Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Amenda RATB

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Maria9617

Maria9617

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.04.2015
Am o problema grava ,legata de o amenda de Ratb. A venit o controloare la mine, si i-am spus ca nu am validat cardul. Aceasta m-a intrebat daca sunt eleva, si mi-a cerut carnetul, i l-am dat, dupa mi-a cerut buletinul si nu am vrut sa il dau. M-a dat jos din autobuz, si a spus ca o sa cheme jandarmeria, in acel moment eu m-am speriat si l-am dat. Mi-a facut proces verbal, dar nu m-a pus sa semnez nimic. O pot plati si fara PV?ma gandesc ca ma au in baza lor de date..ideea este ca nu vreau sa vina acasa, daca vad ai mei, o sa iasa cu scandal si nimanui nu ii place cearta....va rog...sa ma ajute cineva...

#20
florincod

florincod

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.10.2015

View Postgsg88, on 31 mai 2013 - 12:52, said:

Am si eu o intrebare: daca am dat cardul controloarei, poate sa imi vina amenda acasa daca nu am semnat nimic si nu i-am dat nici buletin? L-a verificat la smartphone, a constatat ca nu era validat si a spus ca o sa-mi vina amenda acasa. Ce se intampla daca iti pierzi cardul? Cine il gaseste poate sa ia amenzi in numele tau ca ei nu verifica nimic...

Din ce observ, nu a raspuns nimeni cu exactitate la intrebarea asta. Eu ma aflu in aceeasi situatie: am prezentat cardul nominal dar nu am prezentat buletinul si m-a amenintat controlorul ca vine amenda acasa, doar pe baza cardului. Ce variante am sa nu se intample asta? Pot declara abonamentul pierdut? Sau daca imi fac un alt abonament astazi, in aceeasi zi? ajuta la ceva?

Edit: Abonamentul era expirat de o zi, in conditiile in care eu imi fac abonament luna de luna. Totusi, cum poate sa iti trimita amenda acasa daca nu ai semnat niciun proces verbal? Dintre cei care s-au mai confruntat cu problema asta, ati primiti vreunul amenda acasa, pana la urma? Sau a ramas doar amenintarea controlorilor?

Edited by florincod, 21 October 2015 - 10:46.


#21
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Daca iti vine amenda acasa si zici ca nu ai fost legitimat altfel, poti contesta amenda la tribunal, spunand ca nu l-ai prelungit pentru ca nu l-ai mai gasit, fiind pierdut. Unde sa-l declari pierdut, la Monotorul Oficial? RATB nu poate proba ca in ziua respectiva erai tu cel care a prezentat cardul. Eu asa stiu, ca se face pe loc un PV de contraventie.
Acuma drept este ca trebuia sa-l reincarci la timp, si nu mai aveai asa probleme.

#22
florincod

florincod

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.10.2015
Ai dreptate, Claudiu, trebuia sa il reincarc. Dar e vorba de o singura zi, chiar azi aveam de gand sa verific cand se termina abonamentul. Eu cred ca e si putin exces de zel din partea controlorilor.
Stii de ce ma oftic? Exista atat de multe persoane, chiar si eu cunosc destui, care merg doar pe blat si niciodata nu sunt verificati fiindca arata intr-un anumit fel sau fac scandal. Pe aia ar trebui sa ii amendeze controlorii, dar de aia nu se apropie nimeni. Pe studenti si pe cei mai mici imediat ii vaneaza.
Legat de ce m-ai sfatuit tu, asta e calea pe care o s-o urmez. Fac contestatie daca primesc amenda si declar ca era pierdut si nu aveam de unde sti ca poti primi amenda doar pe baza cardului si de asta nu m-am chinuit sa il declar pierdut. O singura varianta mai ramane, daca sunt adusi controlorii ca martori - ei fiind cei care au incheiat PV - si ma recunosc cand eu declar ca nu eram eu cel care a fost controlat in ziua respectiva? Ma gandesc prea departe?

#23
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Fratele student fiind la UPB a patit asa ceva, a primit acasa PV (adevarat, cu date din CI), l-a contestat la judecatorie, a fost anulata amenda si a primit un avertisment de la judecator, cum ca data viitoare Posted Image
In instanta nu se prea prezinta cei de la RATB (nici juristi, nici controlori), se judeca in lipsa, este deranjul prea mare pentru suma pusa in discutie, mai ales ca acei controlori au plan de facut la amenzi, nu stat prin tribunale. Si martori... de unde martori, care martori, cine pierde timp pentru asa ceva? Ai vazut tu ca au fost legitimati alti calatori pentru a fi chemati ca martori?
Asa ca urmareste cutia postala si vezi cand si daca vine PV, dupa care in termenul de contestare a amenzii, parca de 15 zile, fuguta la instanţa competentă, adica judecătoria în a cărei circumscripţie a fost savârşită contravenţia. Iar cand se va declansa procesul, urmareste cand sunt infatisarile, du-te si sustineti cauza, altfel ai mari sanse sa pierzi (banii de amenda).  

Uite si un ghid pentru situatia ta - http://www.zf.ro/zf-...ractic-12700951

Apropo, ia alt card.

#24
florincod

florincod

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.10.2015
Claudiu, iti multumesc pentru instructiuni si tot efortul depus. Apreciez si sper ca s-au lamurit si altii in situatia mea. Numai bine!

#25
rqbert

rqbert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2016
Tin sa va spun ca nu am mai patit asa ceva de cand sunt.
Am fost astazi sa ami platesc impozitul la masina  la CEC si mi sa spus ca am o amenda RATB din 2014 , desi pe mine nu ma oprit nimeni .
Nu vreau sa fiu modest , dar de cand am masina,  din 2012 eu am circulat numai cu ea, si am avut amenzi si de 470 ron de circulatie  care le-am platit si i-am transmis doamnei de la CEC , ca daca as fi stiut de amenda as fi platit-o .
Ma gandesc ca altcineva mi-a spus numele si m-am trezit cu amenda , desi anul trecut cand am platit impozitul ,nu mi sa spus nimic de nici o amenda.
Am platit amenda azi de 100 ron si mi sa spus sa ai dau in judecata , tinand cont de birocratia tarii noaatre de Rahat , m-am lasat pagubas.
Avem un sistem in tara asta , de tot rasul,,,,,.

#26
Mius

Mius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.12.2015
Buna. Va cer parerea legata de o situatie neplacuta pr
Rin care am trecut. Astazi, circuland cu tramvaiul 5 am prins control. Am validat lgitimatia de calatorie Mai tarziu data de momentul urcarii in tramvai insa la momntul verificarii acesteia de controlor nu parea validata. Mi-am asumat raspunderea ca nu am a ordat atentie  validarii Si am intrebat controlorul ce se intampla. Mi-a cerut un act de identitate, am dat permisul , doar pe acesta Il aveam Si mi-a zis ca pot plati suprataxa de 50 lei pe loc say amenda., fara a preciza care e amenda. Stiind ca nu aveam bani la mine am acceptat procesul verbal. Intre timp ajunsesem in statia unde trebuia Sa cobor Si l-am rugat pe controlor Sa continuam in statue. Nu a vrut Sa coboare, Avea permisul in mana , si Pana la urma eu i-am zis ca nu Mai pot ramane in tramvai si trebuie Sa cobor. In tot timpul a pastrat permisul. La coborare l-am rugat Sa imi dea Mai multe info legate de amenda sau suprataxa.mi-a zis ca amenda este de 150 de lei si daca platesc pe loc suprayaxa este de 50 si pot sa circul azi cu cartela de suprataxq Am gasit niste bani si i-am platit pe loc 50 de lei. Citind am descoperit ca de fapt puteam sa circul doar pe linia tramvaiului unde s -a scris suprataxa si nu pe alta linie, eu am incercat sa o folosesc cf info incomplete adica pe alta linie si puteam sa risc o alta amenda, informatiile comunicate au fost incomplete, puteam sa pletesc suprataxa si in 48 h nu numai pe loc si pentru faptul ca m-a fortat sa raman in tramvai desi l-am rugat sa coboram pentru ca ma grabeam f tare. Am uitat sa mentionez ca la inceput mi-a scris si proces verbal de catre nu a mai zis nimik. Eu nu am apucat sa il semnez. Cum ma sfatuiti sa procedez. Multumesc mult! Va rog sa scuzati greselile, scriu cu un copil mic langa.

#27
Mius

Mius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.12.2015
Buna. Va cer parerea legata de o situatie neplacuta pr
Rin care am trecut. Astazi, circuland cu tramvaiul 5 am prins control. Am validat lgitimatia de calatorie Mai tarziu data de momentul urcarii in tramvai insa la momntul verificarii acesteia de controlor nu parea validata. Mi-am asumat raspunderea ca nu am a ordat atentie  validarii Si am intrebat controlorul ce se intampla. Mi-a cerut un act de identitate, am dat permisul , doar pe acesta Il aveam Si mi-a zis ca pot plati suprataxa de 50 lei pe loc say amenda., fara a preciza care e amenda. Stiind ca nu aveam bani la mine am acceptat procesul verbal. Intre timp ajunsesem in statia unde trebuia Sa cobor Si l-am rugat pe controlor Sa continuam in statue. Nu a vrut Sa coboare, Avea permisul in mana , si Pana la urma eu i-am zis ca nu Mai pot ramane in tramvai si trebuie Sa cobor. In tot timpul a pastrat permisul. La coborare l-am rugat Sa imi dea Mai multe info legate de amenda sau suprataxa.mi-a zis ca amenda este de 150 de lei si daca platesc pe loc suprayaxa este de 50 si pot sa circul azi cu cartela de suprataxq Am gasit niste bani si i-am platit pe loc 50 de lei. Citind am descoperit ca de fapt puteam sa circul doar pe linia tramvaiului unde s -a scris suprataxa si nu pe alta linie, eu am incercat sa o folosesc cf info incomplete adica pe alta linie si puteam sa risc o alta amenda, informatiile comunicate au fost incomplete, puteam sa pletesc suprataxa si in 48 h nu numai pe loc si pentru faptul ca m-a fortat sa raman in tramvai desi l-am rugat sa coboram pentru ca ma grabeam f tare. Am uitat sa mentionez ca la inceput mi-a scris si proces verbal de catre nu a mai zis nimik. Eu nu am apucat sa il semnez. Cum ma sfatuiti sa procedez. Multumesc mult! Va rog sa scuzati greselile, scriu cu un copil mic langa.

#28
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,061
  • Înscris: 30.07.2006

View Postflorincod, on 22 octombrie 2015 - 08:46, said:

Claudiu, iti multumesc pentru instructiuni si tot efortul depus. Apreciez si sper ca s-au lamurit si altii in situatia mea. Numai bine!

Salut,

a mai venit amenda aia acasa?
la fel am patit si eu azi.
Nu aveam bani , cardul era pe zero, zice controlorul ca imi va veni acasa in 15-30 zile amenda.
Nu mi-a dat nici un proces verbal la semnat, nici o hartie.
Faza e ca daca vreau sa platesc in 48 de ore cei 50 de lei, pe ce baza sa platesc?
dovada de contraventie nu, proces verbal ioc.
Cand am facut cardul nominal ratb aveam alta adresa pe buletin decat cea actuala.
Unde naiba trimit procesul verbal?

#29
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016
Eu nu inteleg..Amenda e 50 lei sau 150 lei? pe site spune ca e 50lei..altii iau 150 ,altii 75..pe ce baza se da amenda ??
Pe site zice clar ca in 48h de e 50 de lei..acum 5-6 luni in 48h eu am platit 75 lei..cu procesul verbal pe care nu era trecuta nici o suma.
Ce se intampla daca cheama politia? Primesc amenda 150lei? Explicati-mi legal si cu legile actuale

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate