Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

E oficial: Taxa pe poluare va fi plătită și pentru mașinile înmatriculate înainte de 2007

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
190 replies to this topic

#37
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Hmmm...eu am o masina la care am platit vama. Daca ar fi s-o vand, cumparatorul plateste taxa, nu-i asa?

#38
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
DA!

View PostDarkAngelBv, on 31st August 2011, 19:19, said:

Mai exista si varianta "recarosarii" ( De fapt iei doar seriile si actele unei masini lovite, acelasi model dar inmatriculata dupa 2007 si le dai la muuuuuuuuuuuuuuueeeeeeeeeee la toti fraierii de politicieni :) )
Si cate masini crezi tu ca sunt dezmembrate? Recarosarea merge la Logan, dar nu la DSN sau Solenta, sau la papucul vechi, si nici la Cielo, ca nu prea exista masini dupa 07.
Si recarosarea trebuie sa o faca cumparatorul. Una e pt un BMW, sau o alta frumusete decedata, alta pt un rahat de Logan, in locul caruia poti aduce o astra sau vectra de afara!

Edited by Highlander91, 31 August 2011 - 18:32.


#39
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

View PostHighlander91, on 31st August 2011, 19:30, said:

DA!
Si tre sa tipi in halul asta?

#40
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View PostDecember, on 31st August 2011, 19:33, said:

Si tre sa tipi in halul asta?
1. S-a mai intrebat!
2. Imi face placere sa dau acest raspuns, de oricate ori este nevoie!

#41
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Post12trei, on 31st August 2011, 18:41, said:

De exemplu, daca ai cumparat un Logan nou si l-ai inmatriculat in 2006, vei plati taxa doar daca il vei vinde. Nu te taxeaza nimeni pentru ceva ce ai facut in trecut, ci pentru ce vei face din momentul aparitiei legii.

Nu platesti nimic pentru ca vinzi masina, va plati cel care va dori sa o inmatriculeze.

#42
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postfilipxxx, on 31st August 2011, 18:21, said:

Chiar nu inteleg de ce se bucura unii.
eh, se bucura doar niste putoi rupti in cur care plesnesc de invidie si care cu greu isi strang bani de autobuz... asta e, n-ai ce sa le ceri...

#43
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 24.09.2006
Offtopic: Reclama perdominantă pe topicul ăsta la mine e una cu Dezmembrări piese și alta cu înmatriculări Bulgaria.

On: Nu pricep cum este "legală" această lege.

LE: Nu contează, m-am lămurit.

Am altă întrebare, am înțeles bine, "noua" taxă s-a redus, iar cei cu filtru de particole au altă reducere?

Edited by Silver Wolf, 31 August 2011 - 19:09.


#44
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postgtk, on 31st August 2011, 19:54, said:

eh, se bucura doar niste putoi rupti in cur care plesnesc de invidie si care cu greu isi strang bani de autobuz... asta e, n-ai ce sa le ceri...
si samsarii, samsareala fiind vecina cu smartoiala, uneori chiar cu talharia in plina strada si avand in vedere ca toti samsarii isi inseala clientii, uneori in mod calificat, nu cred ca ii poti numi nici putoi, nici imaturi, si avand in vedere ca ruleaza mii uneori cateva zeci de mii la tranzactie, nu ii poti numi nici rupti in fund!

Edited by Highlander91, 31 August 2011 - 19:09.


#45
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View PostSilver Wolf, on 31st August 2011, 19:59, said:

Offtopic: Reclama perdominantă pe topicul ăsta la mine e una cu Dezmembrări piese și alta cu înmatriculări Bulgaria.

On: Nu pricep cum este "legală" această lege.

Ca situație similară, dacă se decid peste vreo 3-4 ani că se schimbă TVA-ul la 40% au de gând să perceapă la comercianții care au activat pe perioada trecută cu diferența?

Nu sunt un aparator al taxei dar nimeni nu va plati vreo taxa pe ce a facut acum nu stiu cati ani.
Daca ai o masina pentru care nu ai platit nici o taxa nici nu vei plati, deci unde e retroactivitatea ?
Daca vrei sa-ti cumperi o masina, acum platesti, indiferent ca e din UE sau inmatriculata in ro.

Singurul lucru care ma bucura e ca nimeni nu-si va mai lua o solenza cu 2500-3000 euro cand la banii astia iti iei un Passat...

Edited by Mig VWFan, 31 August 2011 - 19:14.


#46
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postgtk, on 31st August 2011, 19:54, said:

eh, se bucura doar niste putoi rupti in cur care plesnesc de invidie si care cu greu isi strang bani de autobuz... asta e, n-ai ce sa le ceri...
+1


Oricum noua lege va fi mult mai ambigua si mult mai atacata in instanta.

Edited by polizei, 31 August 2011 - 19:13.


#47
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Si orice om care are cat de cat o masina decenta, si bani pentru una tot la fel, nu poate decat sa se bucure de scaderea cu 25% a taxei! uite un titlu de ziar prietenos cu putere si mai optimist:
Guvernul a decis reducerea taxei auto cu 25%
http://www.jurnalul....-25-588795.html
Avand in vedere ca balesc dupa o clasa B pe CNG, reducerea taxei e bine venita!

View Postpolizei, on 31st August 2011, 20:11, said:

+1


Oricum noua lege va fi mult mai ambigua si mult mai atacata in instanta.
La cum a respectat guvernul BOC hotararile instantelor, ai sansa sa dea o UG prin care sa decida ca in 020 iti primesti banii inapoi, asa cum a facut cu salariile castigate care au primit 012 ca termen, desi hotararile sunt dupa constitutie, imediat aplicabile!

Edited by Highlander91, 31 August 2011 - 19:19.


#48
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Rog sa marcati predictia:

DACA taxa o sa reziste si DACA taxa va fi cu adevarat serioasa atunci in (cel mult) 1-2 ani vor pune impozit marit substantial daca ai a doua masina

Pentru ca dupa cum am spus o sa se repete "bulgareala la noi acasa" cu masina vindute la a cincea procura si vor trebui sa forteze cumva lumea sa scape de masina daca vor alta.

#49
wall

wall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.06.2006

View Postfloryyn, on 31st August 2011, 18:15, said:

Nu te impacienta, uite, Laszlo s-a gândit și la aspectul ăsta:



Ca să ne intre bine în cap: POLUATORUL PLĂTEȘTE :punk:

Stai linistit...intai vor taxa bine niste ani cu inmatricularea si cand incepe sa scada venitul vor introduce o noua taxa pentru toti posesorii...indiferent daca ai platit taxa de poluare sau nu. Ii intereseaza doar sa stranga cat mai multi bani...sa aiba ce fura...ca sa poata linistiti sa-si scobeasca de sub unghii  un kil de zahar si o sticla de ulei pentru prostii care i-or vota.

#50
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
E oficial: suntem tara in care a devenit imposibil sa-ti cumperi o masina ieftina fara bataie de cap.

Edited by AlexIP, 31 August 2011 - 20:51.


#51
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Daca se face o hartie notariala intre "fostul" proprietar si "actualul", care sa specifice ca desi masina se afla pe numele "fostului", in schimbul unei sume de bani, "actualul" are drepturi totale asupra ei, nu se poate ocoli magaria asta?

#52
jocherjocher

jocherjocher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.10.2007
inca nu m-am lamurit, incepand cu ce data se aplica legea?

#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postpolizei, on 31st August 2011, 19:11, said:

Oricum noua lege va fi mult mai ambigua si mult mai atacata in instanta.
si avind in vedere ca un asemenea proces dureaza 44 sau 45 de ani e foarte util ca e atacabila  :coolspeak:

View PostAlexIP, on 31st August 2011, 20:50, said:

E oficial: suntem tara in care a devenit imposibil sa-ti cumperi o masina ieftina fara bataie de cap.
ceea ce e bine. sint prea multe masini si prea putine drumuri. sa nu mai zic de locuri de parcare. iar aia care au casa si garaj, nu prea isi cumpara masini ieftine :lol:

#54
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Eu am "cumparat" in leasing o masina noua, in decembrie 2006. Masina am preluat-o in 12 decembrie si am avut-o cu numere provizorii pana in ianuarie. Atunci am primit certificatul de inmatriculare - pe care scrie data inmatricularii 10 ianuarie 2007.
In ianuarie anul viitor am sa platesc ultima rata si atunci voi cumpara practic masina de la soc. de leasing. In situatia mea, va trebui sa platesc taxa de poluare?

Edited by yetiro, 31 August 2011 - 23:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate