Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Operatii cu laser pentru ochi II.

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#91
laura.sweeet

laura.sweeet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.10.2006
Buna Catalina!
In primul rand trebuie sa stii ca perioada groaznica ca sa zic asa, tine in jur de 3-4 zile. Acum depinde de fiecare cum tolereaza durerea si ce tip de interventie laser va face. Eu mi-am facut PRK si da, durerea a fost ingrozitoare, eu sincer in cele 3-4 zile nu faceam absolut nimic in afara sa dorm si sa mananc putin, pt ca eram atat de irascibila de la durere, incat imi venea sa sparg tot :)). Acum, am inteles ca prin metroda iLasik, nu exista durere sau e mult mai mica. Depinde ce metoda prefera doctorul/ te incadrezi tu, totul depinde de grosimea corneei. Parerea mea e ca e mai bine sa-ti faci operatia inainte sa incepi din nou munca, pentru ca apoi va trebui sa-ti iei concediu cel putin 1 saptamana, dar si asta depinde de cat de repede te recuperezi, tinand cont ca ai dioptrii mai mici. Din pacate nu stiu nici o clinica din Constanta, eu sunt din Deva si m-am operat in Bucuresti.

#92
catalina3006

catalina3006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.09.2013
Laura, iti multumesc frumos pentru raspunsul prompt :) ma voi mai gandi pana luni ce voi face, cred totusi ca voi amana operatia pana va creste baietelul un pic mai mare. Am inteles ca in primele luni trebuie sa cam evit vantul, praful, ar cam insemna sa nu ies afara, ori nu pot face asta cu baietelul, iesim in fieare zi. De la munca imi pot lua concediu pt operatie, eu ma cam ingrijoram sa nu afecteze ochii faptulca stau mult la calculator imediat dupa operatie. Cred ca si cand voi face operatia voi alege totusi Bucuresti, sunt alte standarde acolo. Ms frumos

#93
xdream

xdream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 27.08.2006
@catalina3006 , eu am facut ambele operatii ilasik si prk  ( " cel mai norocos " ) .
Fara doar si poate recomand ilasik dar la dioptri mici nu ai sanse de asa ceva .
Eu la ochiul stang am avut astigmatism -4 miopic , am facut ilasik , si a mai ramas 0.25 oricum e excelent . Durerea a fost suportabila , maxim intr-o saptamana eram ca nou .
La ochiul drept am avut miopie -1.25 ( mica ) si cum aveam pitici pe creier vroiam sa o fac si pe asta dar prin PRK  ( ilasikul nu este bun la dioptri mici ) .
AM trecut prin chinuri groaznice cel putin 3 zile ( parca imi lua foc ochiul ) efectiv 1 saptamana nu am vazut lumina soarelui . MI au dat vreo 5 sticlute numai de picaturi , am luat nurofen .
Trebuie sa te pregatesti psihic si fizic pentru o operatie de genul acesta , oricum cel putin in cazul tau vei avea parte de prk . E cea mai oribila operatie posibila . Ilasikul parca a fost joaca de copii.
Dupa aproape 2 saptamani , vad excelent , mi sa indeplinit visul ca sa scap de ochelari , e o senzatie frumoasa de tot .
De obicei , la 23 de ani suport durerea bine dar prk-ul m-a cam terminat , abia asteptam sa se termine .
Am cheltuit pe operatiile astea in jur de 1500 euro si m-am operat in bucuresti .


Edit : vad ca stai mult la calculator , asa si eu , cel putin prima saptamana dupa operatii iti recomand sa nu te apropii de el .
Daca ai ochii uscati iti recomand sa ti cumperi http://www.shopmania...e-10ml-39763550 costa cam 40-50 lei , iti "hidrateaza" ochii , doctorul mi-a spus daca stai peste 6-7 ore la pc , ai nevoie de ele toata viata .

Edited by xdream, 07 September 2013 - 15:49.


#94
darktyroll

darktyroll

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.08.2010
Care e cea mai buna si eficienta metoda de operatie pentru dioptrii mici? Vad ca sunt mai multe tipuri, ilasik, prk, etc (care or mai fii)
Ale mele sunt -0.75 pentru ambii ochi iar mediul in care lucrez nu`mi prea permite sa port ochelari permanent.

#95
xdream

xdream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 27.08.2006
@darktyroll , in cazul tau se poate face doar prk , 3-4 zile vei avea senzatii de usturime continua in ochi , cum am m-ai zis am avut 1.25 miopie , am "suferit" o saptamana dar rezultatul este excelent .

#96
laura.sweeet

laura.sweeet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.10.2006
@Catalina, eu mi-am facut operatia in decembrie, deci era iarna si sincer intr-o saptamana am iesit doar o singura data din casa si asta ca sa-mi iau ceva de mancare, dar si atunci am iesit noaptea si cu ochelarii de soare pe ochi (toata lumea se uita ciudat la mine, iti dai seama...) iar cand am ajuns in magazin, din pacate nu am rezistat mai mult de 5 minute din cauza aerului conditionat. Prin metoda PRK, ochii devin muuuult mai sensibili (asta simt chiar si acum, dupa 9 luni de la operatie: de exemplu ma mai ustura ochii cand stau mult in soare si imi uit ochelarii acasa, sau daca cumva imi intra o geana in ochi imi vine sa mor pana mi-o scot, sau mai am senzatia de usturime dimineata cand ma scol). Da, e adevarat, trebuie evitat frigul, vantul, soarele, machiajul (nu m-am machiat cateva luni bune si nici acum nu ma mai machiez decat ocazional). INSA, nu trebuie sa te sperii, chiar citind tot ce scriem noi aici, nu e chiar asa rau cum pare (in afara de cele cateva zile imediat dupa operatie). Eu m-am documentat bine despre operatie inainte de interventie si stiam de dureri, dar pana nu o faci, nu ai cum sa stii cum va fi. Ideea e sa ai incredere ca totul va iesi bine si asa si va fi, multi am trecut prin asta si acum suntem super multumiti :). Cel mai bine e sa ai pe cineva cu care sa-ti mai lasi copilul, altfel iti va fi foarte greu sau sa mai astepti sa creasca. Bafta multa si anunta-ne ce decizie ai luat si inca o data, ai incredere, totul va fi bine! :)

#97
catalina3006

catalina3006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.09.2013
Va multumesc frumos pentru sfaturi. Sunt bine venite. Am decis deocamdata sa nu fac operatia, voi mai astepta pana creste baiatul ceva mai marisor incat sa iasa si cu altcineva, momentab este mai atasat de mine :) de durere nu pot zice ca imi e f frica (de, am trecut peste o nastere, cred ca acum ar fi mai usor;), dar oricum si asta e o retinere :)
Insanatosire grabnica tuturor, sa treaca cat mai repede toate efectele secundare negative si o vedere impecabila cat mai mult timp :)

#98
GeoAnny

GeoAnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2012
Va voi povesti si experienta mea poate va este de ajutor:
M-am operat acum 6 luni prin metoda ilasik, la dl Doctor Horia Stanca. Inainte de operatie aveam cam -4,5 dioptrii si un astigmatism mic, ceva gen 0,5. Operatia a fost relativ usoara, dupa ce a trecut efectul anstezicului m-a durut foarte tare in acea zi. A doua zi toul era mult mai bine. O vreme ochii mei au fost sensibili la fum, vant, lumina etc. Dar treptat sensibilitatea a trecut.
Acum vad foarte bine, mai am cam -0,25 diptrii, la un ochi cred ca chiar 0, imi mai pun inca lacrimi artificiale dar am nevoie din ce in ce mai putin, nu mai am sensibilitate la lumina, poate putin la vant si fum, dar nu deranjant, nu fumez oricum.
Eu ma bucur ca m-am operat si recomand operatia.
Totusi e foarte important atat medicul cat si aparatura de care dispune , operatia depinzand foarte mult de aparatele medicale,  asa ca interesati-va bine inainte, vorbiti cu medicul care va va opera si daca aveti indoieli mai vedeti si altii. La urma urmei e vorba de ochii vostri.

Mult succes!

#99
KRadiala

KRadiala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2012
Pentru  laura.sweeet : Daca te-ai documentat asa de bine ti-ai asumat si riscul de a face keratoconus dupa operatia de reducere a dioptriilor?Aceea vedere dubla de care vorbesti poate fi semnul uni keratoconus dobindit dupa o operatie nereusita de reducere a dioptriilor . Fa o topografie corneana.

#100
laura.sweeet

laura.sweeet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.10.2006
Buna KRadiala! Multumesc frumos pt ca iti pasa de noi si de mine mai ales :)

Tot ce pot sa-ti spun e ca:
Inainte de operatie aveam un astigatism de -4,5, care din pacate nu mai putea fi corectat cu ochelari, asta insemnand ca atunci cand mi se punea la control o lentila mai mare de 3, aparea acea vedere dubla, numita si diplopie. Astfel find zise, oftalmologul m-a suspectat atunci de un posibil keratoconus, motiv pt care mi-am facut imediat o keratotopografie (topografie corneeana). Rezultatele au iesit perfect, asa ca nu am mai avut motive de ingrijorare. Asta a fost cu 1 an jumatate inainte de operatie. Cu 3 luni inainte de operatie am decis sa-mi fac din nou o keratotopografie, ca sa urmaresc in dinamica o posibila modificare a grosimii corneei. Insa si de aceasta data, rezultatele au fost ok si tocmai din acest motiv am si decis sa ma operez si ca nu ar trebui sa fie vreo problema.
Acea vedere USOR dubla, care inca mai persista la ochiul stang, dar care s-a ameliorat considerabil dupa operatie si pana acum, e din cauza unui astigmatism restant, care nu a putut fi eliminat in timpul PRK-ului si de care mi s-a spus inainte de interventie. Intradevar, o sa-mi fac o topografie in viitorul apropiat, tocmai ca sa fiu linistita si de aceasta data :)

Daca intradevar ar fi un keratokonus, vederea dubla nu s-ar fi ameliorat intr-un an de zile cat a trecut de la operatie ci s-ar fi degradat pe zi ce trece  tot mai mult :)

#101
AndreiTIM

AndreiTIM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.10.2013
Salut !

Va scriu si eu cu pentru un sfat. As vrea sa ma operez pentru miopie si astigmatism in Timisoara la Vista Vision prin metoda PRK (am si fost la ei la controlul preliminar), dar ar fi o optiune si Szegedul, desi nu stiu mare lucru despre ei. Vreo parere ? Vreun sfat sau experienta relevanta ? Eventual niste date de contact de la Szeged ar fi minunate sa ma lamuresc cu procedura si costurile interventiei.

Va multumesc anticipat si vedere clara !

#102
tupan_alex

tupan_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2012

View PostAndreiTIM, on 17 octombrie 2013 - 15:01, said:

Salut !

Va scriu si eu cu pentru un sfat. As vrea sa ma operez pentru miopie si astigmatism in Timisoara la Vista Vision prin metoda PRK (am si fost la ei la controlul preliminar), dar ar fi o optiune si Szegedul, desi nu stiu mare lucru despre ei. Vreo parere ? Vreun sfat sau experienta relevanta ? Eventual niste date de contact de la Szeged ar fi minunate sa ma lamuresc cu procedura si costurile interventiei.

Va multumesc anticipat si vedere clara !

Salut, eu m-am operat la o clinica in Turcia prin Lasek si este bine acum (2luni de la operatie). La Vista Vision am fost la controlul post operator si medicul mi s-a parut foarte bine pregatit. Bafta si sa faci alegerea cea mai buna pt tine!!

#103
marianautocad

marianautocad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.01.2012

View Postlaura.sweeet, on 07 septembrie 2013 - 12:11, said:

In primul rand trebuie sa stii ca perioada groaznica ca sa zic asa, tine in jur de 3-4 zile. Acum depinde de fiecare cum tolereaza durerea si ce tip de interventie laser va face. Eu mi-am facut PRK si da, durerea a fost ingrozitoare, eu sincer in cele 3-4 zile nu faceam absolut nimic.


Salutare tuturor!

Inainte de toate vreau sa le multumesc celor care au povestit din experienta lor cu privire la aceste operatii. Randurile citite aici te fac sa privesti cu incredere acest subiect.

Eu abia la 12 ani am observat ca am o problema mare la unul din ochi. La acea vreme aveam -0.75 OS si -6 OD (o diferenta foarte mare pe care nu am putut sa o inteleg). O perioada am purtat in acelasi timp si lentila de contact (pt ochiul drept) si ochelari, insa nu era o schimbare importanta.

Am tot amanat o interventie cu laser din diferite motive. De trei saptamani a inceput sa ma doara ochiul drept si capul in partea dreapta (de la nivelul ochiului drept pana la ceafa). Durerile apar zilnic, in special dimineata si sunt destul de mari. Prin job'ul pe care il am sunt nevoit sa stau foarte mult in fata monitorului.

Pana sa va operati voi ati avut atat de des asemenea dureri de ochi si cap?

In cazul meu ar fi indicat sa fac operatie numai la ochiul drept nu?

Daca intervin cu laser numai la ochiul drept exista riscul ca dupa operatie ochiul stang sa fie influentat negativ in vreun fel?

Dupa 2,3 zile de la operatie apar ameteli, dureri de cap?

Imi este teama de o operatie nereusita, mai ales ca eu am undeva la -6 (daca nu s'a marit intre timp). Mai mult imi este frica sa nu'mi afecteze ochiul stang care e ok asa cum este el acum.

Va multumesc frumos! Sa va dea Dumnezeu multa sanatate, caci ea este cea mai importanta...

#104
tupan_alex

tupan_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2012

View Postmarianautocad, on 26 octombrie 2013 - 00:52, said:

Salutare tuturor!

Inainte de toate vreau sa le multumesc celor care au povestit din experienta lor cu privire la aceste operatii. Randurile citite aici te fac sa privesti cu incredere acest subiect.

Eu abia la 12 ani am observat ca am o problema mare la unul din ochi. La acea vreme aveam -0.75 OS si -6 OD (o diferenta foarte mare pe care nu am putut sa o inteleg). O perioada am purtat in acelasi timp si lentila de contact (pt ochiul drept) si ochelari, insa nu era o schimbare importanta.

Am tot amanat o interventie cu laser din diferite motive. De trei saptamani a inceput sa ma doara ochiul drept si capul in partea dreapta (de la nivelul ochiului drept pana la ceafa). Durerile apar zilnic, in special dimineata si sunt destul de mari. Prin job'ul pe care il am sunt nevoit sa stau foarte mult in fata monitorului.

Pana sa va operati voi ati avut atat de des asemenea dureri de ochi si cap?

In cazul meu ar fi indicat sa fac operatie numai la ochiul drept nu?

Daca intervin cu laser numai la ochiul drept exista riscul ca dupa operatie ochiul stang sa fie influentat negativ in vreun fel?

Dupa 2,3 zile de la operatie apar ameteli, dureri de cap?

Imi este teama de o operatie nereusita, mai ales ca eu am undeva la -6 (daca nu s'a marit intre timp). Mai mult imi este frica sa nu'mi afecteze ochiul stang care e ok asa cum este el acum.

Va multumesc frumos! Sa va dea Dumnezeu multa sanatate, caci ea este cea mai importanta...

    Dupa ce m-am operat eu(lasek) nu am avut ameteli si nici dureri de cap. Perioada mai nasoala, senzatie de nisip in ochi si lacrimare,  a durat 3-4ore dupa operatie.
Daca e necesar sa te operezi la un singur ochi sau la ambii, si cum va fi influentat celalat ochi iti va spune medicul care te v-a consulta. Curaj!!!

#105
marianautocad

marianautocad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.01.2012

View Posttupan_alex, on 26 octombrie 2013 - 22:05, said:

Dupa ce m-am operat eu(lasek) nu am avut ameteli si nici dureri de cap. Perioada mai nasoala, senzatie de nisip in ochi si lacrimare,  a durat 3-4ore dupa operatie.
Daca e necesar sa te operezi la un singur ochi sau la ambii, si cum va fi influentat celalat ochi iti va spune medicul care te v-a consulta. Curaj!!!

Iti multumesc frumos pentru raspuns!  Sper sa fie totul ok.

#106
xdream

xdream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 27.08.2006
@ marianautocad vei avea un pic de "suferit" dar satisfactia dupa ce se va stabiliza totul va fi ceva uimitor .
Eu am facut doua operatii in 6 luni , la inceput am scapat de astigmatism -4.25 miopic os ( operatie ilasik) , am asteptat 2 luni sa se stabilizeze , durerea a fost suportabila .
A doua operatie  -1 miopie od , m-a pus la grea incercare ( operatie prk ) pur si simplu parca imi lua foc ochiul in primele 3 zile , o saptamana am stat numai in casa pe intuneric , abia dupa 10-14 zile suportam ok lumina de soare.
Oricum , in prezent , toata suferinta a meritat , iti recomand sa alegi clinici cu metoda ilasik , totul e computerizat , doar baga anumite date si laserul functioneaza .

Momentant mai folosesc picaturi care umezesc ochii  ( hidratare )

#107
marianautocad

marianautocad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.01.2012

View Postxdream, on 27 octombrie 2013 - 23:35, said:

@ marianautocad vei avea un pic de "suferit" dar satisfactia dupa ce se va stabiliza totul va fi ceva uimitor .
Eu am facut doua operatii in 6 luni , la inceput am scapat de astigmatism -4.25 miopic os ( operatie ilasik) , am asteptat 2 luni sa se stabilizeze , durerea a fost suportabila .
A doua operatie  -1 miopie od , m-a pus la grea incercare ( operatie prk ) pur si simplu parca imi lua foc ochiul in primele 3 zile , o saptamana am stat numai in casa pe intuneric , abia dupa 10-14 zile suportam ok lumina de soare.
Oricum , in prezent , toata suferinta a meritat , iti recomand sa alegi clinici cu metoda ilasik , totul e computerizat , doar baga anumite date si laserul functioneaza .

Momentant mai folosesc picaturi care umezesc ochii  ( hidratare )

Iti multumesc pentru raspuns si imi cer scuze ca raspund cu intarziere.

Nu suferinta ma sperie, ci gandul ca poate operatia in cazut meu nu va iesi asa cum trebuie. Si parca mai mult decat orice ma sperie gandul ca poate imi va afecta vederea si la celalalt ochi, cu care vad bine. Poate pentru unii ce am zis acum pare o simpla prostie, insa in lipsa de cunostinte si din mult prea multa dorinta de a nu face ceva gresit ma gandesc la orice ar fi mai rau.

Intre timp durerile mele de cap si ochi au disparut in totalitate fara sa fac multe schimbari in viata mea. Singura schimbare si poate cea mai importanta pe care am facut'o in ultima saptamana si jumatate a fost sa ma culc mai devreme. Oricum, cu toate astea...ideea operatie ramane la fel de proaspata in mintea mea. Trebuie sa o fac!

Recunosc ca nu sunt informat cu privire la acest subiect. Din motivul asta imi vine si putin aiurea sa discut aici cu voi, cei care aveti cunostite sau mai mult ati trecut printr-o asemenea operatie.

Eu de fel nu sunt adeptul interventiilor, operatiilor (stiu ca nimeni nu este), prefer mai mult ochelarii, insa cand ei nu te mai ajuta si problema persista si chiar depaseste acest prag, incepand sa apara dureri destul de mari, asa cum am avut eu simti nevoia sa faci ceva, chiar daca asta presupune si unele riscuri. Stiu ca este o gandire tipic romaneasca dar...din diferite motive ajungi sa gandesti asa.

Vreau mai intai sa ma imformez asa cum trebuie, apoi voi face operatia.

#108
Chioretele

Chioretele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.12.2013
Buna ziua

Ma (m-a) tenteaza o corectare a miopie mele (2.5....2.75) cu iLasik, dar am citit despre efectele secundare nedorite asupra vederii de noapte.

Imi place sa conduc si o fac foarte des mai ales noaptea, cand plec in concedii.

Am o vedere foarte buna noaptea in comparatie cu majoritatea cunoscutilor mei.

Poate cineva va rog sa-mi detalieze despre vederea pe timp de noapte dupa convalescenta (6luni), dintre cei cu vechime in ale lasrului.

Multumesc

O zi frumoasa si multa sanatate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate