Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Cartuse reincarcabile Epson, autoresetabile

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Azi am montat si eu pe un Epson D92 cartuse autoresetabile sau cum le zice impreuna cu cerneala de tip DYE.  Sa inteleg ca e problema cu acest tip de cerneala ? Nu stiu diferenta intre pigment si dye acum dar am sa studiez. Pachetul de cartuse si cerneala le aveam cumparate de ceva vreme dar n-am avut timp sa le montez. O sa vad cum se comporta, deocamdata am listat doar vreo doua pagini alb-negru. A trebuit sa intru la sectiunea Maintenance si sa dau diverse operatii ca nu-mi lista nimic, ieseau foile goale.

#38
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012

 cissexpert, on 29th May 2012, 12:49, said:

Problema nu este aerul din cartusele refilabile. Problema ar putea sa apara in cazul in care pe furtunele Ciss-ului intern al imprimantei (Sistemul care duce cerenala din cartuse in capul de print), ajunge aer, datorita lipsei de cerenala din cartuse.
Pai eu asta am explicat. Daca scoti aer din cartusele refilabile atunci cand intra inapoi prin siringa si ac aerul va impinge cerneala "fortat" prin furtunasele cissului intern. Cu conditia ca duzele sa fie deschise, de asta trebuie imediat listat ceva ca duzele sa se deschida si cerneala impinsa fortat din cartuse sa plece spre cap si sa iasa aerul din frtunase prin cap. Este exact ca la ciss-urile la care cartusele nu pot fi prevazute cu dop de aerisire, aerul e pe furtunase se scoate la fel doar ca acolo se face depresurizare in rezervoarele externe care, prin analogie, in cazul explicat de fata acele rezervoare sunt cartusele refilabile.
Un filmulet asemanator, primul gasit pe youtube este destul de explicativ, cu deosebirea ca in cazul explicat de mine sa nu se scoata mult aer pentru a nu inunda ulterior imprimanta prin curgerea excesiva a cernelii prin cap. Usor si cu rabdare. :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vdre9kd9Exs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe de alta parte n-ar fi normal ca dupa ce umpli inapoi cartusele si printezi cateva zeci de pagini sa traga aerul din furtunase pana se inlocuieste cu cerneala? Na, tu stii mai bine cum se comporta ca ai mai multa experienta.

Edited by blueff, 29 May 2012 - 12:46.


#39
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Pe de alta parte n-ar fi normal ca dupa ce umpli inapoi cartusele si printezi cateva zeci de pagini sa traga aerul din furtunase pana se inlocuieste cu cerneala? Na, tu stii mai bine cum se comporta ca ai mai multa experienta.
[/quote]


    In filmuletul de pe youtube merge metoda pentru ca in tot sistemul se asigura vid, prin acele capacele de pe cartuse. Iar referitorr la printatul paginilor pana se elimina aerul: nu e ami simplu sa previi decat sa tratezi. Eu aici bat

#40
ualex

ualex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2012
Am gasit o metoda ingenioasa cum sa incarcati cartusele originale Epson. Costa putin si cred ca este mult mai fiabia decat toate incercarile cu fel si fel de cartuse. Eu am epson stylus PX 730 wd. Tot ce trebuie sa aveti rabdare la incarcat. Foarte lent ca sa aiba timp aerul sa iasa din cartus.

http://support.medea...o...&article=89

succes

#41
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
Du-te ma si te impusca. Vii cu un singur post si crezi ca ai reinventat apa calda. Tu cred ca habar n-ai ce-i ala un cip de pe un cartus. Tu crezi ca refillingul unui cartus e problema? Nici nu e nevoie sa te complici ca in sutele de video-uri de pe net, e suficient sa dai o foarte mica gaura cu un ac inrosit in foc cat sa incapa un ac de siringa si apoi sa folosesti o banala banda scotch pentru a acoperi gaurica. Sa ai tu ani de sanatate cate refilluri am facut eu la zeci de imprimante vechi de la serviciu, imprimante care au cartuse fara cip. Ala (refilul) e bagatela, problema e resetul, iar un cip reseter te costa aproape cat un set de cartuse refillabile cu cip autoresetabil sau chiar cat un CISS care contine si el cipuri autoresetabile.
Esti varza si la mintit si mai ales la marketing. Daca tu asa crezi ca faci reclama unui site obscur...

Edited by blueff, 30 May 2012 - 17:39.


#42
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
Ok, mi-am luat si eu un Epson PX730WD si niste cartuse refilabile (am reusit sa gasesc cu cipurile de geretatie 6.0 care se impaca bine, de pe alte situri mi-au spus ca noile cipuri fac figuri). Cerneala am luat-o de la cissexpert.
Mai intai sa povestesc o peripetie care cred ca va fi de ajutor si celorlalti care au imprimante wifi.
La o imprimanta wifi practic de instaleaza doua imprimante distincte (Wpson PX730WD(retea) si Epson PX730WD), fiecare cu programelul in mod monitor etc. Cu toate ca default in control panel am dat-o pe cea normala (adica prin USB) cand am bagat cartusele refilabile ioc, nu le recunostea si pace. sa ma dau cu capul de pereti, nu altceva. Tot le-am scos, le-am frecat, pana cand am citit intr-o mica fereastra cand am vrut sa printez ca dispozitivul nu este compatibil sau este utilizat de alt device si in paranteza trecuta Epson PX730WD(retea). Mai *utu-i?! oare chiar asa? Da, chiar asa era. Am deschis preferintele la cea de retea si hop cartusele erau vazute foarte frumos si am printat foarte bine.
Daca mai pateste cineva asta solutia este sa stergeti imprimanta normala (deci fara retea in paranteze) din control panel dupa ce ati deconectat-o de la USB si sa o instalati din nou conectand-o inapoi la USB. Cartusele vor fi vazute apoi de ambele imprimante.
Ok, revin la ce scriam mai sus, recomand cu toata increderea cerneala inktec de la cissexpert, e fenomenala. Am printat o poza cu cartusele originale si aceeasi poza cu cerneala din cele refilabile. Apoi le-am pus una langa alta in scaner si iata rezultatul. Daca cineva vede vreo diferenta eu ma impusc. Credeti-ma ca acea diferenta mica de luminozotate e de la scaner ca sunt putin incovoiate pozele, cand le tin in fata si nu exista absolut nicio diferenta intre ele.
Merci frumos cissexpert.

Attached Files


Edited by blueff, 08 June 2012 - 18:49.


#43
Kluster

Kluster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.04.2007
Au aparut de ceva vreme si cartuse resetabile cu buton pentru seria 129x, ceea ce sporeaste confortul reumplerii. Cred ca o sa imi iau un set chiar daca cel vechi functioneaza ireprosabil, inca.
Ma straduiesc sa nu las vre-un cartus sa se goleasca total, dar nu reusesc intotdeauna, astfel ca dupa reincarcare trebuie sa dau de vreo 2-3 ori curatare. Asta face ca mai multa cerneala sa fie luata din rezervoare si, eventual, depusa pe banda de burete de sub capete. Stiu ca imprimantele sesizeaza cand acea banda este imbibata rau in cerneala si te anunta. Sau cel putin asa am cam citit/inteles. Daca ma uit la ea arata cam rau... Stie cineva daca o pot schimba eu sau trebuie sa duc imprimanta la un service? Am un Epson Stylus SX525WD.

@cissexpert: inteleg ca ai si cerneala InkTec buna?

Edited by Kluster, 16 August 2012 - 00:29.


#44
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
@cissexpert: inteleg ca ai si cerneala InkTec buna?
[/quote]

   . Imprimantelke practic nu sesizeaza cand acea pasla colectoare se umple. E un contor electronic care la un nr de x curatari de cap se ,,umple".  Atunci ractic trebuie resetata imprimanta si inlocuita acea pasla. In general recomand aceasta operatiune facuta la service.


    In privinta cernelii da am cerneala Inktec buna.

#45
gigelgicuta

gigelgicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.10.2006
Salutare,
Mi-am luat o multifunctionala epson sx230, si negrul e aproape gol. As dori sa imi iau niste cartuse reincarcabile. Din cautarile mele pe net am observat ca sunt mai  multe tipuri de astfel de cartuse, cu buton, fara buton, se autoreseteaza cand se scot si se bag la loc, Ce imi recomandati?! Cat priveste cerneala, de care sa iau, in conditiile in care in cele originale e de tip pigment.
Va multumesc!

#46
Kluster

Kluster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.04.2007
Orice fel de cartus reincarcabil autoresetabil este, zic eu, solutia ta. Daca ai de listat un volum generos in fiecare luna, ti-as recomanda un CISS pentru comoditatea de a nu mai tot scoate cartusele din imprimanta. Altfel, eu sunt INCA foarte multumit de cartusele mele cu aspect groaznic, care sunt "autoresetabile" cu o agrafa, si de care inca nu imi vine sa ma despart! Astept sa imi faca probleme unul dintre ele si o sa-mi iau un set cu buton, sau care se reseteaza la scoatere-bagare in imprimanta (de care zici tu dar eu inca nu am vazut/auzit). Alea care au butoane au un avantaj, cred eu, ca le poti umple fara a le mai scoate din imprimanta, numai sa nu bagi cu seringa ca nebunul. Bagi 5 ml - buton reset, iarasi 5 ml - buton, 5-buton, 5-buton... Mi-ar place!

#47
mai_76

mai_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 14.12.2008
Va salut! Am un multifunctional Epson SX210 cu sistem CISS, la care s-a-nfundat cartusul negru. Am cumparat solutie de desfundat, dar nu prea stiu cum s-o folosesc. Cartusele astea nu au cap de printare. Imprimanta are vreo 3 ani vechime si a fost folosita zilnic. Acum am folosit o hartie de proasta calitate. Cerneala am folosit doar INK-TEC pigment, din aia cu aspect laptos. Cum procedez?

#48
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Am avut o astfel de situatie in care clientul a incarcat cartusul cu solutie de dasfundare la pus in imprimanta a dat de mai multe ori din meniul imprimantei "curatare de cap' si a mers.
(solutia aceasta amers foarte bine la imprimantele HP cu cartuse HP 364 - cu Epson eu am lucrat mai putin)

#49
mai_76

mai_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 14.12.2008
Revin. Cerneala neagra din tot sistemul era aproape inchegata. Cea din cartus era aproape uscata si de aceea nu mai curgea. Am dat jos CISS-ul si am curatat cu solutie negrul, dar acum nu-mi mai recunoaste  cartusele albastru, galben si negru. S-o fi dus imprimanta?

#50
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Nu ai buton de resetare pe ele ?

#51
mai_76

mai_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 14.12.2008
Are buton de resetare, dar dupa ce am dat jos cartusele si le-am curatat(de fapt am curatat doar negrul) a luat-o razna si nu mai recumoaste ba albastru, ba rosu, ba cate doua, trei sau chiar toate culorile odata.

#52
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Buna. Am un Epson Stylus XP 202. Mi-am cumparat cartuse reincarcabile T1811-T1814 acum 6 luni. Dupa un anumit numar de incarcari in care  totul mergea perfect, astazi, dupa o reincarcare, imprimanta a inceput sa-mi scoata foaia cu linii albe. Dupa ce curat capul(din soft), printeaza perfect 1 pagina sau 2, dupa care iarasi apar liniile albe. Am folosit-o ieri pentru printarea unui numar mare de pagini si a mers perfect. Care ar putea fi problema? Cerneala, imprimanta sau cartusele?

Edited by alexandru_1988, 23 June 2013 - 17:03.


#53
mai_76

mai_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 14.12.2008
Cam asa am patit eu cu negrul si a fost de la cerneala. Am folosit in timp 3 tipuri diferite de cerneala si s-a facut ca smantana in cartus. Acum vad ca s-a rezolvat.

#54
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
intradevar, am schimbat cerneala, nu am mai pus din aceea de care am pus pana atunci. sper sa nu se fi defectat cartusele...multumesc.

Edited by alexandru_1988, 24 June 2013 - 11:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate