Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

E oficial: Taxa pe poluare va fi plătită și pentru mașinile înmatriculate înainte de 2007

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
190 replies to this topic

#181
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Nu stiu cat de adevarat, dar am auzit ceva de genul:
Daca o masina are deja trei proprietari (romani) inscrisi in cartea de identitate, de la al patrulea nu se mai plateste acea taxa. Poate e un zvon, dar am zis ca e bine sa ma lamuresc.

#182
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postboy4ever, on 29th November 2011, 20:23, said:

Adica nu-i afecteaza cu nimic pe actualii posesori de masini inmatriculate pana in 2007. Mare branza,nu se mai face vanzare si se va da procura... Solutii exista.
Acum cu miile de amenzi de Rovigneta, mai baga si camere RADAR, sa vezi ce te umileste BOC cel mic cand o sa iti spuna ca procura nu e act de vanzare cumparare si esti dator fata de FISC.

#183
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Proprietarul "nou" (care nu e proprietar in acte) o sa plateasca impozitul (ca in cazul actual al "bulgarizatzilor"). Nici o problema.

#184
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postf300, on 30th November 2011, 22:47, said:

Proprietarul "nou" (care nu e proprietar in acte) o sa plateasca impozitul (ca in cazul actual al "bulgarizatzilor"). Nici o problema.
Bulgarizatii nu platesc impozit in Romania.

#185
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Bulgarizatii nu platesc (oficial) impozit nicaieri pentru ca nu au (oficial) masina. Exact la fel si in cazul masinilor cu procura: dau banii proprietarului (oficial) sa plateasca impozitul.

#186
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Poti face procura cu drepturi depline si apoi poti plati si face tu ce vrei!

#187
mariusmalini

mariusmalini

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.11.2011
Salutare la toata lumea!
Eu de ex. am un Audi a4 din 95...a fost adus in tara din 2009 si nici la ora actuala nu i inscris,are motor de 1,6benzina euro 2. fara aer conditionat,geamuri electrice cam cheala cum se zice...:(
Motivul pentru care nu i inscris este ca l am luat cu nr de tzol..am circulat 3 luni apoi mi am mai scos 1 set de numere rosii si am plecat in strainatate..am revenit in 2011 anul curent am scos al 2 set... si mai am inca un set ,adik ultimul si as vrea sa stiu ce este de facut..???cat cost de inscris???se mai face ceva depreciere?? se mai merita sa o inscriu???nici nu stiu ce sa mai cred ..avand in vedere tot ce se aude de taxa de prima inmatriculare...si asa la bulgari am auzit ca vor sa puna astia o taxa si pe masinile inscrise pe BG...ca nah ..sau cel putin sa circuli in RO numai 3 luni cu nr de bulgaria...este o mare nebuneala.

Va salut ,soferi si drumuri BUNE!!!l (la figurat, normal..k la propiu....)

#188
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Da,depreciere se face pe ABS, airbaguri ai AC. Poti inscrie si pe Bulgaria,nu prea au ce sa le faca.

#189
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postmariusmalini, on 2nd December 2011, 14:33, said:

Salutare la toata lumea!
Eu de ex. am un Audi a4 din 95...a fost adus in tara din 2009 si nici la ora actuala nu i inscris,are motor de 1,6benzina euro 2. fara aer conditionat,geamuri electrice cam cheala cum se zice...:(
Motivul pentru care nu i inscris este ca l am luat cu nr de tzol..am circulat 3 luni apoi mi am mai scos 1 set de numere rosii si am plecat in strainatate..am revenit in 2011 anul curent am scos al 2 set... si mai am inca un set ,adik ultimul si as vrea sa stiu ce este de facut..???cat cost de inscris???se mai face ceva depreciere?? se mai merita sa o inscriu???nici nu stiu ce sa mai cred ..avand in vedere tot ce se aude de taxa de prima inmatriculare...si asa la bulgari am auzit ca vor sa puna astia o taxa si pe masinile inscrise pe BG...ca nah ..sau cel putin sa circuli in RO numai 3 luni cu nr de bulgaria...este o mare nebuneala.

Va salut ,soferi si drumuri BUNE!!!l (la figurat, normal..k la propiu....)
actuala taxa pentru masina ta  este in jur de 1500 euro dar asteptand noua taxa probabil va costa cu 25% 30%mai putin din 1500 de euro.

dar totusi asteapta pana atunci , ca s-ar putea avea surprize.

#190
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Noua taxa auto are verde de la deputati!

Camera Deputatilor a votat joi legea care prevede reducerea taxei de poluare cu pana la 25%.

#191
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
se continua aici

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate