Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

sapa mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
titi2009

titi2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.02.2009
O sapa de 6  cm ingreuneaza mult planseul unei mansarde? Mentionez ca planseul este cam ''subtirel'' are 11 cm si contine armatura.Mesterii mi-au propus varianta cu polistiren extrudat pentru reducerea incarcarii.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Ca unul care și-a turnat șapă armată cu plasă sudat la mansardă după ce în prealabil am pus polistiren pe jos, sfatul meu este să-ți pui numai extrudat. Pune șapă doar în baie, unde trebuie să pui gresie.

11 cm nu e așa subțirel dacă e armat, e suficient pentru o placă și poți pune liniștit șapă pe ea, dar nu prea are rost să mai torni, dacă placa e suficient de dreaptă. Scapi de cheltuieli suplimentare cu manoperă, ciment, nisip și izolezi etajul pentru timpul în care nu vrei să încălzești mansarda.

#3
RGFL

RGFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.08.2011
Torna o sapa cu fulgi de polestiren , se gasesc la sac , si se amesteca cu sapa.

 titi2009, on 7th September 2011, 22:53, said:

O sapa de 6  cm ingreuneaza mult planseul unei mansarde? Mentionez ca planseul este cam ''subtirel'' are 11 cm si contine armatura.Mesterii mi-au propus varianta cu polistiren extrudat pentru reducerea incarcarii.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Pe la unele depozite de materiale se gaseste polestiren macinat la sac , si in amestec cu sapa reduce mult din greutate.

#4
alex_marius_sava

alex_marius_sava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2011
Am terminat de pus instalatia electrica jos, la parter si am o gramada de cabluri copex pe care le tot sar cand merg prin casa.

As vrea sa torn shapa ( e vorba de placa de jos, de la parter) insa nu stiu exact cum sa o fac:
1.Un vecin imi spune sa pun shapa peste cablurile de instalatia electrica, apoi peste shapa sa pun extrudat de 3.Peste extrudat un strat subtire de izopren si peste el parchet laminat.
2.Al doilea imi spune sa pun asa :1.shapa peste cablurile electrice, apoi extrudat si plasa de buzau, apoi al doilea rand de shapa peste extrudat si plasa.Abia apoi sa pun izopren si parchet.

Chiar trebuie doua randuri de shapa?
Trebuie sa am si instalatia de apa complet instalata sau doar iesirile prin baie si cam atat?
Pana la ce temperatura (afara) se poate turna shapa..noiembrie e tarziu?ce se pune exact la shapa(doar nisip si ciment)?

#5
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Eu am decupat polistirenul unde erau traseele de cabluri si tevi si am umplut santul ramas cu nisip pana la nivel, am pus folie polietilena peste tot, plasa si am turnat sapa. M-am gandit ca daca se intampla ceva cu instalatia electrica sa fie inchisa intr-un pat de nisip iar tevile de apa si incalzire sa aiba loc de dilatare(am folosit PPR).

#6
alex_marius_sava

alex_marius_sava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2011

 rusman, on 2nd October 2011, 16:06, said:

Eu am decupat polistirenul unde erau traseele de cabluri si tevi si am umplut santul ramas cu nisip pana la nivel, am pus folie polietilena peste tot, plasa si am turnat sapa. M-am gandit ca daca se intampla ceva cu instalatia electrica sa fie inchisa intr-un pat de nisip iar tevile de apa si incalzire sa aiba loc de dilatare(am folosit PPR).

Multumesc pentru raspuns.
Eu nu am tevi de incalzire si intentionez pe cat posibil tot ce pun tevaraie  sa le am sus,pe pereti, pe sub rigips-mai putin la baie unde nu am incotro si vor fi incastrate in shapa.
Inteleg de la electrician ca daca se intampla ceva la reteaua electrica, nu trebuie sparta shapa, ci se trag firele prin copex-ul in care au fost puse si se pot inlocui la fel , usor.
Daca as avea tevi de apa,incalzire, si daca se strica ceva, cel mai probabil trebuie sa sparg shapa, nu?

#7
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

 rusman, on 2nd October 2011, 16:06, said:

Eu am decupat polistirenul unde erau traseele de cabluri si tevi si am umplut santul ramas cu nisip pana la nivel, am pus folie polietilena peste tot, plasa si am turnat sapa. M-am gandit ca daca se intampla ceva cu instalatia electrica sa fie inchisa intr-un pat de nisip iar tevile de apa si incalzire sa aiba loc de dilatare(am folosit PPR).

raspuns de profesionist :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate