Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Recomandari antena satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
ProTV Int si Euronews se poate lua de pe Hotbird 13'E... CNBC Europe se poate lua de pe Astra 19.2'E iar la 28.2'E este si CNBC UK

Daca vrei filme bune, in engleza, monteaza un LNB pe BADR 26'E... ai acolo MBC2, MBC4, MBC MAX, MBC ACTION, MBC PERSIA

Nu ai cum sa scoti 5 cabluri... camera 5 e o problema

Astra 2D are acoperire buna doar pe UK si tarile din jur.... la noi intra in categoria dx acest satelit adica sunt raportate receptii sporadice si in general cu antene peste 2M

Edited by rz, 14 September 2011 - 09:26.


#38
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008

View Postrz, on 14th September 2011, 10:15, said:

ProTV Int si Euronews se poate lua de pe Hotbird 13'E... CNBC Europe se poate lua de pe Astra 19.2'E iar la 28.2'E este si CNBC UK

Daca vrei filme bune, in engleza, monteaza un LNB pe BADR 26'E... ai acolo MBC2, MBC4, MBC MAX, MBC ACTION, MBC PERSIA

Nu ai cum sa scoti 5 cabluri... camera 5 e o problema

Astra 2D are acoperire buna doar pe UK si tarile din jur.... la noi intra in categoria dx acest satelit adica sunt raportate receptii sporadice si in general cu antene peste 2M

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsuri si lamuriri.

Totusi, daca renunt la camera 5... Am 4 switch-uri si 4 camere. Ar trebuii de la fiecare switch sa iasa cat un cablu la fiecare camera ( adica 4 cabluri per receiver... ) nu ?

#39
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Cu placere... exact, coboara doar 4 cabluri spre camere fiecare camera cu cablul ei si receptie independenta de la 6-8 sateliti

Pentru camera 5 se poate utiliza un AV Sender care isi ia semnal fara fir de la o camera alaturata, mai exact de la receptorul din aceea camera ... iti trebuie in camera 5 doar telecomanda din camera alaturata care practic poate comanda receptorul pe o distanta de 6-8M fara probleme
Dezavantajul e ca schimbi canalele atat in camera 5 cat si in camera alaturata... mai e o solutie sa faci o bifurcatie simpla... duci un cablu din camera alaturata in camera 5 si ai tv cu conditia sa opresti receptorul in camera alaturata, de unde ai tras cablu

#40
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Cred ca ceva imi scapa.
Deci avem LNB-uri  A,B,C,D,E,F,G,H

De la A pleaca 4 cabluri la Switch A1 . De la B placea 4 cabluri tot spre switch A1.
De la A1 pleaca un cablu .Sa zicem la camera AAA. Camera AAA nu mai are intrari de la resul LNB-urilor.

Inteleg eu gresit ?

#41
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Nu... de la A pleaca un cablu la Switch A1 > de la B pleaca un cablu la Switch A1 > de la C pleaca un cablu la Switch A1 > de la D pleaca un cablu la Switch A1... etc.
Apoi de la A pleaca alt cablu dar la Switch A2 > de la B pleaca alt cablu la Switch A2... etc.

Edited by rz, 14 September 2011 - 11:44.


#42
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Ok now it makes sense.

Auzi...sunt Multi-switchuri mai mari decat 17/8 ? Ar fi mult mai simplu asa nu ?

#43
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007
salutare

treaba e destul de simpla:

de ex, pe o antena ai 4 lnb-uri de tip quatro(cu 4 iesiri pt 4 utilizatori diferiti).
in pod ai 4 diseqc-uri in care intra cate un fir de la fiecare lnb in parte.
de la diseqc merge cate un fir la fiecare camera in parte .
simplu.

pun si un mic draft.

pt camera 5, pune o antena separata, de preferinta cu motor si antena de 1,2 m
ca pt sufletelul tau, sa poti prinde tot ce se receptioneaza in zona ta.
e mai simplu decat cu multiswitch-uri si alte chestii. de la antena separata pt cam 5 vine un singur cablu direct in camera 5. simplu.

:peacefingers:

edit: uite o poza in care se vede un diseqc 4-1 la care sunt legate 4 lnb-uri desi pe antene sunt montate 5.
eu recomand un diseqc 8-1 sau 10 -1 pentru cele 4 camere, impreuna cu o antena toroidala.
nu stiu daca se pot monta lnb-uri quatro pe asa antena, poate ne spune rz.

a doua poza e cu diseqc 8-1, adica intra 8 sateliti si pleaca o iesire spre un singur receptor.

Attached Files


Edited by sisifjunior, 14 September 2011 - 12:13.


#44
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003

View Postelement94_2008, on 14th September 2011, 12:49, said:

Ok now it makes sense.

Auzi...sunt Multi-switchuri mai mari decat 17/8 ? Ar fi mult mai simplu asa nu ?

Sunt... normal
Dar e posibil sa iesi mai scump cu un ditamai Multiswitch si pe deasupra nu scapi de cele 32 de cabluri de la antena pana la el... tot lnb-uri cu 4 iesiri se folosesc
Avantajul e ca poti sa duci cablu si la camera 5 si mai poti sa duci si prin vecini, daca vrei, inca 7 cabluri... in cazul tau, trebuie un Multiswitch ca cel din foto, cu intrare de la 8 sateliti si iesire spre 8 camere

View Postsisifjunior, on 14th September 2011, 12:57, said:

edit: uite o poza in care se vede un diseqc 4-1 la care sunt legate 4 lnb-uri desi pe antene sunt montate 5.
eu recomand un diseqc 8-1 sau 10 -1 pentru cele 4 camere, impreuna cu o antena toroidala.
nu stiu daca se pot monta lnb-uri quatro pe asa antena, poate ne spune rz.

De ce sa nu se poata monta pe toroidala lnb-uri Quattro ?
Din cate stiu atat Alps cat si Inverto fabrica Quattro cu cap ingust/racheta

Attached Files


Edited by rz, 14 September 2011 - 12:14.


#45
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007
intrebam din cauza spatiului, dar cum raspunsul e ok, eu ii recomand userului
aceasta varianta, cu o toroidala pe care pune lnb-uri quatro pt satelitii:12W, 4W, 1W, 5E, 9E, 13E, 16E, 19E, 26E, 45E,
4 diseqc-uri 10_1 si o antena de 1,2m cu motor HH pt camera a 5-a.

parerea mea.

bafta

edit: recomand cablu RG11, si, daca e traseu ff lung din pod pana la camere, si cate un amplificator de semnal.

Edited by sisifjunior, 14 September 2011 - 12:35.


#46
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
@element94 2008 nu vrea 2 antene pe perete... din aceasta cauza s-a complicat totul

#47
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007
chiar tine mortis la o singura antena? pt ca asta il va duce la un buget maricel spre mare de tot!

mai mult ca sigur nevasta nu doreste mai multe antene, strica estetica locuintei... :notangel:

complicat, dar totusi poate se va razgandi omul.

#48
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Eu unul as merge tot pe o antena normala de 1.2-1.3M... cu 13'E central

Deci, instalatia vazuta din fata asa: 4'W--1'W--9'E--13'E--16'E--19'E--28.2'E dar ma tem ca va avea semnal mai slab pe 4'W si 28.2'E cand e vreme urata

Eu personal am acasa o antena pe 1'W si prind semnal ok pe Astra 19.2'E... doar cand ploua mai tare pica semnalul

Attached Files



#49
pasto

pasto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.03.2006
Buna ziua,
scuze ca intru si eu in discutie, am o intrebare:
In Sibiu ce as putea prinde pe 26E cu o antena Opticum de 1.2.
Momentan o am fixa pe Astra cu lnb suplimentar pe 13 dar ma bate gandul sa o motorizez si ma intrebam daca merita,

Multumesc

#50
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Salut...
Poti prinde tot ce e pe BADR 4... 5 si 6 nu intra la noi cu 1.2M http://www.flysat.com/badr.php
Din fericire, pachetul MBC este pe 4 deci vei avea semnal ok pe filme... posibil sa ai semnal bun pe 26'E si daca mai montezi pe antena aia fixa inca un lnb, pentru 26'E

Edited by rz, 14 September 2011 - 13:15.


#51
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007
e buna si varianta ta cu 1,2 m
are rezerva de semnal pt timp rau,
dar satelitii receptionati la extreme pierd semnal rapid la ploaie mai deasa.

la toroidala, e posibil ca la o ploaie mai buna sa nu ai semnal pe nici un satelit!

pun o poza cu ultima mea configuratie de antene.
desi am dorit sa-mi construiesc un turn pt antene, am inghetat proiectul pt ceva timp.
focarul antenei cu 5 lnb-uri este pe 16E.

Attached Files



#52
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008

View Postrz, on 14th September 2011, 13:20, said:

Sunt... normal
Dar e posibil sa iesi mai scump cu un ditamai Multiswitch si pe deasupra nu scapi de cele 32 de cabluri de la antena pana la el... tot lnb-uri cu 4 iesiri se folosesc
Avantajul e ca poti sa duci cablu si la camera 5 si mai poti sa duci si prin vecini, daca vrei, inca 7 cabluri... in cazul tau, trebuie un Multiswitch ca cel din foto, cu intrare de la 8 sateliti si iesire spre 8 camere

Pe alibaba scrie la aceasta poza :

Specifications

satellite multiswitch 17 / 12
17 input
12 ouput


Pe ambele parti apare sateliti ABCD.

Cum vi-se pare un Multischalter Spaun SMS9807NF  ?

#53
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007
pai, cam asta spune si rz.

ai intrari de la 4 sateliti plus una terestru
si ai 12 iesiri pt 12 receptoare/camere
de asta spunea ca poti sa mai dai si prin vecini, iti raman 7 iesiri libere dupa ce duci in cele 5 camere ale tale... :naughty:

edit: chiar tb sa ramai la o singura antena? nu poti monta doua antene????

Edited by sisifjunior, 14 September 2011 - 13:46.


#54
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Da  . O singura farfurie.
PAi daca avem 17 intrari sunt 4 sateliti. Pentru inca 4 imi trebuie inca un multiswitch de 17 intrari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate