Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Salariile practicate în domeniul maritim

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
Care sunt salariile practicate în domeniul maritim? Vreau să mă duc la facultatea de marină, electrotehnică (mecanic). Vreau să aleg specializarea asta pentru că îmi place mecanica. Repar ocazional acasă mașina/motorul și îmi place destul de mult, plus că satisfacția reușitei e mare.
Știe cineva cam ce salarii au marinarii?
Cât timp dintr-un an pot sta îmbarcați la bordul navelor ?
E grea munca mecanicilor ?

#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
circa 6 luni, daca prinzi contract.ca sa iti iei brevet de marinar, ai nevoie de 6 luni pe mare de cadetie la un salariu de circa 250 de euro pe luna.Dupa ce iei brevetul, de la 1200 de euro in sus, salariu ce creste odata cu experienta.Dar, iti zic de pe acum, daca nu ai pile, o sa ai sanse foarteeee mici sa prinzi contracte.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Oferte slabe, conditii de munca (mai ales la motoare) sunt de sclavi, navele mai ca se scufunda, esti tratat ca ultimul om si familia ti se duce dracu, pt ca te vad odata la 6 luni.
Navele mai ca se scufunda, zgomotul a motoare te surzeste si vezi lumina zilei extrem de rar.

Happy?
P.S. Am o ruda mecanic sef pe nava.

#4
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
Am mai vorbit cu niște prieteni care știu diferiți navigatori. Nu mi-au spus astfel de lucruri, decât despre navele românești ce navigă pe DUnăre.

NU mă refer la marinari ci la personalul navigant brevetat.

#5
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
povesti cu "surzesti, orbesti, iti mai creste o mana..."

concret:
- trebuie sa inveti, iti dai silinta, ca sa nu iesi gutuie cum iese marea majoritate din facultate
- faci cadetia, acolo nu ai ce pretentii sa emiti la bani/perioada de contract
- dupa ce reusesti sa promovezi ca ofiter, se schimba treaba. uite niste salarii:

mec 3: 2400 - 3600 eur/luna
mec 2: 2700 - 4000 eur/luna
mec 1: 4500 - 9500 eur/luna
sef mec: 7000 - 14000 eur/luna

depinde de tipul de nava, companie, experienta acumulata.
la functiile superioare mucesti cam 6 saptamani cu 6 saptamani...

evident ca poti gasi si epave care se pot scufunda si unde surzesti, orbesti si iti mai creste o mana. dar daca iti stii meseria poti merge pe salariile de mai sus.

Edited by borreddog, 12 October 2011 - 11:22.


#6
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
Mulțumesc borreddog. Între timp am ajuns și la facultate, m-am convins cum stă treaba. Nu știu din ce motive dar lumea (cei care n-au treabă cu domeniul) mereu vorbește numai de rău când vine vorba de marinari.

Edited by uzzy17, 10 December 2011 - 10:46.


#7
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
loc este pentru toata lumea sub soare la salarii decente.

dar daca esti BUN si iti dai silinta poti ajunge la salarii astronomice.

nu fabulez, eu m-am lasat de mai multi ani, dar am doi prieteni foarte buni care au un venit anual > 60.000 eur. si asta nu e plafonul maxim. sa mai spun ca dintr-un an ei muncesc doar 6 luni si 6 luni sunt in concediu?

unul e la Maersk si unul la MOL, ambii pe tancuri.

#8
jocherjocher

jocherjocher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.10.2007

 uzzy17, on 5th September 2011, 11:11, said:

Care sunt salariile practicate în domeniul maritim? Vreau să mă duc la facultatea de marină, electrotehnică (mecanic). Vreau să aleg specializarea asta pentru că îmi place mecanica. Repar ocazional acasă mașina/motorul și îmi place destul de mult, plus că satisfacția reușitei e mare.
Știe cineva cam ce salarii au marinarii?
Cât timp dintr-un an pot sta îmbarcați la bordul navelor ?
E grea munca mecanicilor ?


pe scurt:
prin natura serviciului in ultimul an am avut ocazia sa vizitez mai multe echipaje, nu mai mult de 4,5 saptamani fiecare echipaj.....deci cred eu o idee mi-am facut despre ei....daca iti place hoinareala, golaneala si nu-ti prea pasa de familie dute....e de plimbat, invatat multe, cunoscut atatea natii si etc.....in schimb gandeste-te si la faptul ca ai sa fii obligat sa stai pe vapor exact ca in armata, la ordin....cu fel de fel de oameni, ofiteri si etc....eu am vazut putini marinari multumiti...cei mai multi erau scarbiti....

In ceea ce zicea colegul de forum mai sus cu banii:....poate o sa ai 50 ani inainte sa vezi limita inferioara a banilor vehiculati (7000 euro)..asta cu rang de sef inginer, bonus de senioritate in companie, etc...iti transmit ce spun marinarii: nu mai este marinaria ce a fost.....adica daca inainte erai marinar si dupa doi ani iti luai casa si masina acu sa schimbat treaba...exact ca romanii plecati prin lume la munca....

Munca e cum zicea cineva mai sus: sclavi moderni, cel putin in primii 5 ani...ai sa ai ulei sub unghii chiar si la o luna de la inceperea concediului...singurii multumiti de tine or sa fie parintii, dar si ei n-o sa poata dormi de grija.

Sfat: incearca sa stai de vorba cu ei, la o bere, ca sa-si dea drumul la gura, sa-l vezi ca om...

PS: Angajeaza si la santiere navale cu Facultatea de Navigatie

Edited by jocherjocher, 16 March 2012 - 01:21.


#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
ce-o mai face uzzy.... cred ca se pregateste de sesiune...

#10
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
E în sesiune

#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ultima?

 uzzy17, on 10 decembrie 2011 - 10:45, said:

. Între timp am ajuns şi la facultate, m-am convins cum stă treaba. Nu ştiu din ce motive dar lumea (cei care n-au treabă cu domeniul) mereu vorbeşte numai de rău când vine vorba de marinari.
Au trecut 4 ani...acu stii de ce? Posted Image!

Apropo, Academie (!) sau UMC?

Bafta....

Edited by viotl, 26 January 2015 - 21:38.


#12
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
umc, clar nu e ultima.

#13
KloppToKop

KloppToKop

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.03.2017

 uzzy17, on 05 septembrie 2011 - 11:11, said:

Care sunt salariile practicate în domeniul maritim? Vreau să mă duc la facultatea de marină, electrotehnică (mecanic). Vreau să aleg specializarea asta pentru că îmi place mecanica. Repar ocazional acasă maşina/motorul şi îmi place destul de mult, plus că satisfacţia reuşitei e mare.
Ştie cineva cam ce salarii au marinarii?
Cât timp dintr-un an pot sta îmbarcaţi la bordul navelor ?
E grea munca mecanicilor ?
Cum e pe vapor? :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate