Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Amenda RATB

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
blueeyesbogdan1984

blueeyesbogdan1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.12.2010
Am luat amenda pe RATB pe traseele astea de noapte pentru ca nu am avut bilet desi am dorit sa cumpar dar nu aveam efectiv de unde! Evident ca a inceput un mic scandal in care e clar ca am dreptate dar nu asta e problema acum! ( Le-am zis ca in situatia mea nu am avut decat doua alternative. Sa iau amenda sau sa iau amenda, evident ca cei doi controlori mi-au dat dreptate) Aucerut apoi sa ma legitimez. Evident, nu am vrut sa fac asta. Au chemat la capat de linie un echipaj al jandarmeriei. Mi-au cerut sa ma legitimez, m-am legitimat lor si tot ei au dat CI si celor doi controlori. Acestia au scris procesul verbal dupa care au cerut sa-l semnez. Evident ca nu am vrut! Nu mi s-a dat procesul verbal nici in original, nici copia acestuia (copia se imprima in momentul in care este editat originalul) fie el si nesemnat. Priviti ce scrie pe site-ul RATB la Contraventii cu punct si virgula:  

Persoanele care circulă fără titlu de transport valabil vor fi sancționate de către reprezentanții corpului de control RATB prin plata suprataxei de călătorie, care este de 50 lei/contravenție sau prin întocmirea procesului - verbal de contravenție.

Corpul de control RATB este format din echipe de 2 - 3 controlori, în ținută vestimentară tip (gris-bleumarin), imputerniciți să constate și să sancționeze contravențiile din mijloacele de transport în comun, pe întreaga durată a prestației efectuată de RATB.

Acestia se legitimează cu delegația nominală și insigna de control cu număr de serviciu și sunt obligați să înmâneze contravenientului identificat dovada de constatare (în baza Hotărârii nr.156/2001 a Consiliului General al municipiului București).


Intrebarea mea este:  Ce se va intampla de acum incolo? Primesc amenda, nu primesc amenda? Daca primesc amenda nu am cu ce s-o contest!!! Si in plus de asta aici avem de-a face cu un viciu de procedura!!!!  Astept niste sfaturi!!!

#2
blueeyesbogdan1984

blueeyesbogdan1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.12.2010

View Postblueeyesbogdan1984, on 27th August 2011, 03:15, said:

Fara motiv! Pur si simplu l-a scris, m-a pus sa-l semnez, nu am vrut si apoi a bagat procesul verbal in geanta!!!


Sincer va spun, aveti grija!!!

Cursele astea de noapte de la RATB merg, mai nou, toate in ele cu control, cica nu au voie sa coboare! La Unirii se zice ca ar fi o toneta deschisa pentru bilete toata noaptea. O fi, dar eu nu am vazut-o sau, cel putin nu exista in statia aia mare din care pleaca toate autobuzele. Eu sunt genul de om care cumpara bilet, dar in noaptea asta nu am avut de unde sa cumpar!

Si este ceva senzational pentru ca nu mai exista nicaieri in alta parte alta toneta cu bilete decat la Unirii (asta mi-au spus controlorii). Deci ...  daca nu ai bilet si nu esti la Unirii (daca intradevar la Unirii exista, pentru ca eu nu am gasit-o, desi controlorii spun ca exita iar lumea zicea ca nu se vand bilete noaptea deci nu stiu care e adevarul 100%) si vrei sa mergi cu RATB iei amenda sigur pentru ca toate au de la capat controlul in ele si nici nu coboara din ele. Deci esti victima sigura daca te urci in autobuz pe traseu

O sa ma intrebati: "De ce te-ai urcat daca ai vazut controlul? Ei bine am observat ca au o tactica: La Unirii, pana autobuzul nu pleaca, lumina din autobuz este stinsa tocmai ca sa nu-i vezi. Abia dupa ce autobuzul inchide usile si se pune in miscare se aprinde si lumina!!!

#3
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Stai calm si vezi daca iti vine ceva acasa. Daca nu vine si nici n-ai semnat nimic probabil ca nici nu mai apare. Adevarul e ca nu trebuie sa te sui fara sa platesti, altfel iti asumi riscurile. Pe mine m-a avertizat un prieten sa nu cumva sa ma urc in alea cu N pe afisaj daca n-am card, pe el l-au prins pe la 2 noaptea dar l-au lasat in pace, altfel o pateam si eu ca circula o vreme in paralel cu transportul normal, undeva dupa ora 22, si loc de incarcat portofelul electronic oha. E bine de stiut ca n-au voie sa se dea jos.

#4
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Bun.

1. In primul rand, nu intereseaza pe nimeni daca ai sau nu de unde sa-ti iei bilet. Chiar daca toneta de bilete ese inchisa, tu trebuie sa te aprovizionezi, mai ales ca acum sunt cardurile care sunt la oferta. Cu cat iti iei mai multe calatorii, cu atat iesi mai ieftin.

2. RATB-ul, mai nou, colaboreaza cu jandarmeria. Treceti pe la electroaparataj, pe linia 330, 335. Se urca lumea in masina, iar la mijlocul statiei, sunt opriti de controlori si jandarmerie. Sunt in grup destul de mare de obicei (pana la 10 insi). Acelasi lucru se intampla si pe la unirii-universitate.

3. Amenda este 50 de lei pe loc, 100 de lei in 24 de ore si mai nou 150 in 48 de ore.

- Foarte important : Controlorii se legitimeaza si iti cere biletu'/abonamentu, iar daca tu nu vrei sa il dai, coboara din masina. Nu au voie nici macar sa te atinga. Tocmai asta e motivul pentru care au intrat in parteneriat cu jandarmeria. Controlorii trebuie sa te faca pe tine sa intelegi ca RATB-ul functioneaza pe niste principii, iar tu ca pasager, trebuie sa-ti platesti dreptul de a merge cu autobuzul, doar e de stat. E logica treaba.

- Haideti sa va povestesc eu cateva intamplari interesante legate de controlori. Eram in masina si urca niste controloare, ma ia la rost pe mine si pe prietena mea si ii explic cum sta treaba. I-am zis ca tata lucreaza la ratb (sofer), ca are vechimea care o are si m-a luat la puricat cu fel de fel de intrebari si i-am dat raspunsurile pe masura. M-au lasat in pace, dar le-am facut atata ciuda ca sunt vecin cu directorul ratb (fostul, acum s-a retras de pe urma ultimei revolte), incat a zis "a pai bun, si prietena ?". M-am enervat si i-am zis lu gagicamea "bai la prima coboram". S-au pus controloarele in fata ei sa nu o lase sa treaca si am inceput sa ma revolt pana cand am luat-o de mana pe gagicamea si am coborat. Hoatele jump dupa noi si a apucat-o de mana si i-am spus ca n-are voie sa puna mana pe nimeni. In timpul ala, una din ele a zis ceva de genu "lasa-i ma" si am plecat. Logica e clara. Ei/ele nu poate sa te oblige sa le dai nimic si nu au voie sa te atinga. Vrei sa le dai buletinu, bine, nu vrei, iar bine.

- Ma duceam la gara de nord cu prietena si inca o fata, iar pe drum au urcat 3 echipe de controlori. Am scapat de primele doua ture, dar de a treia, n-am mai putut. Nu era problema pentru mine ca o rezolvam, era pentru fete. Am coborat din masina si am intrat in gara si astia in spatele nostru. Cand am ajuns in dreptul sectiei de politie le-au luat pe amandoua de mana si le-au bagat in sectie. Eu era mai sa ma bat cu ei, dar asta pana am vazut si eu sectia. Ne-au amendat pe toti 3, dar nu am primit nimic la mana, nici atunci, nici acasa. Logica : Politia e cu ei.

- Ieri, veneam de la water si urca controlorii. Eram eu cu gagicamea fara nici un bilet, nimic. Eram cacati pe noi 3 sferturi si un pic pentru ca eram in linia expres 783, iar acolo nu te joci. Circula controlorii ca la balamuc. Ne-au lasat in pace, dar pe doua femei le-au prostit intr-un hal pana au semnat amenzile. Deci. Nu semnati si nu dati buletinu, daca nu aveti bani.

De retinut. Daca chiar nu aveti bani, nu dati si incercati sa-i evitati sau sa le vb frumos. Sunt destui care te iarta, dar si destui care intind buzunaru'. Daca aveti bani, atunci platiti pentru ca se duc la primarie, de acolo e si salariu lu' tata :D

- Daca amenda nu este platita in maximul de 48 de ore, atunci ea intra in impozitul pe casa.
- Daca nu semnezi, dar dai buletinu, factura de plata iti vine acasa.
- Controlorii de bilete/abonamente circula pana pe la 7-8. Daca va vine mai tarziu, nu-i dati nimic ca nu e in timpul serviciului.
- Aveti grija ca au fost destui prinsi ca faceau pe controlorii. Uitati-va la legitimatie.
- Nu stiu cum poti sa verifici, dar controlorii sunt asezati pe anumite linii de ratb. Daca nu sunt pe linile lor, atunci nu au voie sa-ti ceara nimic.

#5
andreea-lol

andreea-lol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2011
aceeasi intrebare am si eu ca Bogdan - blueeyesbogdan

cand am urcat in ratb era f multa lume (stateam ca sardinele) si am zis sa nu deranjez cateva persoane ca sa validez de data asta cardul (pt ca abonamentul imi expirase) si nu am vazut ca in autobuz era un controlor. Cand mi-a cerut cardul i l-am dat si i-am zis sa ils i valideze cu ocazia asta pt ca eu nu am avut cum, si i-am aratat si abonamentul. mi-a cerut buletinul si i-am spus ca nu il am (chiar nu il aveam si nici bani ca sa platesc amenda).

mi-a zis ca daca nu os a imi vina acasa un proces verbal sau ceva de genul. DAR NU TREBUIA SA FACA PROCESUL VERBAL PE LOC ?
cand am facut abonamuntul nu a cerut copie de la buletin, doar legitimatia de student care nu are CNPul. Deci... SE POATE AFLA ADRESA DOAR DIN PRIMELE 7 CIFRE DIN CNP CARE SUNT PE ABONAMENT  ?  (sexul si data nasterii) si data vine casa eu nu sunt din bucuresti si nimeni nu o sa raspunda ...

DECI CUM SE POATE SA IMI VINA AMNEDA ACASA DACA EU NU AM SENAT NICI UN P[ROCES VERBAL, DOAR MI-AU FACUT EI ""POZA"" LA APARAT LA ABONAMENT?

astept pareri ... mersi

#6
__S__

__S__

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.10.2011
Buna, acum cateva zile m-a prins controlorul cu cardul nevalidat si m-a dat jos. Am mintit ca e cardul surorii mele fiindca eu n-am avut timp sa-mi fac abonament si nu am vrut sa-i dau buletinul, i-am zis ca nu-l am la mine si cand m-a intrebat daca-s eleva (fiindca arat cu cativa ani buni mai tanara decat varsta reala pe care o am) eu i-am zis ca da - ca sa scap de gura lui :lol: Atunci mi-a zis ca si eu si sormea o sa luam amenda ca nu am voie sa circul cu cardul altei persoane. I-am zis ok bine astept amenda si eu si sormea :lol: Apoi vazand ca nu o scoate la capat cu mn ca nu-i pica nici o spaga nimic a zis ca ma lasa in pace dar a vrut sa-mi opreasca cardul. Eu i-am zis ca nu cred ca are voie sa faca asta si ca oricum nu o sa am ce sa validez in urmatorul autobuz in care o sa ma urc si atunci ce fac daca ma prinde din nou alt controlor? Pana la urma mi-a dat si cardul si m-a lasat in pace. Dar am ramas cu aceasta nelamurire si anume daca controlorii au voie sa opreasca cardurile? Hm stie cineva?  :)

#7
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009
Tu ai avut martori ? Daca nu, cum dovedesti ca nu ai primit copia PV ? Sunt aproape sigur ca vei primi amenda .

View Postandreea-lol, on 10th November 2011, 14:31, said:

aceeasi intrebare am si eu ca Bogdan - blueeyesbogdan

cand am urcat in ratb era f multa lume (stateam ca sardinele) si am zis sa nu deranjez cateva persoane ca sa validez de data asta cardul (pt ca abonamentul imi expirase) si nu am vazut ca in autobuz era un controlor. Cand mi-a cerut cardul i l-am dat si i-am zis sa ils i valideze cu ocazia asta pt ca eu nu am avut cum, si i-am aratat si abonamentul. mi-a cerut buletinul si i-am spus ca nu il am (chiar nu il aveam si nici bani ca sa platesc amenda).

mi-a zis ca daca nu os a imi vina acasa un proces verbal sau ceva de genul. DAR NU TREBUIA SA FACA PROCESUL VERBAL PE LOC ?
cand am facut abonamuntul nu a cerut copie de la buletin, doar legitimatia de student care nu are CNPul. Deci... SE POATE AFLA ADRESA DOAR DIN PRIMELE 7 CIFRE DIN CNP CARE SUNT PE ABONAMENT  ?  (sexul si data nasterii) si data vine casa eu nu sunt din bucuresti si nimeni nu o sa raspunda ...

DECI CUM SE POATE SA IMI VINA AMNEDA ACASA DACA EU NU AM SENAT NICI UN P[ROCES VERBAL, DOAR MI-AU FACUT EI ""POZA"" LA APARAT LA ABONAMENT?

astept pareri ... mersi

Toate datele se pot afla din datele de pe card (cand iti face cardul iti cere buletinul deci in calculatorul lor probabil sunt datele complete fata de ce apare pe card). Procesul verbal vine in max 30 zile.

#8
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
M-a prins si pe mine azi controlul cu cardul nevalidat . Mi-au lua cardul si l-au bagat intr-un cititor de-al lor si si m-au inregistrat si au zis ca primesc procesul verbal acasa.Mi-au cerut si buletinul si nu am vrut sa-l dau . Ce amenda o sa primesc acasa?
Inca ceva .. Nu am vrut sa se legitimeze cand le-am cerut asta . Pot sa fac vreo reclamatie sau ceva de genul asta  ?

Daca am abonament , sunt obligat sa-l validez ? Sau primesc amenda chiar daca am abonament ?

#9
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008

View Posttracky, on 6th March 2012, 13:06, said:

M-a prins si pe mine azi controlul cu cardul nevalidat . Mi-au lua cardul si l-au bagat intr-un cititor de-al lor si si m-au inregistrat si au zis ca primesc procesul verbal acasa.Mi-au cerut si buletinul si nu am vrut sa-l dau . Ce amenda o sa primesc acasa?
Inca ceva .. Nu am vrut sa se legitimeze cand le-am cerut asta . Pot sa fac vreo reclamatie sau ceva de genul asta  ?

Daca am abonament , sunt obligat sa-l validez ? Sau primesc amenda chiar daca am abonament ?


Abonamentul nu se valideaza :) Prin cititoru ala iti vad cnp-ul si toate datele pe care le-ai dat cand ti-ai facut cardul.

#10
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
se mai poate face abonament dintr-ala cu card pentru metrou si ratb ? sau sunt diferite acum

#11
gsg88

gsg88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.10.2008
Am si eu o intrebare: daca am dat cardul controloarei, poate sa imi vina amenda acasa daca nu am semnat nimic si nu i-am dat nici buletin? L-a verificat la smartphone, a constatat ca nu era validat si a spus ca o sa-mi vina amenda acasa. Ce se intampla daca iti pierzi cardul? Cine il gaseste poate sa ia amenzi in numele tau ca ei nu verifica nimic...

#12
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postgsg88, on 31 mai 2013 - 12:52, said:

Ce se intampla daca iti pierzi cardul? Cine il gaseste poate sa ia amenzi in numele tau ca ei nu verifica nimic...
Tocmai de aceea trebuie să blochezi un card pierdut.

Cel mai probabil o să primești acasă amenda.

#13
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postinside_spy, on 08 iunie 2013 - 16:18, said:

Tocmai de aceea trebuie să blochezi un card pierdut.

Cel mai probabil o să primești acasă amenda.
Tocmai de aceea trebuie sa faci card nenominal... nu va inteleg de ce va dati datele personale tuturor handicapatilor, nu de alta, dar uite ce site are RATB, ai incredere sa le dai acelor oligofreni datele personale? Pun pariu ca orice copil le poate sparge calculatoarele...

#14
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostJosef_Mengele, on 08 iunie 2013 - 17:55, said:

Tocmai de aceea trebuie sa faci card nenominal...
Cred ca e primul post in care a zis si Mengele ceva util.

De ce sa faci card nominal in zilele noastre? poate doar pentru decontare (unde e cazul), ca altfel chiar nu-i vad rostul.

Edited by Mocebon, 08 June 2013 - 18:51.


#15
IrinaCamelia

IrinaCamelia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2013
As avea si eu nevoie de putin ajutor in legatura cu o amenda. Eu am liceul (sunt in clasa a 10 a) departe de casa si fac in jur de o ora si iau metroul dupa care astazi am luat un autobuz.Fiind presata de timp am uitat ca de 2 zile mi-a expirat abonamentul si fix la urmatoarea statia a intrat controlorul.Nu aveam buletinul decat carnetul de elev si mi l-au cerut altfel nu m-ar fi lasat sa plec.Le-am dat carnetul si s-au uitat, m-au intrebat de ce nu mi-am reinoit abonamentul si le-am spus ce s-a intamplat insa nu au vrut sa auda si m-au intrebat daca pot sa fac rost de 50 de lei pentru amenda.Dar nu aveam de unde si am vazut ca a scos un carnetel mic si mi-a notat adresa dar nu si numele si mi-a dat drumul si mi-a mai spus ca va veni acasa o amenda de 1 milion jumate.Insa nu mi-au dat nici un proces sau sa semnez vreo hartie si as vrea sa va intreb,e posibil intradevar sa-mi vina amenda acasa sau au facut toate astea doar ca sa ma sperie?

#16
ITnoob

ITnoob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.07.2007
Aveti idee daca e reglementat prin vreo lege ca, daca primesti amenda, nu mai ai dreptul la reducerea de student de 50% ?

#17
Tari

Tari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2009

View PostJosef_Mengele, on 08 iunie 2013 - 17:55, said:

Tocmai de aceea trebuie sa faci card nenominal... nu va inteleg de ce va dati datele personale tuturor handicapatilor, nu de alta, dar uite ce site are RATB, ai incredere sa le dai acelor oligofreni datele personale? Pun pariu ca orice copil le poate sparge calculatoarele...

Pe cardul nominal este trecut undeva numele posesorului, sau datele de identificare pot fi citite de pe cipul ala inclus in card? Stiu ca pe al meu nu era trecut nicaieri numele, deci ar trebui sa fie nenominal, nu? (l-am facut de mult si nu imi amintesc exact pentru ce varianta am optat)

#18
bisonmaltez

bisonmaltez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.06.2013
sistemul asta de carduri ratb e bun sa ne luam amenzi,sa-mi spuna si mie cum il verifici  daca ai bani\calatorii,daca nu ai vre-o toneta de vandut carduri si incarcari prin preajma sau la o ora mai inaintata,pana nu te urci in autobuz,ala inchide usile si pleaca pana ajungi tu sa vezi daca are calatorii pe el,ala tiuie ca prostul te aude un controlor si vine la tine sa-ti dea amenda,nu era normal sa te lase sa mergi o statie si sa te dai jos daca nu a mers cardul,fara sa platesti suprataxa,parca asa era inainte :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate