Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Sonorizare biserica

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
madalinachim

madalinachim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.03.2012
Am citit cateva comentarii in legatura cu sonorizarea unei biserici, unele bune, altele pe dinafara complet. pentru sonorizarea unei biserici ai nevoie de 4 boxe de maxim 15W la interior si la exterior cat se doreste, dar nu mai mult de 7-8 coloane sau proiectoare de sunet, asta depinde de la caz la caz. Toata instalatia se face pe linie de 100Vcc. In functie de cati preoti slujesc, daca este cor sau numai un diacon, la strana se alege numarul de microfoane. Pana in 4 microfoane se poate opta pentru un mixer-amplificator(asta este o solutie mai ieftina) sau daca-s mai multe se alege o unitate de putere in functie de puterea boxelor si un mixer care sa aiba numarul necesar de microfoane. Cu asta ma ocup in general si pot spune ca in proportie de 80% sistemele sunt diferite. Dca este cineva interesat si doreste sfatul si ajutorul meu ma poate gasi

Edited by antinari, 22 March 2012 - 15:50.
Nu ne intereseaza numarul de telefon


#20
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,382
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmadalinachim, on 22nd March 2012, 12:42, said:

1. pentru sonorizarea unei biserici ai nevoie de 4 boxe de maxim 15W la interior
2. In functie de cati preoti slujesc, daca este cor sau numai un diacon, la strana se alege numarul de microfoane.  ... .
3. ... si un mixer care sa aiba numarul necesar de microfoane.
4. Cu asta ma ocup in general si pot spune ca in proportie de 80% sistemele sunt diferite.
5. Dca este cineva interesat si doreste sfatul si ajutorul meu ma poate gasi

1. Indiferent de particularitățile constructive ale bisericii și cerințele beneficiarilor sistemul trebuie să fie compus din 4 boxe de maxim 15 W? Crezi că într-un spațiu de > 35000 m3 60 W instalați pe patru boxe ar fi sistemul ideal? Și nu, nu doar amplificare de voce pe medii (nazale sau nu) ci și amplificare de instrumente.
2. Nu știu dacă ai observat însă ai ales un topic în care se cerea un sistem pentru o biserică neoprotestantă. Eu știu că România e republică ortodoxă însă mai sunt și biserici în care e foarte posibil ca în cerințe să intre și amplificare de instrumente din cele mai diverse.
3. sau numărul necesar de canale mono cu intrare de microfon, chiar dacă mixerul n-are microfoane acestea se pot cumpăra separat :)
4. Tocmai ai stabilit că toate se compun din 4 boxe / max 15 W/bucată...
5. Dacă este cineva interesat creează un topic sau postează într-un topic care se potrivește cu ce dorește respectivul user, ai toată libertatea să îl ajuți atunci. Dacă cineva dorește numărul de telefon îl poate solicita pe PM.

Edited by antinari, 22 March 2012 - 16:28.


#21
madalinachim

madalinachim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.03.2012
Chiar nu am vazut pana acum o biserica, indiferent de religie, de 35000mp. Eu cand am spus ca sunt suficiente 4 boxe de 15W m-am referit la o biserica medie de max. 250mp.

Edited by antinari, 22 March 2012 - 16:38.
Nu este necesara citarea postului anterior


#22
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,382
  • Înscris: 08.12.2006
m3 înseamnă metri cubi  :)
Nu are foarte mare relevanță asta, însă e cred că e ok ca atunci când calibrezi un sistem de sunet să specifici:
1. caracteristicile spațiului în care va fi folosit sau măcar o dimensiune aproximativă
2. în ce condiții va fi folosit respectivul sistem de sunet. Una e să amplifici două-trei-cinci voci (vorbit/cântat) și alta e să amplifici cor de 15-20 de persoane + instrumente, asta pe lângă unul două microfoane principale.

PS Pentru o biserică ortodoxă medie (deci unde nu se va amplifica decât voce, foarte probabil din maxim 3 microfoane) e foarte ok ce ai postat. Însă ai postat pe un topic în care se cerea cu totul altceva, iar inițiatorul topicului deja a și achiziționat/montat sistemul respectiv, deci nici numărul de telefon și nici linkul postat (și șters) ulterior nu îi mai erau necesare.

Edited by antinari, 22 March 2012 - 16:45.


#23
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postantinari, on 22nd March 2012, 15:49, said:

1. Indiferent de particularitățile constructive ale bisericii și cerințele beneficiarilor sistemul trebuie să fie compus din 4 boxe de maxim 15 W? Crezi că într-un spațiu de > 35000 m3 60 W instalați pe patru boxe ar fi sistemul ideal?

Ati trecut de la sonorizari de petreceri amarite la sonorizari de biserici?  :naughty:

Omu a zis asa:

View PostMembruAnonim, on 7th September 2011, 01:09, said:

Buna ziua,
As vrea sa imi ajut biserica din satul parintilor mei cu instalarea unei sonorizari entry level.
Este o biserica cat se poate de simpla de cam 50m X 8m de forma paralelipipedica cu inaltime cam 5m.

Asta inseamna ca in spatiul propus de tine, tinere arhitect, incap cam 17 biserici cu specificatiile date  :lol:

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvata_pa_batz, on 22nd March 2012, 22:02, said:

Ati trecut de la sonorizari de petreceri amarite la sonorizari de biserici?  :naughty:

Omu a zis asa:


Asta inseamna ca in spatiul propus de tine, tinere arhitect, incap cam 17 biserici cu specificatiile date  :lol:

Discutii fara rost.
Erau gresite dimensiunile cu mult, am corectat in urmatoarele posturi.  :notangel:
Sistemul inca merge foarte bine, l-am auzit weekendul trecut si se potriveste perfect pentru ce aveau nevoie. O parte din microfoane au ramas pe dinafara, dar au rezerve in caz de ceva.  :thumbup:

Daca are cineva intrebari legate de aparatura folosita o sa raspund in masura in care ma pricep aici pe topic.

#25
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,382
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvata_pa_batz, on 22nd March 2012, 23:02, said:

Asta inseamna ca in spatiul propus de tine, tinere arhitect, incap cam 17 biserici cu specificatiile date  :lol:
Spațiul "propus" de mine nu se referea la cel la care te referi, ci era un răspuns la o tratare mult prea generală ("pentru sonorizarea unei biserici e nevoie de..." fără a se ține cont că există diferențe mari, nu toate bisericile sunt identice și nici cerințele nu sunt similare).
În ce privește solicitarea inițiatorului topicului, se pare că este mulțumit de răspunsurile primite.

#26
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postantinari, on 9th September 2011, 19:05, said:

Nu, nu e caszul să-ți faci probleme cu impedanța, trebuie doar ca puterea totală a boxelor să nu depășească puterea amplificatorului. De altfel, conectezi 8 boxe de 8 ohmi în paralel, deci ar rezulta 1 ohm :) însă impedanța de 8 ohmi a boxelor este în situația când le folosești fără transformator (fiecare boxă are în cutie și un transformator), legate la ieșirea de impedanță mică a amplificatorului (binding post roșu și negru, cred).
Ar fi bine să nu exagerați cu volumul. Amplificatorul este mai puternic, ceea ce este bine dat fiind natura semnalului, însă nu dați mai tare decât este necesar. 8 surse de sunet sunt, cred, suficiente pentru a se auzi destul de bine în toată biserica fără să forțați boxele.
Dar care ar fi problema daca puterea totala a boxelor e mai mare decat puterea amplificatorului ? cred ca ai vrut sa scrii invers.....

#27
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
De fapt nu conteaza relatia relativa intre puterea la care sint specificate boxele si puterea amplificatorului. Ceea ce conteaza este ca amplificatorul sa nu intre in clipping pentru durate de timp prea indelungate. Armonicile superioare distrug tweeterele. Pentru difuzoarele de joase se aud "bataile" destul de clar, moment in care este bine sa reduci volumul

#28
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postrumegus, on 7th September 2011, 02:40, said:

50m X 8m? Sigur e biserica, nu popicarie? De ce-ti trebuie mixer cu 8 canale, pt 4 microfoane? Un mixer profi, n-are amplificator, dar exista si mixere pt nunta la cort, cu amplif inclus. Important e sa nu faca microfonie, de preferat mai multe difuzoare mici, pe lateral, sa se auda peste tot la fel de tare.
Un profi are si amplificator.Exista si mixer profi cu amplificator cum ar fi Alen & heat CP12.


On topic:

mergi pe mixer behringer,microfoane behringer ,si boxe pe 70 100 volti.
Este singura varianta la care poti iesi cat decat decent si te si incadrezi in buget.Daca vrei mai multe detalii (preturi) da un pm).
Alta varianta Doraly  :coolspeak:
Vezi ca o sa ai nevoie si de ceva acustica,meteriale pentru acustica.

Edited by Carapicho, 01 April 2012 - 01:09.


#29
vasile84

vasile84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.12.2008
Buna seara.
Care este diferenta intre amplificarea pe 100V si cea normala?
Ma refer la diferenta dintre boxe. Pe 100V puterea mentionata este mai mica.

#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Cred ca ai auzit de 100V dar in legatura cu alt aspect al amplificarii. La instalatiile de sonorizare cu trasee pe distante foarte mari(sute de metri) cum sunt instalatiile de sonorizare ambientala de la marile mall-uri nu se poate transmite semnal decat pe trasee "ridicate" la 100V . Nu stiu ce puteri se folosesc acolo dar rezultatul e un volum sonor mediu/mic al incintelor.  Pot fi in schimb zeci ,chiar sute de difuzoare. Se foloseste efectul de proximitate , adica auzi doar difuzoarele(boxele) din imediata apropiere pentru a nu se realiza fenomenul de intarziere/defazaj.

Edited by edigee, 05 April 2014 - 20:47.


#31
vasile84

vasile84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.12.2008
Multumesc

Edited by antinari, 06 April 2014 - 16:35.
Nu e necesara citarea postului anterior


#32
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,382
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvasile84, on 05 aprilie 2014 - 19:21, said:

Care este diferenta intre amplificarea pe 100V si cea normala?
În afară de avantajul că pierderile pe cablu sunt semnificativ reduse, un alt avantaj ar fi că pe un singur amplificator se pot folosi mai multe difuzoare, problemele de scădere a impedanţei totale fiind eliminate. De aceea acest sistem e preferabil în spaţii mari unde nu se cere intensitate mare a sunetului.

#33
vasile84

vasile84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.12.2008
Ce ati alege in locul meu: http://www.amazon.co...r/dp/B004GK5F46

sau

http://www.amazon.co...IRELESS MICS DJ

Edited by vasile84, 11 June 2014 - 16:04.


#34
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,382
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbuncar, on 31 martie 2012 - 03:07, said:

Dar care ar fi problema daca puterea totala a boxelor e mai mare decat puterea amplificatorului ? cred ca ai vrut sa scrii invers.....
Sorry, acum am văzut că am rămas dator cu răspunsul...
Rişti să arzi amplificatorul (similar cu scăderea sub impedanţa minimă la sistemul "clasic"). Nu mă întreba de ce că habar n-am şi nici nu m-a interesat, mi-a explicat odată un electronist dar l-am ascultat doar din politeţe Posted Image

View Postvasile84, on 11 iunie 2014 - 16:01, said:

Greu de spus. Sistemul Skytec l-am văzut / auzit o dată, e departe de cei 500 W daţi în specificaţii, probabil foarte aproape de cei 50 + 50 W din specificaţiile QTX-ului Posted Image Probabil sunt cam la fel şi la calitate
Nu ştiu de autonomia acumulatorului însă aş putea să mă interesez (nu ştiu dacă a fost folosit pe acumulator mai mult de 15/20 min). Ce ştiu e că e destul de slăbuţ ca presiune acustică (foarte probabil ambele sunt cam pe acolo la capitolul ăsta) mai ales dacă se doreşte amplificare de voce > vorbit/cântat tare şi cât mai aproape de microfon, exclus preluare ambientală
Posibil să greşesc, însă cred că poate fi ales oricare dintre ele Posted Image

#35
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postvasile84, on 11 iunie 2014 - 16:01, said:

Ce ati alege in locul meu
................

Judecand strict dupa review-uri, castigator iese QTX.
Ba chiar un nene utilizator de Skytec recomanda a se inlocui microfoanele din dotare cu unele QTX, asadar, bag seama ca nenea cunoaste ambele sisteme.
Pe de alta parte, daca e sa despicam firu'n 4, ma gandesc ca nenea, de vreme ce stie clar ca microfoanele de la QTX sunt mai bune decat cele Skytec, deci cunoaste ambele marci, dar totusi el foloseste Skytec, probabil acestea din urma sunt superioare sistemului QTX.

#36
vasile84

vasile84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.12.2008
Este vorba de o sonorizare mobila la acumulator. Poate aveti si alte idei la pret aproximativ. Eu am gasit Behringer MPA40BT, dar “Wireless ready" for high-quality BEHRINGER ULM digital wireless microphone system (not included). Nu se mai produc microfoanele respective Posted Image

Edited by vasile84, 11 June 2014 - 19:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate