Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Inventar echipamente supravietuire

- - - - -
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu cat de activa mai este aceasta arie dar eram curios ce echipamente detineti in caz de situatii de supravietuire sau o campare mai indelungata ?

Poate scrieti si cu ce ati dori sa completati kitul actual. Poate ne inspiram reciproc.

Ignorati ordinea, voi face un inventar cat de cat complet.

Nu ne legam de branduri, dar daca vreti o putem face dupa.

- fire starter
- bumbac pentru foc
- chibrituri weather proof
- mini compas
- kit pentru gatit + rezerva combustibil si tacamuri 3 in 1 de metal
- recipient metalic pentru fiert apa
- doua cani una de metal si una de plastic cu gradatie
- recepient pentru recuperat/depozitat apa
- purificator de apa portabil si pastile pentru purificat apa
- folie de aluminiu
- nylon
- banda adeziva
- coliere de plastic
- multitool, nu intotdeauna folositor dar data fiind greutetea si marimea lui isi face mereu loc in orice kit
- doua cutite, unul cu lama fixa, altul folding + maceta favorita mea gurkha kukri
- deschizator de conserve
- fierastrau de buzunar, multitool are asa ceva dar e cam limitat
- fluier
- lanterna si baterii de rezerva
- lumanari
- foarfeca compacta
- incalzitoare de maini si corp instant
- hamac
- kit pentru pescuit cu rezerve
- sticla pentru apa Nalgene (aici a trebuit sa mentionez producatorul)
- oglinda compacta
- kit pentru barbierit si periuta de dinti ultracompacte
- patura termala
- radio portabil solar
- kit de prim ajutor, aici depinde fiecare cum isi alcatuieste unul, dar nu trebuie sa lipseasca sub nicio forma
- spray pentru insecte
- manusi de lucru
- pelerina de ploaie
- un prosop care se usuca foarte repede, din microfibre
- dry bag pentru protejarea anumitor unelte mai sensibile in caz ca sunteti nevoiti sa treceti o apa
- o funie pentru alpinism
- un sac de dormit light
- cagula
- batoane proteice si alte tipuri de hrana deshidratata
- tutun la punga si foite tutun  :rolleyes:

In viitor as vrea sa mai adaug o arma de foc pentru autoaparare, gps si alte cateva gadget-uri pentru comunicare. Probabil am mai sarit din ele, completez pe parcurs

Nu am mentionat niciun articol de imbracaminte, e mult de dezbatut aici si consider ca fiecare stie ce echipament sa-si aleaga pentru orice situatie de genul, dar putem discuta si despre asta.

Cele mai importante obiecte le consider cele pentru purificarea si depozitarea apei potabile si cele pentru incalzire, fara apa mancare putem rezista mai mult. Ma grabisem.

Poate ca unele dintre ele isi au mai mult sau mai putin rolul intr-o situatie de genul, dar momentan asta ar fi.

Edited by MembruAnonim, 28 August 2011 - 16:39.


#2
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Sper ca nu vrei sa cari toate astea'n spate... :lol:

In primul rand sa cadem de acord la ce supravietuire faci referire.
Supravietuire in caz de calamitati (razboi, calamitati naturale, etc., cand casa iti v-a ramane padurea), supravietuire de moment sau supravietuire pe termen lung sau pur si simplu o tura pe munte ?

Lista mea ptr o tura pe munte consta:

Cutit, UNUL SINGUR
Amnar
Gamela de metal+bidon de apa 1 l (intra bidonu in gamela)
Arzator Primus-extra usor si mic cu butelie (depinde de traseu, daca am padure n-o sa car nici asta dupa mine dar la peste 1700m in golul alpin, e musai)
Statie emisie-receptie (sunt radioamator)
Izopren (2 cm grosime)
Sac de dormit (cu puf)
Cort (depinde de traseu)
Un trening ptr dormit
Pelerina de ploaie
Busola (ma descurc si fara, sunt multe alternative)
Harta
Multa mancare (sunt mai fomist de fel :lol:).

Attached Files


Edited by Tiby_med, 28 August 2011 - 17:33.


#3
letcon

letcon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 14.12.2009
Si care mai e farmecu drumetiei...
Plus ca pentru tot ce ai mentionat cu in materie de echipament cred ca iti trebuie un rucsac exagerat de mare pentru a incapea tot, fara a vorbii de greutate.
Cel mai bun echipament este creierul.(parerea mea)
Sigur e bine sa ai si ceva echipament dar nu cat ai mentionat tu.(din nou parerea mea)

#4
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 letcon, on 28th August 2011, 18:31, said:

Cel mai bun echipament este creierul.(parerea mea)
Ai dreptate

#5
letcon

letcon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 14.12.2009
Eu unu am urmarit foarte mult(incat am invatat unele episoade) Tehnici esentiale de supravietuire cu Bear Grylls, emisiunea de pe Discovery Channel.
Am invatat foarte multe.
Bine stiu ca e a fost in trupele speciale britanice ...dar iti faci o idee despre ce te asteapta

#6
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 letcon, on 28th August 2011, 18:39, said:

Eu unu am urmarit foarte mult(incat am invatat unele episoade) Tehnici esentiale de supravietuire cu Bear Grylls, emisiunea de pe Discovery Channel.
Am invatat foarte multe.
Bine stiu ca e a fost in trupele speciale britanice ...dar iti faci o idee despre ce te asteapta
Da, si eu, stiu episoadele pe de rost  :lol:
Zice si face el multe prostii ce n-ar trebuii sa l-e faci in asemenea situatii dar daca te uiti si ai cap, filtrezi ce e bun si inveti multe de folos.
De acolo si de la altii am invatat multe, carti si multe cautari pe net si cel mai important, practica.

Daca m-a intalnesc cu vre-un batranel care culege ciuperci in padure, ciobanu de pe munte sau cabanieru, cu ce-a mai mare placere m-a opresc si-i ascult vorbele ca stie multe despre plante medicinale, traseuri sau altele...

Edited by Tiby_med, 28 August 2011 - 17:47.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Tiby_med, on 28th August 2011, 18:24, said:

Sper ca nu vrei sa cari toate astea'n spate... :lol:

In primul rand sa cadem de acord la ce supravietuire faci referire.
Supravietuire in caz de calamitati (razboi, calamitati naturale, etc., cand casa iti v-a ramane padurea), supravietuire de moment sau supravietuire pe termen lung sau pur si simplu o tura pe munte ?

Nu nu, nici vorba :-) Este vorba de inventar. Stau toate la gramada dar la o iesire, se selecteaza anumite articole in functie de durata, dar stocul este valabil pentru toate situatiile de mai sus.


 letcon, on 28th August 2011, 18:31, said:

Si care mai e farmecu drumetiei...
Plus ca pentru tot ce ai mentionat cu in materie de echipament cred ca iti trebuie un rucsac exagerat de mare pentru a incapea tot, fara a vorbii de greutate.
Cel mai bun echipament este creierul.(parerea mea)
Sigur e bine sa ai si ceva echipament dar nu cat ai mentionat tu.(din nou parerea mea)

Perfect de acord cu drumetia :) Pentru farmec, cum am spus, selectam din stoc cateva articole si plecam la drum :) In principiu eu intrebam referitor la supravietuire, in care toate au folos si nu mai e vorba de farmec, de unde si lista enorma de chestii utile.

Bine punctat :-) Conteaza foarte mult starea psihica in anumite situatii critice. Nu imi doresc nicio situatie de genul, dar in caz ca va fi nevoie, vreau sa fiu pregatit si material dupa socul de moment.


 letcon, on 28th August 2011, 18:39, said:

Eu unu am urmarit foarte mult(incat am invatat unele episoade) Tehnici esentiale de supravietuire cu Bear Grylls, emisiunea de pe Discovery Channel.
Am invatat foarte multe.
Bine stiu ca e a fost in trupele speciale britanice ...dar iti faci o idee despre ce te asteapta

Bear Grylls e putin controversat, un om cu o pregatire si antrenament in spate dar show-ul in sine e cam hollywoodian si are mult suport din partea unui intreg staff care calatoreste cu el ([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qT6Bh3A0Fu0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ])


#8
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Cu Bear, asa e. Clipul pe care l-ai postat, daca v-a uitati atent cand coboara pe liana, s-e vede coarda alaturi. Dar cum spuneam si mai sus, daca esti atent si filtrezi ce face/spune, mai si inveti cate ceva.

Deci, hai sa facem putina curatenie prin lista aia  :lol:

- fire starter
- bumbac pentru foc (trebuie sa inveti sa faci focul doar cu amnarul)
- chibrituri weather proof (ai amnar, la ce-ti mai trebuie chibrituri ?)
- mini compas (mai bine ia unu calumea, gen armata, cu acu in ulei ca asta mic poate face figuri)
- kit pentru gatit + rezerva combustibil si tacamuri 3 in 1 de metal (aici depinde de pers, dar eu cu gamela ma descurc foarte bine, de ce sa car in plus ?)
- recipient metalic pentru fiert apa (ai scris mai sus kit ptr gatit si tacamuri, iti mai trebuie recipient separat ptr fiert apa ? Eu folosesc iarasi gamela  :lol: )
- doua cani una de metal si una de plastic cu gradatie (Iarasi gamela  :lol: , nu stiu ce vrei sa masori cu gradatiile, vrei sa stii cata apa bei ?  :D )
- recipient pentru recuperat/depozitat apa (de unde vrei sa recuperezi apa ? ptr depozitat am in gamela un bidon de 1 l. Eventual mai poti baga in rucsac o plosca de 1.5l)
- purificator de apa portabil si pastile pentru purificat apa (la munte sigur e potabila apa, mai folosesti si bunul simt sa nu bei chiar tot ce curge. Inveti si cum s-e face un filtru in natura. In rest, o fierbi)
- folie de aluminiu (nu stiu cat e de eficienta, n-am folosit deci nu ma exprim)
- nylon (ce fel de nylon ? ce faci cu ea ?)
- banda adeziva (posibil sa-i gasesti utilitati dar eu n-o car cu mine)
- coliere de plastic (sunt bune dar nu l-e car)
- multitool, nu intotdeauna folositor dar data fiind greutetea si marimea lui isi face mereu loc in orice kit (in kitul de supravietuire e buna, dar nu la carat pe munte)
- doua cutite, unul cu lama fixa, altul folding + maceta favorita mea gurkha kukri (ptr ce atatea cutite ???? unul bun la toate!)
- deschizator de conserve (ai cutit)
- fierastrau de buzunar, multitool are asa ceva dar e cam limitat (fierastraul pliabil e bun)
- fluier
- lanterna si baterii de rezerva (cea mai buna e frontala)
- lumanari (am auzit si de la altii dar nu stiu cu ce ajuta, eventual daca ramai fara baterii)
- foarfeca compacta (ai cutit)
- incalzitoare de maini si corp instant (eventual poti pre-incalzi butelia cu gaz, iarna)
- hamac (sau cort)
- kit pentru pescuit cu rezerve
- sticla pentru apa Nalgene (am bidonul mai sus mentionat)
- oglinda compacta (eventual ptr semnalizare. Sper ca nu vrei sa te barbieresti la munte)
- kit pentru barbierit si periuta de dinti ultracompacte ( :lol: chiar mai sus spuneam. Totusi ar putea fi buna ptr supravietuire de lunga durata dar numai cu aia nu mi-as bate capu in asemenea cazuri)
- patura termala (sper ca nu te referi la dinaia pe curent)
- radio portabil solar (te referi la radio emisie-receptie sau chiar radio ? in caz de calamitati nu cred ca o sa mai mearga posturile de radio iar la munte mergi sa asculti natura)
- kit de prim ajutor, aici depinde fiecare cum isi alcatuieste unul, dar nu trebuie sa lipseasca sub nicio forma
- spray pentru insecte (daca chiar nu suporti, sunt creme care-s mai usoare sau alternative naturale)
- manusi de lucru (pentru ?)
- pelerina de ploaie
- un prosop care se usuca foarte repede, din microfibre (daca ai bani de aruncat)
- dry bag pentru protejarea anumitor unelte mai sensibile in caz ca sunteti nevoiti sa treceti o apa (asta daca ai bani de aruncat, in rest sunt pungi)
- o funie pentru alpinism "Coarda" (e buna, dar ce faci cu ea daca nu stii sa o folosesti ?)
- un sac de dormit light
- cagula
- batoane proteice si alte tipuri de hrana deshidratata (cu alea mori de foame)
- tutun la punga si foite tutun   (noroc ca nu fumez  :D )

Acesta e doar parerea mea.
Cum zicea si @letcon, cel mai bun instrument e capul. Cu cat stii mai multe, cu atat iti trebuie mai putine.

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
in romania nu prea ai nevoie de nimic pentru a supravietui, decit eventual de o pusca, in caz ca dai de urs. in oice directie mergi, dai de oameni cu mult inainte de a muri de foame & shit

#10
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 Mosotti, on 28th August 2011, 21:48, said:

in romania nu prea ai nevoie de nimic pentru a supravietui, decit eventual de o pusca, in caz ca dai de urs. in oice directie mergi, dai de oameni cu mult inainte de a muri de foame & shit
Adevarat, Romania insasi supravietuieste  :lol: . Sau acele sate ascunse, duc o viata de supravietuitor de cand e lumea.
Americanii sunt asa innebuniti dupa tehnici si kituri de supravietuire, ar trebuii sa vina la noi sa invete  :lol:

Nu cred ca exista in Ro un loc de unde sa mergi mai mult de 8 ore si sa nu dai de vre-un sat sau ceva.

Nici macar ursul nu se ia de tine, te ocoleste inainte sa-l observi tu. Doar sa te faci auzit. Te ataca (se apara) daca e incoltit, speriat de altii inaintea ta, sau are pui. Noaptea s-ar putea sa fie situatia altfel.
Insa omul in mod sigur cauta sa-ti fure bocancii sau altceva.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tiby_med: multumesc pentru curatenie  :thumbup: dar o sa revin

- bumbacul pentru foc chiar nu incurca cu nimic, stiu sa-l fac si fara el , dar ocupa atat de putin spatiu incat chiar nu as vrea sa-l arunc de pe lista :)
- valabil si pentru chibrituri, sunt in fond cateva bete de chibrit , cred ca 8 sau 10.
- am avut in posesie si unul din armata romaneasca dar l-am ratacit, o sa ma mai uit pe okazii poate apare ceva
- la "kit-ul de gatit" ma refeream mai mult la MSR Pocket Stove [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N81iRVEDUXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] impreuna cu rezerva de combustibil. Practic, o gamela folosesc si eu pentru fiert apa , nu am detaliat corect
- prefer o cana tot army style metalica, mai mica ca gamela iar cea cu gradatie are 250 ml , e bine cand vrei sa cureti niste apa cu pastile
- recipientul pentru depozitat apa este un ... water pouch la nevoie 1,5L , se impatureste cat un servetel, am un bidon de 1L separat
- purificatorul de apa il gasesc foarte eficient, nu se intampla sa fii mereu la munte. la el chiar nu as renunta pentru nimic. cu fiertul pierzi timp si consumi calorii, un Lifestraw [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kkxwMLwBX-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] este mult mai avantajos din punctul asta de vedere
- folia de aluminiu ajuta la gatit
- nylonul la pescuit sau fixat/legat anumite chestii unde colierele nu sunt destul de lungi
- banda adeziva o car mereu cu mine. inca nu i-am gasit o intrebuintare concreta
- colierele de plastic sunt geniale, la fel ajuta la fixarea anumitor lucruri
- la multitool de acord , e bun in kit si cam acolo petrece majoritatea timpului
- un cutit bun la toate ? maceta sa fie atunci si renunt la restul.
- deschizator de conserve, prefer P-51 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OAnVtwIQW5A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , ia-ti unul si o sa-l preferi si tu , e foarte bun, il folosesc si in casa. daca tot am renuntat la cutite si multitool macar sa raman cu el
- fierastrau de buzunar ceva de genul , http://www.rei.com/m...56163de2c3f.jpg , chiar are loc oriunde si l-am si folosit cu succes, nu acest model dar similar
- laterna frontala nu am , inca studiez
- lumanarile sunt in kit, nu le car nicaieri
- foarfeca compacta ramane doar in kit si e ... foarte compacta dar daca in kit ramane multitool dispare de tot
- incalzitoarele de corp sunt excelente si le iau mereu [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WfycwJhk0rc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- oglinda este fix pentru barbierit cum ai spus si tu  
- patura este aceasta http://www.rei.com/zoom/407106Lrg.jpg
- radio radio , nu walkie-talkie . in caz de calamitati, unele statii radio inca merg folosind generatoare diesel si ai sansele cele mai mari cu un astfel de radio sa afli noutati in functie de locul in care te afli
- manusi de lucru in situatiile in care imi caut de lucru si tai lemne sau mut un obiect mai greu si exista riscul sa ma zgarii/tai
- prosopul este ultima mea grija financiara :) mai rau ma trage in jos pachetul zilnic de tigari
- cu dry-bag-ul m-am pricopsit din Thailanda pentru doar 10$. il tin. e bun
- daca am scris "funie" si nu "coarda" nu inseamna ca nu stiu sa o folosesc :) si nu , nu stiu sa o folosesc asa bine cum ar trebui, dar iau lectii


Corect, si eu sunt pro pentru stapanirea de sine in astfel de situatii. Sunt convins ca poti face multe cu un singur cutit daca ai o pregatire minima si o minte limpede.

#12
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Ok, chiar mi-a placut aceasta discutie, am venit amandoi cu explicatii si argumente  :thumbup:
Acum mi-e prea somn sa retin totul dar incerc.
- cu maceta, totusi, iti poti unge felia de paine ? Uita-te in primul meu post, la poza cu cutitul meu. Recunosc ca seamana cu a lu Bear Grylls dar e numa buna ca marime, ptr toate. Am crapat cu el si lemne ptr foc, imi pot unge si painea.
- deschizatorul ala e interesant, mi-as lua una ptr acasa. De unde ? Dar tot nu l-as cara cu mine pe munte. Bag cutitu in conserva, vezi cum sar boabele de fasole din cutie...  :lol:
- un fierastrau asemanator am si eu http://www.kaki.ro/p...strau-sarma.php, dar n-am reusit mare lucru cu el. Numa te obosesti. Mai bine un fierastrau pliabil
- eu ma barbieresc, imi tai unghiile si tot ce trebuie inainte de tura si nu mai trebuie sa le car dupa mine
- cu radio, posibil ce zici dar slabe sanse. Ar fii o idee sa-ti achizitionezi niste walkie-talkie mai profesionale, au destui si in caz de nevoie, iti poti gasi ajutorul. plus tinut legatura cu co-echipierii. Poate mai incolo te prinde microbul si dai si un examen si devii radioamator, asa v-ei avea toate sansele sa-ti gasesti ajutorul.
- manusi, nu e locul potrivit sa fii gingas
- ca am corectat faza cu coarda, a fost doar ca info, deloc cu aport de jignire. Cel mai bine iei niste lectii de la un alpinist, dar info de folosire a corzii, natural (fara carabiniere si hamuri). E mai greu dar e cel mai la indemana. Am o carte, editie militara, de pe timpul lu ne'a Ceausescu, ptr vanatorii de munte. Alpinism, meteorologie, supravietuire, hrana, adapost, etc., e foarte buna.

Din nou repet, e doar parerea mea ptr cele spuse si sper sa nu te superi ptr corectari/curatenie. Eu sunt obisnuit si imi place mai mult, gen survival si cat mai putine lucruri dar utile.
Deasemenea poti incerca o carte foarte buna Serban Derlogea - Manual de supravietuire.
De curios, mergi pe munte ? De cate kg iti faci rucsacu ?
Noapte buna!

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru P-51 can opener este 5$ pe ebay , http://www.ebay.com/...5#ht_1243wt_905 , cred ca mai scump este transportul

Walkie-talkie am incercat o multime tip pmr446, nimic nu m-a satisfacut pana acum. Poate nu am investit eu cat trebuia in ele, dar nu prea am auzit pe nimeni sa fie super multumit de ele, si au in general o autonomie slaba. Asta varianta cand le folosesti direct din cutie. Am vazut pe cateva forumuri variante modificate care intr-adevar erau bune spre foarte bune, dar nu prea ma pasioneaza subiectul.

Cateodata e ok sa fii protejat cu manusi, acum cativa ani din cauza unei taieturi la mana la munte am avut ceva de tras dupa, nu e vorba ca nu vreau eu sa fac bataturi, le iau dupa experiente nasoale in trecut.

Multumesc de recomandari, iti recomand si eu SAS Survival Guide , http://www.scribd.co...-Survival-Guide , poti sa o iei gratuit. Ii dai in dreapta sus download, te loghezi daca ai deja cont daca nu va trebui sa te intregistrezi. Faci upload la un document oarecare din calculatorul tau ca sa obtii un credit gratuit pentru download. Este buna cartea.

Nu ma supar pentru nimic stai linsitit. Mergeam, acum mai rar, o perioada am alte prioritati dar sper sa revin cat de curand. Approx. 10-12 kg.

Uite si un site ok cu zeci de articole la preturi corecte http://www.surplusandadventure.com , englezi

Edited by MembruAnonim, 29 August 2011 - 11:46.


#14
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
P-51 sper sa gasesc in Ro ca nu ma complic cu comenzi din strainatate.
Walkie-talkie n-ai incercat ce trebuie. Tocmai de aia ti-am spus sa incerci din acelea mai profesionale ca jucariile din Mol-uri nu sunt satisfacatoare. Autonomia depinde de ce baterii folosesti, de cati mA/h dar cele profesionale au baterii Li-Ion ca la telefoane.
Cartea aceea o am demult, e buna. Cartea pe care ti-am recomandat-o "Manual de supravietuire", in mare parte e copiata si tradusa dupa aceasta carte.

Acum 3 sapt am fost pe vf. Negoiu si weekendul acesta sau urmatoarea cred ca merg pe muntele Piatra Mare prin canionul 7 scari.
Ni-te poti alatura cand ai vreme.

#15
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
unde gasesc in bucurestiu, "amnar" sa cumpar si cat costa?

#16
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 v3lsatis, on 29th August 2011, 14:05, said:

unde gasesc in bucurestiu, "amnar" sa cumpar si cat costa?
Eu dupa ce am avut mai multe modele, am ajuns la concluzia ca Light My Fire e cel mai bun, cand o zgarii da scantei calumea si am luat-o de aici http://www.cutite-bu...iresteel_-_Army
Sper ca nu se considera reclama, n-am nici un interes, doar ajut si eu cum pot.

#17
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
multumesc mult.
nu e reclama, unii oameni chiar au nevoie de asa o informatie de la cineva care a mai folosit produsul respectiv !

#18
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Cu placere!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate