati; temeti-va de Dumnezeu; dati cinste imparatului! (1Pet.2:17)

#22150
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
  • „Venise într-o zi o cucoană și mi-a zis: Părinte sunt așa de supărată, dacă vreți să-mi faceți un pomelnic, dar să știți că n-am bani.
  • Zic nu mă lua așa. Cât ai dat la vrăjitoare, unde ai fost? Păi am dat 1000 de lei.
  • Și la mine vii cu 5 lei? Mă iei de prost? Vii cu 100! 10% din cât ai dus acolo.
  • De ce preotul e mai prost și trebuie să-ți facă rugăciune pe 5 lei și aia te prostește și îți spune 3 gogoși și îi dai 1.000?
  • Nu suport treaba asta! Vreau să fiu tratat măcar la 10% din cât e tratată o vrăjitoare!”, le spune preotul unor enoriașe, conform noilor înregistrări.

-----------------------

Vrăjitoarea își stabilește prețul funcție de niște parametri controlați de ea, căci este ”liber profesionistă”, dacă oferă lucru de calitate, este plătită, și cere cât dorește, dacă nu, șomează, dar preoții sunt deja plătiți din buzunarul nostru, au salarii asigurate din bugetul statului, plus de asta, cum să spui că lucrarea Domnului valorează...”atât” (stabilit de preot) ?

#22151
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 06 decembrie 2022 - 17:09, said:

Vrăjitoarea oferă lucru de calitate, este plătită, și cere cât dorește
Tu poți presupune că vrăjitoarele fac lucruri de calitate, așa-i?
Iar preoții comit șarlatanii... :no:

Clasic.
Satanism clasic.

 dark, on 06 decembrie 2022 - 17:09, said:

preoții sunt deja plătiți din buzunarul nostru, au salarii asigurate din bugetul statului
Preoții nu primesc decât jumătate de salariu de la stat. Ceilalți bani vin din veniturile parohiei.
Preoții nu primesc nimic din buzunarele sataniștilor, ei primesc de la bugetul de stat numai și numai conform procentului de ortodocși declarat la recensământ.

 dark, on 06 decembrie 2022 - 17:09, said:

cum să spui că lucrarea Domnului valorează...”atât” (stabilit de preot) ?
Păi cum să spui altfel?
Cine să stabilească prețurile serviciilor preoțești, vrăjitoarele? :facepalm:

#22152
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 22 aprilie 2023 - 09:17, said:

Tu poți presupune că vrăjitoarele fac lucruri de calitate, așa-i?
Iar preoții comit șarlatanii... Posted Image

Eu un lucru știu: vrăjitoarele sunt pe persoană fizică, în domeniul privat, trebuie singure să-și câștige existența, pe când popii și pastorii (niște escroci nenorociți!), sunt plătiți din buget, indiferent ce fac!Posted Image

#22153
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
Păi Biserica Creștină este instituție de necesitate publică și se situează pe primele trei locuri ale încrederii publice, bah Darkule!
Este absolut normal ca salariații Bisericii să fie plătiți integral de la bugetul de stat și corect ar fi ca salariile preoților să fie mai mari decât ale parlamentarilor sau președintelui.

[ https://i.ibb.co/yPtD3ff/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Câtă încredere au românii în voi sataniștii și în vrăjitoarele voastre? :no:

P.S. Nu mi-aș fi imaginat vreodată că ai decazi în așa hal încât să-ți pun o astfel de întrebare. Posted Image Posted Image Posted Image

#22154
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 22 aprilie 2023 - 19:00, said:


Câtă încredere au românii în voi sataniștii și în vrăjitoarele voastre? Posted Image

Vrăjitoarele mele? :huh: Poate ale voastre... că sunt tot ortodoxe, eu nu sunt religios, știi prea bine, și cu vrăjitoarele nu am treabă...

#22155
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
Ba da, le faci reclamă deșănțată pe aici, așa cum fac toți sataniștii... :habarnam:

#22156
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Eu doar am spus că, spre deosebire de preoții ortodocși (dar și de pastorii cultelor np), vrăjitoarele, de bine de rău, sunt ca în privat, trebuie să alerge după clienți, să facă ore suplimentare, ele nefiind la program de 8 ore, muncești nu muncești, leafa merge la fel...:unsure:
Ție-ți convine, fiindcă primești salariu fix, indiferent ce prostii le torni celor din biserica ta...poți chiar trage chiulul, căci condică nu este...banii sunt garantați... plus toate matrapazlâcurile pe care le faceți, cu donații și alte surse de venituri, nedeclarate...
Vezi tu, vrăjitoarea muncește mult pe bănuțul acela, altfel, nu mănâncă, exact ca în privat... și poate da faliment. Tu nu dai faliment, că...ești ținut acolo fiind bugetar, iar la bugetari nu se pune problema competitivității...:ermm:...

#22157
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
Ai spus că vrăjitoarele... muncesc! :)
Că muncesc mult.

Și e posibil să facă lucruri de mare calitate! :facepalm:

Satanism curat, ce mai...

 dark, on 06 decembrie 2022 - 17:09, said:

Vrăjitoarea își stabilește prețul funcție de niște parametri controlați de ea, căci este ”liber profesionistă”, dacă oferă lucru de calitate, este plătită, și cere cât dorește

Darkule, nu-ți fie teamă că Francesca te va respinge când va afla că ești satanist.
Fii fără teamă, îi va plăcea!

Ea e vrăjitoare?

#22158
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 22 aprilie 2023 - 20:27, said:

Ai spus că vrăjitoarele... muncesc! Posted Image
Că muncesc mult.

Și prostituatele muncesc. Mult. Este o formă de prestație socială, în folosul celor interesați, care plătesc pentru aceste servicii. Dar activitatea este în mediul privat și trebuie să alerge după banii lor, căci altfel nu au ce pune pe masă, pe când preoții ortodocși sunt plătiți de la buget, venituri garantate, pe card, lunar, fără bătaie de cap.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate