Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Tencuiala exterioara

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
luciannick

luciannick

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 131
  • Înscris: 22.01.2008
Am de tencuit o casa de aproximativ 350 MP din care 150 MP (spatele casei ) la caramida iar restul de 75% ( fatada casei , atasez si o poza )
este la prima mana de tencuiala -> ( banuiesc ca ma trebuie data o mana cea de finisare dupa care vopseua ).
     Am inteles ca preturile la MP este intre 10 - 20 lei depinde de meserias.In acesti bani intra doar tencuiala sau lucrarea finala cu tot cu vopsea?

Intrebarile mele ar fi : 1. mai exact cate maini de tencuiala sau cum s-or numi trebuie date  inainte de vopsea.
                                 2. la partea din fata unde banuiesc ca este mai putin de lucru ar trebui sa negociez alt pret?


   Multumesc,

Attached Files



#2
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Daca vrei sa faci lucru bun, cumpara si polistiren si in aceiasi bani bagi totul. Placile se lipesc cu adeziv de casa, se usuca peste noapte, se baga dibluri, plasa de fibra de sticla cu adeziv, a doua mana de adeziv subtire de finisare si doua maini de vinarom de exterior. Iese mult mai repede, ieftin, si peretele pare mai neted. Greu de crezut dar costul materialelor e mai mic, pentru ca inta cativa saci de adeziv, nu zeci de saci pentru mortar.
Sanatate!

#3
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 05.05.2011
Daca nu vrei sa pui polistiren (fiind cea mai buna metoda) , iti recomand sa mai dai o mana de tencuiala.
Din ce vad in poza ai un tinci finisat , probabil ai facut economie la bani /materiale ,si ai rugat meseriasu sa scoata peretele din prima mana , e de inteles , dar nu e de ajuns .

Edited by Cetatean_Roman1, 03 September 2011 - 14:16.


#4
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Casa o vezi izola cu polistiren? Daca da, nu trebuie sa dai tencuiala sa iasa foaie de hartie, cum este acum este tocmai bun. Daca nu pui polistiren, banuoiesc ca trebuie sa dai un fel de "tinci" de-asupra, sa fie frumos finisat pentru vopseaua finala.

#5
Beriadanwen

Beriadanwen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.01.2008
Am o constructie din beton de 24mp pe care vreau sa o izolez exterior .
Ce-mi trebuie pentru aceasta izolatie ? ca materiale vb si cam ce cantitati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate