Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Hackintosh

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
747 replies to this topic

#703
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
salut,

am un hp envy 17 j006ea ,am instalat mac os sierra in dualboot cu clover si windows ,toate functioneaza ,cum pot face sa mearga imessage si facetime , a reusit cineva ?

#704
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
https://www.tonymacx...message.110471/

https://www.tonymacx...message.196827/

#705
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Buna

Apelez la bunavointa voastra  , si o mare rugaminte de asemeni ,  sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema. Am instalat Hackintosh Sierra by Niresh pe un desktop cu urmatoarea configuratie; MB GIGABYTE GA-H81M-S2PV rev 2 echipata cu un I3 4130 , 6Gb DDR3 Corsaire si un SSD AData de 120 Gb unde am instalat acest Hackintosh.
In mare functioneaza exceptional , .... insa am o problema majora !
Prima data aveam pe video o placa NVidia GTX 1050 Ti insa toate bune si frumoase totul functiona in parametrii mai putin placa video, mergea default pe rezolutia 1920x1080 , nu ma deranja avand un monitor BenQ de 24 (DVI), insa erau probleme la redarea YouTube in full screen rupea imaginea apareau marginile player-ului rupte si palpaind foarte deranjant, pe scurt puteam urmarii doar cu imaginea mica nu full screen. Nu am reusit sa o instalez nicicum.
Pe mine acest PC ma intereseaza exclusiv ptr pus muzica de pe un HDD de 2 Tb secundar si redare din player YouTube - deci placa video instalata obligatoriu
In fine am renuntat la GTX in favoarea celei on-board adica Intel HD 4400 insa dupa ce am incercat o saptamana toate tutorialele de pe net si YouTube nu am reusit sa instalez nici pe aceasta
Ceva i-mi scapa si nu stiu ce, de aceia va rog daca puteti sa ma ajutati eventual cu remote/desktop insa nici nu stiu in MAC care aplicatie se preteaza pentru aceasta operatie
Folosesc o placa de sunet Lexicon Lambda care suna exceptional in MAC fata de WINDOWS si se instaleaza pur si simplu plug and play.
Scuze daca am fost cam lung insa I-mi doresc foarte mult sa functioneze corect PC-ul, pentru sunet, aceasta daca se poate bineinteles , daca nu ,  asta este... voi reveni la Windows 10.
Daca se poate mai babeste (ca ptr unul de 50 de ani ) ca este pentru prima data cand folosesc acest SO

Multumesc anticipat,
Multa stima

Edited by anghelv69, 16 October 2017 - 20:54.


#706
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
@Lex404 - ai vreun tutorial de incepatori despre macOS etc?
Am revenit la Hackintosh si merge foarte bine. (cand revine din sleep n-am sunet dar n-am idee ce sa-i fac)

Geekbench - 5405 / 18113.

#707
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postanghelv69, on 16 octombrie 2017 - 20:47, said:

Buna
Apelez la bunavointa voastra  , si o mare rugaminte de asemeni ,  sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema. Am instalat Hackintosh Sierra by Niresh pe un desktop cu urmatoarea configuratie; MB GIGABYTE GA-H81M-S2PV rev 2 echipata cu un I3 4130 , 6Gb DDR3 Corsaire si un SSD AData de 120 Gb unde am instalat acest Hackintosh.
In mare functioneaza exceptional , .... insa am o problema majora !
Prima data aveam pe video o placa NVidia GTX 1050 Ti insa toate bune si frumoase totul functiona in parametrii mai putin placa video, mergea default pe rezolutia 1920x1080 , nu ma deranja avand un monitor BenQ de 24 (DVI), insa erau probleme la redarea YouTube in full screen rupea imaginea apareau marginile player-ului rupte si palpaind foarte deranjant, pe scurt puteam urmarii doar cu imaginea mica nu full screen. Nu am reusit sa o instalez nicicum.
Pe mine acest PC ma intereseaza exclusiv ptr pus muzica de pe un HDD de 2 Tb secundar si redare din player YouTube - deci placa video instalata obligatoriu
In fine am renuntat la GTX in favoarea celei on-board adica Intel HD 4400 insa dupa ce am incercat o saptamana toate tutorialele de pe net si YouTube nu am reusit sa instalez nici pe aceasta
Ceva i-mi scapa si nu stiu ce, de aceia va rog daca puteti sa ma ajutati eventual cu remote/desktop insa nici nu stiu in MAC care aplicatie se preteaza pentru aceasta operatie
Folosesc o placa de sunet Lexicon Lambda care suna exceptional in MAC fata de WINDOWS si se instaleaza pur si simplu plug and play.
Scuze daca am fost cam lung insa I-mi doresc foarte mult sa functioneze corect PC-ul, pentru sunet, aceasta daca se poate bineinteles , daca nu ,  asta este... voi reveni la Windows 10.
Daca se poate mai babeste (ca ptr unul de 50 de ani ) ca este pentru prima data cand folosesc acest SO
Multumesc anticipat,
Multa stima

Eu iti recomand sa faci o instalare curata prin descarcarea de macOS direct din AppStore si cu bootloaderul de la Clover. Daca vrei, te ajut eu sa faci acest lucru pas cu pas. Avand in vedere ca configuratia ta este destul de ok din punctul de vedere a compatibilitatii.

View Postarmag3d0n, on 03 decembrie 2017 - 20:59, said:

@Lex404 - ai vreun tutorial de incepatori despre macOS etc?
Am revenit la Hackintosh si merge foarte bine. (cand revine din sleep n-am sunet dar n-am idee ce sa-i fac)

Geekbench - 5405 / 18113.

La mine e alta faza. Eu abia dupa ce il bag in sleep si il scot imi merge sunetul...

Poti sa te uiti aici de la Apple sau de la altii:

https://support.appl...lore/new-to-mac

https://www.macworld...things-3470332/

https://www.makeuseo...-windows-users/

#708
pantazisoft

pantazisoft

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2018

View PostHouseFreak, on 01 octombrie 2017 - 21:08, said:

salut,

am un hp envy 17 j006ea ,am instalat mac os sierra in dualboot cu clover si windows ,toate functioneaza ,cum pot face sa mearga imessage si facetime , a reusit cineva ?
Din cate stiu Facetime nu functioneaza, nu stiu motivul, iMessage functioneaza atat timp cat ai functional Bluetooth-ul, stiu ca la mine a functionat o perioada de timp cand aveam Yosemite, dupa update-ul la El Capitan, nu a mai functionat...

#709
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
salut,am un laptop lenovo g50-45 cu procesor amd a6 6gb ram oare pot sa pun un macos pe el??

#710
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postnetty1994, on 10 februarie 2018 - 21:05, said:

salut,am un laptop lenovo g50-45 cu procesor amd a6 6gb ram oare pot sa pun un macos pe el??

Nu prea merge pe AMD. Daca era Desktop mai era o sansa dar asa nu.

@pantazisoft

iMessage merge si fara Bluetooth. La mine merge

Edited by maxb2000, 10 February 2018 - 21:14.


#711
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
oh ok,am si un pc cu amd ryzen 5 1400 si gtx 1060 dar vroiam pe laptop pt ca pc e pt jocuri

#712
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Salut

Intre timp am reusit sa rezolv problemele intampinate anterior :)

Astazi va propun o solutie cred pentru cel mai ieftin Hackintosh avand urmatoarele componente:

- Placa de baza Gigabyte H81M-S2PV rev2 pe Okazii este cam 150 lei - atentie sa aiba cea mai noua versiune de BIOS
- Procesor Intel® Celeron™ G1840, 2800MHz, Haswell care este sub 100 lei
- Memorii DDR3 , 4GB , KINGSTON , 2x2GB , FSB1333 cumparat cam cu 80 de lei
- SSD a-data de 120 cam 200 lei nou montat pe portul nr 1 SATA 3
- Placa video Gigabyte GeForce® GTX 1050 Ti - aici se pot pune si mai ieftine , eu am ales pe asta ca am nevoie de 4k.
- Sunet placa externa Lexicon Alpha - merge impecabil- insa o puteti folosi cea on board , eu am ales solutia aceasta deorece are iesiri balansate si ma intereseaza acest aspect

Am instalat fara probleme High Sierra Celeronul este vazut ca I5 (vezi foto attach)

Pasii urmati:

-Facut stik bootabil cu TransMac din Windows si urcat pe el High Sierra
-Instalat fara probleme cu mentiunea ca inainte de instalare in Optiuni Clover start sa fie bifata la Graphic - instal web drivers
-dupa instalare am actualizat Clover la ultima versiune si am montat partitia EFI
-nu se intaleaza absolut nimic se asteapta sa se instaleze toate aplicatiile aflate in kitul High Sierra a lui Nires
-in App Store se cauta ultimile actualizari si se descaraca dupa care se instaleaza fara a inchide Clover sau instala altceva.
-Se instaleaza actualizarea in cazul meu OS 10.13.3 ( am plecat de la 10.13- asa este pe discul de instalare High Sierra by Niresh)
-la restart se alege prima partitie aceea cu instal by "nume ales de voi" si se asteapta instalarea, dureaza cam 10 min in cazul meu, vor fi si 2 restarturi si voila aveti OS 10.13.3
-mentiune este obligatoriu sa instalati acel up-date care-l face prin App Store si nu altfel, mie cu un Combo nu mi-a mers - se bloca la un moment dat , era mai simplu insa nu a mers.
pentru drivere nVidia se alege versiunea atasata in print screen
-inca ceva in momentul instalarii sa nu uitati sa selectati in kext reteaua de internet (wifi/lan) si sunetul, default nu se instaleaza si nu aveti net/sunet.

Deci merge fara probleme cu Celeron G1840 Posted Image

Succes

Attached Files


Edited by anghelv69, 24 February 2018 - 16:04.


#713
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 18.07.2018
La ce procesor ai, trebuia sa alegi la idenitate pc: Mac Mini. Pentru al meu am ales iMac 13.1 pentru ca am Intel i3 8100.

#714
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Ziceam aici ca am instalat Mojave, astazi am actualizat la ultimul Mojave Public Beta 4, build 18A347e, direct din Software Update, nicio problema de raportat

Attached Files



#715
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
I am back !

HP ProBook 4540s
Intel Core i5 3230M @ 2.6 GHz
HD Graphics 4000
SSD Samsung 850 EVO
8 GB RAM
Stick Wi-Fi D-Link DWA-131

Astept sa-mi vina placa de retea Wi-Fi interna un BCM94352HBM care suporta ac, hand off etc..si revin cu un update. Totul merge inclusiv audio prin HDMI, bateria, camera, USB-urile inclusiv sleep! etc...

[ https://i.imgur.com/74AImlC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/9SFrvut.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/UDEBi5E.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#716
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Gata, a venit si placa !!!

[ https://i.imgur.com/e0oYZRt.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/CL2Zbpa.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#717
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Buna ziua. De cateva zile incerc sa instalez pe un Lenovo T440p High Sierra si ma blochez la partitionare SSD in sensul ca mouse-ul nu raspunde deloc la comenzi se misca aleator. Va rog daca este vreo solutie ptr a depasii acest pas.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MpD-6jGVTz8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by anghelv69, 13 April 2019 - 10:54.


#718
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
ai incercat să folosești un mouse sau tastatură pe USB? Daca nu funcționează așa, trebuie să găsești kext compatibil pentru touchpad-ul tau, pe care să îl pui in Clover/Kexts/Other

PS, de ce nu instalezi Mojave?

Edited by nei-k, 13 April 2019 - 14:35.


#719
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Am incercat si Mojave. Am pus si mouse usb am dezactivat din BIOS touchpad-ul , la fel!
Ciudat pe net spun ca Lenovo Thinkpad T440P  procesor I5 gen 4 ,8Gb RAM si SSD Samsung EVO  este 100% compatibil cu hackintosh si ar merge fara probleme instalarea.
Folosesc imagini facute de Niresh posibil de aceia sa nu mearga
O sa caut kext si o sa creez eu imaginea insa inclin sa cred ca-i vorba de altceva.

Stima.

#720
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
încearcă cu imagine originală. Creezi un stick boot-abil cu Mojave pe care instalezi Clover. Apoi în Clover adaugi kext-urile necesare și boot-ezi cu el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate