Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Plimbari pe TRANSALPINA

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postpg-soare, on 01 iulie 2015 - 10:18, said:

Salutari, anul asta particip la http://www.kingofthemountain.ro/
Mai multe detalii, poze, cum a fost?

Quote

dupa care pe Transalpina.
Când, mai exact? Care este planul de bătaie? Există mașină de suport?
Poate mai sunt și alți doritori... Posted Image

#20
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salut Mircea. Din cauze obiective nu am mai putut ajunge. Trebuia sa plec joi dimineata si miercuri seara mi s-au dat planurile peste cap...
Pentru mine anul acesta nu prea a fost bun pentru ciclism, dar sper sa recuperez in aceasta luna  si in august...
Bine, merg zilnic minim 10km prin oras, dar nu consider acest lucru 'ciclism'

Anul trecut din martie incepusem cu turele la munte.

#21
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postpg-soare, on 06 iulie 2015 - 08:34, said:

[...]dar sper sa recuperez in aceasta luna  si in august...
Dacă avem ceva informații din timp poate-poate ne strângem mai multe persoane. Bineînțeles, unul dintre cei mai importanți factori cred că este vremea.
Mă refeream la Transalpina aici...

#22
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Propuneti si voi, deoarece dupa cum se vede am planuit astea 2 ture si nici una nu s -a concretizat.  Am ajuns pe munte o singura data...din cauza ploii din fiecare weekend, fata de anul trecut cand am facut cel putin 15 ture.

Edited by pg-soare, 14 July 2015 - 21:14.


#23
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
A mai fost cineva de curand pe TransAlpina?...Vreau sa fac si eu o tura Curtea de Arges-Ranca-Sebes-Cartisoara-Balea-Curtea de Arges...
Tura o fac in regim de cicloturism cu bagaje(cort,coburi,sac,izopren etc..)
Timp alocat max 1 saptamana...
Orice detaliu sau sfat despre TransAlpina este binevenit....cu TF sunt obisnuit..

Edited by taxi1234, 10 July 2016 - 14:28.


#24
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Doar ce l-am facut alaltaieri si ieri de la Novaci - Ranca si Ranca - Obarsia Lotrului - Novaci. Ce vrei sa stii?
Timpul alocat e suficient.
Cam traseul asta am vrut sa-l fac si eu, insa din cateva motive au ajuns sa facem doar Transalpina din ambele parti.

1. Evita DN-uri si / sau E-urile.
2. Noi am fi vrut sa-l facem pe traseul asta : Horezu - Novaci  (prin Polovragi, pe drumul cu mai multe urcari si coborari, nu pe DN)  -  Ranca - Obarsia Lotrului - Sugag - Jina - Poiana Sibiului - Sibiu - Cartisoara - Transfagarasan - Curtea de Arges.
3. Pe Transalpina aia 2 izvoare de apa din ce-am vazut intre Novaci - Ranca. Dupa care nu mai ai decat dupa ce ajungi pe coborarea spre Obarsia Lotrului (unde pe partea dreapta, ai izvorul, iar pe partea stanga, o stana, in zona de padure)

Uite cat bagaj imi luasem eu pentru tura amintita de mai sus, insa trebuie sa se tina cont ca eu am dormit la pensiuni/hotel.

Attached Files


Edited by pg-soare, 13 July 2016 - 17:16.


#25
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Merci pg-soare........e drept ca o sa am mai multe bagaje.Sper sa ma descurc cu apa daca zici ca sunt doar 2 izvoare.

#26
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Voi fi aici,
http://www.roadgrand...rsa/2016-eroica
Dupa care voi da o tura in continuare pana la Novaci, iar a 2-a zi voi face in sens invers, pana la Brezoi.

#27
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
3000m de urcat. Mi se pare impresionant. Care sunt timpii de terminare a traseului?

#28
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Eu estimez ca-l voi urca in aprox.5h, 4h30min ar fi de vis.   Deja am inceput sa fac sprinturi si sa ma alimentez mai bine. Voi merge clar cu bicicleta de sosea si sper sa nu inceapa sa ma doara ligamentele.
Nu stiu termenul limita.

#29
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salutari, am facut tura in 4h28min. Sunt multumit pentru ca am estimat realist, insa nu si de clasamentul general. Am vazut ca trebuie sa ma antrenez daca vreau sa evoluez mai ales pe plat / fals plat si  sa am grija la alimentatie . Probabil as mai fi putut reduce MAXIM 15 minute in acest timp daca nu ajutam pe cineva, insa mi-a facut placere sa o fac! La inceputul cursei am pierdut plutonul ce se facuse in fata la vreo 200m si slabiciunea s-a vazut, neputand sa-i prind nici de unul singur si nici ajutat de inca unul ciclist.

Am reusit sa mai recuperez din handicap pe urcari, unde ma simt in largul meu...
Per total mi-a placut f mult concursul, nu s-a comparat cu Prima Evadare. Sincer nu ma asteptam sa vina "miezu" ciclistilor din Romania aici. Majoritatea aveau cursiere carbon si picioare de fier - unii dintre ei.

#30
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
E un timp pe care il apreciez. PB ul meu e 100 de km in 4 ore dar doar cu 1800 m diferenta de nivel. As vrea sa incerc sa l imbunatatesc pentru ca a fost prima oara cd vedeam traseul si prima parte am mers mai prudent si vremea a fost schimbatoare. Sunt sigur ca daca l ai mai face din nou ai scoate un timp mai bun, pentru ca deja poti face o strategie. Iar mersul in grup face o diferenta enorma. Pentru prima data am facut cateva ture in grup anul acesta si am observat o viteza medie cu 3-5 km/h mai mare. E factorul psihologic dar de la 5_6 persoane in sus chestiile alea de aerodinamica chiar se simt. Cand am refacut aceleasi ture de unul singur nu mi venea sa cred diferenta: pe zonele unde inainte parca zburam alaturi de colegi, de unul singur parca ma loveau toate vanturile din toate partile

#31
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
La anul doresc a-l parcurge in 3h30min. Sa vad daca imi si iese.

Quote

Iar mersul in grup face o diferenta enorma.
Perfect de acord!

#32
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Sambata 02.10.2021 am profitat de vremea care inca se anunta buna pentru a face si urcarea pe Transalpina de la Novaci spre Ranca si apoi pana sus in Pasul Urdele.
Plecarea pe biciclete a fost de la iesirea din Novaci, vremea aproape ideala, cca 17-18 grade acolo jos, vant slabut in partea de jos si ceva mai agresiv dupa Ranca in sus.
Cu 2 saptamani inainte urcasem Transfagarasanul de pe ambii versanti...ce pot sa zic acum despre Transalpina este ca este un fel de Transfagarasan pe steroizi. Pantele sunt chiar monstruoase pe alocuri, singura portiune in care iti tragi sufletul este coborarea spre Ranca si falsul plat pana iesi din statiune si incepi urcarea cu Vf Papusa in fata.
Sunt rampe pe care le vezi uneori din timp si iti vine sa te dai jos de pe bicicleta si sa o iei la vale, cu toate astea cea mai buna parte din urcarea pana la Ranca am reusit sa o fac cu rezerva de inca 2 pinioane (am caseta 11-32, mai aveam pinioanele de 28 si 32, dar 80% am mers pe cel de 25). Dupa Ranca spre Pasul Urdele, desi pantele sunt cam la fel ca si pana la Ranca, probabil si de la oboseala si de la vantul care isi facea simtita prezenta mai agresiv decat jos, am avut nevoie si de ultimele 2 pinioane. Senzatia este superba cand ajungi aproape sus si vezi acele ultime serpentine spre Urdele...daca mai ai energie sa ii dai full gas pana sus.
Coborarea a fost epica, dar din pacate uitasem manusile cu degetele acoperite jos in Novaci...asa ca mi-au cam inghetat degete pe manetele de frana. Dupa Ranca spre Novaci insa nu se mai simtea asa frig asa ca viteza maxima pe coborare a fost de cca 67km/h.

Este o urcare pe clar merita sa o faci. Este clar mai greu decat pe Transfagarasan sau Transbucegi, dar dat fiind relieful muntilor de acolo parca nu ai senzatia aia ca ai urcat la 2145m...
Nici serpentinele nu sunt la fel de spectaculoase pentru ca odata urcate se cam ascund una pe alta. Se vad foarte frumos cand le ai in fata insa dupa ce privesti in jos nu ai perspectiva pe care o ai pe Transfagarasan.
Din punctul meu de vedere, daca vrei o urcare mai grea pe care sa te testezi, clar merita Transalpina. Daca vrei sa mergi si pentru peisaj, tot Transfagarasanul ramane rege.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate