Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

3G 22606 Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Salut, ieri mi-am schimbat SIM-ul pentru ca se arsese. Dupa ce l-am pus pe cel nou m-am trezit ca telefonul (HTC Mini) imi arata ca sunt in roaming (sunt in Bucuresti) si imi afisa reteaua 3G 22606 Cosmote. Am gasit pe forumul HTC niste informatii, ar fi ceva legat de Zapp - telefonul se conecteaza la reteaua Zapp care se pare ca inca mai functioneaza. Am incercat sa setez lista de retele la care are voie telefonul sa se conecteze dar nu aveam in lista decat Cosmote, fara varianta Zapp. Nu am facut nici un fel de modificari in setarile telefonului, doar am schimbat SIM-ul.

Acum incepe partea misto, am sunat la Relatii Clienti si habar nu au. Primul tip cu care am vorbit mi-a propus sa imi taie roamingul  :death: , iar a doua persoana nu a putut decat sa imi sugereze sa ma duc la un magazin Cosmote. Sunt sigur ca si aia de la magazin sunt la fel de profesionisti ca aia de la Rel Clienti, dar azi nu am cum sa ajung.

S-a mai intalnit cineva cu problema asta? Cum ati rezolvat-o?

Edited by abunea, 11 September 2011 - 16:54.


#2
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ma mir ca telefonul tau inca mai arata ca e in roaming pe 3G. 3G-ul Zapp-ului apartine de fapt de Cosmote acum. Nu ai ce sa faci, nu se intampla nimic si nu afecteaza performanta in niciun fel.

#3
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Cosmote are 3G prin roaming in Zapp ( nu mai intru in detalii de ce si cum) , iar unele telefoane arata faptul ca se afla in roaming , iar altele nu.

Al tau se pare ca arata. Nu te speria . E perfect normal.

Nu este nici sim-ul si nici telefonul de vina si nici nu presupune vre-un cost suplimentar folosirea retelei Zapp in regim de roaming.

#4
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Si htc-ul meu imi zice ca sunt in roaming 3G cand il deschid, pana cand trece pe alt nodeB si dispare. Reteaua 3G Zapp inca nu a fost implementata total in Cosmote. Nu iti face probleme insa. Internetul merge foarte bine si nu se pune prolema de suprataxare sau ceva.

#5
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 SebyD, on 12th September 2011, 00:05, said:

Si htc-ul meu imi zice ca sunt in roaming 3G cand il deschid, pana cand trece pe alt nodeB si dispare. Reteaua 3G Zapp inca nu a fost implementata total in Cosmote. Nu iti face probleme insa. Internetul merge foarte bine si nu se pune prolema de suprataxare sau ceva.

Pai nici nu au cum sa implementeze total reteaua 3G Zapp in Cosmote, pana nu rezolva impedimentu juridic (transferul licentei de la societatea Telemobil la Cosmote)

#6
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Marea integrare...

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Ca operatori de retea pe Xperia vad la retele 2G Cosmote, Vodafone si Orange, iar 3G de la Digi, 22606, Orange si Vodafone.
3G-ul 22606 este cumva Telekom? Inca nu au rebranduit retelele 2G si 3G?

#8
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012

 vasilemadalincristian, on 12 septembrie 2011 - 08:27, said:

Pai nici nu au cum sa implementeze total reteaua 3G Zapp in Cosmote, pana nu rezolva impedimentu juridic (transferul licentei de la societatea Telemobil la Cosmote)
ok,Dar unde au 3G in 900 mhz de ce folosesc tot MNC 06 ? Normal ar fi MNC 03 deoarece este frecventa fostului cosmote  ! pai daca frecventa telemobil nu poate fi folosita cu mnc03 ,atunci a cosmoteului de ce este folosită cu mnc 06?

Edited by mircea_kevin, 21 April 2016 - 05:41.


#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
S-a mai discutat de prea multe ori chestia asta.

Ai dezgropat un topic vechi de 5 ani.

#10
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 mircea_kevin, on 21 aprilie 2016 - 05:38, said:

ok,Dar unde au 3G in 900 mhz de ce folosesc tot MNC 06 ? Normal ar fi MNC 03 deoarece este frecventa fostului cosmote  ! pai daca frecventa telemobil nu poate fi folosita cu mnc03 ,atunci a cosmoteului de ce este folosită cu mnc 06?
Nu au 3G in 900, doar in 2100

 claudiu1, on 20 aprilie 2016 - 22:52, said:

Ca operatori de retea pe Xperia vad la retele 2G Cosmote, Vodafone si Orange, iar 3G de la Digi, 22606, Orange si Vodafone.
3G-ul 22606 este cumva Telekom? Inca nu au rebranduit retelele 2G si 3G?
22606 e fostul Zapp.
MNC-ul e folosit in functie de cum e alocat de ANCOM si e "imperecheat" cu licenta radio alocata tot de ei

Pe anumite telefoane 22606 e vazut ca Telekom (tine de telefon/OS/firmware)

#11
dmf

dmf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.02.2004
Telekom are 3G si in 900 in multe zone din tara!

#12
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Iar ați (re)dezgropat un topic antic.

#13
Numacunosti

Numacunosti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.07.2017

 dmf, on 07 mai 2017 - 09:25, said:

Telekom are 3G si in 900 in multe zone din tara!

Pai are ca au montat ei. Ce este de la Zapp (22606) e pe 2100.

Edited by Numacunosti, 25 July 2017 - 10:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate