Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

indemnizatie cresterea copilului

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
didimau

didimau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.08.2011
Buna!
Ma numesc Andreea,sunt insarcinata in 4 saptamani. Lucrez din 26 aprilie 2011,data probabila a nasterii este 1 mai 2012!Deci
pe 26 aprilie 2012 o sa am 12 luni lucrate!Daca nasc mai devreme de 26 aprilie nu o sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului?

#2
DiaMitzescu

DiaMitzescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2010
Beneficiezi, lunile nelucrate se iau in considerare ca fiind 0 la calculul final.
Cel mai sigur mergi la contabilitate la tine la firma si intreaba, e imposibil sa nu stie.

Si ca sfat, du-te si ia-ti concediu pre-natal, cand o sa fie vorba de el, ptr ca dupa nastere vei avea foarte mare nevoie de odihna de atunci. ( Si celor care te invata sa vii la munca ptr ca sa faci bani si sa nu mergi in pre-natal poti sa le dai ignore. In pre-natal nu platesti darile catre stat deci automat iei un pic mai multi bani ptr ultimele 2 luni decat un salar normal).

L.E. Am sters.

Edited by DiaMitzescu, 25 August 2011 - 13:55.


#3
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
trebuie sã ai vechime în câmpu' muncii de minim 12 luni ca sã primeºti indemnizaþie (mã rog, aºa era, cum e acum nu mai ºtiu). La alea 12 luni se referea fata, sarcina are o lunã, naºte în aprilie-mai, sperã cã abia dupã cele 12 luni obligatorii lucrate :D

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
trebuie sa ai ultimele 12 luni lucrate CONSECUTIV (o pauza de maxim 15 zile se admite)
altfel, poti sa ai 10 ani lucrati cu 10.000 eur pe luna, daca in ultimul an ai stat pe tusa 16 zile, vei primi 0 lei indemnizatie, nu face nici o medie
iar o alta femeie care a lucrat exact 12 luni consecutive inainte de nastere, cu salariu de 200 eur, va primi indemnizatie :)
asa stie statul roman sa faca calcule

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu sunt sigurã, dar cred cã totuºi ºi concediul de maternitate (alea 120 de zile) intrã la categoria "lucrat".

#6
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 aeon, on 26th August 2011, 09:36, said:

trebuie sa ai ultimele 12 luni lucrate CONSECUTIV (o pauza de maxim 15 zile se admite)
altfel, poti sa ai 10 ani lucrati cu 10.000 eur pe luna, daca in ultimul an ai stat pe tusa 16 zile, vei primi 0 lei indemnizatie, nu face nici o medie
iar o alta femeie care a lucrat exact 12 luni consecutive inainte de nastere, cu salariu de 200 eur, va primi indemnizatie :)
asa stie statul roman sa faca calcule

Corect.

Dar mai este o conditie:

Musai minimum 42 de zile de concediu POSTNATAL (lauzie).

Sunt 126 de zile, in total, si am gasit ca este considerat un concediu medical.

In cazul in care concediile medicale sunt considerate vechime in campul muncii, atunci si concediul de sarcina (prenatal) si lauzie (postnatal) sunt.

Si este f. posibil ca Departamentul de HR sa NU stie ce drepturi are o gravida. Din dezinteres. Musai sa le bagi legile sub nas.

#7
maco

maco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.01.2007

 aeon, on 26th August 2011, 09:36, said:

trebuie sa ai ultimele 12 luni lucrate CONSECUTIV (o pauza de maxim 15 zile se admite)
altfel, poti sa ai 10 ani lucrati cu 10.000 eur pe luna, daca in ultimul an ai stat pe tusa 16 zile, vei primi 0 lei indemnizatie, nu face nici o medie
iar o alta femeie care a lucrat exact 12 luni consecutive inainte de nastere, cu salariu de 200 eur, va primi indemnizatie :)
asa stie statul roman sa faca calcule

Pauza de 15 zile se refera la 15 zile consecutive?
Ca pe parcursul ultimilor 12 luni lucrate, sotia mea si-a mai luat cateva zile de concediu fara plata (soacra a fost bolnava de cancer si a trebuit sa o insoteasca prin spitale), insa nu a luat mai mult de 10 zile consecutive. Adunate pe tot parcursul anului, depasesc 15 zile nelucrate.

#8
maco

maco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.01.2007
raspund tot eu pentru cei interesati: am intrebat la itm si in ultimile 12 luni lucrate nu trebuie sa fi lucrat mai mult de jumatate din zilele lucratoare ale fiecarei luni pentru a beneficia de indemnizatie.

#9
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
Buna ziua,
am o intrebare pentru care astept raspuns si multumesc anticipat.

Sotia mea este angajata de mai mult de 12luni cu vechime neintrerupta si este insarcinata in luna a 2-a spre a 3-a.
Din motive personale doreste sa-si ia cat mai curand un concediu fara plata, de pana la 30zile (pana acum nu a beneficiat de vreun concediu fara plata, nici medical).
As dori sa stiu daca faptul ca NU va fi platita de catre angajator pe timpul acelor 30zile afecteaza baza de calcul pentru stabilirea ulterioara a indemnizatiei pentru concediul de crestere a copilului (pentru ca, din cate imi dau seama, perioada fara plata se va suprapune peste cele 6 luni care vor fi luate in calcul).

In plus as dori sa stiu clar care este momentul pe care legea il stabileste ca sfarsit al celor 6 luni de referinta: momentul in care se intra in concediul de maternitate? (adica inceputul celor 126zile pre+post-natale)?
Sau se ia ca referinta momentul in care se intra in concediul propriu-zis de crestere a copilului (cele 126 de zile fiind considerate ca facand parte din ultimile 6luni)?

Va multumesc.

#10
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
? o parere?

#11
DiaMitzescu

DiaMitzescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2010

 asyst72, on 12th October 2011, 13:24, said:

Buna ziua,
am o intrebare pentru care astept raspuns si multumesc anticipat.

Sotia mea este angajata de mai mult de 12luni cu vechime neintrerupta si este insarcinata in luna a 2-a spre a 3-a.
Din motive personale doreste sa-si ia cat mai curand un concediu fara plata, de pana la 30zile (pana acum nu a beneficiat de vreun concediu fara plata, nici medical).
As dori sa stiu daca faptul ca NU va fi platita de catre angajator pe timpul acelor 30zile afecteaza baza de calcul pentru stabilirea ulterioara a indemnizatiei pentru concediul de crestere a copilului (pentru ca, din cate imi dau seama, perioada fara plata se va suprapune peste cele 6 luni care vor fi luate in calcul).

In plus as dori sa stiu clar care este momentul pe care legea il stabileste ca sfarsit al celor 6 luni de referinta: momentul in care se intra in concediul de maternitate? (adica inceputul celor 126zile pre+post-natale)?
Sau se ia ca referinta momentul in care se intra in concediul propriu-zis de crestere a copilului (cele 126 de zile fiind considerate ca facand parte din ultimile 6luni)?

Va multumesc.

In primul rand ptr prima problema trebuie sa te duci la contabilitatea firmei unde este angajata sotia si sa intrebi acolo politica pe care o are firma respectiva relativ la situatii in gen. Se poate lua neplatit insa din ce stiu eu baza de calcul va fi luna respetiva - zilele fara plata. deci luna "mai" ,sa zicem, va fi cu 10 zile pe - la calculul de la sfarsit. DAR daca este concediu de drept, se calculeaza normal, luna "mai" avand state de plata ca restul lunilor.  Revin, mai bine intreaba persoanele responsabile de aceste calcule din locul unde este angajata.
126 pre+post natale reprezinta: 84 (asa iese calcul) de zile pre, si obligatoriu! 42 de zile post. ptr ca la sfarsitul celor 42 de zile care se considera perioada minima de recuperare a femeii din lauzie femeia poate sa decida daca se intoarce la locul de munca, si intra in medical de exemplu ptr inca o luna(e un exemplu de moment) sau reziliaza contractul cu firma si intra in maternitate de 1 \/ 2 ani platita de stat pe baza calculelor. Practic firma cotizeaza pana la sfarsitul celor 42 de zile post nastere din obligatie fata de angajat prin CAS.

#12
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

 DiaMitzescu, on 17th October 2011, 17:50, said:

In primul rand ptr prima problema trebuie sa te duci la contabilitatea firmei unde este angajata sotia si sa intrebi acolo politica pe care o are firma respectiva relativ la situatii in gen. Se poate lua neplatit insa din ce stiu eu baza de calcul va fi luna respetiva - zilele fara plata. deci luna "mai" ,sa zicem, va fi cu 10 zile pe - la calculul de la sfarsit. DAR daca este concediu de drept, se calculeaza normal, luna "mai" avand state de plata ca restul lunilor.  Revin, mai bine intreaba persoanele responsabile de aceste calcule din locul unde este angajata.
126 pre+post natale reprezinta: 84 (asa iese calcul) de zile pre, si obligatoriu! 42 de zile post. ptr ca la sfarsitul celor 42 de zile care se considera perioada minima de recuperare a femeii din lauzie femeia poate sa decida daca se intoarce la locul de munca, si intra in medical de exemplu ptr inca o luna(e un exemplu de moment) sau reziliaza contractul cu firma si intra in maternitate de 1 \/ 2 ani platita de stat pe baza calculelor. Practic firma cotizeaza pana la sfarsitul celor 42 de zile post nastere din obligatie fata de angajat prin CAS.

da, firma la care lucreaza si-a dat acordul pentru un concediu fara plata.
din cate m-am interesat si la institutiile abilitate trebuie ca in toate cele 12 luni dinaintea intrarii in concediu de crestere si ingrijire a copilului trebuie sa fie inregistrate venituri, iar numarul zilelor lucrate in fiecare luna sa fie cel putin jumatate.

In concluzie, un concediu de 3 saptamani (ex. in perioada 24.10-13.11.2011) nu ar afecta dreptul de a primi ulterior indemnizatia ci doar ar afecta baza de calcul din care se calculeaza cei 75% reprezentand indemnizatia pt.cresterea copilului.

#13
DiaMitzescu

DiaMitzescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2010

 asyst72, on 18th October 2011, 12:25, said:

da, firma la care lucreaza si-a dat acordul pentru un concediu fara plata.
din cate m-am interesat si la institutiile abilitate trebuie ca in toate cele 12 luni dinaintea intrarii in concediu de crestere si ingrijire a copilului trebuie sa fie inregistrate venituri, iar numarul zilelor lucrate in fiecare luna sa fie cel putin jumatate.

In concluzie, un concediu de 3 saptamani (ex. in perioada 24.10-13.11.2011) nu ar afecta dreptul de a primi ulterior indemnizatia ci doar ar afecta baza de calcul din care se calculeaza cei 75% reprezentand indemnizatia pt.cresterea copilului.

Corect.

Dar doar ca idee: 3 saptamani inseamna 15 zile lucratoare. OK,sunt dispersate pe 2 luni. In medie is 23 de zile lucratoare pe luna, deci in octombrie si noiembrie iese bine calculul : zile lucrate sa fie cel putin jumatate. Va convine sa fie fara plata? Adica nu contest, sunt sigura ca aveti motivele voastre, dar ti-am zis: calculul final vor fi astea 2 luni minus zilele de concediu fara plata. Gandestete ca statul ofera 2 zile ptr control pe luna. Sau asa era anul trecut? Concediul de drept iti da 100% din salar, un medical ptr sarcina iti da 65 \/ 75% parca din salar, in cazul in care un medic constata ca e iminenta de avort. Ceea ce, sincer, se intampla mai des decat fac femeile controale.
Mai intereseaza-te sau interesati-va cum sa cumulati vreo 2-3 zile de astea sau vreo cateva zile de medical, ptr ca la sfarsit conteaza. Mai ales ca aveti optiuni. Suna ca si cum as vrea sa insel statul, insa cu economia din ziua de azi, si cu multitudinea de drepturi care ba se dau ba se iau, laptele si Pampersul nu le vad prea repede sa se ieftineasca...

#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Cum se calc. in cazul in care pe CM e salariul minim si restul banilor intra pe PFA (norma de venit)? Se ia doar ce e pe CM?

#15
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 shiva, on 18th October 2011, 18:50, said:

Cum se calc. in cazul in care pe CM e salariul minim si restul banilor intra pe PFA (norma de venit)? Se ia doar ce e pe CM?

Nu, pe ambele, asa stiu. Numai sa fie platite darile sociale si pe restul banilor. Altfel, nexam.

#16
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
deci pentru stabilirea indemnizatiei de 75% se ia ca baza de calcul venitul inregistrat in toate cele 12 luni de dinainte de nasterea copilului.

pana la urma mie nu mi-e foarte clar:

1.se ia in calcul salariul brut (salariul trecut in contact)? sau cel net (adica atat cat a virat in cont angajatorul in fiecare din cele 12 luni)?

2.bonurile de masa (valoarea lor mai exact) primite in numar variabil in fiecare luna, se iau in calcul?

merci

#17
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 asyst72, on 24th October 2011, 10:43, said:

deci pentru stabilirea indemnizatiei de 75% se ia ca baza de calcul venitul inregistrat in toate cele 12 luni de dinainte de nasterea copilului.

pana la urma mie nu mi-e foarte clar:

1.se ia in calcul salariul brut (salariul trecut in contact)? sau cel net (adica atat cat a virat in cont angajatorul in fiecare din cele 12 luni)?

2.bonurile de masa (valoarea lor mai exact) primite in numar variabil in fiecare luna, se iau in calcul?

merci


1. Eu stiu ca net.

2. Daca sunt trecute pe fluturas, banuiesc ca da.

#18
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

 Deria_Leena26, on 24th October 2011, 22:53, said:

1. Eu stiu ca net.

2. Daca sunt trecute pe fluturas, banuiesc ca da.


merci mult pentru raspunsuri..
inca o intrebare:
cam din ce luna de sarcina ar trebui incepute demersurile (in Bucuresti) pentru depunerea dosarului de concediu maternitate/crestere copil?

merci

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate