Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Oktoberfest

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Buna seara!
Ca fraierii ne-am rezervat bilete pt.Munich chiar la deschiderea Oktoberfestului (16 septembrie). Spun fraieri pt. ca am inteles ca la deschidere si in general in week-end-uri e o aglomeratie de nedescris, cand n-ai sanse sa patrunzi in corturi pt. ca ar fi rezervate de marile firme pt.angajati. Oricum, ceva sfaturi de la careva? Precizez ca vom sta numai in week-end-ul de la deschidere (vineri-plecare spre Munich iar duminica noaptea avem avionul spre casa). Nu ma intereseaza obiective si alte chestii de genul asta (in Munich am fost de n ori, e adevarat, de cele mai multe ori de tranzit, dar suficient cat sa vizitam de fiecare data altceva). Numai ceva sfaturi de la cunoscatorii care au fost la Oktoberfest.

#2
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TCbPCF_Y59M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
straff

straff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2008
Sambata nu poti intra in corturi nici la 9 dimineata. Uneori se intampla chesti asta si vineri seara. Duminica se poate merge in cortul HB, zona centrala de stat in picioare.
Personal, recomand un sejur duminica-marti...
Cazarile in perioada oktoberfestului, sunt exagerat de scumpe....cu atat mai mult in weekenduri.Chiar si un loc in corturile din camping, ajunge la vreo 50 euro/pers/noapte
In alta oridine de idei, distractia e garantata 100%!
:thumbup:



Ca fapt divers, s-ar putea sa organizez o excursie de cateva zile anul acesta...
pretul va fi in jur de 150 euro/pers - transport cu microbuz/autocar din Bucuresti, cazare 3-4 nopti...  si shuttle la festival
daca ar fi persoane intresate, pot sa ma contacteze la [email protected]

Edited by straff, 10 March 2012 - 08:57.


#4
allchimistul

allchimistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 21.01.2008
Bună ziua tuturor forumiștilor!

Mă adresez vouă în speranța că mă veți ajuta să găsesc cea mai bună variantă de petrecut câteva zile la Oktoberfest (Munchen).

În acest moment am găsit câteva oferte pe internet însă nici una nu mi se pare compatibilă cu scopul călătoriei mele (1, 2). Și pentru că vine vorba de scop țin să adaug din start că vreau să merg acolo doar pentru a participa la Oktoberfest mai pe scurt să beau bere și să mă bucur de aspectele culinare ale sărbătorii. Nu mă înteresează muzee, etc. cum nu mă interesează nici să locuiesc la un hotel de 5*. În principiul aș dori să stau 5 zile dar și 4 este acceptabil. Ceea ce am găsit eu este cu 3 zile (a se vedea oferta 1) si cu 4 (oferta 2).

Cum însă prețurile nu îmi fac cu ochii apelez la experiența voastră în acest domeniu. Aș dori niște idei cu privire la cazare și transport care să fie mai ieftină decât ce am găsit eu. Dacă a fost cineva la acest festival m-ar interesa informații utile de genul a ce am voie și ce nu am voie să fac pe acolo, etc.

Multumesc anticipat :)

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
"As reservations are only possible for groups of six upwards, here is some free advice:
You should not have a big problem getting into one of the tents on most evenings (except Friday or Saturday) if there's only two or four of you. March up to the main or side entrance (if they don't have the signs up "Wegen Überfüllung geschlossen"), go inside and ask politely if you can join a party already at a table in the non-reserved section ("Ist hier noch Platz?"). Or just show two or four fingers and point at the table.
You'll be surprised how quickly you'll make new friends.
Sunday is generally more quiet than the other evenings, the out-of-towners are gone, it's the one evening the Fest belongs to Munich again. Friday and Saturday are almost but not quite hopeless.
If you do have to wait in the crowd, be clean, polite and sober. The doormen generally can estimate the alcohol level of applicants and are pretty strict about not letting drunken sots into the tents. Don't beg or whine, give them a friendly smile and stay patient. Keep on holding up your fingers so that they always know how many people are in your party.
"

Aici gasesti mai multe informatii. Poti sa te inscrii pe forum si sa intrebi de cazare. In perioada Oktoberfest-ului preturile la cazare sunt destul de mari, iar rezervarile se fac din timp.
Daca nu cauti confort, liniste, lux, etc. incearca sa cauti cazare la hostel-uri. Iti recomand unu care se afla chiar langa gara (la 5 minute de Oktoberfest) http://www.jaegersho...e/en/rooms.html.
La o simpla cautare pe lowcost.ro am gasit bilet de avion dus-intors Bucuresti-Munchen cu 141 euro la Tarom. Daca mai cauti sigur gasesti oferte mai bune.

#6
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Am fost anul trecut, chiar la deschiderea Oktoberfest-ului. Am stat 2 nopti/3 zile: vineri-duminica. Mare greseala! Si sambata si duminica (pana la plecarea din Munchen-am parasit locatia -Theresienwiese pe la orele 16.00) o aglomeratie de nedescris. Nu am reusit sa intram in corturi! Am baut bere, am mancat carnati, dar nu in corturi. Nu va recomand zilele de sambata/ duminica, pt. ca din ceea ce am vazut, toata suflarea orasului e la Oktoberfest. In plus, marile firme isi recompenseaza angajatii inchiriind corturile, in zilele de week-end. Oricum, preturile in tot orasul mi s-au parut  marite fata de ceea ce plateam de obicei (cu circa 10%), iar in privinta cazarii, acestea sunt chiar nesimtite. Noi am stat la hotelul Mariahilf (la circa 20/25 min. de mers pe jos de Marienplatz), unde am platit 200 euro/noapte o camera de cosmar. Hotelul nici nu mi s-a parut hotel, ci mai mult o pensiune, cu scari din lemn, care scartaiau groaznic, mai ales daca veneai mai spre seara, chiuveta in camera, un dus minuscul (adevarat, sotul meu e un tip masiv-1,98/110kg, care aproape nu incapea in cabina de dus, la toaleta el trebuia sa stea cu usa deschisa) etc. Cred ca ati prins ideea. Micul dejun bun. E adevarat, daca mergeti in prima zi prindeti defilarea carelor producatorilor de bere, care e foarte frumoasa. Dar daca as mai merge, as alege zile lucratoare, poate e mai putina aglomeratie. Theresienwiese e aproape de gara (ca in orice mare capitala, in imediata apropiere a garii e o zona mai pestrita -multi arabi, chinezi, turci si chiar si ceva concetateni rromi) unde sunt o gramada de hoteluri si e avantajoasa si pt. transferul catre aeroport.
Lufthansa este mai ieftina. De exemplu, pt. perioada 23.09/30.09.2012, biletul este 99euro/pers.(bine, din experienta proprie, se mai adauga 15e/pers. taxa de rezervare direct de pe site-ul Lufthansa).

Edited by chrismo, 20 June 2012 - 21:44.


#7
straff

straff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2008
Excursie din Romania la OKTOBERFEST 2012 - Munchen

https://www.facebook...67508079993596/

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Preturile la bere anul acesta:
1 Maß va costa intre  9,10 Euro si 9,50 Euro.
1 Maß = 1 Litru
http://www.abendzeit...643412e3e9.html

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
S-a ales noul afis pentru Oktoberfest 2013! Au participat 8 concurenti, iar studentul Akim Sämmer a castigat! Akim s-a ales si cu 2500 Euro.

[ http://www.toytowngermany.com/forum/uploads/monthly_02_2013/post-1829-13607625449243.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
S-a ales noul afis pentru Oktoberfest 2015!

[ http://s3.portal.muenchen.de/.imaging/stk/mde/image300/dms/wiesn/wiesn-plakat-2015/neues-wiesnplakat-1.platz/document/neues-wiesnplakat-1.platz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Faceti-va rezervarile din timp!!!!!!

P.S. locul 2 parca e mai fain

[ http://s1.portal.muenchen.de/.imaging/stk/mde/image300/dms/wiesn/wiesn-plakat-2015/neues-wiesnplakat-2platz/document/neues-wiesnplakat-2platz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bursul, 16 February 2015 - 20:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate