Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Ciocan rotopercutor pareri si sug...

Scartait/sunet de greieri la deni...

Centrala Peleti
 Centrala Termica Heat Line pe Gaz

Problema conectare radio

Functionare lada frigorifica

Impunerea preturilor de catre Stat?
 Norma de munca, part-time.

Lucrari publice in bataie de joc ...

Huawei health

Recomandare Aparat de incalzit ae...
 Ford a inceput construirea celui ...

Unde sunt descarcarile de pe yout...

Camera supraveghere solara

Somaj Germania

Fac. Limbi Straine

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

gika_killeru'

gika_killeru'

Active Member

• Grup: Members
limbi moderne aplicate  inseamna in mare traductologie, traducere si interpretare, dialectologie ... marele dezavantaj e cum zicea si maxy limitarea posibilitatilor .... sectia e mult mai specializata ca de ex o romana-engleza ..... cu limbi moderne aplicate nu poti de exemplu profesa ca profesor chiar daca faci cursurile de pregatire didactica

rox

rox

Senior Member

• Grup: Validating
ah, asta n-ar fi fost o problema pentru mine, fiindca intentionez sa profesez ca medic  :P , as fi dorit o alternativa la asta, un fel de colac de salvare daca dau cu fundu' de ciment. problema e ca la respectiva sectie nu exista decat locuri la taxa. :death:
deci trebuie sa gsesc altceva...

Edited by rox, 24 July 2006 - 19:04.

dave

dave

Active Member

salutare,

m-am inscris la Fac Litere -specializarea Franceza-Engleza....admis la taxa din pacate -_-

eu lucrez si nu vreau sa plec pt a urma facultatea.....desi facultatea este la zi, mai pot urma cursurile in timp ce lucrez?.....prezenta este obligatorie la Limbi straine?
as fi vrut la IDD( invatamant la distanta) dar nu exista specializarea....

sunt in mare dilema......ca sa pot face facultatea, tb sa fac naveta mereu ......intre serviciu si cursuri/examene sesiune ceea ce este f.obositor si stresant :confuzzled:

ce ma fac? nu pot sa plec din serviciu ca am nevoie de salariu pt a plati taxele la facultate.....

maxy

maxy

Member

• Grup: Banned
Cum naiba ai fost admis deja? Admiterea despre care vorbești e în septembrie. Vorbești de Universitatea din București, nu? Eu despre asta ți-am vorbit până acum...

Trebuie să faci naveta? :lol: Crezi că ești singurul în situația asta?

dave

dave

Active Member

pt maxy,

deja sunt admis la Univ din Alba Iulia......

prezenta este obligatorie la cursuri de  fac de limbi straine?
invatamantul este la zi.....

pt ca lucrez , am nevoie de banii de salariu ca sa platesc taxele la facultate de aceea va fi ceva greu intre serviciu si cursuri/examene sesiune.....

Inca nu m-am hotarat daca vreau sa urmez sau nu facultatea......mai am 2 luni( 1 oct) pana ma hotarasc....

maxy

maxy

Member

De regulă, doar la seminarii trebuie să te duci. Noi mai aveam și unele cursuri la care trebuia să te duci, dar asta e altceva. Baftă!

dave

dave

Active Member

maxy, on Aug 7 2006, 01:18, said:

De regulă, doar la seminarii trebuie să te duci. Noi mai aveam și unele cursuri la care trebuia să te duci, dar asta e altceva. Baftă!

cum adica seminarii? doar atat sa ma duc la seminarii la Litere? :huh:
cat de grea este fac.Limbi straine? pe ce categorie de dificultate(de la 1(foarte usor) la 10(extrem de dificil) intra fac Limbi straine?

La fac Limbi se fac numai seminarii nu cursuri? la alte facultati decat Limbi se numesc cursuri si lucrari practice.....este ceva diferit, nu-ia asa?ma refer intre facultati....

inca o intrebare: Prezenta este obligatorie zilnic la fac Limbi straine dupa orar? :huh:

maxy

maxy

Member

dave, on Aug 7 2006, 20:42, said:

cum adica seminarii? doar atat sa ma duc la seminarii la Litere? :huh:
cat de grea este fac.Limbi straine? pe ce categorie de dificultate(de la 1(foarte usor) la 10(extrem de dificil) intra fac Limbi straine?

La fac Limbi se fac numai seminarii nu cursuri? la alte facultati decat Limbi se numesc cursuri si lucrari practice.....este ceva diferit, nu-ia asa?ma refer intre facultati....

inca o intrebare: Prezenta este obligatorie zilnic la fac Limbi straine dupa orar? :huh:

Cum adică seminarii? La seminarii e prezența obligatorie, în proporție de 75%. Deci dacă vrei să ai prezențe, aici ar trebui să fie. Se fac și cursuri, dar prezența e mai puțin importană, anume 50%. O să ai și cursuri practice și teoretice.

N-am să te mint. E o facultate grea. Și chiar dacă-ți place domeniul, tot e cam grea. S-ar clasa sub Politehnică, Medicină și Construcții, dar depinde și de oraș și de cum se predă materia.

Nu zilnic. Depinde totul de orele pe care le ai în acea zi. ;)

lydia

lydia

New Member

Salut!!
Eu stiu engleza , franceza f bine, spaniola bine si germana binisor.
CE LB STRAINA AR FI UN MARE ATU LA ANGAJARE?

b3b3lusha

b3b3lusha

Junior Member

Stati asa sa va explice o absolventa de limbi straine, promotia iunie 2006.

rox intreaba de limbi moderne aplicate AKA LMA. Asta nu inseamna traductologie, interpretare, etc. Pt traductologie exista STIT adica sectia de traducatori-interpreti-terminologi pe care am terminat-o eu.
LMA n-as putea sa zic exact in ce consta, dar stiu ca se fac chestii mai practice, deci fara literatura. Se fac de exemplu niste cursuri de drept in lb straina. Din ce am auzit eu e misto acolo, adica faci lucruri cu adevarat folositoare. Numai ca sectia fiind cu taxa si cu admitere pe baza de dosar e plin de copii de bani gata, deci nivelul e oarecum scazut.

pentru Denisa23: avantajele sunt multe, dar numai daca esti cu adevarat pasionat si esti bun la limbi straine. Chestia cu banii... un prof castiga f putin, chiar si un prof universitar, stiu de la ai mei care se plangeau mereu. In schimb un traducator chiar face bani, cu conditia sa fie foarte bun. Daca esti vai de capul tau normal ca ti se duce veste si nu te mai solicita nici naiba, deci mori de foame. Meseria de interpret este cea mai grea, se spune, a 2a ca greutate dupa cea de pilot. Poate vezi la tv un interpret in timpul lucrului si iti imaginezi ca e floare la ureche, ca ai putea s-o faci si tu. E extrem de greu si in interpretare consecutiva si in simultana.

IN legatura cu diferitele centre universitare... Bucurestiul e cel mai bun. Iasi, Craiova, Timisoara, Alba Iulia sunt destul de slabe, am avut colegi care s-au transferat din provincie la Bucuresti si au spus ca nu se compara. Clujul ar fi bunicel, si au si sectie de traducatori, dar mai au pana se vor ridica la nivelul Bucurestiului.

Intr-adevar se face multa literatura daca esti la filologie. Si fff multe lucruri inutile, am mai zis asta pe undeva: toata literatura de la evul mediu si pana la contemporani, cu liste kilometrice de leturi, da, si Shakespeare, si Hugo si Balzac... tot. Lista e obligatorie, cel putin teoretic. Practic, nimeni nu are timp sa citeasca tot, nici daca te ingropi in biblioteca, pur si simplu nu e timp. Eu una am mai scapat cu rezumate etc. La examene chiar te intreaba din carti: cum il chema pe fraatele lui X din cartea Y, zi-mi o scena in care Z vorbeste cu 2 femei.
In afara de literatura: istoria limbii, limba veche ( de parca iti foloseste la ceva sa stii engleza veche), toata gramatica (sintaxa I, sintaxa II, morfologie, lexicologie, semantica)

Denisa23, iti recomand cu caldura sectia de traducatori de la Bucuresti. Pe vremea mea :P, se trecea la STIT din anul 3, in urma unui examen mic de consecutiva. Cei care au intrat la fac. din 2005 pot face STIT-ul incepand din anul 1, deci scapa de literatura si alte gogosi.

In legatura cu limbile rare, nu prea recomand.Intr-adevar se cauta, dar in facultate e f greu. Povesteau colegele de la japoneza. In anul 1 aveau un prof japonez care nu stia o iota romana, ele evident ca nu stiau japoneza. Se intelegeau f greu in engleza, pt ca ala abia daca stia sa zica "Hello". Daca asta se intampla la Bucuresti, imaginati-va cum e in alte centre.

Daca mai ai intrebari... iti raspund cu placere.

yapy

yapy

Member

sunt clasa a 12-a..mai am un pic....
daca incerc sa combin limbi straine cu marketing sau chiar cu calculatoare/automatica .....rezolv ceva???

si inca ceva ...a doua facultate se mai poate face pe buget sau e cu taxa??? (presupun ca e si fara frecventa)

Edited by yapy, 22 September 2006 - 23:50.

raducutzzu

raducutzzu

Active Member

O sa iti raspund tot eu. A doua facultate se face DOAR la cu taxa. Statul sponsorizeaza doar o facultate.

Despre combinari nu stiu ce sa iti spun ca nu mi-a placut matematica. Dar automatica e o facultate grea.

yapy

yapy

Member

raducutzzu, on Sep 23 2006, 00:53, said:

Dar automatica e o facultate grea.
din cate am inteles se merita sa o faci,chiar daca e grea...da mai am pana in iunie sa ma decid la care...oricum trebuie cat mai repede

b3b3lusha

b3b3lusha

Junior Member

Din cate stiu eu, la ASE exista o sectie cu predare in engleza. Si asa impusti 2 iepuri.

alinico

alinico

New Member

Denisa23, on Sep 25 2005, 14:42, said:

In ce centru ati fost (sunteti) studenti?
Pe mine ma intereseaza si centrul universitar pe care-l voi alege!
Pentru ca fiecare ofera anumite oportunitati ... (de exemplu burse in strainatate, joburi, etc).

Multumesc!

Denisa

PS: normal ca am studiat toate site-urile posibile :)
Dar acolo-s doar informatii ... utile sau mai putin utile.
Pe mine ma intereseaza si experiente concrete si pareri ale celor care trec sau au trecut prin aceasta facultate.

ma bag si eu in discutie...asa...cu un mik sfat...si acela este ca degeaba intrebi pe unul si pe altul...ideea este ca daca tu asta iti doresti sa faci...fa-o..mai tarziu ai sa regreti...pe mine toata lumea ma intreba ca de ce vreau sa ma fac profesor...unii chiar nu inteleg ca uneori nu banii sunt totul in viata...si chiar daca as putea nu ma vad facand altceva...asa ca fii increzatoare...pt ca sunt si alte oportunitati...cum ara fi redactor la un ziar bun sau reporter la o televiziune...

Deria_Leena26

Deria_Leena26

WYSIWYG

• Grup: Senior Members

b3b3lusha, on Sep 13 2006, 17:28, said:

rox intreaba de limbi moderne aplicate AKA LMA. Asta nu inseamna traductologie, interpretare, etc. Pt traductologie exista STIT adica sectia de traducatori-interpreti-terminologi pe care am terminat-o eu.
LMA n-as putea sa zic exact in ce consta, dar stiu ca se fac chestii mai practice, deci fara literatura. Se fac de exemplu niste cursuri de drept in lb straina. Din ce am auzit eu e misto acolo, adica faci lucruri cu adevarat folositoare. Numai ca sectia fiind cu taxa si cu admitere pe baza de dosar e plin de copii de bani gata, deci nivelul e oarecum scazut.

Despre ce Universitate e vorba?  :huh: "LMA nu inseamna traductologie si interpretare"? Ciudat, la Cluj taman asta inseamna... ca acolo am terminat eu... si da, a fost super-misto, examene lejere, fara stres, fara literatura... traduceri si interpretari (simultane si consecutive) en gros... cursuri nu numai de drept (adica nu numai termeni juridici), ci si de economie, finante-banci... dar asta intra la traduceri specializate...

Si la voi, la LMA, sunt numai locuri cu taxa?

Plus curs de economie, management, contabilitate si marketing (unul in fiecare an) - la LMA Cluj, adica.

@b3b3lusha, autorizatie de traducator autorizat ai? Eu am terminat facultatea in 2002. Sunt multumita de alegerea facuta, profesez in domeniu si e foarte bine.

Edited by Deria_Leena26, 08 October 2006 - 11:02.

delight`

delight`

New Member

Eu cred ca la Universitatea Bucuresti ,facultatea de limbi straine, chiar se invata...O spun din proprie experienta.Daca ai o oarecare tangenta cu acest domeniu si inveti ceea ce trebuie(adica mult....exagerat de mult) nu ai cum sa iesi de acolo un diletant. Si apoi poti sa prinzi o bursa in strainatate destul de usor.... Eu ma intorc in decembrie acasa  ,pentru ca am fost plecata cu o astfel de bursa, iar in februarie plec cu o alta.Si nu mi se pare ca am facut un efort supraomenesc pentru a obtine bursele antementionate...

delight`

delight`

New Member

Vroiam sa mentionez ca in acceptia mea ,a cunoaste o limba straina inseamna a o vorbi fluent...
Deci ,daca esti la un nivel incepator nu poti inscrie acea limba in sfera  limbilor straine pe care le CUNOSTI.
Spun asta deoarece era cineva aici pe forum care *stia deja 15 limbi straine* vreo 10 aflandu-se la categoria BEGINNER.
Asa as putea spune si eu ca pe langa Engleza ,Spaniola si Suedeza (limbi pe care le vorbesc fluent )cunosc  limbi precum : araba (deoarece stiu alfabetul corespunzator limbii si cateva replici uzuale) ,polona ,portugheza ,franceza ,germana ,norvegiana ....bla....bla...bla...Ceea ce este total irelevant!
Nu vreau sa fiu rautacioasa ,Dave. :kisstogether:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate