Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Recomandari antena satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Sunt in constructia unei case si as vrea sa bag satelit in loc de UPS/Dolce/Etc...

Locatia :  +45° 25' 32.89", +23° 22' 53.15"
Casa este pozitionata cu fata spre sud.Deschidere completa.

- Pe ce parte a case ar trebuii sa montez antena ca sa prind satelitii cu canalele Romanesti ?  Posibil si canalele din Israel si/sau SUA
- Am TV in 5 camere.   As dori recomandari pentru un decodor HD pe care pot pune si filme mkv de pe net ( Hdd intern ? ) , si 4 decodoare pt canalele free.
- Ce LNB recomandati ?
-Ajunge farfurie de 1m ? Ce motor ?

Daca am omis ceva va rog sa-mi spuneti.
Multumesc anticipat pt. ajutor.

#2
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Intotdeauna antena trebuie sa fie directionata/fixata cu fata spre sud
Acum ai 2 optiuni asupra tipului de antena si modul de instalare :
1 - Daca ai curte cu deschidere spre sud si nu ai vreun obstacol inalt in fata ei pe o lungime de 50-100m te-as sfatui pt. o parabola de 2/2,5m + actuatorrul adecvat ( in functie de diametrul antenei exista si actuatoare diferite )
2 - Daca nu ai posibilitatea de la 1 atunci tot cu fata spre sud , undeva intr-un loc sigur pe casa/balcon a unui offset pana in 1,5m + montura h-h
Daca ai observat in ambele situatii te-am indrumat pt. un sistem de receptie mobil , tocmai pt. a putea receptiona totii satelitii posibili stanga-dreapta din zona ta si cu cat diametrul antenei este mai mare cu atat este mai bine doearece poti receptiona si satelitii care au un semnal mai slab receptionat deasupra Ro
Legat de tipul lnb-ului , eu personal folosesc la un offset mobil de 90cm unul QUAD ( 4 iesirii independente/4 receptoare ) , la parabola nu stiu daca se poate monta unul identic ( teoretic ar merge , insa practic fiind vorba de modele de lnb-uri cu flansa , mai intreaba )
Legat de receptoarele hd cel mai bine ar fii sa te abonezi la un dth strain ( fiindca cele din Ro au imperecheate receptoarele cu cartelele lor si esti limitat doar la ce iti ofera acel dth , a fost Akta cu care puteai cumpara/abona doar la cartela , insa a fost preluat de Romtelecom/Dolce unde exista aceea imperechere ) si sa dispui de net , astfel ca facand sharing ai posibilitatea de a putea vizualiza cam tot ce receptionzi tu in zona , altfel.............
Insa toate cele de mai sus o sa te cam coste , asa ca ar fii bine sa vezi si de ce buget esti disponibil sa aloci ca sa iti pot da niste exemple concrete si in functie de ce solutie iti alegi - 1 sau 2
Mai multe detalii prin pm , insa dupa ce imi raspunzi/scrii ce buget si solutie ai optat

#3
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
O sa fac niste poze din fata casei dar in principiu cred ca nu sunt obstacoli cel putin60-70 metri in fata linie dreapta...Sunt pe un damb.
Poti da link pt. parabola de 2/2,5m + actuatorrul adecvat ?
Ca si buget as aloca undeva la 1000 Euro.

#4
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Parabola : http://www.diadi.ro/..._parabolice.htm
Actuator ( folosit doar in cazul parabolei ) : http://www.peruvisio...mp;producator=2
Receptorul HD pleaca de la vreo 600 lei/buc. si poate ajunge si peste 2000 lei/buc. , otul este in functie de cum vrei sa aibe s.o propietar sau dual ( propietar + enigma )
Eu am dat 125 lei pe lnb-ul quad acum vreun an , insa in legatura cu lnb-ul folosit pe parabola mai trebuie sa ceri detalii de la magazinele de specialitate
Vezi ca la Peruvision ai o lista de preturi pe care o descarci : http://www.peruvisio...a=lista_preturi

#5
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
ai uitat sa specifici si locatia ta asta deoarece pentru a determina punctul 0

in functie e locatia ta putem sa stim ce sateliti poti receptiona dar si ce marime la antena ai nevoie pentru a receptiona  unii sateliti  ,pentru inceput ai putea monta o antena offset de max 1.20 actionata de un motor h-h si un receptor simplu cu care sa incepi sa faci receptii   si incet incet sa treci la un nivel mai superior  

    

un alt aspect este unde vei pozitiona antena pe fatada fara sa obturezi fereastra iar daca ai in vedere  este bine sa pozitionezi un suport solid si sa fie extins in exterior ca antena sa nu fie obturata de acoperis  sau copertina                    

  

  recomand ca suportul antenei sa fie montat inainte asta deoarece dupa ce sa efectuat termoizolatia casei  nu este voie sub nici un fel sa se monteze antena mai ales daca se recurge la decuparea poliesterului pentru a monta antena deoarece odata ce a intrat apa intre perete si  termoizolatie vei avea doar surprize neplacute              

  un alt aspect este instalatia  TV, TEL, NET , recomand sa pui tuburi de min   30 mm si mai multe deoarece nu se stie ce rezerva viitorul poate vei face alte configurati poate vei pune o toroidala  sau mai multe antene              

sa ai in vedere acolo unde vin prize sa fie si pentru satelit si net RJ45 si sa nu se transpuna cu traseele de electricitate pentru a evita interferentele              

  

  sa ai in vedere ca toata instalatie sa fie postata intro debara pentru a avea acces la tabloul de sigurante, telefonie , internet,satelit    

  

eu am vrut sa ai in vedere si infrastructura instalatiei in casa foarte importanta                  



#6
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008

View Postelement94_2008, on 7th September 2011, 13:56, said:

Locatia :  +45° 25' 32.89", +23° 22' 53.15"
Casa este pozitionata cu fata spre sud.Deschidere completa.

Vezi locatia mai sus.
Multumesc pentru sfaturi. Din cauza asta vreau sa pregatesc totul inainte sa ne apucam de termoiz. Momentan in interior totul este pregatit si se tencuieste.
Atasez poze putin mai tarziu ca sa va dati cu parerea.

#7
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
cu scuzele de rigoare nu am vazut poate daca era cu batic rosu observam :thumbup:

#8
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Am atasat niste poze. Ce ziceti ?  
Amplasez spre sud est sau sud vest ?

Attached Files



#9
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Inca o intrebare rapida ... Am deschis pagina  http://flysat.com/eutelsat16.php   ... Astea sunt canalele FTA care se pot vedea pe acest satelit ?

#10
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postelement94_2008, on 8th September 2011, 14:57, said:

Inca o intrebare rapida ... Am deschis pagina  http://flysat.com/eutelsat16.php   ... Astea sunt canalele FTA care se pot vedea pe acest satelit ?

  eu iti recomand altceva. daca din cele 5 televizoare si receptoare cate o sa ai in casa cineva vrea un canal de pe alt satelit? care va fi cel ce comanda montura?
  pune si tu 2-3 antene fixe lnb-uri quad si multiswitch cu intrare inclusiv terestru(pe cand dau romanii dvb-t) antenele le alegi in functie de satelitii pe care ai canalele cele mai urmarite( in practica o sa ai o antena pe thor/intelsat 1002,una pe 16 eutelsat/sesat...)
neaparat tras cabluri pentru priza sat si tv la fiecare tv plus unul de lan.eu am tras inclusiv de telefon ( in spania am vazut televiziune pe adsl si vdsl)

#11
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008

View Postady_77, on 8th September 2011, 20:27, said:

eu iti recomand altceva. daca din cele 5 televizoare si receptoare cate o sa ai in casa cineva vrea un canal de pe alt satelit? care va fi cel ce comanda montura?
  pune si tu 2-3 antene fixe lnb-uri quad si multiswitch cu intrare inclusiv terestru(pe cand dau romanii dvb-t) antenele le alegi in functie de satelitii pe care ai canalele cele mai urmarite( in practica o sa ai o antena pe thor/intelsat 1002,una pe 16 eutelsat/sesat...)
neaparat tras cabluri pentru priza sat si tv la fiecare tv plus unul de lan.eu am tras inclusiv de telefon ( in spania am vazut televiziune pe adsl si vdsl)

Imi poti face o schita pt. o astfel de configuratie ?

#12
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 22.04.2010
Posibilitatile de montaj sint infinite in functie de preferinte si de bani.
O data cablata casa ve-i ramine cu acea instalatie si tu si nepotii tai.Calitatea cablurilor este esentiala,este indicat sa tragi teava de plastic cu doze de conexiune la fiecare 2-3 curbe sa poti schimba cablurile in caz ca-si ies din parametrii,scurtcircuit,etc.
Cablurile tv,satelit,internet,telefonie,etc sa nu fie paralele cu cablurile de curent electric,nici nu se pune problema sa le tragi prin aceeas teava cu curentul.
Cum vei cabla casa acuma asa comfort va avea casa pentru urmatorii 100 de ani,conductorul electric FY este oricum garantat 99 de ani.Cablu tv-satelit mult mai putin.Practica a dovedit ca este indicat sa tragi acum inca 2-3 tevi de plastic goale pentru a adauga ulterior ceea ce tehnologia mai aduce.Este mai usor decit sa spargi tencuiala ulterior.
Practica a mai dovedit ca este bine sa ai din fiecare camera traseu de teava de plastic pina la antena de satelit unde poti monta o doza mare incapatoare pentru tot ce va intra acolo,in urmatoarele decenii v-or intra multe.
Si nu fii zgircit la numarul de prize si circuite separate de alimentare a lor,masina de spalt vase,rufe si jacuzii pe circuit separat cu cu protectie,camera copii prize cu protectie mecanica,paratraznet.

Incastreaza de pe acum stilpul pentru antenele de satelit si terestre, cu pamintare si protectie,este mai usor decit sa le instalezi dupa.
Diametrul antenei de satelit si ce mai vrei pe acolo este ultima grija,intr-o jumatae de zi schimbi o antena de satelit cu alta cu toata automatizarea lor,daca este sa mai tragi inca un cablu in fiecare camera dupa ce ai terminat de tencuit si zugravit atunci ai pus-o de mamaliga.O sa aiba ce sparge nepotii...
Bafta.

#13
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009
Imi poti face o schita pt. o astfel de configuratie ?
[/quote]

[url="http://www.mondoplast.ro/Multiswitch-Opticum-PMSE-17-8-pg_ft-3052"]Visit My Website[/url]

#14
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008

View Postady_77, on 8th September 2011, 21:49, said:

Imi poti face o schita pt. o astfel de configuratie ?


Visit My Website

Pur si simplu leg satelitii pe o parte , si decodoarele pe alta ? Atit ?

Totusi, parca nu as vrea 2 farfurii pe coltul casei...Ar strica tot aspetcul casei... Voi ce solutie estetica ati gasit ?

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,162
  • Înscris: 05.05.2003

View Postelement94_2008, on 7th September 2011, 13:56, said:

Sunt in constructia unei case si as vrea sa bag satelit in loc de UPS/Dolce/Etc...

Locatia :  +45° 25' 32.89", +23° 22' 53.15"
Casa este pozitionata cu fata spre sud.Deschidere completa.

- Pe ce parte a case ar trebuii sa montez antena ca sa prind satelitii cu canalele Romanesti ?  Posibil si canalele din Israel si/sau SUA
- Am TV in 5 camere.   As dori recomandari pentru un decodor HD pe care pot pune si filme mkv de pe net ( Hdd intern ? ) , si 4 decodoare pt canalele free.
- Ce LNB recomandati ?
-Ajunge farfurie de 1m ? Ce motor ?

Daca am omis ceva va rog sa-mi spuneti.
Multumesc anticipat pt. ajutor.

1. Antena cu motor va putea fi comandata doar dintr-un singur loc/camera... ceilalti vor vedea satelitul ales de tine deci nu e prea ok

2. Antena fixa multifeed este solutia insa nu o sa ai cateva canale free romanesti (de la 4'W respectiv Prima TV de la 45'E) iar la montaj vor fi o gramada de cabluri pana in pod, la nodul central
Deci se pune o antena offset de 1.2-1.3M pe Hotbird 13'E iar cu lnb-uri suplimentare pe ea se poate avea si 16'E, Astra 19.2'E, 9'E, 1'W... toate lnb-urile vor fi cu 4 iesiri iar fiecare camera va avea cablu separat pana in pod. In pod se pun switch-uri diseqc la fiecare cablu de camera... la switch-uri se aduc cablurile de la fiecare lnb in parte
Solutia este foarte complexa iar instalarea trebuie sa o faca cineva cu experienta... ca si beneficii ar fi faptul ca o sa ai cam toate canalele nemtesti si italiene, 10-12 canale HD free, straine (+ TVR), tot pachetul TVR (se plateste o singura data cardul/modulul) + Antena 2, 3, Euforia, Kanal D, Jurnal TV, Pro TV International, etc.

#16
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Vom avea 3 TV la etaj si doua la parter. Nu exista  o solutie fara 1001 de cabluri ?  Suna super complex...
Pe mine ma intereseaza cel mai mult canalele Romanesti si canale in Engleza.

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,162
  • Înscris: 05.05.2003
Solutie fara multe cabluri si fara receptor in fiecare camera nu prea exista... canale romanesti se pot pune in toata casa (cu vizionare absolut independenta) daca platesti abonament la un operator DTH problema intervine daca mai vrei si canalele englezesti de la 28.2'E
Asteapta eventual sa vezi ce oferta va avea noul DTH anuntat de Eutelsat... iar pentru canale englezesti pune o antena separata

#18
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008

View Postrz, on 9th September 2011, 16:00, said:

2. Antena fixa multifeed este solutia insa nu o sa ai cateva canale free romanesti (de la 4'W respectiv Prima TV de la 45'E) iar la montaj vor fi o gramada de cabluri pana in pod, la nodul central
Deci se pune o antena offset de 1.2-1.3M pe Hotbird 13'E iar cu lnb-uri suplimentare pe ea se poate avea si 16'E, Astra 19.2'E, 9'E, 1'W... toate lnb-urile vor fi cu 4 iesiri iar fiecare camera va avea cablu separat pana in pod. In pod se pun switch-uri diseqc la fiecare cablu de camera... la switch-uri se aduc cablurile de la fiecare lnb in parte

RZ... Daca folosesc un Opticum - PMSE-17-8  nu merge ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate