Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fac. Limbi Straine

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#55
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
delight,

eu stiu multe limbi straine dar nu la fel de fluent ci cunosc cuvant dupa limba straina...
nivel avansat;Engleza, Franceza, Italiana(aproape fluent)

nivel mediu:Germana(foarte grea dar imposibil de tradus :confuzzled: ), Spaniola, Portugheza(pronuntie dificila), Limbi Nordice ca Suedeza, Norvegiana, Daneza(chiar imi plac, mai usoare decat germana),

nivel scazut :Japoneza, Finlandeza, Maghiara, Rusa, Ceha,

in curand o sa incerc si alte limbi ca Greaca, Turca, Poloneza.....

#56
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006
hai sa vedem....
nu am Cambridge,dar sunt la un nivel foarte ridicat la engleza
nu am nici un fel de atestat ,dar sunt la nivel de incepator la spaniola+ca n-am facut niciodata la scoala


.....

la limbi straine,pot sa dau,in conditiile astea ,la Engleza+Spaniola ?
apoi....daca vreau,as putea sia fac Araba sau Japoneza ?
ca nu prea ma atrage structura site-ului Universitatii,nu sunt calumea insirate informatiile...+ ca mai bine intreb pe cineva care a fost pe acolo


gracias very much :w00t:

#57
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 yapy, on Nov 30 2006, 00:27, said:

hai sa vedem....
la limbi straine,pot sa dau,in conditiile astea ,la Engleza+Spaniola ?
apoi....daca vreau,as putea sia fac Araba sau Japoneza ?
ca nu prea ma atrage structura site-ului Universitatii,nu sunt calumea insirate informatiile...+ ca mai bine intreb pe cineva care a fost pe acolo


dai test de engleza si romana pentru Engleza A - Spaniola B.

Pot sa faci apoi si o a treia limba, unele sunt gratuite, altele platite.

#58
dyanne

dyanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.12.2006
hmm..vreau sa intreb si eu ceva:D
in leg cu admiterea la engleza-japoneza..se da test doar la engleza sau si la japoneza?
si..e cineva la filologie clasica de-aici?adica..limbi romanice..vreau si eu sa dau acolo la anu..si vreaus a stiu cam cum e..
multumesc!:D

#59
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Din cate stiu, japoneza nu merge ca limba B. Sau, daca merge, nu se fac cursuri de incepatori. Not sure about this. Suna la secretariat si intreaba...

#60
dyanne

dyanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.12.2006
hehh..mersi!o sa mai incerc..oricum am auzit tot felul de variante,printre care sic ea ca se da examen la engleza si la japoneza..deci la ambele si ca..la japoneza ar fi doar chestiile de baza..oricum thx!:D

heh..mersi!am auzit tot feluld e variante printre care si cea ca se da examen la engleza si la japoneza..iar cel la japoneza cum ca ar fi din chestiile de baza din limba..nu stiu ce sa zic nici eu..mersi oricum! :rolleyes:

#61
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 dyanne, on Dec 15 2006, 21:34, said:

hehh..mersi!o sa mai incerc..oricum am auzit tot felul de variante,printre care sic ea ca se da examen la engleza si la japoneza..deci la ambele si ca..la japoneza ar fi doar chestiile de baza..oricum thx!:D


Examen la japoneza nu cred ca se da. Daca exista combinatia asta, se da la engleza si romana! :)

#62
dyanne

dyanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.12.2006
pai da,asa ma gandeam si eu:P engleza si romana,eventual gramatica:D

#63
informix

informix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.01.2007
Vedeti ca la adresa http://www.e-scoala.ro/limbi-straine/ sunt informatii despre admitere.
E IMPORTANT de stiut ca admiterea la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine din Universitatea din Bucuresti va fi in vara si NU in toamna (cum a fost in anii trecuti).

#64
Julia22

Julia22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 06.01.2007

 kyotortion, on Sep 26 2005, 12:54, said:

Tot ce pot sa-ti spun e ca nu se freaca menta deloc, ci din contra, e ca si cum tu ai fi menta, esti frecat pana la loc comanda. Cine a facut sintaxa si morfologia limbilor straine stie despre ce vorbesc. Plus literatura, psihopedagogia si multe altele. Sunt carti de citit (cate? hehe, ce intrebare), de studiat la greu. Cine vrea cu adevarat sa faca limbi straine, le poate face cu succes. Mai depinde si de om.

ai cea mai mare dreptate, cine crede ca facultatea de limbi straine e balet, greseste mult. eu sunt in anul 4 la cluj la germana engleza si-mi place sa invat limbi straine, sa citesc literatura insa nu prea am ce incepe cu ele dupa terminarea facultatii. de fapt as putea, insa doar in conditia in care vreau sa devin profesoara. in rest posibilitatile de bursa sunt destul de mari si trebuie sa te interesezi in detaliu. cele erasmus si socrates ofera foarte putini bani insa iti dau posibilitatea sa lucrezi in timpul studiului pentru a te intretine.

#65
dyanne

dyanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.12.2006
cine poate sa-mi spuna cum e la filologie clasica?...:D

#66
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 dyanne, on Jan 7 2007, 18:58, said:

cine poate sa-mi spuna cum e la filologie clasica?... :D
Spune-mi mai exact la ce te referi. Filologie clasica in sensul Limba A + Limba B?

#67
dyanne

dyanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.12.2006
am vazut pe un site mai demult..filologie clasica adica..latina..si se intra pe dosar din cate am auzit..bine ca nu conteaza foarte mult asta,dar..ma rog

#68
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006
am fost la secretariat si am intrebat-o pe doamna aceea cum fac daca vreau engleza si araba?
si ea  a zis doar atat: araba e de specialitate A ,n-o poti trece la B ,ca face parte din limbile orientale
si ca dau gramatica limbii romane instead of + engleza scris obligatoriu
ma face cineva sa inteleg,please?
pot sa fac engleza si araba?
si daca nu stiu o boaba de araba,ma ia de la zero ?
in cazul celor europene,de exemplu engleza cu rusa...daca nu stiu rusa tot gramatica lb romane o dau ,nu? si ,la fel,ma ia de la zero cu rusa ?
thanks

#69
aleksa

aleksa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.12.2006

 yapy, on Jan 12 2007, 14:50, said:

am fost la secretariat si am intrebat-o pe doamna aceea cum fac daca vreau engleza si araba?
si ea  a zis doar atat: araba e de specialitate A ,n-o poti trece la B ,ca face parte din limbile orientale
si ca dau gramatica limbii romane instead of + engleza scris obligatoriu
ma face cineva sa inteleg,please?
pot sa fac engleza si araba?
si daca nu stiu o boaba de araba,ma ia de la zero ?
in cazul celor europene,de exemplu engleza cu rusa...daca nu stiu rusa tot gramatica lb romane o dau ,nu? si ,la fel,ma ia de la zero cu rusa ?
thanks


am tot citit ce s-a scris pe aici pe forum. well, eu's anu 4 la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine ( LLS) < caci aceasta este "forma" corecta. Sunt la Germana-Spaniola, la Universitatea Bucuresti. (asta pt cine vroia sa stie si facultatea/orasul etc)

ca sa-ti raspund tie yapy : pe scurt, secretara vroia sa-ti zica ca dai examen la engleza scris ( pt a-ti putea alege engleza una dintre cele 2 limbi) , iar pt araba , ai putea da examen prin gramatica limbii romane (asa cum am dat si eu pt a intra la spaniola). Pe vremea cand am dat eu admitere, nu am putut sa imi aleg anumite limbi, asta din cauza ca unele se fac numai din 2 in 2 ani. cred ca in aceasta categorie e araba, turca etc.

cu toate ca vei avea araba ca limba principala, asta nu inseamna ca o sa te bage intr-o grupa de avansati, sau ca toti cei de la araba sunt avansati. adica o sa te ia de la 0 , ca sigur mai sunt si altii ca tine. eu am spaniola B, dar si la mine s-a facut impartirea pe grupe > avansati , intermediari si incepatori. nu stiu cum e catedra de la araba, dar despre spaniola si italiana se stie ca sunt cele mai najpa, pentru ca aici au profesorii foarte mari pretentii, indiferent daca esti sau nu incepator. ( am patit-o eu :)

care mai vrea sa stie ceva, va stau la dispozitie :)  eu oricum, de abia astept sa termin aceasta "minunata" facultate :) eu n-am dat aici cu gandul de a deveni profesoara sau traducatoare, ci pentru ca vroiam sa aprofundez si mai mult limba germana - eu terminand Colegiul german Goethe din Buc. iar pe viitor, fac. asta iti ofera mai multe oportunitati decat "profesor" "traducator" "interpret" etc. poti lucra in MAE, TV, Radio...depinde de fiecare..

cam atat deocamdata :)

#70
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006
multumesc pentru informatii
acum,spune-mi ca pot sa fac araba + engleza .... :kisstogether: :kisstogether: :kisstogether: :kisstogether: :kisstogether:

#71
aleksa

aleksa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.12.2006

 yapy, on Jan 22 2007, 17:05, said:

multumesc pentru informatii
acum,spune-mi ca pot sa fac araba + engleza .... :kisstogether: :kisstogether: :kisstogether: :kisstogether: :kisstogether:



pai , nu stiu daca din toamna se face. trebuie sa te duci la secretariat, la et2 de la universitate si sa intrebi daca in toamna poti face araba. ca ti-am zis, sunt unele limbi care se fac doar din 2 in 2 ani, si mi se pare ca araba ar fi printre ele. mai bine te duci si intrebi ca sa fii sigura :)

#72
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006

 aleksa, on Jan 23 2007, 01:32, said:

pai , nu stiu daca din toamna se face. trebuie sa te duci la secretariat, la et2 de la universitate si sa intrebi daca in toamna poti face araba. ca ti-am zis, sunt unele limbi care se fac doar din 2 in 2 ani, si mi se pare ca araba ar fi printre ele. mai bine te duci si intrebi ca sa fii sigura :)
sunt baiat :)))))
o sa fim eu cu paznicu si cu 2-3 profesori cei de sex masculin din toata cladirea aia:))))))))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate