Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

nedumerire la saint-gobain planitherm 4s.

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
salut,am fost la mai multe firme cu schita pt.oferta in special m-a interesat geamul sa fie tipul-planitherm 4s(fara alte mentiunii),am ajuns la far-est domnisoara ma intrebat doriti planither4s cu sau fara argon(cu argon sau vid aer) nu stiu ce raspuns sa-i dau deoarece nu am intimpinat aceasta problema pe unde am mai fost cu pt. oferte si nici cind am facut un contrat pt.balcon unde am pus 4anotimpuri nimeni nu ma intrebat chestia asta.
stiu cei argonul ca in timp scaze proprietatiile,am citit si de saint-gobain,domnisoara mi-a spus ca o foie de geam este clar(cel interior) iar decit cel de exterior este 4anotipuri.si in interior aer sau argon???din moment ce este 4s ce mai conteaza argon sau nu ???daca ma decid la ei referitor la geam ce sa-i raspund???VA MULTUMESC

#2
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
păi, de ce n-ai lămurit problema la fare_st, sau de fiecare dată când termenul argon a fost introdus în discuție?
sau ai mai pus nenumărate întrebări și ți-ai limitat creditul...de răbdare  alocat, și pt acestea n-ai mai avut loc?
am observat că cei ce și-au formulat niște opinii greșite, se dezbară cu greutate de acestea. dar până atunci, le susțin cu înflăcărare.

asta cu proprietățile diminuate în timp, nu sunt decât zvonuri.
-dacă ele sunt adevărate, atunci banii tăi, respectiv 1,2-2euro/pm (atât costă inserarea argonului în interstițiul dintre sticle), se vor duce pe apa Sâmbetei
-dacă nu sunt adevărate, atunci vei beneficia contra 1,2-2euro/mp, de o izolare mai bună fonică (într-un procent necuantificabil), iar din punct de vedere termic, șansele să se producă condens pe sticla dinspre încăpere, scad (fapt observabil).
-dacă zvonurile sunt parțial adevărate, contra 1,2-2euro/mp, vei beneficia de un mic spor în planul izolării fonice și termice al geamurilor tale, iar după un timp (depinde de zvon) nu vei mai beneficia de acestea. Rămâne mulțumirea pt lucrul bun-fost, ce compensează  cu regretul pt 1,2-2,1*euro/mp investiți; și invers.

*2-2,1 reprezintă diferența de curs valutar


ăăă...adevărat că la 142mp de vitraj cât ai tu de pus, rezultă socoteala 142X1,65**=234,3euro. ENORM! :o la condițiile actuale ale pieței.
Dacă dorești să eviți toate aceste dileme și probleme, este recomandat să NU soliciți argon.

Edited by euribiontuL, 03 September 2011 - 15:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate