Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Placa video AMD Radeon

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
georgeiulian53

georgeiulian53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.10.2008
Ce parere aveti de placa video AMD Radeon HD 6470M 1GB?
Si as dori parerea voastra si despre lap-top-ul acesta:

http://www.emag.ro/l...edos--pLK831EA

#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
ca majoritatea placilor video din acest segment nu e foarte puternica,depinde pentru ce vrei sa o folosesti.

#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Hmmm, e ceva mai avansata decat cunoscuta 5470.Este o placa video nici performanta,nici prea slaba.Este o placa video decenta.Poate rula cam cu toate jocurile din prezent,unele  pe low.

Hp-ul ala e ok,procesorul e bunicel,chiar daca e generatia veche,se va descurca cu brio in activit. obisnuite zilnice.

Edited by danutz96, 04 September 2011 - 14:41.


#4
georgeiulian53

georgeiulian53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.10.2008
Nu prea vreau sa folosesc laptop-ul pentru jocuri. Vreau sa il iau mai mult pentru facultate.Eu as vrea sa merg pe informatica.
Ar fi bun HP-ul asta sau trebuie sa caut ceva mai performant?

#5
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Daca nu vrei pt. jocuri,si cred ca nici pt. editari video/photo o placa video integrata va fi de ajuns.Uite,eu am modelul asta si sunt foarte multumit de el.Si la ce pret are(are si win. 7 inclus) mi se pare o super afacere.

Insa daca tu crezi ca vrei sa te mai si joci ceva,sau stiu eu ce sa faci incat sa ai nevoie de o placa video dedicata,hp-ul ala (g6)e bun.Totusi care e bugetul?



P.S.:Daca mai pune 100 lei la buget iti recomand dell-ul asta.

Edited by danutz96, 04 September 2011 - 15:39.


#6
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
sau de ce nu acest lenovo

#7
georgeiulian53

georgeiulian53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.10.2008

 danutz96, on 4th September 2011, 16:17, said:

Daca nu vrei pt. jocuri,si cred ca nici pt. editari video/photo o placa video integrata va fi de ajuns.Uite,eu am modelul asta si sunt foarte multumit de el.Si la ce pret are(are si win. 7 inclus) mi se pare o super afacere.

Insa daca tu crezi ca vrei sa te mai si joci ceva,sau stiu eu ce sa faci incat sa ai nevoie de o placa video dedicata,hp-ul ala e bun.Totusi care e bugetul?



P.S.:Daca mai pune 100 lei la buget iti recomand dell-ul asta.
Eu am zis undeva in jur de 2000 de lei. Bine dispun de 2700 dar vreau si o geanta si un mouse wireless. :D
(si ca romanu,daca se poate sa mai si ramana bani... :))
Imi place HP-ul. :D Nu stiu de ce DELL-ul nu imi inspira incredere. Am citit azi niste postari si nu stiu...pur si simplu nu am increere :)

#8
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Mai bine iei http://www.emag.ro/l...aro--p59-303548
E mai important procesorul decat placa video in cazul tau. Si iti raman bani si de mouse + geanta.

#9
georgeiulian53

georgeiulian53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.10.2008

 rick23ro, on 4th September 2011, 17:14, said:

Mai bine iei http://www.emag.ro/l...aro--p59-303548
E mai important procesorul decat placa video in cazul tau. Si iti raman bani si de mouse + geanta.
Din ce stii tu lap-top-urile lenovo sunt bune? sau...?

#10
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Eu as lua mai degraba un hp in locul unui lenovo.Doar parerea mea.

+ ca lenovo(modelul ala cu i5) are doar un an garatie.

#11
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Am lenovo si e foarte bun, n-am probleme cu el, daca te uiti la aria dedicata lenovo nu se prea plange nimeni. HP-ul ala merita pentru cineva cu buget redus, nu e cazul lui, oricum ii da licenta de windows de la facultate moca, mai bine da banii pe un procesor potent, va avea nevoie.

Uite si cu 2 ani garantie, si mai ieftin inca. http://www.cel.ro/la...0m-320gb-3gb-l/

Ii bagi un ssd cand mai strangi bani si ai o racheta efectiv.

Mi-a mai venit o idee, ar merge si dell-ul cu nVidia 525 pentru ca e posibil sa aiba ocazia sa se joace cu CUDA, nu se stie niciodata, la mine la facultate s-a facut si programare CUDA, pacat ca n-am prins si eu, e un domeniu interesant.

Edited by rick23ro, 04 September 2011 - 16:42.


#12
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Intr-adevar,lenovo ala e chiar bun.Are i5,doi ani garantie la 2100 le.Eu zic ca merita:).

#13
georgeiulian53

georgeiulian53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.10.2008

 rick23ro, on 4th September 2011, 17:32, said:

Am lenovo si e foarte bun, n-am probleme cu el, daca te uiti la aria dedicata lenovo nu se prea plange nimeni. HP-ul ala merita pentru cineva cu buget redus, nu e cazul lui, oricum ii da licenta de windows de la facultate moca, mai bine da banii pe un procesor potent, va avea nevoie.

Uite si cu 2 ani garantie, si mai ieftin inca. http://www.cel.ro/la...0m-320gb-3gb-l/

Ii bagi un ssd cand mai strangi bani si ai o racheta efectiv.

Mi-a mai venit o idee, ar merge si dell-ul cu nVidia 525 pentru ca e posibil sa aiba ocazia sa se joace cu CUDA, nu se stie niciodata, la mine la facultate s-a facut si programare CUDA, pacat ca n-am prins si eu, e un domeniu interesant.
Unde ai facut facultatea?
Si sincer sa fiu si eu as inclina balanta pentru Hp. De lenovo am auzit acum relativ recent...(3,4 ani cred...) pe cand Hp e o firma mai cunoscuta.

#14
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Scrie la profil, Iasi. Lenovo e fostul IBM, ala e si mai vechi decat HP, seria ThinkPad a facut si inca face legea, dar nu ai tu bani de asa ceva si nici nevoie. Au schimbat numele dar produsele au ramas la fel de bune.
Poti lua si HP, au si ei modele cu i5, n-am spus ca nu au laptopuri bune, dar in bugetul tau lenovo iese castigator de departe. Daca iti permiti mergi pe http://www.cel.ro/la...b-ati-hd6490-l/, din review-uri e mai bun decat dell n5110, chiar daca placa video e mai slabuta pluseaza la alte capitole. Pe dc-shop il gasesti si cu 2 ani garantie, desi nu inteleg de unde dau ei 1 an in plus, poate ne spune danutz ce scrie exact in certificatul de garantie. :D

#15
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Hmm,scria ceva 2 ani garantie...da nu mai stiu...trebe' sa caut actele:)))



P.S.:Ce m-a uimit este bateria care astazi a tinut nici mai mult nici mai putin de 4 ore si 15 min(cu luminozitatea medie,un film cap-coada,si browsing,mess).Chiar mi se pare destul de bine.:).Oricum e un model reusit,ce-i drept nu-i facut pt. jocuri.

#16
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Fa-i un review cat mai detaliat cand crezi ca ai descoperit tot ce se putea la el, eventual comparativ cu un n5110, asta m-ar interesa in primul rand. Si sa pui poza cu certif. de garantie unde scrie 2 ani in service HP, nu la dc-shop in beci. :)) Cu Vaio ce s-a intamplat? :-"

#17
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
O sa fac tot ce ai zis,dar mai incolo poate in alta zi,oricum pana incepe scoala.O sa pun si poza cu certif.:))).Cu vaio nu s-a intamplat nimic,ca sa-l cumpar trebuia sa fac un card ...bun am facut si nici pana in ziua de azi nu mi-a venit(ing suck:)))).Daca imi venea cardul,cum ziceau ei in 2-3 zile,cu siguranta faceam comanda la vaio.Dar asa...am asteptat 2 saptamani dupa card...si pan' la urma am zis ia mai bine sa iau eu de la dc-shop ca au o oferta marfa(si eu aveam foarte mari indoieli la inceput).


P.S.:Win-ul e original,product-key-ul e scris pe eticheta de sub baterie:) .
Aaa,si P.S.2:Mi se pare ca un an e de la hp si un an e oferit de dc-shop...

Edited by danutz96, 04 September 2011 - 19:34.


#18
Stigy

Stigy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2011

 rick23ro, on 4th September 2011, 17:32, said:

Am lenovo si e foarte bun, n-am probleme cu el, daca te uiti la aria dedicata lenovo nu se prea plange nimeni. HP-ul ala merita pentru cineva cu buget redus, nu e cazul lui, oricum ii da licenta de windows de la facultate moca, mai bine da banii pe un procesor potent, va avea nevoie.

Imi poti spune te rog ce Lenovo ai? Sunt doar curios  :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate