Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Unde se mai mananca shaorma buna in Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#37
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Aveau intr-un timp , acu nu cred sa mai aiba.

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Am auzit de Haleala...am tot zis ca o sa o incerc, in special pentru ca...cica au un sos iute iute...si-s tare curios daca ma dovedeste. Pana acum, n-am intalnit sos iute care sa ma dovedeasca...si tot caut ;).  
Au si de vita, sau doar pui?

#39
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011
iskender! the best in town!

#40
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.12.2007

View Postrichelieu, on 12th September 2011, 16:00, said:

Am auzit de Haleala...am tot zis ca o sa o incerc, in special pentru ca...cica au un sos iute iute...si-s tare curios daca ma dovedeste. Pana acum, n-am intalnit sos iute care sa ma dovedeasca...si tot caut ;).  
Au si de vita, sau doar pui?
Toti care plang de sos iute sunt niste pampalai. Eu la fast-food n-am gasit nimic in adevaratul sens al cuvantului de iute. Sa nu poti sa respiri, sa-ti omoare limba si sa-ti dea lacrimile.

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Pai am mancat eu si la indian, sos din ala de ti-l da numai pe baza de semnatura.....si ce sa zic, era iute. Mi-a desfundat si nasul, mi-a intepenit limba....dar atat. Am mancat tot si-am mai vrut.

#42
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Au acolo o chestie extraordinar de iute, nu stiu cum ii zice. Iti da sa gusti de pe un varf de scobitoare, si e suficient (nu pune in shaorma, ca n-o poti manca). Mai mult nu spun, dar recomand pentru viteji. :)

#43
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011

View Postrichelieu, on 12th September 2011, 17:00, said:

Am auzit de Haleala...am tot zis ca o sa o incerc, in special pentru ca...cica au un sos iute iute...si-s tare curios daca ma dovedeste. Pana acum, n-am intalnit sos iute care sa ma dovedeasca...si tot caut ;).  
Au si de vita, sau doar pui?
Au de toate, chiar si de berbecut.
Yoo zic ca te doboara piperul coreean, daca nici ala nu te dovedeste cere Jalapenos  :vampire:

Daca ceri posibil sa aiba si

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M2zOM6S2frY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ps: ai grija totusi, efectele "adverse" apar a doua zi, de dimineata  :devilred:

Edited by Al_Bundy, 12 September 2011 - 17:26.


#44
yinyang

yinyang

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.05.2011

View PostVladimir91, on 7th September 2011, 23:00, said:

De ceva vreme locurile din care cumparam shaorma m au cam dezamagit.are cineva vreo sugestie pentru vreun loc anume?

"bun de tot" cred ca se numeste, la intrarea in centrul vechi..varianta fresh, cu legume proaspete..

#45
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View PostAl_Bundy, on 12th September 2011, 18:15, said:

Yoo zic ca te doboara piperul coreean, daca nici ala nu te dovedeste cere Jalapenos  :vampire:
Poate ardeiul coreean. Pepper = ardei în cazul ăsta, în ciuda traducerilor tâmpite de pe toate prospectele românești. Jalape?o e slab, printre cele mai slabe (3500 - 8000 unități Scoville). Am mâncat cumpărat la borcan, înghițeam rapid câte 2-3 fără probleme. Sunt curios de alea de peste 1.000.000 de unități, precum ăsta de-l omoară pe nenea din clip (Naga Viper).

Scala Scoville.

Edited by Rabbit, 12 September 2011 - 23:30.


#46
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View PostRabbit, on 13th September 2011, 00:28, said:

Cel de care spun are 9.000.000 unitati, daca am inteles corect.

#47
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011

View PostRabbit, on 13th September 2011, 00:28, said:

Poate ardeiul coreean.
Nu, piper coreean.

E' "chestia" rosie din dreapta http://forum.softped...a...t&id=942683


Am vaga senzatie ca se foloseste si la sprayurile lacrimogene  din comert.

Edited by Al_Bundy, 12 September 2011 - 23:33.


#48
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View Postcrst_g, on 13th September 2011, 00:29, said:

Cel de care spun are 9.000.000 unitati, daca am inteles corect.
Trinidad Scorpion Butch T - 1.463.700 (deținătorul recordului)
Naga Viper - 1.382.118
Infinity chilli - 1.067.286

View PostAl_Bundy, on 13th September 2011, 00:30, said:

Nu, piper coreean.
E' "chestia" rosie din dreapta http://forum.softped...a...t&id=942683
Am vaga senzatie ca se foloseste si la sprayurile lacrimogene  din comert.
Eu te cred că e pisat și poate că are aspect de piper, dar crede-mă că e vorba de ardei iute. E suficient să cauți pe Google Images și ai să te convingi.
Spray-urile lacrimogene se fac cu substanța pe nume capsaicină (întâlnită exclusiv în ardeiul iute), pe când cea din piper se cheamă piperină și are un efect destul de diferit.

Edited by Rabbit, 12 September 2011 - 23:43.


#49
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Mai, eu zic ce mi s-a spus. O fi cum zici tu, oricum, e' otrava nene daca pui prea mult...

Edited by Al_Bundy, 12 September 2011 - 23:59.


#50
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Păi, după cum am zis, idioții au tradus pepper cu piper, că seamănă. În engleză înseamnă și ardei, și piper, se deduce în funcție de context și cu epitetul corespunzător:
- black pepper = piper negru
- white pepper = piper alb
- green pepper = piper verde
- chili pepper = ardei iute
- bell pepper = ardei gras
- <orice altceva> pepper - de obicei se referă la ardei (Cayenne, Jalapeño etc).

#51
sanntos

sanntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2008
Da, ala trebuie sa fie ardei, nu piper. :)

Oricum, mi s-a facut o foame citind pe aici, vai de mine. Si nici n-am posibilitatea sa plec sa cumpar. :bigwhitegrin:
Mie mi se par ok mai multe, cele de pui/vita-berbecut de pe 1Mai, cea de pe la Sebastian (Melissa) dar parca era mai ok inainte, cea de la Spring Time - imi place gustul - desi de multe ori per ansamblu e cam ofilita rece si uscata, etc. Am mancat din multe locuri.
De multe ori si de foame, asadar oricum a mers. Dar daca stau sa le analizez, cele mai multe nu prea sunt shaorma, e un fel de amestec de carne si legume intr-o lipie. Ceva foarte aparte, romanesc, fara vreo aroma speciala.
Am mancat si de la niste arabi sau ce naiba erau, era foarte aromata, buna - dar putin ciudata avand in vedere ca eram obisnuit cu cele gasite peste tot.

Intre timp, cea de la 1Mai si cea de la Melissa (asta pentru ca e aproape si totodata relativ ok) sunt cele de la care am mancat cel mai mult si mi se par ok. Mai ales de la 1Mai.

La Haleala, Dristor - n-am mancat inca. Voi incerca sa ajung si acolo, dar cam greu ca-i departe si oricum orice e fast food imi trezeste o pofta de necrezut, nu numai shaorma. :)

#52
Razvan1511

Razvan1511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 12.03.2008
A plecat un prieten in Tunisia anu' trecut si mi-a adus de acolo un tub galben cu o pasta de ardei iute pe nume Harissa,daca nu combini acest sos cu un sos dulce de rosii s-au ceva asemanator nu cred ca poate fi mancat simplu,am luat un varf de cutit si mi-a taiat respiratia.Acum vreo luna am fost in carrefour orhideea si surpriza ,am gasit acolo aceeasi pasta de arde,merita incercat,costa vreo 8 lei parca dar este super bun de adaugat in sosuri iar daca sunteti amatori de senzatii tari incercati sa il mancati  simplu.Astept pareri, pofta mare

Edited by Razvan1511, 13 September 2011 - 09:35.


#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Sosul ala de care zici tu, il mananc gol, pe paine :lol:

#54
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.12.2007

View Postrichelieu, on 13th September 2011, 09:50, said:

Sosul ala de care zici tu, il mananc gol, pe paine :lol:
Tocmai ce ziceam mai devreme...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate