Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenajarea legala a unui luciu de apa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
emicu

emicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.08.2011
As dori sa aflu daca este legal sa sap o balta de 0,5-max 1ha si sa o populez cu peste pt folos/agrement personal.
Am nevoie de avize si aprobari daca este amenajata/alimentata in apropiere unui izvor din zona comunei
dar pe teren propriu (terenul meu este de-a lungul santului pe unde trece izvorul)
Am citi cum persoane au sapat si amenajat balta de 2ha fara a aminti de acte.
Deci, am nevoie de aprobari pt amenajarea unei balti private si daca da, ce fel de acte si avize?
Multumesc tuturor.

#2
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
desi v-am raspuns pe PM, banuiesc ca raspunsul e de folos si altora:

In Romania, fara sa glumesc, si daca ai un acvariu care produce pesti ce ii poti valorifica teoretic ai nevoie de autorizatie de acvacultura. Normal ca nu se aplica lege astfel, dar un inspector capos poate sa faca necazuri unui asemenea acvarist.
In cazul tau, a sapa 0,5 ha nu poti face chiar pe ascuns, poate cei cu 2 ha sunt chiar primari...
Ai nevoie de: certificat de urbanism (CU) de la primarie, ca doar balta e un fel de constructie. Pe el va scrie ce alte avize mai ai nevoie.
Dupa ce primesti CU, vei merge la apele romane si vei explica de unde preiei apa, si in ce cantitate. Uneori, daca scrie in CU, mergi si pe la agentia de mediu.
Si in final, chiar daca e pt uz propriu mergi la ANPA adica la agentia de pescuit si acvacultura pt un aviz, care se da fara probleme. Astia de aici te trimit sau poate nu la DSV. Normal nu ar trebui.
succes!!!

#3
samsomn

samsomn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.03.2011
sant doua variante : 1 sapi pe raspunderea ta ( daca ai reclamatie amenda pe persoana fizica e o suta milioane vechi, pe per juritica trei sute milioane vechi),dupa ce-ai terminat de amenajat ,cand o sa descopere autoritatile rom, spui ca afost amenajat de parintii tai ,de foarte mult timp in urma ,iar pestele este pentru agrement(adica te uiti la el cum inoata)......Atunci scapi de amenda si te pune sa intocmesti actele pentru iaz  ....dar la tine atunci nu mai este o graba si le faci in timp.....2  faci actele mai intai  asa cum a zis D STURIO (AM UN MARE RESPECT PENTRU ACEASTA PERSOANA)  PE SCURT....mergi la firma de specialitate  intocmeste un dosar ,ajunge la prefectura ,pentru avizul de principiu  de la Ape DSV Mediu Sanipid Cadastru Renel Insp de Constructie S urgenta.  La apele rom trebuie proiect  .......vizat de expert  sant f multe  te costa f mult  nu poti sa-ti imaginez.Apoi dupa ce optii autorizatia de constructie si ai construit iazul, trebuie sa ei autorizatia finala de la fiecare in parte si trebuiesc alte proiecte masuratori ,si evident mult mai multi bani   .......multa bafta.Acumularea de apa nu conteaza suprafata, trebuie autorizata, izvoarele sant in proprietatea statului Roman,nu conteaza ca este pe terenul tau.Se plateste o taxa pe litru apa/sec,.......Un detaliu f important , ca autorizez o jumatate de hectar iaz, sau doua hectare ,banii cheltuiti pe acte sant aceiasi......si se aduna multi. De la 0,5 ha-3ha.este o suma........3.ha-5ha, o alta suma si tot........

#4
emicu

emicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.08.2011
domnilor, va multumesc mult. Samsomn, sa inteleg ca actele pentru 0,45 Ha ar costa cel mai putin? (daca de la 0,5-3 ha este un pret, de la 3-5 ha alt pret...)

#5
LDanesti

LDanesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.01.2012

 emicu, on 13th September 2011, 15:13, said:

domnilor, va multumesc mult. Samsomn, sa inteleg ca actele pentru 0,45 Ha ar costa cel mai putin? (daca de la 0,5-3 ha este un pret, de la 3-5 ha alt pret...)
Buna seara .Pretul va fi mai mare la o suprafata mai mare deoarece vei avea in final un dig cu sistem de evacuare[calugar] la care va trebui sa ai proiect[2-3000 lei cel putin] un studiu pentru exploatarea in siguranta al digului[2-3000 lei]facut de un expert agreat de Apele Ro.si iar citeva mii de lei pentru avizatea dosarului de catre Apele R O.Ai nevoie de studiu de impact asupra mediului,si binenteles aprobare de la DSV.Cu ce au enumerat distinsi colegi cam astea ar fi actele,plus mult timp si mai multa rabdare.Orice solutie ai alege iti doresc succes.

#6
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
la ce suprafata de luciu de apa ai nevoie de calugar? Eu doresc sa fac un iaz de 1,4 ha pe un teren de 2,2 ha cu multiple izvoare si baltute, momentan e plin de papura si ca sa-l pot folosii m-am gandit sa sap un iaz

#7
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
la un ha luciu de apa am avut nevoie de proiect taxa la apele romane, la mediu nu mi-a trebuit nici un studiu, da a durat cam 9 luni pana am strans toate avizele si am luat autorizatia, acum sunt in toi lucrarile de constructie.

#8
ogimedia

ogimedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2009
Salutare baietii am un teren de 20 arii pe care sa sapat de la balastiera este un loc langa o vale. ce parere aveti pt un lac de pescuit si cam in ce costuri as merge cu el si unde ar trebui sa merg. vreau sa fac un lac pt mine si pt prietwnii pt antrenamente sportive.

groapa este gata sapata nu mai trebuie sapat. cum sa vandut balastrul de pe teren.

#9
Magdastefan

Magdastefan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.03.2023
Buna ziua,

Ne-am hotărât sa facem o balta de 160 mp in curtea din spatele casei(locuim la sat).
Nu ne-am gandit ca pentru a sapa o groapa in curtea mea (fara fundatie)si a o umple cu apa ar fi nevoie de ceva autorizații, dar ne-a sunat vecinul sa ne intrebe daca avem autorizație si ne-a cam înștiințat de cateva amenințări care i-au trecut dansului prin cap.
V-as ruga, daca aveți cunoștință in domeniu, sa ma ajutați și pe mine cu ce demersuri/autorizațiie etc nevoie sa incepem.

Va mulțumesc anticipat și va doresc o seara plăcută!

#10
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Normal trebuie autorizatie de construcție cu avize și proiect ca la o casa. Cu aviz de la Apele române. Scoateți pentru început un certificat de urbanism "construire iaz de agrement-piscicol. Bafta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate