Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Plimbari pe TRANSALPINA

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Stiu ca anul acesta s-a cam terminat cu plimbarile, dar subiectul o sa ramana pentru la anu'. Rog si un moderator sa il mute la subiecte importante daca se poate.

Drumul traverseaza muntii Parang si face legatura intre Novaci si Sebes, avand cota maxima in Pasul Urdele (la 2.145 m).
Asadar, daca va saturati de Transfagarasan, veniti aici :D

Attached Files



#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Merita de ramas o noapte ori la Ranca (pensiuni) ori la Obarsia Lotrului (cort & shit).

#3
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Da, nu cred ca se poate face intr-o zi. De la Sebes la Oasa un ciclist amator face cam 8 ore(cu tot cu pauze), cel putin din cate am auzit. La oasa se poate ramane peste noapte. Sau daca vreti sa comtinuati puteti merge si la Obarsia Lotrului(desi nu ajungeti acolo, doar daca va abateti un kilometru de la drum), sau chiar putin mai departe, e un camping mai sus :), veniti cu cortul. De acolo pana la ranca nu mai aveti unde sta peste noapte, ca nu mai sunt pensiuni(dar probabil se vor face)

Edited by Lipsum, 07 September 2011 - 11:23.


#4
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Multumesc moderatorului care a mutat topicul asta la subiecte importante :)

#5
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postoverseas, on 7th September 2011, 11:56, said:

Merita de ramas o noapte ori la Ranca (pensiuni) ori la Obarsia Lotrului (cort & shit).
Merită și mai multe nopți, într-o zi nu ai cum să parcurgi traseul (și oricum, nu asta e ideea :)).

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Azi au plecat pe TA doua cunostinte dupa ce acum 2-3 saptamini unul din ei a fost si pe TF... asteptam impresii. Asa-i cind esti mai tinar si n-ai obligatii.

#7
straff

straff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2008
Weekend pe TRANSALPINA
23-24 iunie
http://www.facebook....06214939501671/

#8
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Vineri, prima mea tura pe TransAlpina si pot spune ca a intrecut TransFagarasanul din cauza asfaltului impecabil!!  Mi s-a parut cea mai grea tura facut de mine chiar daca am urcat "doar" 20km de la Novaci la Ranca in vreo 2.15 h, chiar si daca am avut suport masina. Sunt pante si de 12% care tin o distanta indeajuns de lunga cat sa-ti faca sa-ti bata intens inima.  

De la ranca pana in varf mai sunt cativa km, vreo 10, insa nu am mai avut chef sa-i fac si asa ca am pus bicla pe masina, si-am inaintat acolo.  Coborarea a fost epica si din fericire nu-mi plac coborarile periculoase, deoarece pe unele portiuni daca te-ai dus din sosea, inveti sa zbori la propiu (!!!!) .
Am coborat pana la Obarsia Lotrului, de unde mi-am pus bicla pe masina si-am inaintat spre Sebes. Plictisitoare, iar pe langa asta soseaua e in reconstructie acum, deci cursiera nu-si are locul pe aici. Am vazut in schimb multi cicloturisti, evident ca de pe bicicleta altfel s-ar vedea lucrurile.

Cateva poze :

PS Nu se incepe catararea pe bicicleta a unui varf din prima, trebuie ca organismul sa se obisnuiasca de aceea trebuie sa se mearga minim 5km inainte pe plat (fals plat). Eu n-am facut asta si dupa prima urcare de 12 % m-am oprit ca-mi venea sa vomit, splina tipa iar inima-mi era cat pe aci sa cedeze (sau aasta am simtit eu)

Attached Files


Edited by pg-soare, 19 August 2012 - 19:46.


#9
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014
Frumoasa tura!

#10
Adrian_111

Adrian_111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2014
Cineva interesat sa vina la o tura cu bicicleta pe Transalpina saptamana viitoare?

#11
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salut Adrian, aveam in gand doar ca trebuie munca sa am timp pt altceva mult maiimportant...
Cred ca o voi face la inceputul lui sept. POATE!

#12
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postpg-soare, on 08 august 2014 - 06:38, said:

Cred ca o voi face la inceputul lui sept. POATE!
Dacă vă decideți și anunțați din timp S-AR PUTEA să mai existe doritori...

#13
Adrian_111

Adrian_111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2014
Pot merge in orice weekend sau zi din saptamana incepand de astazi pana in 5 sept... Ar fi foarte frumos sa mergem in grup Mai mare...

#14
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Am facut Transalpina acum doi ani. Plecare din Ranca, oprire in varf, coborare pana la Obarsia Lotrului. Mancat un pastrav la cabana si intors inapoi in Ranca. Am dormit 2 nopti in Ranca.

#15
Adrian_111

Adrian_111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2014
Am reusit ieri sa merg pe transfagarasan. Am plecat din rm valcea la 8 dim si am ajuns in cartisoara la 14.00. In total 150 km.  Am ramas dezamagit de nr mare de caini fara stapan care te ataca tot timpul. Drumul destul de prost si soferii nu foarte ingaduitori cu ciclistii. Pacat ca nu stim sa promovam ceea ce avem frumos la noi in tara.. Cred ca in loc sa traisca din taierea padurilor toti oamenii din localitatile limitrofe acestui drum ar putea aveam un trai Mai mult decat decent din turism.  Alt lucru observat este cantotatea de gunoaie lasata in urma de grataristi, plus uratenia comunelor prin care am trecut.. Concluzia e ca am avut o zi grea, plina de adventuri si sper ca saptamana viitoare sa repet acesta tura. Urmatoarea postare dupa ce traversez Transalpina .. Inca astept doritori si propuneri de trasee...

#16
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ai mers bine! Cam cu ce viteza ai urcat ultimii 12 km?
Presupun ca ai cursiera, de te-ai plans de drum, asa-i?

#17
Adrian_111

Adrian_111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2014
Ultimii 12 km pe urcare au fost grei. Viteza medie a fost de doar 12 km pe ora. Da momentan am un Cube litening echipat cu SRAM red.  Am comparat ceea ce am vazut la noi cu celelalte tari europene in care am mers cu bicicleta.  Ca si comparatie as putea spune ca Stelvio Pass a fost cea Mai grea catarare pe care am fost..

#18
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salutari, anul asta particip la http://www.kingofthemountain.ro/ dupa care pe Transalpina.  Voi merge cu mtb-ul pentru ca acea cursiera pe care o fac...e inca in faceri...
Mai multe detalii dupa ce se va infaptui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate