Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Originea românilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32344 replies to this topic

#26407
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

 Pierde_verile, on Feb 27 2009, 23:36, said:

Erau oameni (nu foarte mul?i) în Ungaria care, chiar ?i în ?ovinul an 1900 când s-a făcut biserica aia, receptau corect Ungaria de la anul 1000. Nu îmi pot imagina o astfel  de biserică ungurească la Cluj.


Te-ai gandit vreodata ca poate au dorit sa imite alt monument sau pur si simplu le-a placut planul arhitectului? Stii ceva biserici din ungaria medievala (aia de la 1300) care erau construite dupa tipicul bizantin fara sa apartina unor comunitati ortodoxe? Adica dupa ce ai tras tu concluzia ca biserica din poza, cea de la 1900, continua stilul arhitectural al ungariei medievale? :huh:

Edited by tihomir, 27 February 2009 - 23:50.


#26408
Fabris

Fabris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 25.11.2007

 eleonora15, on Feb 27 2009, 14:45, said:

Afară de asta agramatismul nu este necunoașterea corectă a cuvintelor ci a EXPRIMĂRII.
Exact asta-i deficienta ta: sintaxa si raporturile sintactice. Ti-am mai spus-o dar totul trece prin tine ca glontu' prin zacusca. Apropo, ai absolvit macar 8 clase?

Edited by Fabris, 27 February 2009 - 23:57.


#26409
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

 eleonora15, on Feb 27 2009, 22:49, said:

presupusa de la Ieși! "Tot de la dacomania vine).
dacă G Pruteanu și academicienii specialiști în lb română plus alți specialiști de la institutele de lingvistică sînt dacomani sau au fost înseamnă că șöi eu sînt tot așa.
Miștocăreală de derbedeu neșcolit, mai bine zis școlit degeaba.
Eu și toți lingviștii,inclusiv cei străini (germani,francezi,spanioli,cehi,polonezi,danezi,suedezi) avem o......fixație cu diacriticele , fixați care în opinia d-lui fabris ne vine de la .....dacomanie.Încaltea cei români și eu ne-am simți mai aproape de Zalmoxe......dacă scriem cu î și nu cu â, presupune mai bine zis se face că presupune dl Fabris și mai maculează forumul cu mătreața gîndirii lui.
Ați avut o mică mostră de de "gîndire" de-a d-lui Fabris.


mai oprește-te din bătutul cîmpilor și răspunde la ce ești întrebat.
1) dacă e primordială româna de ce spui că e limbă latină?
2) de unde ai luat lista de cuvinte gotice cînd nu se cunoaște nici un text în limba goților? Codex Argenteus e în germană.
1.-Nu stiu daca meriti sa-ti raspund la modul in care te exprimi,dar de dragul polemici iti spun ca limba rom^na este o limba primordiala din care a luat nastere si latina si greaca si slavona,av^nd o civilizatie Cucuteni, mai veche dec^t Roma cu 4000 si cu 2500 de ani mai veche dec^t orice grec.

La fel de clar iti spun ca rom^nii si romanii (inclusiv o mare parte dintre italieni) sunt absolut sigur frati de s^nge,dar nu de pe vremea lui Traian si Decebal, ci incep^nd de acum 7000 de ani de c^nd s-a construit situl MOL-feta din Italia,de catre rm^nii daci APULI,din APULIA italiana unde au locuit rom^nii Mez-APII si API-GII,ce dupa mercuzzzio vorbesc si azi rom^neste la PUGLIA si FOGGia cu sunetul rom^nes ^.
2.-Am prezentat p^na acuma de mai multe ori o lista cu 300 cuvinte gotice inclusiv lincul de pe wikipedia primit de la Cyber-sapiens in urma cu 3luni,
fapt pentru care tin sa-i multumesc public:"topic=100Clic me!/topic"]http://en.wiktionary...-European_roots

#26410
eleonora15

eleonora15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.12.2008
Attached File  av_284717.jpg   3.23K   0 downloads

 Hangeonos, on Feb 27 2009, 22:52, said:

Facatura este inversa de vreme ce GOTII vorbeau o limba aproape identica cu latina,diferita de germana actuala.
Peste tot unde au ajuns gotii se vorbeste astazi o limba romanica,nu germana.
D-le Hageonos, dv ați avut amabilitatea să mă catalogați instabil psihic fără să spuneți cum ați pus acest diagnostic. Am acum marea plăcere să vă cataloghez eu ca instabil psihic și să vă arăt și cum am pus diagnosticul. Afirmația de mai sus vă aparține. În alt loc cu 2 pag în urmă ați declarat că ați pus o listă de cuvinte gotice și că goții aceia veneau din Scandinavia vorbind evident o limbă germanică.
Vă schimbați declarațiile de la o pagină la alta și repetați aceleași gogomănii de tip STĂ_JAR și pelas-GI
P.S. nu vă mai faceți iluzii cu limba gotă din Codex Argenteus de la Upsala,Suedia. Nu e în gotă ci în Germană:
"Atta unsar ?u in himinam weihnai namo ?ein"
Asta ESTE limba germană
Codexul a fost furat de la o mînăstire din Germania în timpul războiului de 30 de ani, deci în sec 17.E f clar că nu se poate să fi fost al unor oameni ce au hălăduit prin Nordul Dunării prin sec 4. În plus limba e germană.
Ptiu, uite ca si astia au scris mai mult decat dacii, ba chiar si-au creat un alfabet propriu(tihomir)
Prostii ca de obicei. Nu pricepi că a fost luat cu japca din Germania sec 17? E presupus got. se vede clar că e limba germană.Tu nu ai reușit să spui ce fel de litere sînt pe inelul de la Apahida (Ardeal) sec 4 en deși sînt f clar litere grecești; ce mai vorbești tu de înscrisuri la care te uiți ca pisica în calendar.

Edited by eleonora15, 28 February 2009 - 00:04.


#26411
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Hangeonos, on Feb 27 2009, 23:58, said:

La fel de clar iti spun ca rom^nii si romanii (inclusiv o mare parte dintre italieni) sunt absolut sigur frati de s^nge,dar nu de pe vremea lui Traian si Decebal, ci incep^nd de acum 7000 de ani de c^nd s-a construit situl MOL-feta din Italia,de catre rm^nii daci APULI,din APULIA italiana unde au locuit rom^nii Mez-APII si API-GII,ce dupa mercuzzzio vorbesc si azi rom^neste la PUGLIA si FOGGia cu sunetul rom^nes ^.
si tuare-GII? mai zi de tuare-GI! aveau si ei MOL?

#26412
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

 eleonora15, on Feb 28 2009, 00:00, said:

Asta ESTE limba germană
Codexul a fost furat de la o mînăstire din Germania în timpul războiului de 30 de ani, deci în sec 17.E f clar că nu se poate să fi fost al unor oameni ce au hălăduit prin Nordul Dunării prin sec 4. În plus limba e germană.
Ptiu, uite ca si astia au scris mai mult decat dacii, ba chiar si-au creat un alfabet propriu(tihomir)
Prostii ca de obicei. Nu pricepi că a fost luat cu japca din Germania sec 17? E presupus got. se vede clar că e limba germană.

E limba germana de secol IV vorbita de goti, sau te asteptai sa vorbeasca daca? :D  

 eleonora15, on Feb 28 2009, 00:00, said:

Nu pricepi că a fost luat cu japca din Germania sec 17?

Nu conteaza prin ce peripetii a trecut manuscrisul, conteaza sa fie autentic. Vezi ca mai sunt si alte inscriptii in limba gotilor, mai terminati cu nebuniile astea de 2 bani vechi.

#26413
eleonora15

eleonora15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.12.2008

 Hangeonos, on Feb 27 2009, 23:58, said:

1.-Nu stiu daca meriti sa-ti raspund la modul in care te exprimi,dar de dragul polemici iti spun ca limba rom^na este o limba primordiala din care a luat nastere si latina si greaca si slavona,av^nd o civilizatie Cucuteni, mai veche dec^t Roma cu 4000 si cu 2500 de ani mai veche dec^t orice grec.(și atunci cum mai spuneți că româna este o limbă latină? Nu se vede clar inadvertența?)

La fel de clar iti spun ca rom^nii si romanii (inclusiv o mare parte dintre italieni) sunt absolut sigur frati de s^ngedar nu de pe vremea lui Traian si Decebal, ci incep^nd de acum 7000 de ani de c^nd s-a construit situl MOL-feta din Italia,de catre rm^nii daci APULI,din APULIA italiana unde au locuit rom^nii Mez-APII si API-GII,ce dupa mercuzzzio vorbesc si azi rom^neste la PUGLIA si FOGGia cu sunetul rom^nes ^.
2.-Am prezentat p^na acuma de mai multe ori o lista cu 300 cuvinte gotice inclusiv lincul de pe wikipedia primit de la Cyber-sapiens in urma cu 3luni,
fapt pentru care tin sa-i multumesc public:"topic=100Clic me!/topic"]http://en.wiktionary...-European_roots (Așa! acolo sînt prezentate ca germanice iar azi ați afirmat că acei goți erau romanici)


#26414
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

 ego_zenovius, on Feb 28 2009, 00:05, said:

si tuare-GII? mai zi de tuare-GI! aveau si ei MOL?
Ma faci sar^d.

 eleonora15, on Feb 28 2009, 00:00, said:

av_284717.jpg
D-le Hageonos, dv ați avut amabilitatea să mă catalogați instabil psihic fără să spuneți cum ați pus acest diagnostic. Am acum marea plăcere să vă cataloghez eu ca instabil psihic și să vă arăt și cum am pus diagnosticul. Afirmația de mai sus vă aparține. În alt loc cu 2 pag în urmă ați declarat că ați pus o listă de cuvinte gotice și că goții aceia veneau din Scandinavia vorbind evident o limbă germanică.
Vă schimbați declarațiile de la o pagină la alta și repetați aceleași gogomănii de tip STĂ_JAR și pelas-GI
P.S. nu vă mai faceți iluzii cu limba gotă din Codex Argenteus de la Upsala,Suedia. Nu e în gotă ci în Germană:
"Atta unsar ?u in himinam weihnai namo ?ein"
Asta ESTE limba germană
Codexul a fost furat de la o mînăstire din Germania în timpul războiului de 30 de ani, deci în sec 17.E f clar că nu se poate să fi fost al unor oameni ce au hălăduit prin Nordul Dunării prin sec 4. În plus limba e germană.
Ptiu, uite ca si astia au scris mai mult decat dacii, ba chiar si-au creat un alfabet propriu(tihomir)
Prostii ca de obicei. Nu pricepi că a fost luat cu japca din Germania sec 17? E presupus got. se vede clar că e limba germană.Tu nu ai reușit să spui ce fel de litere sînt pe inelul de la Apahida (Ardeal) sec 4 en deși sînt f clar litere grecești; ce mai vorbești tu de înscrisuri la care te uiți ca pisica în calendar.
Mai atacat vehement asa ca nu am ce sa-ti fac.
Dar cu mujdeiul ai vazut cum e.

#26415
eleonora15

eleonora15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.12.2008

 Fabris, on Feb 27 2009, 23:56, said:

Exact asta-i deficienta ta: sintaxa si raporturile sintactice. Ti-am mai spus-o dar totul trece prin tine ca glontu' prin zacusca. Apropo, ai absolvit macar 8 clase?
zi, dragă, zi mereu să se vadă ce prostii îmi reproșezi.
Pune tu o frază de  amea și subliniază sintaxa greșită. Tu știi măcar ce e aia sintaxă?
Eu și dacă aș fi absolvit doar 7-8 clase aș fi știut cu mult mai mult ca tine în materie de gramatică. Nu fpceam atunci greșelile pe care le faci tu acum.
Faci continuu afirmații goale fapt ce arată că nu ești decît rău și rău intemnționat plus prost pregătit.
Apropo; Infinity unde e acel text într-o limbă străină care a fost despărțit de tine în română în așa fel în care se văd sintaxa și raporturile sintactice ale limbii române? hai, că au trecut zile și tu ai zis că îl faci la iuțeală. Ai vrut să demonstrezi că se poate despărți un text străin cum am despărțit eu textul de pe plăcuța nr 16. Nu se poate ,băiețaș, recunoaște că ai greșit.

#26416
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

 Hangeonos, on Feb 28 2009, 00:18, said:

Ma faci sar^d.

Si tu pe noi, pacat de tine daca e involuntar. ;)

#26417
eleonora15

eleonora15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.12.2008

 tihomir, on Feb 28 2009, 00:08, said:

E limba germana de secol IV vorbita de goti, sau te asteptai sa vorbeasca daca? :D(rîzi precum o femeie inteligentă cînd se distrează la tirg; cum să fie germana vorbită de goți dacă nu e dovedit că aceștia au venit acolo din Germania?Este un dialect german.De aceea textul e înțeles mai bine de un german și chiar de mine care vorbesc germana, dar mai greu de un suedez. Dai verdicte într-o chestie de care habar nu ai dar ai citit ceva despre ea.Eu m-am ocupat vreo 3 luni cu acest text.ESTE LIMBA GERMANĂ!)  


Nu conteaza prin ce peripetii a trecut manuscrisul, conteaza sa fie autentic. Vezi ca mai sunt si alte inscriptii in limba gotilor, mai terminati cu nebuniile astea de 2 bani vechi.(care mai sînt alea? Le-ai comparat tu și ai găsit că e aceeași limbă? Cum dracu să fie autentic gotic din sec 4 en un manuscris găsit în Germania sec 17 en Pergamentul eara în f bună stare.În plus limba e f clar germană, nu germanică. Ce coincidență! cine scrie nebunii de 2 bani vechi? Tu scrii,tu care habar nu ai de așa ceva și nici nu poți să te concentrezi un ceas pe un text german.Te pricepi la asta ca musca la arat.Ia zi, ce litere sînt pe inelul de la Apahida?)


#26418
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

 tihomir, on Feb 28 2009, 01:19, said:

Si tu pe noi, pacat de tine daca e involuntar. ;)
Va dati scule mari, desi eu v-am invitat sa cautati orice limba europeana in care sa va jucati voi in nisip ca mine si sa gasiti asemenea metafore=cuvte imagine sau puerile sau subtile,cum vreti voi sa spuneti,precum a SU-FLE-CA.

Mai adineaori am zis ca SU este un 'sinonim" M^NA in rom^na.

FLECA=a FLECTA, a indoi m^necile, ceea ce este imposibil fara acest SU=m^na,chiar daca ati incerca cu dintii.

#26419
eleonora15

eleonora15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.12.2008

 Fabris, on Feb 27 2009, 23:09, said:

Bucciule, dracu' intelege ce aberezi aici...
Bucciule e un termen di la Moldova?
Mai faci și pe prostul că pe fudulul ai făcut destul.Postarea a fost scrisă într-o limbă f clară. Vrei să o copiez  ca să arăt că nu are greșeli?
Extras:
intelege se scrie înțelege, cu î și ț. Etimologic vine de la cuvîntul țel din românește nu din inteligere.

#26420
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008
Scepticismul unor români depășește orice limite.
Lor nu le vine a crede, ca s-ar putea, ca ei să nu fie numai niște bieți papagali, care repetă doar cuvintele altora..
Ce-i drept e că asta este ceea ce învață, amărâții de ei, în scolile din România.
Prin cap nu le trece că ei vorbesc cu cuvintele părinților lor rumâni, nu romani.
Prin cap nu le trece că chiar legenda întemeierii Romei le arată că însăși latina se poate trage din rumână, "muma celei latinesti", după B.P.Hașdeu și Petre Maior.
Ea spune că Roma a fost fondată de către descendenții troieni ai lui Aeneas.
Troia nu se află în Peninsula Italică, ci în spațiul geto-dacic vecin cu gurile Dunării.
Tot de aici se trag și toate divinitățile Romei.
Lupoaica, simbolul Cetății Eterne, face parte din heraldica geto-dacică.
Roma își incinera morții după ritualul dacic.
Aeneas și descendenții săi troieni foloseau cuvinte românești,  LAT, ALB, LUNG, pentru a desemna toponimele romane LATium, ALBA, LONGA, în urmă cu 3000 de ani, când Roma și latina încă nu existau, dar rumânii, atestați arheologic, existau.
Ele , ca atare, nu mai există decât la români.
Nicio altă limbă romanică nu mai folosește cuvântul ALB, decât româna.
Există vreo certitudine că limbile romanice nu existau înaintea Imperiului Roman, niciuna.
Numai cuvintele inventate de romani, cele legate de noutățile produse de civilizația strălucită a Romei le atestă ca fiind romane, nu cele care se refera la elemente care au precedat Roma.
Originea în Banat a sitului arheologic Villanova, specific vorbitorilor de limbă latino-faliscă, conform cu Istoria lumii în date, Ed.Enc.Română, Buc., 1972, de Adrian Oțetea, dă consistență legendei lui Aeneas, atestând rădăcinile latinei în afara Romei, în limbile romanice, în română și nu invers, fapt argumentat și prin latinitatea, la nivel de dialect, a limbii goților (geți) pe care a observat-o însuși Julius Cesar, numindu-i frați gemeni cu latinii=GERMANI, într-un spațiu geto-dacic http://www.youtube.c...1CF2E7C0849C136 .
Goții, descriși în istorie doar de către Jordanes, în De Origine Actibusque Getarum, 551 AD, ca unică sursă, erau geți, "nomazi", plecați BC, coborând pe izvoarele din Carpați ale Vistulei până în Suedia, dintre geții sedentari ai lui Zamol ZIS, așa cum afirmă și savantul suedez Carolus Lundius, vorbind un dialect latin, http://en.wiktionary...-European_roots și pe la izvoarele Dunării, în Pădurile Hercinice, unde i-a găsit Cesar.
Nimeni nu susține că originea triburilor latine, italice, ar fi în Peninsula Italică, ci în Bazinul Dunărean al geto-dacilor, vezi La grande Thrace, Ed.Carpați, Traian Popescu, Madrid, 1980 și de ce am susține noi, că limba noastră se trage din Peninsula Italică ?
Doar Școala Românească ne învață că strămoșii noștri erau niște papagali imbecili, ajunși de neghiobi slugi ale altora, nu pentru că au fost sufocați de forța copleșitoare a mașinii de război a unui imperiu sclavagist roman ajuns la apogeu (distrus și stăpânit apoi de către geții goți).
Nu par să existe cuvinte cu etimon german în limba română, deși colaborarea și conviețuirea daco-germană este arhiatestată prin bastarni, marcomani și goți.
După mine, fenomenul se datorează aspectului de dialect român al germanei din vremea lui Julius Cesar.
De exemplu cuvântul gotic FASTAN=solid, tare, care nu exista în latină, există totuși în sanscrită ca PASTIA=solid și în română, FUȘTEI=treaptă solidă la scara de lemn, PUȘTAN=copil voinic, solid, tare, POSmagi, PISĂLOG de zdrobit boabe.
         Iată mai jos filiația (prin schimburile P cu F, P cu C, F cu  B,V, B cu P, C cu H,S,  G cu C, T cu D, R cu L, etc., admise în studiul comparat al limbilor) la cuvinte latine, și gotice, traduse în românește de Dr.L.I.Cuesdean (cu radicalul identificat, la noi, marcat  cu majuscula ce nu apare altfel),  conform cu studiul http://en.wiktionary...-European_roots
1.Plaga a Lovi, a Plesni  Flocan 2.deBilis  Bolnav  Pal   4.Barba  Barbă  Bars5.Fagus  Fag  Boka 6.Flavus  Bălai  Bala            7.Flos  Floare   Bloma 8.Frater  Frate  Broder 9.Tonare Tună  Donner
10.Duco conDuce  Tiuhan 11.Longus  Lung  Lags       13.fUmus  Fum   dAuns   14.fOres   POartă   dAur   15.hUmus  (GEos),pĂmânt Guma 16.pIsces   Pește  Fish* 18.Cerebrum  Corn  Haurn
19.Cor    inimă   Hairto                 21.CLino  a Culca  Hlain 22.CLoaca  a Clăti  Hlutrs 23.Cluere a auzi (urechi clăpăuge) Hliup          25.Centum   sută  Hund    26.CuBitus  Cârcă,sPate  Hups
27.Canis  Câine (Dac,Kinu) Huns 30.Gena  obraz, Chip  Chinnus      32Granum  GRâu   Caurn 33.GEnu  Genunchi  Cniu 34.Anser  Gânsac,gâscă     Gansus    36.Hortus  Gard   Garda
38.FErus  Fiară  tIre    40.Caecus Chior de un ochi  Haihs 42.Cano  a Cânta  Hana 45.Capere a Culege  Hairban           46.Cum  Cu   Ga             48.CuPere a Fierbe  aFiapian 49.Caseus  acru  apo
----război,Hârjoană,Harță  Harjis 54.Habere  a lua, a Găbji  Ghiban 56.HOstis Oaspete  gAsts    60.Vivere  Viu  Qius 61.VEnio  a Veni, a Chema  Qiman  64.Gravis  Greu Kaurioos 66.FUrnus  Jar Warmian
67.ManiFestus a întreBa ,a îmBia    Bidian  69.Memor memorie,Mărturie   Maurnan  70.Taurus Taur  sTiur  71.Tego a acoperi, sTog, Țol  Dechen     72.Sterilis  Sterp Staicoo  75.Sedeo a Ședea  Sitan
76.Serere, înSămânța   Saian  77.Sagire  a Căuta Sochian  78.Semel  Singur Sama 79.Semis Jumătate Samis  80.Senex Ghiuj, bătrân Sineigs  85.Medulla a unge,a zMângăli sMairpr    86.Neve  Neaua sNaiws
89.Sal  Sare Salt  91.SPuere a StuPi  Spiwan  92.PaRra vRabie sParwa  95.Sto  a Sta  Standan;---a păȘi Steigan  96.Sus groȘtei Swein  97.Soror Soră Swistar  98.Socrus  Socru   Swaihro
99.Sllavis  duLce Sutis  100.Sibare  a Șuera Swigloon---      gRijă  sauRga 104.Suere a coaSe Siujan 105.Sol  Soare  Sauil  107.Dens Dinte Tuntsus  !08.Edo a mânca, a glIOjDi,hamesIt  Itan
114.Esse Este Ist 119.Equus  Iapa  Aiktundi 120.NOmen   Nume  Namoo 123.Umerus  Umăr Ams 124.Ruber  a Roși Rauts  126.Ructare   a Râgâi, a voma  Rouhan*         128.Ovum   Ou  Ai
129.Unus  Unu Ains 130.Aqua(și Hitit) Apa Aha 131.Ascia (aschie?), toporIșcă Aqizi          135.Aevum  vEșnic  Aiws 138.Alius   Alt  Alus 142.Anima  dUh, suflet  AnDi 146.Angor   a Înghesui  Aggwus
150.Aro  a Ara Arjan       151.Arguo  luCios, Argintiu unAircns  153.Auctis a augmenta  Aucan 154.Aurora  rĂsĂRit Oostra  156.Acer    Ager,Acru Ahs    158.Nasus  Nas Nasa
159*.AUris  Auz,Urechi  Auso  162*.Stella  Stea Stairno 163.SUPer Pe, deaSupra Ufaroo 164.Juvenis  Juninca, Jun  Juggs  165.Ager  câmp  Acrs 166.Antie  frOntal, în frUnte  And  167.Arcus  Arc  Arazna    
169.Aes  metal Aiz 170.Alnus  Arin  Elira 172.Unguo  a  Unge  Ancho* 173.UmBo  Buric, OmBilic naBalo* 174.UnGuis  Unghie   naGhel* 175.OculUS  Ochi, vAz  Augo--- * vultUr  Ara   177*.Ovis  Oaie Aue
178.Regere  a stRâmtora Raihts     180.AnnOna  rOd, opulență Asans  181.OrNus  ceNUșă  Eshe           182.ORbus Orfan, Rob  Arbi   184.HORnus  Orar, Anu  Jarr  185.Iugum  Jugu Juc
187.Vadis  doVadă  Wadi     188.VAdere  plecAți, valea!  Wada* 189*.Vespa  Viespe  Wespe 190.UnDa a uDA,Tău  UaTo  192.Ventus  Vânt Vindr  193.Video  a Vedea Veitan    
194.Victima  a alege, victima  Weihan 195.Vincere  a înVinge Weigan 196.VirEre  mugUre, VlăstAr Visir* 197*.Velus  Lână Wulla 198.Vomere   a Vomita Vama     199.Urgere    a luCRa  vaUrchian  
200*.VeRbum  a VoRbi Vaurd  201*.VEstis Veșminte Vasian  202.Vescor  Vesel Vists  203.VEtus   Etate Vitsrus 204.Vegeo   Viu  Vacan   205.VEho    a vehicula, a da Ocolu gaVigan
206.Radix   Rădăcină, vRej vauRts 207.Lupus  Lupu  vuLfs 208.VeRmis Vierme Vaurm 209**.RApun  Nap (turNip,Englez) 210.REstis  a Răsuci, a îmPLEti (Plait,Eng) 211.Rota  Roată Rad*
212**.LevuS   Stânga (Left,Eng)           213.Lavo   a Lăia,a spăLa Laug*  214.Lacus Lac Lagul  215.LasCivus zeLos, Chef Lustus  217.Lectus  cuLcat, Legănat Ligan   218.LiBare   a Vărsa  Laithu
219.Liquo   a Lăsa jos Leian 220.Lingere  a Linge  biLaigon 222.LeVis   Ușor Lihts 223.LUbet  a Iubi Liufs 224.Liber  Lume Liudan 225.Lux   Lumina  Liuhat 226.LuGeo  Gaură, a sparGe Luche
227.LInum In Lein 228.Lucrum  a Lua Laun-----* a putea, Mocofan Magan 229.Manus  Mana  Mundr* 230.MatEola  săpĂliga  Modela* 231.Me   Ma, pe Mine Mik 232.Meditari  a Măsura Mitan
233*.Medium  la Mijloc  Mijdis 234.Mensis  Măsura de o lună  Mena 235.Minuere  a Micșora Mins 236.MuNus  a înNoi, a schiMba gaMains 237.MeiEre a urina, pișAre Maihstis
238.Molere a Macina, Melița  Malan ----* uMed, lapte  Milucs 239.Mulgeo a Mulge Milucs 240.MembRum  Mușchi,caRne Mimz 241.Mens   Minte Muns 242.MoRtuus  Mortu Maurt
243.Magnus  Mare Michils  244.Monile    a Mângâia  Miun*  245***.Morum    Mure (sMeur la Irlandezi)  246.Mare   Marea  Marei  247.ForMica   Furnică  Miera  249.Musca   Muscă   Muca
250.MuS   Șoarec  Maus  251.Mater  Mama Modir---*  oM Mana  252.Mel   Miere  Milit 253.NEbula  Nor (Nebel, Ger)  Niflhel* 254.NefRones  Rinichi (Niere, Ger) Nira
255.Natrix Năpârcă, Șarpe   Nadrs 256.Noegeum (Năclăit), a spăla  Nicr* 257.Numerus (a se Nimeri la), a distribui la  Niman 258.Nex mort, (pe Năsălie) Naus  ----* Jos  NIder (Neios, în greacă)
259.Nudus   gol  Nacads (GUmNOS în greaca)   260.Nox    Noapte  Nahts  261.NoVem   Nouă  Niun  262.Navis a înNota  Noor*  263.Nepos   Nepot  Nevo*  264.Nunc,  amu (aCum, Na' hai!)  Nu
265.Novus   Nou  Niuiz 266.Nidus      cuib    Nest*  268.Paastum   ( a aPăra), a proteja  Fodian  270.Pecu    a Culege  Faihu  274.Pellis   Piele  Fill  276.Pons  Potecă  Finvan----*  Pârț Furts  
277.QuErcus   stEjar  fAirguni  277.Perna   a aPleca   Fairsna  278.Penis  (Fasel, Ger, Fas în ungară)  282.PaTer   Tata    FaDar   283.Plectere  a îmPleti  Flahto
284.Pulex   Purec (Ploșniță) Floh 285.QuInque  Cinci Finf ----* a resPira  Fivehan   286.Pes  Picior, Pas (Fus, Ger.) Fotus 287*.Pumex   sPumă  (Faim, Ger.) ----* Prieten  Frijon
288.Porcus   Porc   Ferchel*  289.PosCoo   a ruGa (Fraga, Ger.) Fraihnan  290.Primus  Primul Furst*---*  Pârjol, Foc Foon  292.FAr    Orz  bArizins  293.Fucus  alBină  Bia*  294.FiBer    brun  Braun*
295.Feroo  a Purta Bairan  297.Fortis   fort  Bairgah ----* a aPara Bairgan  298.Fui  a Fi (pron.Bi, Eng) Bauan    300.Fulgeo a Fulgera Blech----* Bârnă  Brugga*   301.Fundus Fund Boden*            
302*.Fraxinus  Frasin (Birke, Ger.)  304.Torqueo  sToarce  Drecheln*  309*.TRans  pRin  paiRh   311.TOrRere  a șTerge, a sToarce, a Usca pAuRsus
313.TonGeo a Gândi(Gond, Ungar;denKen, Grm.) panGkian   314.TRIbus  cuIbul, locuinȚă, Târg, sat  Dorf*  315.TRuudo  a se sTrădui uspRiutan
317.TRees  copac, TRunchi(pr.Trii, Eng.) pReis ----*  mii, Toți (Tauzands, Ger.) pAsunti   319.Domoo a Domoli, a domestici  gaTamian  321.HErii  Ieri  gIstragis  323.LinGua Limba  tuGgo
----*  a fugi,Trap anaTrimpam----*  ploaie, Duș, Dușcă Tuz   325.Duo Doi Twai   326.DEcrimare lAcrima (DA=apă, TĂU) TAgr    327.Dies   Zi  SinTins   328.Deus  Zeu  Tiz
329.Decem  Zece (Dece,Dac) Taihun----*    coDru  Triu 331.FeTus  a da Țâță, Doică, Dădacă  Dadian----*  a faCe, a DUra, a Găti Gadeths   333.FinGoo  Cocă taiGs
334.Infestus  Dârz, Îndrăzneț  gaDars----*    aDânc Tif  335.FORia  transFug, a Trăda Trizan*  340.GeNus  a genera, a Naște  ChiuNi                                                                                                                                                                                                                                    
341.Gustare  a Gusta Chiusan----***   Țeapă (pr.Țorn, Eng)----*    a Dori, vis  Traum*  -----* FUTrei (în dialect Oscan) FaTa  DauhTar     ----*    Cracă Hooha-----*   Hain, rău  Hatis
342.Clepoo Hoț Hlifan----*  sfÂnt  hUnsl-----*  iaRbă gRas----*în întrEg HailAgs         344.Caput Cap Haubip----*    Cange  Hachen----*     a tUși  hUsten*----*     a grupa, Oaste   GOps
----*     a Chema, a Colinda  Golian   347.PrehenDere a uiTa  bighiTan----*    Groază  Gaurs----*    Grindă   Grindil349.-QUe și  -U    350.Quiees poCit Cheila----*   Burtă  wamBa
352.BItuMen  rășINă, Mâzgă, ChIt  Chit    ----*   a Chinui, înJunghia  banJa  353.Nedoo   a înNoda  Neepla----*     Unt  salbOn 356.Se(Sibi,Suis) Se, Sine, Sieși  Sik   357.Sex  șase  Saihs
359.SORdeeRE  a Smoli, negRU  Swartz      ----*    fiU         sUnu      361.OleCran  cot  Aleina   365.Octo  Opt Achtau----*     Agrișe  Acran----*    a poseda, a Avea    Aigan
368.Ador  cereale, bucAte  Atisc----*   vlĂstar (Ashduer, Hitt.)  Asts----*    ieșIre, afAră  Ars* 372.Vox  Voce  Vattr*----*     mLaștină  Letto*----*     a sări, pârLeaz  Laics
-----*    stepă, Lan  Land*----     a minți  Liugan 373.Lynx  râs  Luhs*----*    tineri, Muguri  Magus----*    buzunar, Mușuroi  Magen----*    cal, Mârțoagă  Marr*----*    Mied  Miudr*
----*    fUlger  Miln*----*    plată, Mită  Mizdoo----*    crEer, Măduvă  MErgr*----*    scUrt  mUrghi*----*    iMi  Mein----*     Ascuns, Mască  MEiss*----*    Jordie,Gătej  Gazds  379.FuUtis  FurtUnă  giUtan
Total L 246 cuvinte ( 81 % comune cu cele "germanice","gotice", getice;  64 % din totalul de 382 latine în studiu)  R  277 ( 95 % comune cu cele getice; 61 % din totalul de 452 românești; nu conțin majuscule, cele care nu au rădăcini comune)   G 292 (95 % se regăsesc în română și 81 % se regăsesc în latină; cele cu ** sau *** nu intră în calcul).
Din 541 rădăcini indo-europene studiate, 452 revin românei (84 %), 380 latinei (71 %), 364 limbii grecești (68 %), 273 limbii goților sau geților (50 %), 267 limbii slavone (50 %), 201 albanezei (46 %), 15 revin tracilor (2%) și două dacilor.
Oare tot nu e clar că rumânii vorbeau românește înainte de a exista Roma?
Consultați și tabelul lui Marin Barbulescu -Dacu, întocmit acum 70 de ani.
Dacă "semințele" latinei erau în afara Romei, de ce să le căutăm noi numai la Roma și nu chiar în România?

#26421
eleonora15

eleonora15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.12.2008

 Hangeonos, on Feb 28 2009, 00:18, said:

Ma faci sar^d.
Mai atacat vehement asa ca nu am ce sa-ti fac.
Dar cu mujdeiul ai vazut cum e.
dragă Hageonos, ai început să produci milă. Te faci că nu vezi cînd ești luat tare în balon de Zeno.Parezi cu glumițe de 2 bani ca Fabris.
Eu nu atac vehement pe nimeni dacă nu bmă atacă el primul.Dacă răspund la diverse aiureli nu înseamnă vehemență.
Cu mujdeiul am crezut că ești lămurit.Mai scriu o dată:
CU MUJDEIUL e așa cum a zis ZENO, adică e cuvînt compus: MUST DE AI. Nu e cum ai zis tu!
Nu mai copia ca un copil o postare la care nu răspunzi sau scrii ceva de complezență gen......nu am ce să-ți fac.Dacă tot dai citat din mine spune ceva pe ce e scris acolo.
Vezi că Windowsul are și diacritice pt română. E caraghios să vetzi oameni care discută în scris lingvistică dar nu sînt în stare nici să scrie cu diacritice.
PS Ce-o fi cu Fane? Accident?

hageonos, am văzut că tu vorbești singur adică ești un tip n-aude n-avede.Răspunde la ce te-am întrebat ,nu trece ca gîsca prin  apă.Iar o iei de la cap cu aceleași lucruri.SUFLECA nu e format cum spui tu, de la SU=MÎNĂ (??) ȘI FLECA=A RĂSUCI ci e din familie cu SUFLU, a sufla.
Dr.L.I.Cuesdean . D-le te rog să precizezi că ești doctor în medicină . Altfel ar putea crede cineva că ești doctor în lingvistică,mai știi?

Edited by eleonora15, 28 February 2009 - 00:46.


#26422
Fabris

Fabris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 25.11.2007

 eleonora15, on Feb 27 2009, 15:34, said:

Bucciule e un termen di la Moldova?
Da..Odinioara insemna tigan. Acum este un termen peiorativ adresat valahilor, cu subantelesul de tigan, neserios, negru.

 eleonora15, on Feb 27 2009, 15:34, said:

Postarea a fost scrisă într-o limbă f clară.
Dar nu in limba româna.

 eleonora15, on Feb 27 2009, 15:34, said:

Vrei să o copiez  ca să arăt că nu are greșeli?
Nu, multumesc...Mi-ai aberat destul pe ziua de azi.

 eleonora15, on Feb 27 2009, 15:34, said:

intelege se scrie înțelege, cu î și ț.Etimologic vine de la cuvîntul țel din românește nu din inteligere.
Stiu deja ca esti total incult asa ca nu ma intereseaza aberatiile tale.

Edited by Fabris, 28 February 2009 - 01:03.


#26423
Fabris

Fabris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 25.11.2007

 eleonora15, on Feb 27 2009, 15:18, said:

zi, dragă, zi mereu să se vadă ce prostii îmi reproșezi.
Eu și dacă aș fi absolvit doar 7-8 clase aș fi știut cu mult mai mult ca tine în materie de gramatică. Nu fpceam atunci greșelile pe care le faci tu acum.
Faci continuu afirmații goale fapt ce arată că nu ești decît rău și rău intemnționat plus prost pregătit.
Deci nu ai absolvit nici 8 clase....Oricum apreciez sinceritatea.

Edited by Fabris, 28 February 2009 - 01:42.


#26424
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

 eleonora15, on Feb 28 2009, 01:55, said:

dragă Hageonos, ai început să produci milă. Te faci că nu vezi cînd ești luat tare în balon de Zeno.Parezi cu glumițe de 2 bani ca Fabris.
Eu nu atac vehement pe nimeni dacă nu bmă atacă el primul.Dacă răspund la diverse aiureli nu înseamnă vehemență.
Cu mujdeiul am crezut că ești lămurit.Mai scriu o dată:
CU MUJDEIUL e așa cum a zis ZENO, adică e cuvînt compus: MUST DE AI. Nu e cum ai zis tu!
Nu mai copia ca un copil o postare la care nu răspunzi sau scrii ceva de complezență gen......nu am ce să-ți fac.Dacă tot dai citat din mine spune ceva pe ce e scris acolo.
Vezi că Windowsul are și diacritice pt română. E caraghios să vetzi oameni care discută în scris lingvistică dar nu sînt în stare nici să scrie cu diacritice.
PS Ce-o fi cu Fane? Accident?

hageonos, am văzut că tu vorbești singur adică ești un tip n-aude n-avede.Răspunde la ce te-am întrebat ,nu trece ca gîsca prin  apă.Iar o iei de la cap cu aceleași lucruri.SUFLECA nu e format cum spui tu, de la SU=MÎNĂ (??) ȘI FLECA=A RĂSUCI ci e din familie cu SUFLU, a sufla.
Dr.L.I.Cuesdean . D-le te rog să precizezi că ești doctor în medicină . Altfel ar putea crede cineva că ești doctor în lingvistică,mai știi?
M-am prezentat de 100 de ori.
Eu nu ma ascund ca voi dupa niste pseudonime si nici nu concurez cu voi in vreun fel oarecare, pentru ca nu am de ce.
Sunt dr.in stiinte medicale si m-am pensionat la 70 de ani, acum o luna,avand dreptul prin lege sa lucrez pana la 70 de ani, ca un profesor universitar, desi nu am predat niciodata nimic.
Nu am nici un motiv sa concurez cu voi nici la frumusete si nici la stiinta, ci pur si simplu sa vad cat de greu pricep unii ce am scris eu si m-am cam lamurit.
Un singur domn pare sa fi priceput ceva,cel care spunea de Petre Tutea,care ar fi obsevat si el ceva asemanator cu mine.
Grade in plus nu ma intereseaza si oricum nu o sa mi le dati voi,ca sa plec cu ele in mormant.
Eu zic sa mai incercati cum e cu despartitul ala,care-i secretul limbii rom^ne,ce demonstreaza (daca-i adevarat) ca rom^nii au inventat c^ndva
sistemul de limbaj european, ce are drept model onomatopeea, care ea insasi este un cuvant imagine, o "imagine" sonora a lucrurilor.
Pe un forum nu poti explica un fenomen asa de complex,dar poate daca ati citi cartea,ce are un rationament pas cu pas,etapa cu etapa,poate ati pricepe mai usor sau deloc,daca cumva nu am dreptate in ceea ce afirm.

Am inceput sa ne cam cunoastem,fiecare cu traznaile si apucaturile lui.
Ce a patit Fane nu stiu,dar eu i-am zis doar in gluma sa-l ia gaia,pentru obrazniciile pe care mi le-a debitat,nemotivat.
Ar trebui sa va ganditi ca dupa atatia ani eu stiu ce stiti voi dar voi nu stiti neaparat ce stiu eu.
Domnule Florin,nu am nimic cu dumneata,din contra mi se pare laudabil ce incerci sa faci,dar incearca sa nu mai mergi pe idei preconcepute.
Incearca macar sa vezi daca nu cumva am dreptate eu si te iseli matale, ca cu mujdeiul, ca ce era impotant era ca-i un cuvant compus, nu faptul ca e compus cum zic eu sau cum a zis lingvistul cu pricina,pentru ca nu ai de unde sa stii precis cine are dreptate,eu sau el.
Era vorba de principiul ca in rom^na exista mai multe cuvinte compuse decat se afirma si atat.

A,regret ca va mai incurc socotelile,ne fiind acomodat cu informatica.
Eu nu ma pricep.
Am cautat pe cineva sa-mi instaleze diacriticele, dar ma duce cu vorba de vreo luna.
Singur nu stiu o multime de smecherii, in informatica.
Sorry!
Daca poti sa-mi explici cum asi putea sa rezolv singur ti-as ramane indatorat ([email protected]).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate