Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Originea românilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32344 replies to this topic

#25921
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 17:28, said:

Trebuie si demonstrat, ceea ce nu-i usor.
Eu asta incerc sa fac.

Da, trebuie demonstrat chiar daca este dificil (despre Roma, Latina si Romani, a auzit toata lumea !, mai greu este sa emiti judecati despre mistere precum celtii, dacii, ilirii, etc).

#25922
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 20:19, said:

Pare mai rezonabil sa nu ne imprastiem si sa incercam sa rezolvam adevaratul mister:exista sau nu cuvinte rom^nesti?
Este lexicul romanesc o limba de imprumut sau o limba a mosilor nostri?
Nu avem alt instrument de lucru decat conceptul evolutionismului,de la simplu la complex.
Este de presupus ca omenirea insasi a evoluat de la simplu la complex.
Dintre cele mai vechi si mai bine pastrate cuvinte rom^nesti ar trebui sa fie cele referitoare la apa,mancare,mediuambiant si primele semne de civilizatie.
Dintre primele semne de civilizatie ale omului ar trebui sa fie imbracamintea,care il deosebeste de animal.
Imbracamintea omului modern este direct legata de AC si ATA,in primul r^nd ,zic eu.
Descoperirea acului din os se pare ca s-a produs acum vreo 30.000 de ani.
Noi afirmam ca AC vine din latinescul ACUS.
ASA o fi?
Am spus ca cuvintele romanesti sunt cuvinte imagine si nu vreti sa ma credeti.
Ce imagine da acul?
Eu zic ca acul serveste la a face legatura intre o bucata de piele cu alta bucata de piele si simbolizeaza notiunea de legatura,ca si ATA,cu care manevreaza acul.
Din umila mea observatie,cuvintele rom^nesti folosesc imaginea acului in a construi imagini,metafore,ca de exemplu: ce este un AC-OPE-ris?
Un acoperis este ceva legat ca cu AC-ul de problema OPEI care daca nu ai AC-OPE-ris te uda de dai ortul popii.
Daca observati bine rom^nul nu spune ACUS-OPE-ris ci AC-OPE-ris.

View Postbenedettofane, on Feb 17 2009, 20:25, said:

hai sictir tigane borat si bozgor.

Tu dai tarcoale aici sa ne manjesti ca kkturile tale de cioara imputita. Mars putoare.
Unde o fi administratorul ala?

Exist uncuvan romanesc compus din AC si ATA=ACAT=salcam si a AG_ATA,ceea ce fac spinii acatului.

#25923
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 19:46, said:

Un acoperis este ceva legat ca cu AC-ul de problema OPEI care daca nu ai AC-OPE-ris te uda de dai ortul popii.
Daca observati bine rom^nul nu spune ACUS-OPE-ris ci AC-OPE-ris.
dobitocule.

aici nu este casa de nebuni.
Nu este Balaceanca.

Daca n-ai ce face, daca sahistii din parc nu te mai tolereaza, crezi ca trebuie sa ne futi la icre doar fiindca esti un bou senil? Du-te in pastele cailor, fa-ti un grup de discutii, aduna-ti nebunii, ia-l si pe infinitty si pe filimon si pe lupu si inca cativa alti boi si simtiti-va bine. Bagami-as in gura ta borata de cioara imputita.

#25924
OvidiuD

OvidiuD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 12.08.2007

View Postbenedettofane, on Feb 17 2009, 09:36, said:

cand te gandesti cata energie depun sa repete aceeasi placa stricata. E clar ca este bruiaj. Numai ca este bruiajul unor nebuni. Nu-mi vine sa cred ca la mijloc ar fi SRI. Pur si simplu astia sunt niste voluntari nebuni.
Or fi niste pensionari. Oare cind facem si noi ca polonezii, le mai taiem din malai la toti fostii militieni cu pensii?

Pentru mine forumul e o sursa inepuizabila de amuzament. E foarte facil de urmarit reactia unora - orice mentionare a romanilor sud-dunareni le da o senzatie de teroare, pur si simplu ii streseaza. Maximul pe care il pot enunta este ca "poporul roman s-a format pe ambele maluri ale Dunarii". Asta daca se screm puternic. Orice incercare de a nara istoria celor de pe malul drept al Dunarii e greu, domnilor, e foarte greu ... Daca ne dau ungurii in judecata la Haga?  :fear:

#25925
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postmarcuzzzo, on Feb 17 2009, 17:30, said:

domnilor sa fim seriosi cuvintul "vale" exista si in Italiana "valle" ce suntem si noi coboratori din geto-daci?

Vale exista si in Engleza ( vale - valley; vale), Elena si probabil multe alte limbi, insa nu am chef sa caut acum pe dictionare.


Dutch: vallei
French: vallée
Hungarian: völgy
Italian: valle, vallata
Latvian: ieleja ((v-)eleia ?)
Portuguese (Portugal): vale / Romanian: vale / Spanish: valle
Turkish: vadi (VADURI ?)

Czech: údolí ( UDAU / UD ?)
Danish: dal
Dutch: dal
Finnish: laakso
French: vallée
German: das Tal
Greek: κοιλάδα
Hungarian: völgy
Icelandic: dalur
Indonesian: lembah
Italian: valle
Latvian: ieleja
Lithuanian: slėnis
Norwegian: dal
Polish: dolina
Portuguese (Brazil): vale
Portuguese (Portugal): vale
Romanian: vale
Russian: долина
Slovak: údolie
Slovenian: dolina
Spanish: valle
Swedish: dal, däld
Turkish: vadi, … vadisi

DAL / TAL/ VAL (d/t/v) ------------> VAL-e.  ;)

wall1 [woːl] noun

something built of stone, brick, plaster, wood etc and used to separate off or enclose something: There's a wall at the bottom of the garden
Example: The Great Wall of China; a garden wall

Hungarian: fal
Icelandic: veggur, (varnar)múr
Norwegian: mur, vegg, voll
Turkish: duvar


Synonyms
dale
valley

[edit] Antonyms
hill


Etymology
From Proto-Oceanic, compare Indonesian balai .

Danish

[edit] Noun
dale c.

Plural indefinite of dal.

[edit] Etymology
From Middle Low German dalen.


[edit] Verb
dale (imperative dal, infinitive at dale, present tense daler, past tense dalede, past participle har dalet)

fall
descend
Retrieved from "http://en.wiktionary....org/wiki/dale"
http://en.wiktionary.org/wiki/dale

http://en.wiktionary.org/wiki/fall

Edited by Infinitty, 17 February 2009 - 20:26.


#25926
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

View Postbenedettofane, on Feb 17 2009, 19:36, said:

cand te gandesti cata energie depun sa repete aceeasi placa stricata. E clar ca este bruiaj. Numai ca este bruiajul unor nebuni. Nu-mi vine sa cred ca la mijloc ar fi SRI. Pur si simplu astia sunt niste voluntari nebuni.
Cine dă  banii? Îți poți închipui un Mecena interesat de relația dintre români și daci care să dea bani, nu pentru aflarea adevărului, ci pentru un rezultat care îl știe dinainte, care trebuie numai dezvoltat și propagat? Mai sunt nebuni, dar este clar o campanie propagandistică, căreia i-au căzut victime și câțiva fraieri, dar cei mai mulți participă contra cost. Este interesant cum „lingviștii” noștri par dispuși să renunțe  la „descoperirile” lor, dar, în niciun caz la relația „dac = român”. Aceasta este esența campaniei. Cred că nu este muritor de rând în România, care să nu  saboteze la o bere cunoștințele dobândite la școală și să spună că el crede că suntem daci.

#25927
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008
Sunetul C aluneca usor in G si apare alt instrument de legat care se chiama IG-lita,in roman^este si IG-ol=AC in rusa.
ATA la r^ndul ei are corespondentul in ITA,ITE de la razboiul de tesut,care iaras este destul de vechi,in balcani,vreo 9.000 de ani dupa italianul Marco Merlini.
Nu stiu cum se chiama ITELE in latina romana,nici macar in italiana,dar cred ca in DEX se spune ca se trag din latinescul ACIA.
,desi itele sunt de facut ITARI (nu stiu cum se chiama ITARII la romanii lai Traian ca sa vaddaca isi au originea in izmenele romanilor),nu niste simple ATE ci doar atele de la razboiul de tesut.

View Postbenedettofane, on Feb 17 2009, 20:36, said:

cand te gandesti cata energie depun sa repete aceeasi placa stricata. E clar ca este bruiaj. Numai ca este bruiajul unor nebuni. Nu-mi vine sa cred ca la mijloc ar fi SRI. Pur si simplu astia sunt niste voluntari nebuni.
Ac si ata construiesc nenumarate cuvinte romanesti,in chip de morfeme,*C,*Gla fel ca si ATA,cu morfemul codat *T*,puteti sa le cautati si singuri.

#25928
OvidiuD

OvidiuD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 12.08.2007

View PostPierde_verile, on Feb 17 2009, 10:01, said:

Cine dă  banii? Îți poți închipui un Mecena interesat de relația dintre români și daci care să dea bani, nu pentru aflarea adevărului, ci pentru un rezultat care îl știe dinainte, care trebuie numai dezvoltat și propagat? Mai sunt nebuni, dar este clar o campanie propagandistică, căreia i-au căzut victime și câțiva fraieri, dar cei mai mulți participă contra cost. Este interesant cum „lingviștii” noștri par dispuși să renunțe  la „descoperirile” lor, dar, în niciun caz la relația „dac = român”. Aceasta este esența campaniei. Cred că nu este muritor de rând în România, care să nu  saboteze la o bere cunoștințele dobândite la școală și să spună că el crede că suntem daci.
Culmea e ca sintem daci, dar tot asa cum irakienii sint babilonieni ... Astia nu pot sa inteleaga ca unele culturi pur si simplu dispar, indiferent ce se intimpla cu indivizii care fac parte din ele, care pot supravietui. E cazul culturii dacilor, dispare in urma razboaielor si contactului cu lumea romana.

De fapt urmele dacilor le gasesti mult mai usor in Dacia Aureliana. De exemplu prin secolul 3 exista un text despre o nunta undeva in zona Sirmium, unde mireasa e prezentata si laudata cum ca ar fi urmasa vechilor regi daci.

#25929
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View Postbenedettofane, on Feb 17 2009, 20:56, said:

dobitocule.

aici nu este casa de nebuni.
Nu este Balaceanca.

Daca n-ai ce face, daca sahistii din parc nu te mai tolereaza, crezi ca trebuie sa ne futi la icre doar fiindca esti un bou senil? Du-te in pastele cailor, fa-ti un grup de discutii, aduna-ti nebunii, ia-l si pe infinitty si pe filimon si pe lupu si inca cativa alti boi si simtiti-va bine. Bagami-as in gura ta borata de cioara imputita.
Apropo de ce spunea cu intelepciune domnul pierdeverile ca,cuvintele cele mai vechi constituie nucleul unei limbi,ar fi de presupus ca APA este dintre cele mai vechi cuvinte ale omului.
Fara apa mori in cateva zile,pe cind de foame poti rabda vreo doua saptamani.
APA am vazut ca poate ajunge morfemul *P*,in ac-OPE-ris,APA-rie, a OPA-ri.
Ca o curiozitate,a OPA-ri nu exista in nicio alta limba europeana decat in bulgara.
In engleza trebuie sa spui ca te arzi cu apa.

#25930
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 20:24, said:

Ca o curiozitate,a OPA-ri nu exista in nicio alta limba europeana decat in bulgara.

dobitocule, dupa cate vezi, reactia din jur, in ce te priveste, este ca te-ai oparat.

Peste tot unde apari cu acest nickname lumea te ia in suturi. Fiindca esti bou. Nu intelegi ca nu te afli la gradinita? Nu intelegi ca auditoriul tau cu exceptia unui prostanac precum infinitty ori lupu nu te ia in serios? Stii de ce nimeni nu te ia in serios? Fiindca ai dat in mintea copiilor.

#25931
eleonora15

eleonora15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.12.2008

View Postbenedettofane, on Feb 17 2009, 20:36, said:

cand te gandesti cata energie depun sa repete aceeasi placa stricata. E clar ca este bruiaj. Numai ca este bruiajul unor nebuni. Nu-mi vine sa cred ca la mijloc ar fi SRI. Pur si simplu astia sunt niste voluntari nebuni.
mai mult bruiaj ca tine nu a facut nimeni.Placa ta e ca rominii au venit din actuala Croatzie dupa ce au venit ungurii (rid si curcile).linkuri cu aiureli,poze care nu spun mai nimic si da-i si da-i. Tu ai cotizat ceva bani pt acest forum de nu te suspenda cint injuri pe forumisti? Vad ca pe altzi ii suspenda pt mult mai putzin.
Rominii au venit dupa unguri.....Rominii au venit dupa unguri.....Rominii au venit dupa unguri....Rominii au venit dupa unguri..Rominii au venit dupa unguri.....asta e placa lui benedettofane.El spun eaici ca alttzzii au placi si altzii sint nebuni de balaceanca el fiind evident satatos tun; adica asa crede el.

Edited by eleonora15, 17 February 2009 - 20:34.


#25932
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View PostPierde_verile, on Feb 17 2009, 21:01, said:

Cine dă  banii? Îți poți închipui un Mecena interesat de relația dintre români și daci care să dea bani, nu pentru aflarea adevărului, ci pentru un rezultat care îl știe dinainte, care trebuie numai dezvoltat și propagat? Mai sunt nebuni, dar este clar o campanie propagandistică, căreia i-au căzut victime și câțiva fraieri, dar cei mai mulți participă contra cost. Este interesant cum „lingviștii” noștri par dispuși să renunțe  la „descoperirile” lor, dar, în niciun caz la relația „dac = român”. Aceasta este esența campaniei. Cred că nu este muritor de rând în România, care să nu  saboteze la o bere cunoștințele dobândite la școală și să spună că el crede că suntem daci.
Daca APA se trage din AQUA,oare cum spuneau romanii laui Traian la a OPA-ri?
Sau poate oparitul nu-i cu apa.

#25933
eleonora15

eleonora15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.12.2008

View Postbenedettofane, on Feb 17 2009, 21:29, said:

dobitocule, dupa cate vezi, reactia din jur, in ce te priveste, este ca te-ai oparat.

Peste tot unde apari cu acest nickname lumea te ia in suturi. Fiindca esti bou. Nu intelegi ca nu te afli la gradinita? Nu intelegi ca auditoriul tau cu exceptia unui prostanac precum infinitty ori lupu nu te ia in serios? Stii de ce nimeni nu te ia in serios? Fiindca ai dat in mintea copiilor.
cum se poate sesiza un moderator care am vazut ca stie sa dea suspendari.O fi frate cu acest benedettofane de nu vrea sa-l opreasca?

#25934
Fabris

Fabris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 25.11.2007

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 06:24, said:

Tot lexicul coocvial romanesc nu depaseste cu mult 4400 de cuvinte din care cele latine
...

Rusii au trimis pe rom^ni in Siberia, dar anumite toponime arata ca erau rom^ni in Siberia inaintea rusilor.
OM nu iseamna absolut nimic in rusa,dar exista toponimul OM-sc si hidronimul OM alaturi.
Domnule, la tine si la florincroitoru treaba e trist de simpla...Se rezuma doar la cateva cuvinte: incultura, ignoranta, sicane, insulta, sofisme ieftine, retorica...V-ati construit o lume schizofrenica, bazata pe mituri si relicve false. Nu ma intereseaza aberatiile si bruiajul dumitale!...

Edited by Fabris, 17 February 2009 - 20:40.


#25935
eleonora15

eleonora15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.12.2008

View PostOvidiuD, on Feb 17 2009, 20:57, said:

Or fi niste pensionari. Oare cind facem si noi ca polonezii, le mai taiem din malai la toti fostii militieni cu pensii?

Pentru mine forumul e o sursa inepuizabila de amuzament. E foarte facil de urmarit reactia unora - orice mentionare a romanilor sud-dunareni le da o senzatie de teroare, pur si simplu ii streseaza. Maximul pe care il pot enunta este ca "poporul roman s-a format pe ambele maluri ale Dunarii". Asta daca se screm puternic. Orice incercare de a nara istoria celor de pe malul drept al Dunarii e greu, domnilor, e foarte greu ... Daca ne dau ungurii in judecata la Haga?  :fear:
pai incearca tu .Din ce scrii nici nu se intzelege ce parere ai.De ce e asa greu sa crezi ca au fost romini mai multzi la sud de Dunare? Cine are o senzatzie de teroare din asta?
Scrii ca sa te afli in treaba.

#25936
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View PostOvidiuD, on Feb 17 2009, 21:22, said:

Culmea e ca sintem daci, dar tot asa cum irakienii sint babilonieni ... Astia nu pot sa inteleaga ca unele culturi pur si simplu dispar, indiferent ce se intimpla cu indivizii care fac parte din ele, care pot supravietui. E cazul culturii dacilor, dispare in urma razboaielor si contactului cu lumea romana.

De fapt urmele dacilor le gasesti mult mai usor in Dacia Aureliana. De exemplu prin secolul 3 exista un text despre o nunta undeva in zona Sirmium, unde mireasa e prezentata si laudata cum ca ar fi urmasa vechilor regi daci.
Alt cuvant care nu are cum sa fie un neologism este cuvantul SOARE.
Cum or fi spus romanii lui Traian la INSORIT?
Oare INSOLIT?
Parca-i altceva si pe frantuzeste.
De unde vin domule RA-ZE-le de la SOLE sau de la SOA-RE,este vorba de LA-dia sau RA-dia?

#25937
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 20:24, said:

Apropo de ce spunea cu intelepciune domnul pierdeverile ca,cuvintele cele mai vechi constituie nucleul unei limbi,ar fi de presupus ca APA este dintre cele mai vechi cuvinte ale omului.
Fara apa mori in cateva zile,pe cind de foame poti rabda vreo doua saptamani.
APA am vazut ca poate ajunge morfemul *P*,in ac-OPE-ris,APA-rie, a OPA-ri.
Ca o curiozitate,a OPA-ri nu exista in nicio alta limba europeana decat in bulgara.
In engleza trebuie sa spui ca te arzi cu apa.

Las ca ti-l aranjez eu putin ca doar forumul nu ii spatiu pt. injuraturi.
ii trimit administratorului cateva"ziceri' Benedetofaniene recente, sa se mai racoreasca putin dumnealui, i-ar prinde bine o mica pauza.  ;)

Aici ar trebui sa discutam despre tema topicului si nu sa injuram si sa scuipam dupa placul inimii.

#25938
eleonora15

eleonora15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.12.2008

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 13:29, said:

In limba rom^na exista peste  300 cuvinte cu etimon turcesc.
Turcii nu ne-au ocupat niciodata si atunci cum de ne "dau" 1/4 din etimoanele latine de 165 ani de ocupatie romana.
Limba turca este incompatibila cu limba rom^na din multe puncte de vedere.
Ei, nu ne-au ocupat.Rominia a fost provincie turceasca chiar daca nu a fost declarata asa oficial. Va credetzi prea tare dar in fond sintetzi doar patriotard.
Nu stiu cum turca e incompatibila cu romina. Rahat,halva,ghiudem,pilaf,maidan,sictir si multe altele se pt spune f usor.Au fost integrate in limba deci e compatibila turca.
Asa nici franceza nu e compatibila din multe puncte de vedere.Si ce e cu asta?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate