Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Credinta Ortodoxa

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
22207 replies to this topic

#20233
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Oare nu vom răbda încercările pentru dragostea lui Hristos?
2 din 2
Părinților, ce sunt poruncile? Poruncile lui Hristos se luptă cu partea irațională a minții omului! Ne împotrivim iraționalului! Pentru că de la început diavolul a robit rațiunea.
Vă dau un exemplu simplu, ca să înțelegeți! Astăzi, ca întotdeauna, se vorbește despre mâncare. Fără mâncare, omul nu poate trăi. Astăzi, cuvântul mâncare a căpătat sensul de desfătare. Legea necesității biologice se anulează în zilele noastre și îi ia locul risipa și pofta. Toate acestea sunt produse ale minții iraționale. Acestea le-au creat oamenii care nu sunt cu Dumnezeu, ci cu diavolul care îi stăpânește. Nu a spus Hristos, în mod clar, celor ce nu credeau în El: “Voi sunteți fii ai diavolului și vreți să faceți voia tatălui vostru“, “Fii ai pierzării, cum veți scăpa de judecata viitoare?“. Toată societatea este plină de astfel de oameni, care sunt uneltele diavolului. Nu ne speriem, ci ne bucurăm că Dumnezeu ne-a miluit și ne-a scos din mijlocul lor. Am rămas până astăzi păstrători ai tradiției apostolice. Si acest lucru nu este meritul nostru! Este dovada faptului că harul lui Dumnezeu, “care pe cele neputincioase le vindecă și pe cele cu lipsă le împlinește“, este cu noi.
Toți urmăm aceeași cale, și harul ne îndeamnă: “Trezește-te! Nu te lasă înșelat! De ce te abții de la cale? De ce te lași bătut și cedezi?“. Așadar, prin toată voința, prin pocăință sinceră pentru greșelile noastre și hotărâre dârză, să stăruim în chemarea noastră de a fi lângă Fiul lui Dumnezeu și în partea Sfinților!
Așa vreau să vă luptați! Așa este! Nu avem exemple de oameni ticăloși care au ajuns în adâncul pierzării, și s-au pocăit? Nu numai că și-au biruit păcătoșenia, dar s-au sfințit și s-au unit cu ceata sfinților, devenind una cu ei!
Starețul Iosif Vatopedinul

#20234
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Părintele Serafim Rose: „super-ortodocşii” de azi pot uşor să-i cadă pradă lui Antihrist
1 din 2
Părintele Serafim observa cât de ușor ne luăm după „înțelepciunea lumească” atunci când ne lăsăm prinși de idei mărețe: „Este la modă acum să înveți despre Rugăciunea lui Iisus, să citești Filocalia, să mergi înapoi la Părinți. Dar nici acestea nu ne vor mântui – sunt lucruri care țin de cele exterioare. Ele pot fi de folos, dacă sunt folosite cum se cuvine, dar dacă devin o patimă, cel dintâi lucru după care tânjeşti, atunci devin exterioare şi nu duc la Hristos, ci la Antihrist”.
Părintele Serafim era una cu prorocul veacului al XlX-lea, Sfântul Ignatie Briancianinov, când învăţa că numai cei ce simt împărăţia lui Dumnezeu în inimile lor vor fi în stare să recunoască adevărata fire a lui Antihrist atunci când va veni.
Dimpotrivă, afirma Părintele Serafim, „«super-ortodocşii» de azi pot uşor să-i cadă pradă lui Antihrist”. În unele locuri a spus şi cum se poate întâmpla aceasta: „Vladimir Soloviov, în «Scurtă povestire despre Antihrist», sugera cu ingeniozitate că Antihrist, pentru a-i atrage de partea lui pe ortodocşii conservatori, va deschide un muzeu cu toate antichităţile creştine.
Probabil că până şi reprezentările lui Antihrist însuşi (Apoc. 13, 14) vor fi în cel mai curat stil bizantin, iar acest gând ar trebui să ne facă să ne trezim. Antihrist trebuie înţeles ca un fenomen duhovnicesc. De ce vor dori toţi cei din lumea întreagă să se închine lui? Evident, fiindcă este ceva în el ce corespunde cu ceva din noi. Iar acest ceva este lipsa lui Hristos din noi înşine. Dacă ne vom închina lui (ferească Dumnezeu!), va fi pentru că vom simţi o atracţie către un lucru exterior, care s-ar putea chiar să semene a creştinism, de vreme ce «Antihrist» în­seamnă cel ce este «în loc de Hristos» sau seamănă cu Hristos”.
Ieromonah Damaschin

Edited by Ayami, 16 January 2018 - 13:17.


#20235
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Părintele Serafim Rose: „super-ortodocşii” de azi pot uşor să-i cadă pradă lui Antihrist
2 din 2
În particular, Părintele Serafim vedea în nejustificatele atacuri „ortodoxe” la adresa Fericitului Augustin semnul externalismului ce va conduce la acceptarea lui Antihrist. Învăţăturile hiper-raţionaliste ale Fericitului Augustin (faţă de care Părintele Serafim însuşi se recunoştea a nu fi un mare admirator), nu reprezintă decât aspectul extern, intelectual, al unui om cu o inimă vădit ortodoxă. După cum scria Părintele Serafim într-o scrisoare, „principalul şi singurul lucru plăcut şi ortodox al său este simţământul ortodox, evlavia şi dragostea de Hristos ce ies la iveală aşa de puternic în lucrările sale nedogmatice, precum Mărturisirile. A-l distruge pe Augustin, aşa cum încearcă s-o facă criticii de azi, înseamnă să ajuţi de asemenea la distru­gerea acestei evlavii şi iubiri de Hristos. În ce mă priveşte, eu mă tem mult mai mult de inimile reci ale celor «corecţi intelectual» decât de orice greşeli pe care le-ai putea găsi la Augustin. Simt în aceste inimi reci o pregătire pentru lu­area lui Antihrist (a cărui imitare a lui Hristos trebuie să se întindă şi la «teolo­gia corectă»!); simt la Augustin dragostea lui Hristos”.
Ieromonah Damaschin

#20236
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Taina pocaintei
1 din 2
Atunci cand vorbim despre marturisire, trebuie sa intelegem prin aceasta, mai presus decat orice altceva, Taina Pocaintei. Spovedania este una dintre cele mai mari Taine care ni s-au dat; un binecuvantat dar, marturisit de insusi Mantuitorul Iisus Hristos, dupa invierea Sa, prin urmatoarele cuvinte adresate ucenicilor:

Luati Duh Sfant! Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute (In 20, 22-23).

Pocainta este, cu toate acestea, una dintre Tainele profanate in cel mai inalt grad astazi. Pocainta, ca Taina, este punctul culminant in care duhovnicul se intalneste cu ucenicul sau si prin care el are posibilitatea - si datoria - sa patrunda in cele mai tainice unghere ale sufletului omenesc; prin aceasta Taina el trebuie sa-l povatuiasca si sa-l ajute pe om sa se descopere pana la capat, sa se deschida pe sine inaintea lui Dumnezeu si inaintea lui insusi, fara sa tainuiasca ceva, spre a-si infrange orice rautate, fatarnicie ori dorinta rusinoasa fata de anumite lucruri, de a le tainui.
Vladimir Vorobiev

#20237
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Taina pocaintei
1 din 2
Si in momentul unei asemenea deschideri, desavarsite si irepetabile, care, desigur, presupune o incredere maxima, preotul primeste posibilitatea sa indrume sufletul celui ce se pocaieste; caci omul care se caieste vine si isi incredinteaza sufletul in mainile duhovnicului.
Insa mai mult decat orice este nevoie de duhovnicie. De trebuinta este ca duhovnicul sa fie asezat cu adevarat cu fata spre Cer, catre Dumnezeu, in asa masura, incat omul care a venit la el sa simta indata dimensiunea vietii duhovnicesti.
Sa simta impreuna cu preotul ca aici se deschide ceva cu desavarsire nou si, in acelasi timp, cea mai importanta latura a vietii lui. E de trebuinta ca duhovnicul, prin rugaciunea lui, prin viata lui, sa atraga binecuvantat ajutor de Sus. Si cei mai buni duhovnici au fost intotdeauna duhovnicii cu viata sfanta; nu psihanalistii, nu psihiatrii si psihologii, care lucreaza in„centre de redare a increderii”, dau cele mai bune sfaturi si se orienteaza corect in starile sufletesti ale omului. Nu acesti experti se arata cei mai buni tamaduitori duhovnicesti, ci doar oamenii cu viata sfanta, care actioneaza cu alte metode, care dispun de binecuvantate daruri, care stiu sa se roage, sa cheme ajutor de la Dumnezeu si sa arate binecuvantata putere dumnezeiasca spre omul neputincios si suferind.
Vladimir Vorobiev

#20238
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 Ayami, on 16 ianuarie 2018 - 15:37, said:

Taina pocaintei
1 din 2
Si in momentul unei asemenea deschideri, desavarsite si irepetabile, care, desigur, presupune o incredere maxima, preotul primeste posibilitatea sa indrume sufletul celui ce se pocaieste; caci omul care se caieste vine si isi incredinteaza sufletul in mainile duhovnicului.
Insa mai mult decat orice este nevoie de duhovnicie. De trebuinta este ca duhovnicul sa fie asezat cu adevarat cu fata spre Cer, catre Dumnezeu, in asa masura, incat omul care a venit la el sa simta indata dimensiunea vietii duhovnicesti.
Sa simta impreuna cu preotul ca aici se deschide ceva cu desavarsire nou si, in acelasi timp, cea mai importanta latura a vietii lui. E de trebuinta ca duhovnicul, prin rugaciunea lui, prin viata lui, sa atraga binecuvantat ajutor de Sus. Si cei mai buni duhovnici au fost intotdeauna duhovnicii cu viata sfanta; nu psihanalistii, nu psihiatrii si psihologii, care lucreaza in„centre de redare a increderii”, dau cele mai bune sfaturi si se orienteaza corect in starile sufletesti ale omului. Nu acesti experti se arata cei mai buni tamaduitori duhovnicesti, ci doar oamenii cu viata sfanta, care actioneaza cu alte metode, care dispun de binecuvantate daruri, care stiu sa se roage, sa cheme ajutor de la Dumnezeu si sa arate binecuvantata putere dumnezeiasca spre omul neputincios si suferind.
Vladimir Vorobiev

Pai vezi tu mai Ayami, mai, cum confirmi tu(cu citat) faptul ca un psihanalist este tot un duhovnic  si ca un duhovnic(popa) poate fi un psihanalist? Plus ca unde ai subliniat si ingrosat tu, subliniaza si autorul in mod expres faptul ca numai cei cu viata sfanta ar putea deveni buni duhovnici, mai buni decat altii, si aici se subintelege ca nu doar fata de psihanalisti si psihologi cu viata nesfanta, ci chiar fata de alti popi. Dar de unde stii ca un psihanalist n-ar putea sa aiba o viata sfanta si astfel sa fie un bun duhovnic fara sa fie totusi popa?

Edited by Endgegner, 16 January 2018 - 18:31.


#20239
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 Endgegner, on 16 ianuarie 2018 - 18:29, said:

Pai vezi tu mai Ayami, mai, cum confirmi tu(cu citat) faptul ca un psihanalist este tot un duhovnic si ca un duhovnic(popa) poate fi un psihanalist? Plus ca unde ai subliniat si ingrosat tu, subliniaza si autorul in mod expres faptul ca numai cei cu viata sfanta ar putea deveni buni duhovnici, mai buni decat altii, si aici se subintelege ca nu doar fata de psihanalisti si psihologi cu viata nesfanta, ci chiar fata de alti popi. Dar de unde stii ca un psihanalist n-ar putea sa aiba o viata sfanta si astfel sa fie un bun duhovnic fara sa fie totusi popa?
Dar bineinteles, orice psihanalist e preot, nu-i vezi prin biserici cum spovedesc norodul?
Aia cu hale albe.

Edited by Ayami, 16 January 2018 - 21:25.


#20240
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Halate, bre.
hale Posted Image

#20241
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Viaţa se scurge şi omul, adâncit în multele sale îndeletniciri, nu ia seama de aceasta. Se întreabă cum de au trecut atât de repede atâţia ani. Desigur, cu atât mai scurtă le pare viaţa celor care se ocupă de multe.
În viaţă dăm examene. Dacă ne-am biruit patimile, dacă am dorit iubirea, dacă am urât răul, dacă ne-am cunoscut pe noi înşine, dacă L-am întâlnit pe Dumnezeu, atunci am găsit scopul, ţinta, sensul vieţii. Am trecut examenele, suntem câştigători. Simţim mireasma veşniciei. Nu ne temem de moarte. Nu ni se pare obositoare viaţa. Ne pocăim. Nădăjduim. Ne bucurăm.
Monahul Moise Aghioritul

#20242
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 Ayami, on 16 ianuarie 2018 - 21:25, said:

Dar bineinteles, orice psihanalist e preot, nu-i vezi prin biserici cum spovedesc norodul?
Aia cu halate albe.

Poate ca nu te-ai spovedit tu niciodata la un preot de mir, ci doar la manastire. Si n-ai vazut ca acestia, preotii de mir, (poate doar unii, nu stiu) isi recunosc la spovedanie limitele si-ti zic in fata ca in caz ca mai ai si alte probleme decat cele de care te-o intrebat ei, atunci te sfatuiesc frumos, cu toata dragostea si blandetea, sa mergi totusi la un doctor(psihiatru) sa te mai spovedesti si pe acolo. Ciudat ca nu te trimit la manastire unde te duci tu, nu?

#20243
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Aia e altceva. Eu nu am zis ca e rau ca un duhovnic sa le aiba cu psihanaliza ci ca un psihanalist nu poate fi duhovnic daca nu are harul preotiei.
...........................................

Trebuie să avem o relație personală cu Dumnezeu. În caz contrar, toate lumânările, toate posturile, toate împărtăşaniile îşi pierd rostul. Creștinismul reprezintă o viată trăită cu Dumnezeul cel viu, dar nu urmarea unor acte oculte sau magice. Poţi să bei de dimineaţă până seară aghiazmă, nimic nu se va întâmpla, dacă nu-ți vei schimba în primul rând inima, gândurile, întreaga viață.
Pyotr Mamonov

#20244
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Ce folos mai pot avea, dacă oricum cad în aceleaşi păcate?

Un călugăr a venit odată la duhovnicul său şi i-a spus:
- Părinte, de câte ori vin la tine, mă mărturisesc şi îmi plâng păcatele, primesc de la tine sfaturi pentru îndreptare, dar nu mă pot schimba. Ce folos mai pot avea că vin la tine, dacă oricum cad în aceleaşi păcate?
Părintele i-a răspuns:
- Fiul meu, ia două ulcioraşe de lut, unul cu miere, iar celălalt să fie gol.
Călugărul aşa şi făcu.
- Și acum, i-a spus părintele său,  toarnă de mai multe ori mierea din unul în altul.
Ucenicul din nou l-a ascultat.
- Acum, fiul meu, uită-te la vasul gol și miroase-l.
Călugărul l-a mirosit și a spus:
- Părinte, vasul gol miroase a miere, și acolo, la fundul său a rămas un pic de miere.
- Uite aşa şi învăţăturile mele sunt depozitate în sufletul tău. Dacă vei dobândi de dragul lui Hristos cel puțin o parte din virtuţi, Dumnezeu prin mila Sa va umple ceea ce-ţi lipseşte și va salva sufletul tău pentru viaţa veşnică. Cum o gospodină nu ţine boabe de piper într-o oală care miroase a miere, aşa şi Dumnezeu nu te va îndepărta dacă vei sădi în sufletul tău un început bun.

#20245
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Nici eu nu am afirmat vreodata ca un psihanalist e cu totul similar unui duhovnic(asta doar ai inteles tu) ci doar ca indeletnicirile lor au foarte multe in comun si de aceea se poate face o paralela intre ele, cum si cu meseria de medic, care tot de oameni se ocupa. Ca daca un duhovnic nu are si calitati de psihanalist si nu va intelege cum trebuie persoana cu care sta de vorba, nu prea va fi un duhovnic bun, cu toata viata lui sfanta. Scaparea lui va fi mereu ca va putea dezlega totusi toate pacatele, inclusiv pe cele "uitate" si implicit nespovedite asa cum declara si la sfarsitul spovedaniei cand se face dezlegarea, chiar pacate mai mari decat cele marturisite.

#20246
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Bine, eu intelesesem ca ai zis: "...faptul ca un psihanalist este tot un duhovnic..."
Daca ai vrut sa spui altfel dar nu prea ti-a iesit, sunt de acord cu tine.

Edited by Ayami, 17 January 2018 - 22:58.


#20247
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
- Părinte Rafail cum să mă păzesc de gândurile rele care îmi vin în minte?
- Prin satelitul “Doamne”. Nu te poţi păzi prin puterile tale.  Si spun asta: tot ce este porunca a lui Dumnezeu, când ti se pare că este teribil de greu: cum o s-ajung eu vreodată la lucrurile astea? Ce-am spus şi altor tineri vă spun şi vouă astăzi: nu este greu deloc, este… cu neputinţă! Firea ta când se simte deznădăjduită că … voi putea eu vreodată să ajung la asta, firea îţi mărturiseşte că nu face parte din mine, nu face parte din firea noastră biologică. Dar de la Dumnezeu nici să nu aşteptăm mai puţin decât cele cu neputinţă. Dumnezeu numai în cele cu neputinţă lucrează, în cele cu putinţă facem şi noi. Nu Dumnezeu învârte la mămăliga ta. Dar dacă este vorba de poruncile lui Dumnezeu numai Duhul lui Dumnezeu în tine va putea lucra. Vrei să te păzeşti de gânduri? Dumnezeu să te ajute şi faci asta. De câte ori vezi un gând rău în inima ta spune: Doamne, uite ce este în mine! Şi cere lui Dumnezeu. Poate ai nedumeriri: dar de ce este păcătos gândul asta?, întreabă-L pe Domnul, leagă şi dezleagă în Duh. Vrei să ştii cum să nu le mai faci, cere Domnului să nu le mai faci, cere Domnului apărare să nu mai cazi în păcat. Întotdeauna cu Domnul lucrează!
Dumnezeu, ştiind că ne dă porunci - cuvinte cu neputinţă omului de urmat, total cu neputinţă - nu aşteaptă ca eu să le împlinesc, aşteaptă ca eu văzând că nu sunt ăla cum ar trebui să fiu, să zic: “Doamne! fă tu ceva, du-mă Tu pe calea Ta!” Cum zice şi Hristos: “Precum am zis evreilor vă zic şi vouă: unde merg Eu voi nu puteţi să mergeţi, dar veţi veni mai pe urmă”. Când mai pe urmă? După Pogorârea Duhului Sfânt. Acea pogorâre facă-se vouă, ţie frate sau soră care mi-ai pus întrebarea şi tuturor! Contactaţi satelitul “Doamne”!
Părintele Rafail Noica

#20248
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Ca sa nu deschid topic aiurea, intreb si eu aici.Vreau sa cumpar o cruce din argint, cand, cum se sfinteste in biserica ? Multumesc.

#20249
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
O duci la parintele si-ti explica el. Practica era ca s-o tina in sfantul altar vreo saptamana-doua sa se "imbisericeasca" [la Liturghie] apoi citeste o rugaciune pentru "sfintire" si dupa aia poti s-o iei acasa.
Cu placere.

Edited by Ayami, 19 January 2018 - 08:13.


#20250
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 Ayami, on 17 ianuarie 2018 - 22:52, said:

Bine, eu intelesesem ca ai zis: "...faptul ca un psihanalist este tot un duhovnic..."
Daca ai vrut sa spui altfel dar nu prea ti-a iesit, sunt de acord cu tine.

Nu-mi mai amintesc exact cum m-am exprimat, insa chiar de as fi spus si asa nu a fost chiar cu totul gresit.

DUHÓVNIC, duhovnici, s. m. Preot care spovedește pe credincioși; confesor. ♦ Fig. Persoană căreia cineva îi încredințează toate tainele, gândurile, intențiile sale intime.

Daca te uiti bine nici dictionarul nu specifica faptul ca un duhovnic(preot) ar face pe langa spovedanie si dezlegarea de pacate ci considera ca fiind esential faptul ca acestuia i se pot incredinta taine, ganduri ori intentii intime. Si bineinteles ca n-as fi folosit cuvantul pentru altcineva decat un preot care are aceasta sarcina, decat la modul figurativ, asa cum si dictionarul arata ca se obisnuieste a se face. N-am fost deci eu nici primul si nici ultimul care a avut aceasta indrazneala nerusinata ori ignoranta...

 Ayami, on 19 ianuarie 2018 - 08:12, said:

O duci la parintele si-ti explica el. Practica era ca s-o tina in sfantul altar vreo saptamana-doua sa se "imbisericeasca" [la Liturghie] apoi citeste o rugaciune pentru "sfintire" si dupa aia poti s-o iei acasa.
Cu placere.

Niste calugari mi-au explicat odata ca orice cruce care e facuta cu credinta, fie ea si din doua bete, nu are nevoie sa fie sfintita.
Dar e posibil ca asta sa fie valabil doar daca faci crucea aia cu mana ta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate