Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Originea românilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32344 replies to this topic

#25849
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View Postmarcuzzzo, on Feb 16 2009, 19:14, said:

zic io asa pentru ca am avut mod si am ascultat aromana, istroromana si nu seamana deloc, cu puglieza la nivelul fonetic.
Spre exemplu la istroromanii vorbesc asemanator cu vorbitori friulani sau venetieni.
si de unde ai tras tu concluzia ca in Bar au locuit sau locuiesc arom^ni?

Nu te inteleg!

Vlahii din zona Bar, Muntenegru, au intrat in istorie ca marovlahi. Au disparut din zona, au ramas cu amintirea, cu urmele arheologice, cu monumentele lor funerare, cu toponomia. Au disparut la nord de Dunare.

View Postmarcuzzzo, on Feb 16 2009, 19:14, said:

Dimpotriva la nord de dunare, in daco-romana, sunt niste sunete vocalice precum "î" "â" sau "ă" care se regasesc in limba puglieza.
Aceasta particularitate fonetica, este complet absenta in limba italiana.
adica confirmi exact ce ti-am spus eu. Vorbitorii de rom^na din zona Bar, Muntenegru, adica marovlahii, au disparut la nord de Dunare, motiv ca tu ai invatat usor limba rom^na fiindca are asemanari cu dialectul vorbit in Puglia.

Intelegi logica?
Vrei sa-ti traduc? Vrei sa-ti desenez?

#25850
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

View Postmarcuzzzo, on Feb 16 2009, 20:55, said:

Caci trebuie sa stiti ca la noi in Italia,in afara de scoala,nimeni in familie nu-ti vorbea in Italiana.



uite!!! am gasit pe youtube un baiat care zice niste proverbe in puglieza...ascultati sunete vocalice!!!!

Lectia de Puglieza
Acum intelegi Fane ca o populatie nu-si leapada limba, asa prin .... aculturatie, nici macar acum cand avem tipar, tv si net, daramite atunci. O limba nu dispare fara sa lase urme.

Edited by gio19ro, 17 February 2009 - 00:04.


#25851
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View Postmarcuzzzo, on Feb 16 2009, 20:20, said:

Pai autohtoni iberici erau majori decat arabi si nobili germani vandali..asa ca ei au impus celorlati limba.

In Peninsula Iberica existau Iler-Geti ,dupa Mansuelli,inainte a sosi romanii,mai ales in Catalunia unde si azi limba este mai apropiata de rom^na decat de latina romana.

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 00:04, said:

In Peninsula Iberica existau Iler-Geti ,dupa Mansuelli,inainte a sosi romanii,mai ales in Catalunia unde si azi limba este mai apropiata de rom^na decat de latina romana.

Cateva sute de ani de ocupatie araba au avut repercursiuni lingvistice minime,intr-o perioada cand civilizatia araba era superioara celei vest europene.
Un alt argument pentru originea autohtona a limbii rom^ne.

View Postbenedettofane, on Feb 17 2009, 00:02, said:

si de unde ai tras tu concluzia ca in Bar au locuit sau locuiesc arom^ni?

Nu te inteleg!

Vlahii din zona Bar, Muntenegru, au intrat in istorie ca marovlahi. Au disparut din zona, au ramas cu amintirea, cu urmele arheologice, cu monumentele lor funerare, cu toponomia. Au disparut la nord de Dunare.

adica confirmi exact ce ti-am spus eu. Vorbitorii de rom^na din zona Bar, Muntenegru, adica marovlahii, au disparut la nord de Dunare, motiv ca tu ai invatat usor limba rom^na fiindca are asemanari cu dialectul vorbit in Puglia.

Intelegi logica?
Vrei sa-ti traduc? Vrei sa-ti desenez?

Adineaori a fost la mine un prieten din Sardinia a carui soacra vorbea bine sarda si o auzea spun^nd REPEDE,REPEDE,APA(nu aqua),chestiune care se leaga cu toponimele TIRGU,POSADA si ALBIA de la albia r^ului, unde se afla Olbia.

#25852
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View Postmarcuzzzo, on Feb 16 2009, 20:55, said:

uite!!! am gasit pe youtube un baiat care zice niste proverbe in puglieza...ascultati sunete vocalice!!!!

Lectia de Puglieza
mai degraba asta:
I PROVERBI FOGGIANI DI NORILLO

Edited by benedettofane, 17 February 2009 - 00:31.


#25853
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View PostPierde_verile, on Feb 16 2009, 20:39, said:

Și cu limba slavonă și organizarea bisericească slavonă a românilor cum rămâne, cum au fost cauzate de unguri (Dumitru Bălașa)? Aș vrea un eventual răspuns coerent și concis.

Despre slavona amdat unraspuns pe 2pagini in urma cu cateva zile.
Nu mai repet.

Biserica ortodoxa incapand pe mana grecilor ne-aujucat cum au vrut ei.

Slavona afost limba de slavire a lui Dumnezeu,la inceput fara cuvinte rusesti,ce nici nu au legatura cu slavona.

View Postbenedettofane, on Feb 17 2009, 00:30, said:


Fantastic domnule mercuzzio.

Fogiani astia sunt munteni sau nu, ca eu nu cunosc Italia?

#25854
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 00:15, said:

Adineaori a fost la mine un prieten din Sardinia a carui soacra vorbea bine sarda...
placa asta o repeti de cativa ani.
Ascuteti urechile,  fiindca a inceput sa scartie.

#25855
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 00:40, said:

Despre slavona amdat unraspuns pe 2pagini in urma cu cateva zile.
Nu mai repet.

Biserica ortodoxa incapand pe mana grecilor ne-aujucat cum au vrut ei.

Slavona afost limba de slavire a lui Dumnezeu,la inceput fara cuvinte rusesti,ce nici nu au legatura cu slavona.



Fantastic domnule mercuzzio.

Fogiani astia sunt munteni sau nu, ca eu nu cunosc Italia?

Este o dovada clara ca latina romana ,invatata in scolile publice ale Imperiului Roman era o limba artificiala,ce cenzuracuvintele ce apareau urate in urechile profesorilor de latina.

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 00:45, said:

Este o dovada clara ca latina romana ,invatata in scolile publice ale Imperiului Roman era o limba artificiala,ce cenzuracuvintele ce apareau urate in urechile profesorilor de latina.
Romanii au fost cei care au schimbat R-ul romanesc cu L-ul latin si ^-ul ori ~-ul din cuvintele comune,nu invers.

#25856
OvidiuD

OvidiuD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 12.08.2007

View PostHangeonos, on Feb 16 2009, 13:51, said:

Asemanarea limbii rom^ne cu cea latina romana este un lucru categoric real si se datoreaza faptului ca-i vorba de absolut acelasi popor din Romania p^na in varful cizmei italice,dar nu de la Traian si Decebal, ci de aproximativ 7000 de ani,dupa cum arata situl arheologic de la Molfeta,din calcaiul cizmei italice,cf.cu Guido A.Mansuelli si Madam Marija Gimbutas.
Daca e acelasi popor pina in virful cizmei italice, inseamna ca era acelasi popor si pe coasta dalmata, pe linga Serdica si Sirmium.
"Romanii" aia preistorici de care vorbesti tu sint stramosii tuturor europenilor din zona, de ce ar fi mai mult "ai nostri" decit ai altora? De ce ar avea ei o legatura mai strinsa cu romanii decit cu altii? E ca si cum as zice ca stra-bunicul meu i-mi apartine mai mult mie decit lu varu-meu.

Quote

Taranul a fost un element fundamental al neamului rom^nesc prin sedentarismul lui,atata timp cat el reprezenta culmea civilizatiei,fata de nomazii pastori,dupa care la un moment dat a ajuns in postura umila,cea mai de jos, de sclav sau iobag.
Sedentarismul era complementat de chestii semi-nomadice, de exemplu transhumanta, bajenia si roirea satelor.

Quote

Constiinta nationala la rom^ni se pare ca disparea in momentul cand cineva se ridica dintre tarani pe o treapta sociala superioara,RUMAN insemnand de fapt numai taran si nu roman,de vreme ce el a ajuns sa insemne iobag in Evul Mediu.
Nu-i adevarat, constiinta nationala a fost inventata de niste fii de boieri din Regat plus Scoala Ardeleana plus cronicari. Taranii habar nu aveau cu se maninca constiinta nationala, aveau alte preocupari precum supravietuirea.

#25857
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View Postbenedettofane, on Feb 17 2009, 00:42, said:

placa asta o repeti de cativa ani.
Ascuteti urechile,  fiindca a inceput sa scartie.

Treaba asta cu Puglia si cu Foogia confirma ceva ce am scrismai demult dar nu prea aveam dovezi clare p^na acuma.
Molto gratie segnor Mercuzzio.

#25858
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View Postcrisdiac, on Feb 16 2009, 22:13, said:

Care e motivul pentru care unii români nu-i trec pe slavi printre strămoșii lor alături de daci și romani ?
nu prea iti inteleg rostul contributiei tale la subiectul originea rom^nilor.

Noi am discutat aici, in tabere opuse, cateva teorii:
1. rom^nii sunt din totdeauna, din nagura vremii, de cand Dzeu, a creat cuvantul. CAci, conform acestei teorii, Rom^nia onomatopeica este esenta rom^nismului.
(asta e teoria celebrului Dr. Hangeanus, sau cum dracului isi spune).

2. rom^nii sunt daci. Dacii vorbeau o stra-latina. Romanii au fost initial acesti daci din Transilvania, care au migrat in Italia. (asta e teoria lui infinitty, lupu si alti idioti)

3. rom^nii sunt daco-romani ce au locuit in mod continuu pe teritoriul Rom^niei. (probabil tu te integrezi printre acestia)

4. rom^nii sunt continuatorii romanitatii est-europene, a romanitatii din Imperiul Roman, denumit Romania. Aceasta romanitate se intindea din Panonia in intreaga peninsula balcanica. Rom^nii s-au format dupa ce in sec. VII-VIII primul val de slavi a fost asimilat de latinfoni si dupa ce in sec IX al doilea val de slav a coexistat cu latinofonii. Astfel pe la anul 1000 putem vorbi de limba si etnia rom^neasca.

Pe mine ma preocupa aceasta ultima versiune, a 4-a. Tu ce vrei sa spui?

View Postcrisdiac, on Feb 16 2009, 22:13, said:

Probabil că din punct de vedere genetic influența slavă asupra poporului român este cea mai mare după cea a autohtonilor (traci/daci), pentru că în cazul dacilor și slavilor e vorba de populații omogene. În cazul coloniștilor romani nu se poate vorbi de omogenitate, ei fiind aduși din toate părțile imperiului roman.
Nu discutam genele aici. Caci genetic, rom^nii reprezinta in parti egale toate populatiei Europe. Din punct de vedere genetic rom^nii prezinta cel mai echilibrat amestec al genelor ce definesc toate etniile Europei.
haplogrupurile din Rom^nia
Attached File  haplogroupsRomania.png   25.66K   7 downloads
haplogrupurile din occidentul Europei (rosu)
Attached File  haplogroupsOccident.png   272.25K   3 downloads
haplogrupurile zonei Mediteraniene (verde)
Attached File  haplogroupsMediteranian.png   108.7K   2 downloads
haplogrupurile slav-estice (galben):
Attached File  haplogroupsSlaviEstici.png   134.53K   2 downloads
haplogrupurile balcanice (albastru):
Attached File  haplogroupsBalcani.png   71.85K   2 downloads

#25859
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View Postbenedettofane, on Feb 17 2009, 00:30, said:


Bravo Fane!

View Postgio19ro, on Feb 17 2009, 00:04, said:

Acum intelegi Fane ca o populatie nu-si leapada limba, asa prin .... aculturatie, nici macar acum cand avem tipar, tv si net, daramite atunci. O limba nu dispare fara sa lase urme.

Am fost totdeauna de aceeasi parere Domnule Gio.

#25860
valachus

valachus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 29.11.2005
Am gasit pe Google Earth ceva interesant. Dimensiunile, asezarea topo-geografica si configuratia par similare cu fortificatia de la Cornesti-Iarcuri Timis, atata doar ca asta se afla in Dolj, la SV de Segarcea, intre Cerat si Barca. Are cineva habar ce-o fi?
http://maps.google.c.......mp;t=h&z=15

Attached Files



#25861
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 00:52, said:

Treaba asta cu Puglia si cu Foogia confirma ceva ce am scrismai demult dar nu prea aveam dovezi clare p^na acuma.
Molto gratie segnor Mercuzzio.
Fraiere. Chestia cu Puglia (care nu este Sardinia, distanta e mai mare decat din Bar/Muntenegru la Drobeta Turnu Severin) are de a face cu influenta slavei asupra dialectului pugliez, exact cum slava a avut o influenta ca adstrat asupra rom^nei in Balcani.

Sa nu mai vorbim de distanta Bari (Italia) - Bar (Muntenegru)
si distanta Bar (Muntenegru) - Drobeta Turnu Severin (Romania)

Attached File  sardinia_puglia_muntenegru_romania.png   604.7K   4 downloads

View Postgio19ro, on Feb 17 2009, 00:04, said:

Acum intelegi Fane ca o populatie nu-si leapada limba, asa prin .... aculturatie
am inteles ca esti ingramadit.
Scuza-ma, dar nu ma ajuti mai mult sa inteleg.

#25862
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View Postbenedettofane, on Feb 17 2009, 00:02, said:

si de unde ai tras tu concluzia ca in Bar au locuit sau locuiesc arom^ni?

Nu te inteleg!

Vlahii din zona Bar, Muntenegru, au intrat in istorie ca marovlahi. Au disparut din zona, au ramas cu amintirea, cu urmele arheologice, cu monumentele lor funerare, cu toponomia. Au disparut la nord de Dunare.

adica confirmi exact ce ti-am spus eu. Vorbitorii de rom^na din zona Bar, Muntenegru, adica marovlahii, au disparut la nord de Dunare, motiv ca tu ai invatat usor limba rom^na fiindca are asemanari cu dialectul vorbit in Puglia.

Intelegi logica?
Vrei sa-ti traduc? Vrei sa-ti desenez?

Romanii din sudul Dunarii nu au disparut prin bejenie ci prin deznationalizarea efectuata cu botezul in biserica bulgareasca,sau sarba.
Un taran (agricultor)nu-si abandoneaza pam^ntul cu pretul vietii,ca el numai asta stie sa faca pentru a-si intretine familia si chestia cu limba,pentru niste tarani incoltiti din toate partile, inclusiv de feudalul din propria natiune,(chestiunea cu limba) nu mai era o problema de viata si de moarte,mai ales in afara familiei,un timp, cum si zicea domnul Mercuzzio.

#25863
OvidiuD

OvidiuD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 12.08.2007

View Postego_zenovius, on Feb 16 2009, 13:21, said:

Am mai discutat cu Zenovius pe tema asta....

si totusi, cronica pictata asa ii reprezinta pe soldatii lui basarab: cu cojoace mitoase, caciul si inarmati cu arcuri. si sunt ungurii cei care ii reprezinta asa (e drept, la vreo 30 de ani dupa eveniment). aveau ungurii vreun interes sa mistifice adevarul prezentandu-i pe invingatorii lor ca fiind niste ciobani?
Departe de mine gindul de a spune ca toti romanii erau boieri intoliti dupa ultima moda si cu armura aurita. Pur si simplu exprim observatia evidenta ca romanii aveau o patura substantiala aristocratic/razboinica (boierii) care din lecturile mele arata relativ destoinica in ale razboiului, comparabil cu vecinii.

Tot din lecturi proprii (si nu din educatia din scolile ceausiste) am aflat ca unii din calatorii occidentali prin provinciile danubiene descriu aziluri pentru saraci, conace boieresti imense cu ziduri suficiente de a rezista la cete mai mici de tilhari/turci, spitale cu danii de la domni/boieri (concept care inca nu se dezvoltase in vest), conceptul de "evghenia" etc.

Tot din lecturile proprii am aflat ca imparatul austriac, calatorind prin Banat, gaseste gospodarii de romani care faceau cit trei din cele ale germanilor din zona.

Citate relevante:

Quote

"Oricare fecior de boer, au din cei cu părinți,
au din cei fără părinți, de nu se va sili să meargă învățătură și să învețe carte elinească
cu tot temeiul ei pe deplin, să nu fie vrednici a se înălță las stepena boeriei, nici a să
priimi în orândueala Curții" glăsuia hrisovul domnului în speranța că odraslele boierești
vor manifesta ceva mai multă aplecare spre învățătură și nu vor fi mai jos "decât alte
neamuri dupe împrejurul țării noastre"35. Faptul că în aceeași perioadă, în 1759, în
Moldova vecină, domnul Ioan Teodor Callimachi, emitea și el un hrisov în care proclama pe de o parte că "podoaba cea mai mare a lumii este omul, iar a omului învățătura", iar pe de altă parte regăsim aceeași condiționare între funcția ocupată și
„averea procopselii”

... negustorului Ionașco de la Slatina care la sfârșitul secolului al XVIIIlea,
lăsa prin testament ca o parte din averea pe care o acumulase să fie folosită pentru
construirea unei școli de băieți "pentru învățătura copiilor" și a unui spital, cele două
așezăminte fiind înzestrate cu moșii din al căror venituri urmau să se întrețină. Câțiva ani
mai târziu, mai exact la 1797, dania va fi reconfirmată și de către soția sa, Neaga, care îi
supraviețuise, angajându-se în fața vel vornicului al Obștirilor, Radu Golescu și a lui
Constantin Filipescu marele logofăt al Țării de Sus să contribuie parțial la construirea
"din cărămidă i var și șindrilă" a două odăi, a unei cuhnii și a unui cuptor de pâine, cu
care să se hrănească "cât voi avea viață, iar după moartea mea să rămâie iarăși
spitalului"38


#25864
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 01:16, said:

Romanii din sudul Dunarii nu au disparut prin bejenie ci prin deznationalizarea efectuata cu botezul in biserica bulgareasca,sau sarba.
Un taran (agricultor)nu-si abandoneaza pam^ntul cu pretul vietii,ca el numai asta stie sa faca pentru a-si intretine familia si chestia cu limba,pentru niste tarani incoltiti din toate partile, inclusiv de feudalul din propria natiune,(chestiunea cu limba) nu mai era o problema de viata si de moarte,mai ales in afara familiei,un timp, cum si zicea domnul Mercuzzio.

Limba s-a putut pastra mai mult timp acolo unde mai multi romani s-au putut apara mai usor datorita unui relief avantajos,in speta la armani.

#25865
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 01:16, said:

Un taran (agricultor)nu-si abandoneaza pam^ntul cu pretul vietii,ca el numai asta stie sa faca pentru a-si intretine familia
iar sasii, mari agricultori, de ce au fost colonizati in Transilvania? Nu ca sa-si intretina familia desteptule?

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 01:16, said:

si chestia cu limba,pentru niste tarani incoltiti din toate partile, inclusiv de feudalul din propria natiune,(chestiunea cu limba) nu mai era o problema de viata si de moarte,mai ales in afara familiei,un timp, cum si zicea domnul Mercuzzio.
esti dus de tot.
Tu nici nu stii sa inchegi o propozitie, dar o fraza in limba rom^na, cu toate astea te dai expert in lingvistica. Vezi, ca nu prea face sens ce spui (semantic ai dat-o in bara, sintactic nici nu mai vorbesc, demonstreaza ca ai ramas la nivel de onomatopee).

Afla ca sasii, au colonizat estul Europei, fiindca in occident viata devenise mai grea, taranii au ajuns serbi, se indatorau, erau legati de glie. Motiv ca multi au preferat sa bejenesca. Cam la fel se intampla in Balcani in jurul anului 1000. Motiv ca multe familii si clanuri bejenesc, mai ales ca regele Ungariei le confera privilegii, care se regasesc in documentele slavone din Transilvania de care fac caz voievozii, juzii, banii, jupanii vlahi ca sa-si revendice drepturile care la sfarsit de sec. XIII maghiarii incepusera sa le erodeze.

View Postego_zenovius, on Feb 16 2009, 23:21, said:

si totusi, cronica pictata asa ii reprezinta pe soldatii lui basarab: cu cojoace mitoase, caciul si inarmati cu arcuri.
oastea cea mare zenovie.

Si iarasi ajungem la acelasi punct de pornire (ca te intrebai de ce ne tot invartim in cerc).

Oastea cea mare exista atata timp cat societatea nu este stratificata, atata timp cat cetele de boieri nu se deosebeau de celelalte cete, de obstea sateasca, atata timp cat nu aparuse un drept privat. Iar astfel de societati, ca societatea sasilor, a Dorfgemeinschaft-urilor, adica a obstii satesti, sunt societati tipice de colonisti, mai ales in secolul XIV (cand Basarab I il invinge pe Carol Robert d'Anjou), secol in care in toate tarile vecine iobagia era deja bine instaurata.

#25866
Hangeonos

Hangeonos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 30.11.2008

View PostHangeonos, on Feb 17 2009, 00:15, said:

In Peninsula Iberica existau Iler-Geti ,dupa Mansuelli,inainte a sosi romanii,mai ales in Catalunia unde si azi limba este mai apropiata de rom^na decat de latina romana.



Cateva sute de ani de ocupatie araba au avut repercursiuni lingvistice minime,intr-o perioada cand civilizatia araba era superioara celei vest europene.
Un alt argument pentru originea autohtona a limbii rom^ne.



Adineaori a fost la mine un prieten din Sardinia a carui soacra vorbea bine sarda si o auzea spun^nd REPEDE,REPEDE,APA(nu aqua),chestiune care se leaga cu toponimele TIRGU,POSADA si ALBIA de la albia r^ului, unde se afla Olbia.

Nimeni nu poate sustine ca romanii ar fi ajuns vreodata majoritari in Dacia fata de daco-geti,ca sa le impuna limba.

Este motivul cel mai clar pentrucare m-am apucat sa stuiez lexicul romanesc ca pe o limba cu cuvinte proprii si nu de imprumut,dar vad ca nu va intereseaza acest aspect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate