Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 

Inventar echipamente supravietuire

- - - - -
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#19
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

View PostTiby_med, on 28th August 2011, 18:24, said:

...
Multa mancare (sunt mai fomist de fel :lol:).
Gresit, ca un om la 90 kg care mananca mult iti zic ca pe munte e crima sa ai burta plina si sa mai si cari mancare ca si kg in +;
de baza trebuie sa fie energizantele si mancarea concentrata- nu ai loc si timp sa mananci ca la restaurant pe munte; eu foloseam pe munte 3-4 cutii de bomboane cu stafide, 2 redbuli si imi ajungeau cel putin jumatate de zi, e drept ca dimineata si seara te opresti si infuleci ca lumea dar nu si pe traseu la 2 p.m transpirat si cu soarele in cap
funny faza cu radio solar ; pai asta cum iti salveaza viata daca nu poti emite  :coolspeak:  - e ca in Apocalipsa 2012 cu maniacul ala ce emitea de pe muntele care se prabusea , dar cum am spus macar era onair nu la receptie ; statia radio e de baza + antena buna + frecventele salvamont si de urgenta cunoscute (prietenii stiu de ce) sau daca esti bazat telefon prin satelit
amnar, come on, bine ca nu luati lupa, chiar credeti ca 2 brichete nu-s suficiente ? am zis 2 in caz ca se strica 1, daca se strica amandoua se cheama ca ai fost blestemat. Oricum recomand aventura vara sau cand media zilnica e de peste 10 grade - m-a prins si o ninsoare in Fagaras dar cum era mai in 3-4 ore de soare s-a facut din nou vara  :naughty: ; Base ne spune ca iarna nu-i ca vara si nu va recomand sa ve duceti pe coclaurii de sus cand mori de frig si jos in campie

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTiby_med, on 29th August 2011, 13:56, said:

P-51 sper sa gasesc in Ro ca nu ma complic cu comenzi din strainatate.
Walkie-talkie n-ai incercat ce trebuie. Tocmai de aia ti-am spus sa incerci din acelea mai profesionale ca jucariile din Mol-uri nu sunt satisfacatoare. Autonomia depinde de ce baterii folosesti, de cati mA/h dar cele profesionale au baterii Li-Ion ca la telefoane.
Cartea aceea o am demult, e buna. Cartea pe care ti-am recomandat-o "Manual de supravietuire", in mare parte e copiata si tradusa dupa aceasta carte.

Acum 3 sapt am fost pe vf. Negoiu si weekendul acesta sau urmatoarea cred ca merg pe muntele Piatra Mare prin canionul 7 scari.
Ni-te poti alatura cand ai vreme.

Cand o sa imi mai dau comanda pe Internet de una alta o sa comand si un P-51 in plus si te anunt :) Nu mai stiu ce statii erau, nici chiar pocnitori de la metro dar nici cele mai scumpe. Stiu ca luasem un model la recomandarea unor persoane de pe un forum romanesc de specializate, era un model care se putea modifica si transforma in ceva bun, dar mie imi trebuiau rapid si cand m-am intors mi-a pierit cheful sa stau sa le modific ceva ceva profi. Poate o sa revin odata la ideea asta.

Eu sunt fan Aurora Fire Starter [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uDwBISttWgk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cartea pe care mi-o recomanzi unde o pot gasi ? Exista si in format electronic ?


View Postbanat, on 29th August 2011, 15:00, said:

...
funny faza cu radio solar ; pai asta cum iti salveaza viata daca nu poti emite  :coolspeak:  - e ca in Apocalipsa 2012 cu maniacul ala ce emitea de pe muntele care se prabusea , dar cum am spus macar era onair nu la receptie ; statia radio e de baza + antena buna + frecventele salvamont si de urgenta cunoscute (prietenii stiu de ce) sau daca esti bazat telefon prin satelit
amnar, come on, bine ca nu luati lupa, chiar credeti ca 2 brichete nu-s suficiente ? am zis 2 in caz ca se strica 1, daca se strica amandoua se cheama ca ai fost blestemat. Oricum recomand aventura vara sau cand media zilnica e de peste 10 grade - m-a prins si o ninsoare in Fagaras dar cum era mai in 3-4 ore de soare s-a facut din nou vara  :naughty: ; Base ne spune ca iarna nu-i ca vara si nu va recomand sa ve duceti pe coclaurii de sus cand mori de frig si jos in campie

Nu vad faza funny din asta, e vorba de un radio FM/AM portabil alimentat solar, cine a spus ceva de emis. Iar pe amnar ma bazez mai mult decat pe 10 brichete cu piatra sau magnetou. Brichetele le poti si pierde :) asa amnarul sta pe un snur legat si pot sa-l scap si in apa sau noroi daca vreau :)

Edited by MembruAnonim, 29 August 2011 - 15:25.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Later edit: Tiby, ti-am gasit P-51 in Romania :) http://www.cutite-bu...933-Can_Openers

#22
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
@banat -
Poi sa stii ca am doar 70 kg la 1.87m si cam stiu si eu cum e cu muntele.
RedBull bea tu pe munte, poate iti da aripi  :lol:  si n-a zis nimeni ca imi umplu burta la 2 p.m. cu gratare. Normal ca in traseu pap acolo, o felie de paine cu niste pateu sau miere si in rest mai rontai la niste biscuiti sau nuci... Dar sunt obisnuit sa mananc cam 5 mese pe zi.

Iarasi, cu bricheta mergi tu, noi mergem cu amnar ca e mai sigur. Chiar si cu lupa faci focul. Duci tu doua brichete dar cum spuneai si tu, daca esti blestemat si se strica amandoua, ce mai faci ? Na vezi, noi avem amnar care merge uda, murdara, scoasa din noroi, la 30 de grade si la -30 de grade. Trebuie sa stii doar cum se foloseste.
Dar fiecare cu pasiunile lor.
Si nu poti veni tu sa ne recomanzi in ce anotimp sa ne aventuram pe munte daca nu stii de ce experienta dispunem. Esti deacord cu mine ?

@xwh -
Daca revii la ideea cu statiile, sa ma anunti.
Cartea o cauti pe google ca gasesti multe librarii online, chiar si in format electronic. Eu am vrut sa o am in biblioteca. A fost vre-o 30 de lei parca.
Mersi ptr deschizator, am comandat multe de pe acest site, nu stiu cum mi-a scapat asta  :D

Cum iti spuneam, urmeaza inca o iesire peste o saptamana - doua, ni-te alaturi ?

#23
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
N-am vrut sa jignesc pe nimeni doar ca am amici ce au ramas fara degete ca s-au aventurat cu megasuperechipament pe munte iarna si i-a prins o furtuna de zapada de au facut 3 km in 2 zile, nu vad de ce sa ma risc doar de dragul aventurii, vara e altceva, cel mai important e ai grija pe unde mergi ca sa nu-ti rupi  ceva, nu ai cum mergand la vale in cateva ore sa nu dai de o cabana sau o asezare omeneasca, chiar nu stiu pe unde e necesar sa 'supravietuiti in Ro' sau vreti sa faceti ca Bear de pe Discovery, adica sa cautati supravietuirea in mod special :coolspeak:
Da, poate sunt comod si merg la munte din placere nu ca sa fac ceva extrem, dar nici asa de comod ca sa fiu in gasca celor ce se suie cu SUV-ul si ATV-ul pana sus  :coolspeak:
revenind la redbull, intotdeauna am baut inainte sa fac un efort sustinut si n-am avut nici o problema, chiar doctorul mi-a zis ca daca fac efort se consuma taurina aia; daca stai in discoteca si faci redbull cu wisky, aia e otrava curata !

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Voi putea abia din Octombrie - Noiembrie, din pacate. Frumos locul unde mergeti, ultima oara am fost la canionul 7 scari cred ca in August 2007 si scarile acelea aratau foarte nesigure :) Mare pacat cand vad asa ceva, bine ca aveau panouri de informare jos renovate dar niste fier nu s-a gasit, ca mana de lucru cred ca era gratis de la turisti.

Foarte popular se pare si in 2011 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GY2QYKNgFRI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si starea cam la fel ... poate l-o vizita si Udrea vreodata sa-si rupa un pic pantofii si elibereaza niste fonduri  :peacefingers:

@banat: "supravietuirea" face referire si in situatii de inundatii si cutremure, nu trebuie neaparat sa fii Bear Grylls sa treci prin momente nasoale gen vulcani. Am auzit ca in Syria e frumos zilele astea :P

Edited by MembruAnonim, 29 August 2011 - 17:09.


#25
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Pe munte se merge si cu capu nu numai cu picioarele, poate chiar si cu sufletu. Deasemenea se mananca muntele cu lingurita, nu cu polonicul.
Nu e vorba de supravietuire ca nu cred ca exista in Ro un loc de unde sa mergi mai mult de 8 ore si sa nu dai de oameni. Ptr noi/unii e mai mult o pasiune.
Si eu merg pe munte tot de placere, stai linistit. Si toata ziua umblu dealurile si padurile dar imi place genul mai...survival. Doar pasiune.
Energizante nu mai beau de mult ptr ca am ajuns sub perfuzie de la ele, nici racoritoare gen Cola, sunt doar chimicale. Pe munte mai bine incearca apa cu miere si lamaie, tine si de sete, da si energie, e si SANATOS!

@xwh, ai dreptate. Mie nu-mi prea plac locurile prea comerciale, gen Babele, Sfinx, alea alea... dar aici am zis sa merg, chiar daca e mai comercial ptr ca e destul de salbatic.

Ce-mi place pe munte e ca, cu cat urci mai sus, cu atat mai mult se face liniste si dispar pantofarii, cei de la poalele muntilor cu mici, bere si manele  :lol:

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si voi va legati de bagajul meu ca e prea mare [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0lALjgAtYKQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :))

#27
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View PostMembruAnonim, on 29th August 2011, 18:40, said:

Si voi va legati de bagajul meu ca e prea mare [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0lALjgAtYKQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :))
:lol:  Dar ala cara cu masina, tu cari in spate

#28
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View PostMembruAnonim, on 29th August 2011, 18:04, said:

Voi putea abia din Octombrie - Noiembrie, din pacate.
Poi sper sa am cu cine face iesiri si atunci, ca cu greu adun de un grup, de fiecare data. Iar in decembrie imi vine acasa un prieten cu care fac iesiri iarna, (doar iarna e el acasa) si atunci poate reusesti sa vii.
Uite si o poza, baiatul are 1.90m, fa-ti idee cat era zapada si cum ne deplasam  :D

Attached Files



#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De unde e poza ?

#30
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View PostMembruAnonim, on 29th August 2011, 22:45, said:

De unde e poza ?
De la cabana Barcaciu catre platoul Scara. in Martie.

#31
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View PostMembruAnonim, on 28th August 2011, 23:20, said:

deschizator de conserve, prefer P-51 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OAnVtwIQW5A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , ia-ti unul si o sa-l preferi si tu , e foarte bun...
Recomand si eu scula asta, o folosesc in casa. Inca nu mi-a trecut prin mana ceva mai practic pentru scopul lui !

#32
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Asa este. Buna jucaria  :coolspeak:
Si... lasati sa se depuna praful pe aici ? Mai ales initiatorul  :unsure:

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai mai postati si voi :-) Sfaturi, comparatii intre produse :)

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,498
  • Înscris: 30.10.2003
Lucrurile strict necesare in caz ca te ratacesti in Romania ar fi:
- lanterna
- pelerina de ploaie
- pastile energizante
- bata mare, lunga, noduroasa impotriva cainilor
- telefon mobil

#35
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View PostBursul, on 29th February 2012, 11:00, said:

- bata mare, lunga, noduroasa impotriva cainilor
Eu zic ca mai degraba ptr aia in doua picioare  :lol: ... cu cainii o mai scoti.

Lucrurile strict necesare in caz ca te ratacesti sunt... ce ai la tine cand te ratacesti :D

De pastile energizante nu prea stiu... poate batoane. Apropo de ele, stiti de unde sa-mi iau niste batoane proteice bune, cu care pot inlocui o masa ? Ca m-am saturat sa car atata mancare dupa mine. Chiar si la o simpla iesire la padure, trebuie sa-mi fac vre-o 2 sandwich-uri.

Edited by Tiby_med, 29 February 2012 - 23:53.


#36
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Voi cu ce va aparati pe munte de vietati ?

1. Caini
2. Ursi
3. Vipere
4. Capuse

Am zis si de capuse pentru ca recent am urmarit cazul actorului Serban Ionescu muscat de o capuse purtatoare a bacteriei care provoaca boala crunta Lyme. O consider o amenintare uriasa.

Am gasit la un magazin, un kit de testare a capusei care te-a muscat, daca este purtatoare a cumplitei boli, dar la pima vedere este ceva in genul testului de sarcina. Niciodata rezultatul nu poate fi 100% si trebuie si o testarre medicala. In copilarie tin minte ca am fost muscat de o capusa, nimeni nu mi-a facut nici un test. Acum realizez ce noroc am avut !

Edited by vladut_v, 02 March 2012 - 22:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate