Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

De ce ateu și nu agnostic?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
544 replies to this topic

#289
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 5th September 2011, 16:53, said:

Creatia artistica presupune spiritualitate? De ce nu poate stiinta sa o cuantifice? De ce nu o poate depista? Inseamna ca ea nu exista? Sau ca este un domeniu in care ratiunea nu isi are rostul? E ca si cum ai vrea sa operezi cu notiunile de mecanica clasica in domeniul atomic care e mult mai subtil.
Nu exista vreo teorema care sa spuna ca arta nu poate fi redusa la fizica. Din contra, exista destule teorii ce incearca sa o faca, in trepte, a spune ca "nu o poate depista" e o eroare. Fenomenul este insa mult prea complex pentru a putea fi redus explicit. Exista destule domenii care nu pot fi reduse explicit. Nici macar orbitele electronilor unei molecule ceva mai complexe nu suntem in stare sa le calculam, desi avem teoria exacta ce le descrie.

#290
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTOPCATBV, on 6th September 2011, 18:06, said:

Nu exista vreo teorema care sa spuna ca arta nu poate fi redusa la fizica. Din contra, exista destule teorii ce incearca sa o faca, in trepte, a spune ca "nu o poate depista" e o eroare. Fenomenul este insa mult prea complex pentru a putea fi redus explicit. Exista destule domenii care nu pot fi reduse explicit. Nici macar orbitele electronilor unei molecule ceva mai complexe nu suntem in stare sa le calculam, desi avem teoria exacta ce le descrie.
Nu exista nicio teorema si nicio metoda stiintifica de a deosebi din punct de vedere fizic o opera buna de una proasta. Punct.

#291
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 6th September 2011, 19:43, said:

Nu exista nicio teorema si nicio metoda stiintifica de a deosebi din punct de vedere fizic o opera buna de una proasta. Punct.
Sigur ca nu. Exista insa explicatii stiintifice care ne arata de ce consideram o opera buna sau proasta.

#292
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
Ateu e una și agnostic e alta.
AGNOSTICÍSM s. n. Concepție filozofică idealistă care neagă, parțial sau total, posibilitatea cunoașterii obiective a lumii, a esenței fenomenelor. – Din fr. agnosticisme.
Păi, dacă nu e același lucru de ce să se declare un ateu agnostic. E adevărat că acolo unde trebuie să-și declare religia unii se declară agnostici.dacă vedeți declarațiile unor vedete de la Hollywood vedeți că unii se declară agnostici, deși la prima vedere e airea pt că asta nu este o religia.E altceva ascuns aici de fapt. Aceia sînt mozaici care nu vor să se declare mozaici și au găsit această micuță șmecherie ca să evite declararea religiei lor reale. e o mică cochetărie; atîta tot. Agnosticismul ține de filozofie, nu de religie.

#293
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postm3th0dman, on 24 august 2011 - 21:49, said:

Ce argumente aveţi pentru a fi atei şi nu agnostici?

Later edit: ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. ?i f. Adept al ateismului; persoană care neagă existen?a lui Dumnezeu ?i a oricărei divinită?i.

Adică ateul neagă inclusiv un posibil creator al Universului care nu are legătură cu nici o religie.


si eu o data eram nehotarat ce anume e ateismul asta ,pana am descoperit ateismul slab /negativ ,nu am credinta in dumnezeu dar nu afirm ca exista,daca  candva se va descoperi o singura dovada ca exista dumnezeu voi crede ca exista sau oricare creator ,uite ca a fi ateu nu inseamna a nu crede ca nu va fi vreodata dovedit ca exista dumnezeu ,in scimb ideea de a fi agnostic e irationala cum adica nu se poate dovedi ca exista sau ca nu exista dumnezeu? de unde stiu ei asta?  consider ca ateismul slab este cea mai rationala forma in prezent

View Posterrai, on 24 august 2011 - 22:47, said:

Da, logic,  e mult mai usor sa te uiti in jur si sa zici, pfff, Pamantul, a aparut la intamplare - probabil ca a aparut, nu neg asta, dar daca cauti in radacinile Universului nu prea mai poti spune ca si acesta a aparut asa la intamplare.
in nici un caz pamantul nu a aparut la intamplare

View PostSecuristu, on 27 august 2011 - 11:40, said:

Problema este ca 80% din atei sa mandresc cu faptul ca sunt atei, ca nu accepta o forta superioara lor, ca sunt doar niste maimute superevoluate rationale.
Diferenta dintre zeul religios si cel filosofic este data de nivelul Cautarii si Cunoasterii. Daca apuci o alta Cale poti ajunge in extreme, si se pare ca ateii romani de pe SP au ajuns in extrema periculoasa si se comporta precum credinciosii.


Oare nimeni nu observa ca ateii au captat mesajul credinciosilor si il modifica???...ei nu vin cu idei noi ci doar ii ataca pe crestini.


asta e o mare minciuna  , tu te mandresti ca nu crezi in zeus?   care ateu ataca un crestin?  crestini au omorat 200 de milioane de persoane doar in cruciade    , care ateu a facut cruciade pro ateism?  hitler un catolic convins ,stalin care a deschis 20 mii de biserici

#294
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostRay25tm, on 16 martie 2017 - 01:41, said:

...daca  candva se va descoperi o singura dovada ca exista dumnezeu voi crede ca exista sau oricare creator.

E primavara
Daca pentru om exista o informatie in acest sens, cum se explica (stiintific) aceasta informatie in cazul animalelor sau plantelor ?
Senzori ? organe receptive ? masuratori ? scale masuratori ? tabele de valori ? notiunea timpului ? putere de anticipare ? insecte ? atractie ? polenizare ? rod ? inmultire ? apa ?
(cateva aspecte..!)
basca...adica sa mai punem la socoteala si :
prelucrarea informatiei ! interpretarea ! compararea ! calculul ! decizia ! comportamentul ! resursele !
(cateva aspecte !)
am doi visini in spatele blocului
in urma celor cateva aspecte de mai sus, au inflorit simultan
inseamna ca am mai omis ceva ….comunicare ! interactiune !...deja fortam nota !
…pentru ca unii vor …o singura dovada !

Edited by LORELYAN, 07 April 2017 - 13:22.


#295
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Usor cu pianu pe scari. Primavara ta nu e pentru plante decit aparitia conditiilor necesare pentru dezvoltare. Oamenii au inventat primavara / vara / toamna / iarna eterne, in incinte izolate, de-aia te indopi cu capsuni in decembrie si poti schia in Dubai. Proastele alea de plante create de dumenzeu tau ciumeg habar n-au sa faca diferenta intre o primavara si o o folie de plastic intinsa pe niste sirme, in spatele careia bate urgia. Pe visinii tai ii doare in cur de primavara, ei stiu ca s-a incalzit si e timpul sa bage mare. Si de fapt s-au produs destule pagube atunci cind a venit "primavara" si copacii aia cretini au inflorit, dupa care a venit un inghet si i-a terminat. Minune dumnezeiasca la tine in gradina? Pe dracu...

#296
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostMosotti, on 16 aprilie 2017 - 19:32, said:

Usor cu pianu pe scari. Primavara ta nu e pentru plante decit aparitia conditiilor necesare pentru dezvoltare. Oamenii au inventat primavara / vara / toamna / iarna eterne, in incinte izolate, de-aia te indopi cu capsuni in decembrie si poti schia in Dubai. Proastele alea de plante create de dumenzeu tau ciumeg habar n-au sa faca diferenta intre o primavara si o o folie de plastic intinsa pe niste sirme, in spatele careia bate urgia. Pe visinii tai ii doare in cur de primavara, ei stiu ca s-a incalzit si e timpul sa bage mare. Si de fapt s-au produs destule pagube atunci cind a venit "primavara" si copacii aia cretini au inflorit, dupa care a venit un inghet si i-a terminat. Minune dumnezeiasca la tine in gradina? Pe dracu...

Ceea ce ai scris tu este o dovada vie ca sunt create.
Daca erau "evolutionate" stiau ca vine primavara, pentru ca s-ar fi adaptat singure.
Ai scris ceva superb. Culmea ironiei e fix invers de ceea ce ai vrut sa transmiti.
Asta trebuie sa o pastrez. Am voie sa dau printscreen?

Edited by Travertin, 16 April 2017 - 20:08.


#297
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Nu exista ateism si nici religii, dar exista ogama vasta de credinte personale si misticism personal.

In fapt suntem afiliati unor structuri sociale doar ca aspect de grup.

#298
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View PostTravertin, on 16 aprilie 2017 - 20:07, said:

Ceea ce ai scris tu este o dovada vie ca sunt create.
Daca erau "evolutionate" stiau ca vine primavara, pentru ca s-ar fi adaptat singure.
Ai scris ceva superb. Culmea ironiei e fix invers de ceea ce ai vrut sa transmiti.
Asta trebuie sa o pastrez. Am voie sa dau printscreen?

si eu o sa pastrez  asta , pentru ca tu habar nu ai ce inseamna evolutie prin selectie naturala

#299
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postm3th0dman, on 24 august 2011 - 21:49, said:

Ce argumente aveți pentru a fi atei și nu agnostici?

Later edit: ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. ?i f. Adept al ateismului; persoană care neagă existen?a lui Dumnezeu ?i a oricărei divinită?i.

Adică ateul neagă inclusiv un posibil creator al Universului care nu are legătură cu nici o religie.

Exact asa. Si chiar nu inteleg de ce ateii se bat cu pumnul in piept ca sunt atei.

#300
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Este foarte simplu de ce ateu si nu agnostic, cata vreme definitia notiunii de ateu este a nu crede in existenta unui creator al Universului. Ateu deoarece ai inteles ca idea de creator a Universului este o copilarie, o naivitate puerila, o prostie, de asta. Stiind clar ca nu exista un creator al Universului si mai ales intelegand de ce nu poate exista asa ceva, automat esti ateu. Pe cand agnosticul spune nu stiu, ceea ce denota ca el inca nu a inteles de ce nu poate exista un creator al Universului.

View PostDarwin92, on 18 aprilie 2017 - 13:48, said:

si eu o sa pastrez  asta , pentru ca tu habar nu ai ce inseamna evolutie prin selectie naturala
Stai linistit ca el saracu' nu are habar de lucruri mult mai grave, cum ar fi ca Pamantul nu are 7500 de ani, faptul ca nu e plat, din astea.

View PostTravertin, on 27 aprilie 2017 - 16:49, said:

Exact asa. Si chiar nu inteleg de ce ateii se bat cu pumnul in piept ca sunt atei.
Pentru ca este o realizare destul de mare pentru mintea umana sa devina atee. Denota ca a trecut un anume prag de inteligenta. Asa precum tu de exemplu te-ai bucurat atunci cand ai luat bacalaureatul (daca), ai trecut un hop al vietii si a fost pentru tine o realizare. Asa si ateii, se bat cu pumnul in piept pentru ca au dobandit o realizare foarte importanta, si anume ca nu exista un creator al Universului. Adica s-au desteptat din betia si delirul religios ce a stapanit mintea umana timp de mii de ani. Iar aceasta este o realizare importanta pe plan intelectual.

Edited by TheEverlastingShadow, 28 April 2017 - 04:33.


#301
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostTravertin, on 16 aprilie 2017 - 20:07, said:

Ceea ce ai scris tu este o dovada vie ca sunt create.
Daca erau "evolutionate" stiau ca vine primavara, pentru ca s-ar fi adaptat singure.
Ai scris ceva superb. Culmea ironiei e fix invers de ceea ce ai vrut sa transmiti.
Asta trebuie sa o pastrez. Am voie sa dau printscreen?

Daca ii soare si iesi afara in hanorac, iar in cateva ore da crivatu' si faci pneumonie inseamna ca Dumnezo nu te iubeste. Te-a creat fara geaca si n-ai avoluat sa te uiti la meteo.

#302
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postedy_wheazel, on 28 aprilie 2017 - 04:36, said:



Daca ii soare si iesi afara in hanorac, iar in cateva ore da crivatu' si faci pneumonie inseamna ca Dumnezo nu te iubeste. Te-a creat fara geaca si n-ai avoluat sa te uiti la meteo.

Inseamna ca sunt creat si nu evolutionat. Daca eram evolutionat imi crestea blana sa nu am nevoie de hanorac. Logic!!!
Dar ce sa faci? E grea stiinta asta.

#303
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostMosotti, on 16 aprilie 2017 - 19:32, said:

Usor cu pianu pe scari. Primavara ta nu e pentru plante decit aparitia conditiilor necesare pentru dezvoltare. Oamenii au inventat primavara / vara / toamna / iarna eterne, in incinte izolate, de-aia te indopi cu capsuni in decembrie si poti schia in Dubai. Proastele alea de plante create de dumenzeu tau ciumeg habar n-au sa faca diferenta intre o primavara si o o folie de plastic intinsa pe niste sirme, in spatele careia bate urgia. Pe visinii tai ii doare in cur de primavara, ei stiu ca s-a incalzit si e timpul sa bage mare. Si de fapt s-au produs destule pagube atunci cind a venit "primavara" si copacii aia cretini au inflorit, dupa care a venit un inghet si i-a terminat. Minune dumnezeiasca la tine in gradina? Pe dracu...

Dar faptul ca iti dai seama de toate astea, ce-o fi? Simpla astenie sau ceva mai profund?

View PostDarwin92, on 18 aprilie 2017 - 13:48, said:



si eu o sa pastrez  asta , pentru ca tu habar nu ai ce inseamna evolutie prin selectie naturala

Expresia 'selectie naturala' este una perfect dogmatica.

View PostTOPCATBV, on 07 septembrie 2011 - 10:09, said:


Sigur ca nu. Exista insa explicatii stiintifice care ne arata de ce consideram o opera buna sau proasta.

Stiintifice? Care ar fi alea?

#304
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostTravertin, on 28 aprilie 2017 - 07:24, said:

Inseamna ca sunt creat si nu evolutionat. Daca eram evolutionat imi crestea blana sa nu am nevoie de hanorac. Logic!!!
Normal ca esti creat (de catre biserica), altfel ti-ar fi crescut si tie un creier, asa insa nu mai este nevoie.

#305
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostTheEverlastingShadow, on 28 aprilie 2017 - 17:29, said:


Normal ca esti creat (de catre biserica), altfel ti-ar fi crescut si tie un creier, asa insa nu mai este nevoie.

Stii cat iti folosesti, tu, din creier, conform stiintei?

#306
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostTravertin, on 28 aprilie 2017 - 18:40, said:

Stii cat iti folosesti, tu, din creier, conform stiintei?
Ia uimeste-ma, cat ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate