Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vand Struguri de Masa si de Vin - Sezon 2011

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Parca era ceva lege dupa aderarea la UE ca nu mai ai voie sa plantezi vita direct producatoare in afara intravilanului.
Si poate de aia a devenit "altoita" :).

#20
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View PostPatrick007, on 2nd September 2011, 11:50, said:

Acest soi clar este hibrid.. si in poza pusa scrie - NU NECESITA STROPIRE..  este denumita capsunica si la mine la tara si da un vin foarte aromat si inchis la culoare, iar in pahar lasa o urma de rosu. Nu inteleg de ce in poza scrie vita de vie altoita.. ce altoi sa aiba o vita hibrida care nu necesita stropire?
exact asa arata strugurii mei :)

#21
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Deja suntem off-topic!
Sper ca Patrick007 sa nu se supere!
Cred ca este soiul Concord.

Numai bine!

PS: din respect pentru Patrick007 nu voi mai scrie aici!
Subiectul initial a fost diferit de ceea ce vorbim acum, pe aici....

#22
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
LA soiurile de masa mai am doar Muscat de Hamburg. La cei de vin culesul incepe pe 15.09.

#23
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
am luat struguri de vin de la patric vreau sa spun ca este un om de cuvant , de incredere  totul a fost asa cum a zis  si de asemenea marfa buna sper  ca si vinul sa iasa ok ...........bogdan teleorman :peacefingers:

#24
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postraimond, on 19th September 2011, 04:51, said:

am luat struguri de vin de la patric vreau sa spun ca este un om de cuvant ,
Daca e asa cum spui inseamna ca o sa-mi primesc si eu ladita de Hamburg. :naughty:

#25
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Cand sa vin ptr. vreo tona de merlot? un ultim pret? Poate fi si pe pm...

#26
george_bccom

george_bccom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 08.06.2007
S-a mai schimbat ceva la preturi?

#27
cristii_ro

cristii_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2008
Mai aveti struguri de vanzare? Sau ati incheiat culesul? Ma intereseaza o cantitate mai mare, cca 1800kg in principiu feteasca.

#28
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Eu am incheiat anul acesta cu strugurii. A fost un sezon bunicel.. pacat ca productia a fost mai mica ca anul trecut ( o ploaie cu grindina a fost de vina ).

Bogdan ma bucur ca ai luat de la mine desi sincer am uitat cui si cat am dat :). O sa iasa vinul bun pentru ca strugurii au fost dulci.

Nu mai am nici macar un kg de struguri. Merlot s-a vandut tot foarte repede la pretul de 1,3 kg. De asemenea si feteasca s-a vandut foarte bine la 1 ron kg.

La anul astept o productie mai mare la struguri.. clienti sunt .. struguri mai putin :).

#29
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
mustul deja a inceput sa fiarba inca de a doua zi dupa ce am stors strugurii , ai dreptatae au fost ff dulci
bogdan teleorman cu duba albastra salutari si la anu o sa iau de la tine sper sa ai o productie mai buna

#30
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011

View PostPatrick007, on 27th September 2011, 09:23, said:

Eu am incheiat anul acesta cu strugurii. A fost un sezon bunicel.. pacat ca productia a fost mai mica ca anul trecut ( o ploaie cu grindina a fost de vina ).

Bogdan ma bucur ca ai luat de la mine desi sincer am uitat cui si cat am dat :). O sa iasa vinul bun pentru ca strugurii au fost dulci.

Nu mai am nici macar un kg de struguri. Merlot s-a vandut tot foarte repede la pretul de 1,3 kg. De asemenea si feteasca s-a vandut foarte bine la 1 ron kg.

La anul astept o productie mai mare la struguri.. clienti sunt .. struguri mai putin :).

Salut Patrick, deoarece vad ca esti in domeniul viticulturi vreau sa te intreb cam cat costa 1ha de vita de vie de merlot , si dak ai ceva informatii in plus despre cat ar costa si alte soiuri pt vin sau de masa sunt binevenite

La anul mai multi struguri! :)

#31
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009

View PostEmilyan007, on 14th October 2011, 18:21, said:

Salut Patrick, deoarece vad ca esti in domeniul viticulturi vreau sa te intreb cam cat costa 1ha de vita de vie de merlot , si dak ai ceva informatii in plus despre cat ar costa si alte soiuri pt vin sau de masa sunt binevenite

La anul mai multi struguri! :)


Salut,

Pretul pentru un ha variaza de la zona la zona si de la vie la vie. COnteaza multe aspecte cand stabilesti pretul unui ha.. dar cele mai importante sunt nr de butuci si varsta viei. Pentru merlot avand in vedere cererea mare pentru struguri rosii as spune ca ar fi mai scump cu 20% decat un ha de vita nobila alba.

Pretul pentru un ha de vie infiintata in anii de glorie ai viticulturii romanesti se situeaza undeva intre 20.000-25.000 ron in prezent. Acum depinde si de la cine cumperi.. stiu persoane care au cumpar vie de la batrani si cu 10.000 ron /ha ce e drept cu soiuri de vin albe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate