Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Recomandari achizitii produse Apple & accesorii

- - - - -
  • Please log in to reply
311 replies to this topic

#37
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,855
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdan78rom, on 19 decembrie 2014 - 00:04, said:

Mie nu mi se pare deloc scump, avand in vedere ca si un incarcator original Samsung/Sony costa 60-70RON. Iar daca iei in calcul ca e un produs Apple (implicit mai scump decat concurenta) si livreaza 2000mA chiar nu mi se pare ca dai prea mult pe el.

View PostGroot, on 19 decembrie 2014 - 08:34, said:

Sau poti sa il incarci intr-un port USB 3.0 al computerului, care livreaza 750mA.
Poti, dar nu recomand decat daca esti dispus sa lasi iPad-ul conectat vreo 10-12 ore la laptop, timp in care sa nu-l folosesti deloc. Spun asta fiindca la USB sau incarcatoare ce livreaza sub 1000mA ai surpriza sa vezi ca folosesti tableta in timp ce e la incarcat si in loc sa creasca procentajul bateriei, el scade.

Edited by Hider141, 19 December 2014 - 08:51.


#38
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu glumeam referitor la pret, cum sa fie scump 94 de lei.

View PostGroot, on 19 decembrie 2014 - 08:34, said:

Garantia europeana de 2 ani este valabila in toate tarile uniunii europene, inclusiv la produsele apple.

Mult noroc atunci la onorat garantia din uk in ro in cel de al doilea an ;)

#39
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Posibil UK sa fie singura tara din UE care nu a bagata garantia de 2 ani pe gat cu forta lui Apple.

In primavara  mi-am cumparat un apple care plan care nu a mers inregistrat decat pe o adresa din UK. Am incercat Franta, Germania, Belgia si inca vreo doua tari unde stiam adrese pe care puteam primi corespondenta si nu a mers.

Deci posibil sa ai dreptate cu UK. Dar or sa isi vina in simtiri in curand la fel cu restul europei.

#40
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostHider141, on 19 decembrie 2014 - 08:50, said:

Mie nu mi se pare deloc scump, avand in vedere ca si un incarcator original Samsung/Sony costa 60-70RON. Iar daca iei in calcul ca e un produs Apple (implicit mai scump decat concurenta) si livreaza 2000mA chiar nu mi se pare ca dai prea mult pe el.


Poti, dar nu recomand decat daca esti dispus sa lasi iPad-ul conectat vreo 10-12 ore la laptop, timp in care sa nu-l folosesti deloc. Spun asta fiindca la USB sau incarcatoare ce livreaza sub 1000mA ai surpriza sa vezi ca folosesti tableta in timp ce e la incarcat si in loc sa creasca procentajul bateriei, el scade.


iPad-urile nu se incarca de la calculatoarele cu Windows. Merg incarcate doar pe Mac. Bine, cu ajutorul Asus AI charger, merge, dar direct, nu.

View Postdan78rom, on 19 decembrie 2014 - 08:57, said:

Eu glumeam referitor la pret, cum sa fie scump 94 de lei.



Mult noroc atunci la onorat garantia din uk in ro in cel de al doilea an Posted Image


Am intrat in magazinul Apple.co.uk si am dat sa cumpar un iPhone pentru a vedea cum sta treaba cu garantia:

Quote

iPhone also comes with 90 days of complimentary telephone technical support and a one-year limited warranty from Apple. To learn more about how Apple will service your iPhone, click here.

Cred ca e lamurita treaba.

Edited by filip.serban, 19 December 2014 - 10:42.


#41
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 21.08.2008
Pe tocmai.ro am găsit două anunțuri de iPad Air 2  Gold 64Gb wi-fi și 4G la 400 respectiv 450 euro, unul garantie internationala un an iar cel scump cică doi ani in tară... Ce părere aveți?

Edited by danghetau, 19 December 2014 - 11:40.


#42
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 21.08.2008
Scrie pe cutie ce versiune de iPad este? Mă refer la capacitate, wi-fi, 4G...

#43
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Garantia fara factura e usor inutila in cazul dispozitivelor de la Apple. Da, se primesc in service si fara factura, dar daca sunt luate din surse "ciudate" te poti trezi ca au fost declarate furate.

Daca e "gold", e clar ca e Air 2. Capacitatea si conexiunea mobila sunt mentionate pe cutie. Daca nu sunt mentionate, atunci, in mod sigur au niste coduri. Interpretarea lor o gasesti aici: http://goo.gl/KHNV6m

#44
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postfilip.serban, on 19 decembrie 2014 - 10:42, said:

iPad-urile nu se incarca de la calculatoarele cu Windows. Merg incarcate doar pe Mac. Bine, cu ajutorul Asus AI charger, merge, dar direct, nu.


Daca nu bolduiai nu-ul ala nu ma oboseam sa iti raspund. Ipad Air se incarca bine mersi la laptopul meu HP cu toate porturile USB3.0

Fara niciun soft nimic. Pentru ca spre deosebire de USB2.0 care livreaza doar 500mA, porturile USB3.0 livreaza 750mA. Si merge incarcat ipadul la computere cu windows ca prin minune.

#45
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Probabil ai vreo chestie prin drivere. iPad Mini cu Retina (prima generatie), iPad 3 si iPad 1 3G nu se incarca pe USB3 pe un HP ProBook 4530S, ca de altfel pe niciun PC sau laptop pe care am incercat.

#46
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Probabil nu.

#47
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Ok, e ca tine.

#48
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Multumesc.

#49
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 21.08.2008
I-am comandat un iPad Air 2 pana la urma, am investigat si am aflat ca nu doreste laptop ca mai avem doua...

#50
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Credeam ca e clar pentru toata lumea in 2015 ca laptopul si tableta sunt chestii diferite cu functionalitati si utilizari diferite.

Nu poti sa inlocuiesti laptopul cu tableta si invers.

Tableta in acceptiunea mea este un fel de device read-only. Adica te dai pe net, vizualizezi fisiere, te misti repede si usor in teren cu o tableta, te descurci repede la un client cu o prezentare, etc. Laptopul in schimb este calul de povara. Pe ala muncesti, editezi documente, creezi desene CAD 2D-3D, etc. Lucruri care pe o tableta sunt imposibile.

Si cica mai ai doua laptopuri si nu mai vrea inca unu'

Pai daca s-a mai pus problema cu doua laptopuri in casa daca sa cumparati laptop sau tableta, scuza-ma dar laptopurile alea inseama ca sunt ragalii.

Edited by Groot, 20 December 2014 - 15:24.


#51
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 21.08.2008
Nu-s ragalii, e vorba de un laptop si un netbook (luat pentru ea acum 2 ani) pe care am vrut sa-l inlocuiesc.
Clar netbookul nu e performant dar e al naibii de portabil.

O sa ramai uimit ca in 2015 unii nu au descoperit periuta si pasta de dinti, ma lovesc zilnic de asta. Ori, ne mai luam de la niste laptopuri?

#52
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007

View Postdana&ovi, on 05 decembrie 2014 - 08:58, said:

Vreau sa cumpar un iPad si sa aleg cel mai bun raport calitate/pret. Bugetul; ar fi 2300, flexibil pana pe la 2500. As vrea o memorie de 32 ca 16 e prea putin iar 64 e prea scump, dar am observat ca iPad Air 2 nu exista de 32 asa ca ma vad limitata la iPad Air 32 gb. Vreu sa stiu care e diferenta dintre cele doua generatii. Am vazut ca nr de nuclee, 2 sau 3, dar in ce se materializeaza asta si cat e de important? Alte diferente mai sunt?


L-am luat : iPad Air 2, 64 Gb, Gold- cca 2800 lei. Pt protectie am cautat o carcasa smart case dar nu am fost sigura ca e compatibila Air 2 sau Air 1 si am vazut ca e o diferenta de grosime asa ca nu poate fi universala. In sitiatia asta am luat o smart cover, nu inteleg de ce sunt atat de scumpe... smart cover nu ofera cine stie ce protectie, problema noastra e scapatul pe jos. Am luat si o folie dar nu prea-i mai vad rostul.
Tableta e super, se misca bine, poate multe, camera performanta, inca o descoperim, revenim cu impresii sau intrebari.

#53
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru un iPnone 5c imi poate spune cineva cum deosebesc un cablu de date original fata de unul pirat?
Pe un site de vanzari preturile pleaca de la modica suma de 5 lei si ajunge la peste 100 lei.
De exeplu iata pentru cablul original ce am gasit: http://olx.ro/oferte...loat_price:asc. Eu am luat unul la vreo 60 lei cu garantie un an insa fara vreo cutie deosebita (clar neoriginal). Ce se intampla cu aifoanele daca pui un cablu de 10 lei sa zicem dar folosind incarcator original?

#54
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
NU se intampla absolut nimic, important e sa-l recunoasca telefonul. E foarte posibil ca la urmatorul update sa te trezesti cu mesajul "accessory not supported". Asa ca mai bine cumpara unul cu brandingul "Made for iPhone", de la producatori cunoscuti, gen Griffin, Belkin, Amazon, Hama etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate