Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Immortals (2011)

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Are dreptate omul. Rezonabil in ce sens, atata timp cat 300 reflecta realitatea?

#20
Alex1986

Alex1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.10.2006
Rezonabil in sensul ca oamenii in Immortals sunt oamenii, in timp ce oamenii din 300 sunt Terminators. Sunt destul de sigur ca spartanii nu erau tancuri si nu se luptau ca in filmul ala.
Termopile este o trecatoare, un spatiu destul de ingust unde numarul nu conteaza foarte mult si oricum in primele doua zile ale luptei Leonidas avea o armata de 7000... ca sa nu mai spun ca dusmanii nu erau un milion, nici pe departe. Lupta a fost de fapt o baricada a spartanilor intr-un spatiu ingust.
Dar nu vreau filme 100% realiste pentru ca nu vreau ca Angelina Jolie sa aiba par la subrat in rolul Cleopatrei, doar pentru ca la vremea aia nu existau lame de ras. Prea mult realism strica.

Oricum nu eu am deschis subiectul pe tema realismului, doar am spus ca 300 nu e foarte rezonabil, repet: rezonabil, nu rezonabil d.p.d.v. al realismului ci d.p.d.v. al capacitatilor fizice complet exagerate ale spartanilor.

Edited by Alex1986, 28 November 2011 - 12:04.


#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Pai asta te si intrebam, din ce punct de vedere. Pentru ca nah..e clar ca lupta nu s-a desfasurat asa cum e ea prezentata in film.

#22
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Poststormwatch, on 10th September 2011, 07:10, said:

From the producers of 300” nu vă spune nimic ?

După părerea mea o să fie o prostie, „300” a avut avantajul noutății efectelor speciale plus că se baza pe o legendă reală (mă rog, cît de reale sînt legendele). Filmul ăsta pare o vrăjeală de la un cap la altul, făcut doar de dragul efectelor speciale (care, cum ziceam, nu mai sînt noi de-acuma).

Poate o să-l văd, de eye-candy.
După ce am citit vreo 10 pagini de comentarii pe IMDb, din care 90% erau negative, am zis „Hai să-l văd și eu, chiar așa de prost să fie ?”

Și, actually, filmul nu e chiar rău. Cam toate argumetele împotrivă ale celor de pe IMDb, cad, după părerea mea. În primul rînd, scenariul e inspirat de mitologia grecească, nu e o ilustrare a ei. Regizorul poate să-și ia cîte licențe vrea el, că de-aia e un demers creativ. Ce mă interesează pe mine că titanii nu erau cît munții de mari, dacă scena în care sînt arătați închiși și cu bara aia trecută prin gură e suficientă să-ți dea fiori, și să-ți sugereze că nu degeaba erau ținuți astfel ? Ce contează că Tezeu nu e fiul lui Poseidon, în film el e liderul oamenilor (rol mai important decît originea lui, pusă și ea acolo în scop motivațional) în lupta cu tirania pe care vrea s-o instaureze celălalt, Hyperion, care iarăși nu e titan, ci e pus să simbolizeze the evil upon men.

Mai degrabă alte chestii au fost de rahat, și exact cele care le-au plăcut ălora de pe IMDb: Mickey Rourke, pe care mulți de-acolo văd că-l apreciau, a jucat ca dracu', într-un rol de rahat. Cum zicea cineva (pe IMDb, of course, că sînt și oameni raționali care comentează acolo), părea că nu poate să vorbească fără să mănînce ceva și nici să joace vreo scenă în care să nu omoare pe cineva pentru că-i aducea o veste proastă. Celălalt, care l-a jucat pe Tezeu, unde naiba l-au găsit, că nu văd nici o calitate actoricească la el. Discursul ăla dinaintea luptei finale a fost cel mai de rahat  pe care l-am văzut, cu o voce de parcă-l strîngea cineva de gît.

Ce mi-a plăcut cel mai tare la filmul ăsta au fost zeii (în afară de căcaturile pe care le aveau pe cap, niște împletituri caraghioase din sîrmă poleită). Bă tată, așa trebuie portretizați zeii, cînd pun piciorul undeva să se zguduie pămîntul, să se crape munții și să se răstoarne mările. Scena în care coboară zeii să se lupte cu titanii e epică (chiar dacă a fost la o scară cam mică, după părerea mea, dar faptul că au intervenit cu „asta e lupta noastră, lupta ta e cu Hyperion” e memorabil).

Per total, un film pe care nu-ți pare rău că l-ai văzut.

#23
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Poststormwatch, on 2nd January 2012, 12:28, said:

După ce am citit vreo 10 pagini de comentarii pe IMDb, din care 90% erau negative, am zis „Hai să-l văd și eu, chiar așa de prost să fie ?”

Și, actually, filmul nu e chiar rău. Cam toate argumetele împotrivă ale celor de pe IMDb, cad, după părerea mea. În primul rînd, scenariul e inspirat de mitologia grecească, nu e o ilustrare a ei. Regizorul poate să-și ia cîte licențe vrea el, că de-aia e un demers creativ. Ce mă interesează pe mine că titanii nu erau cît munții de mari, dacă scena în care sînt arătați închiși și cu bara aia trecută prin gură e suficientă să-ți dea fiori, și să-ți sugereze că nu degeaba erau ținuți astfel ? Ce contează că Tezeu nu e fiul lui Poseidon, în film el e liderul oamenilor (rol mai important decît originea lui, pusă și ea acolo în scop motivațional) în lupta cu tirania pe care vrea s-o instaureze celălalt, Hyperion, care iarăși nu e titan, ci e pus să simbolizeze the evil upon men.

Mai degrabă alte chestii au fost de rahat, și exact cele care le-au plăcut ălora de pe IMDb: Mickey Rourke, pe care mulți de-acolo văd că-l apreciau, a jucat ca dracu', într-un rol de rahat. Cum zicea cineva (pe IMDb, of course, că sînt și oameni raționali care comentează acolo), părea că nu poate să vorbească fără să mănînce ceva și nici să joace vreo scenă în care să nu omoare pe cineva pentru că-i aducea o veste proastă. Celălalt, care l-a jucat pe Tezeu, unde naiba l-au găsit, că nu văd nici o calitate actoricească la el. Discursul ăla dinaintea luptei finale a fost cel mai de rahat  pe care l-am văzut, cu o voce de parcă-l strîngea cineva de gît.

Ce mi-a plăcut cel mai tare la filmul ăsta au fost zeii (în afară de căcaturile pe care le aveau pe cap, niște împletituri caraghioase din sîrmă poleită). Bă tată, așa trebuie portretizați zeii, cînd pun piciorul undeva să se zguduie pămîntul, să se crape munții și să se răstoarne mările. Scena în care coboară zeii să se lupte cu titanii e epică (chiar dacă a fost la o scară cam mică, după părerea mea, dar faptul că au intervenit cu „asta e lupta noastră, lupta ta e cu Hyperion” e memorabil).

Per total, un film pe care nu-ți pare rău că l-ai văzut.
o sa mai urmeze o continuare.....cel putin asa a lasat sa se inteleaga
ps:chiar erau de caca "coifurile"....

Edited by bilibistrocizel, 02 January 2012 - 11:39.


#24
abral

abral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.03.2007

View Poststormwatch, on 2nd January 2012, 13:28, said:

Per total, un film pe care nu-ți pare rău că l-ai văzut.

Mie chiar imi pare rau ca l-am vazut! Imi place mitologia greaca. Faptul ca realizatorii au ales sa nu o respecte, a distrus filmul pentru mine.

Cat despre cum au jucat actorii, nu am cuvinte sa descriu dezamagirea. Nu stiu pe ce principiu i-au ales, dar parca au fost obligati sa joace.

#25
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
inca nu l-am vazut . dar am vizionat trailerul . si pot spune doar atat : eroul ala este DREPTACI si trage cu un arc DE STANGA . asta se vede dupa pozitia ferestrei de tragere . adica arcul ala ar trebui tinut cu MANA DREAPTA ! apoi ... arcul ala e un arc MODERN , un asa zis "recurve" luat din supermarket , are DISPOZITIV DE OCHIRE ( !!!!! loooooooooooooooooool ) si i se vad suruburile cu cap de imbus (lol lol lol) . O asemenea CRETINITATE mai mare , nu am vazut in viata mea .

#26
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Incredibil de prost, ceva absolut fenomenal.
In afara de arcul din decathlon tras in tipla mata, coiful de rac al lui Rourke e total cretin. Ca sa nu mai vorbim de zei.... si eu care credeam ca Clash of the Titans a fost prost...

#27
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Foarte slab film.Efecte calitatea I si actori calitatea a III-a.Nu recomand.

#28
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
In afar' de ciocanul in oo luat de tradator nu m-a impresionat nimic :D
Si hai frate, Atena-zeita intelepciunii-e o bunaciune blonda?! Si zeii n-au barba,sunt niste tinerei rasi pe picioare? Cam varza.

#29
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostDany noob, on 27th March 2012, 16:17, said:

Foarte slab film.
Si din nefericire nu a fost singurul la aceasta categorie. Nu stiu ce se întâmpla cu Hollywood-ul în ultima vreme...  :confuzzled:

Edited by SophistiKat, 29 May 2012 - 19:34.


#30
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostSophistiKat, on 29th May 2012, 20:33, said:

Si din nefericire nu a fost singurul la aceasta categorie. Nu stiu ce se întâmpla cu Hollywood-ul în ultima vreme...  :confuzzled:
Sinergia formatorului cu formatul.
Mai pe romaneste, dupa ce te-ai dedicat, ca sistem, sa tampesti pulimea, pana la urma te tampesti si tu.

#31
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postsearcher-star, on 30th May 2012, 10:23, said:

tampesti pulimea, pana la urma te tampesti si tu.
Makes sense, aici nu pot sa te contrazic!  ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate