Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Vacanta in Portugalia

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Jerome4@ Arata frumos Monsanto in poze... n-am vazut pe viu satucul, dar nu cred ca vei regreta. Daca inchiriezi masina sa mergi la Monsanto nu rata Obidos. Poti usor sa-l bagi in traseu pe drumul de intoarcere in Lisabona, pentru ca este la doar 58 de kilometri de Monsanto. Este un satuc extraordinar, cauta-l pe goagal, chiar merita vazut. Bafta!

#56
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postaljarreau, on 29 octombrie 2012 - 15:57, said:

Jerome4@ Arata frumos Monsanto in poze... n-am vazut pe viu satucul, dar nu cred ca vei regreta. Daca inchiriezi masina sa mergi la Monsanto nu rata Obidos. Poti usor sa-l bagi in traseu pe drumul de intoarcere in Lisabona, pentru ca este la doar 58 de kilometri de Monsanto. Este un satuc extraordinar, cauta-l pe goagal, chiar merita vazut. Bafta!

Multumesc

Monsanto il bag pe drumul spre Madrid ( de la Lisabona plec spre Madrid unde las masina si iau avionul spre casa)
Pana la urma cred ca merita ca in ziua plecarii spre Madrid sa plecam la 7 dimineata in loc de 9.
Pana la urma, 2 ore de somn le recuperezi, dar in zona aia nu stiu cand/daca mai ajung.
Am googalit Obidos, arata super insa in Lisabona stam doar 2,5 zile si.....:(

#57
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Am gasit ceva pe youtube cu Monsanto.
Eu zic ca merita.

#58
lira

lira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.11.2007
Am fost in aprilie 2012 in Lagos pentru 2 saptamani; ne-am reintors in august 2012.
In aprilie am mers pe ruta Bucuresti- Faro (cursa regulata cu 1 escala TAP+LUFTHANSA) iar august am mers pe ruta Bucuresti - Malaga (low cost) si din Malaga cu masina(Hispacar) pana in Lagos (5 ore).
As spune ca varianta avion+masina a fost mult mai buna fiindca a fost mai legata in timp ce, atunci cand rezervi zbor cu escala trebuie sa fii atent nu doar la timpul de asteptare intre zboruri dar si la orele de zbor, fiindca eu am zburat cu copil mic.

Plajele din Lagos sunt superbe, poate cele mai frumoase dupa cele din Maldive . Dezavantajul este ca apa este rece, eu nu am facut baie in mare din cauza asta, am folosit piscina din curte si atat.
Mancarea este foarte buna, in majoritatea timpului am mancat in oras, doar micul dejun il luam in vila unde am stat.
Am facut si excursii pe mare.
Centrul vechi din Lagos este foarte frumos, un fel de Lipscani dar curat, plin de restaurante, baruri, cladiri vechi , cu arhitectura frumoasa, magazine de suveniruri.

In iunie vom pleca spre Lagos pe ruta Bucuresti-Lisabona; din Lisabona vom inchiria masina si vom pleca spre Sintra, Cascais 3 zile dupa care ne indreptam spre Lagos.; revenim in Lisabona , si zburam spre Bucuresti.
Din pacate singura varianta convenabila de zbor , ma refer la orele de zbor, e Blue air, Tap zboara la 4 dimineata , deci nu putem trezi copiii la 2 noaptea ca sa zburam.
Si pretul e mai bun la Blue air, desi ultima daca cand am zburat cu ei, au fost niste magari, ne-au cerut bani in aeroport la intoarcere, desi biletele erau cumparate cu 1 an avans; nu era vorba de suma, ci de principiu, ca nu poti cere bani in plus dupa ce ai vandut biletul.

Edited by lira, 28 December 2012 - 16:00.


#59
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Ma documentez pentru un concediu in iunie in Portugalia. Unde ar fi cel mai indicat sa ma cazez, as vrea si plaja, baie in ocean si sa vad si Lisabona? Ce orase localitati ar mai fi de vazut, timpul pe care il am la dispozitie este de doua saptamani. Vreau sa merg cu masina proprie, deoarece nu ma deranjeaza sa conduc pe autostrazile din vest, chiar imi place, dar citind aici vad ca multi iau avionul si apoi inchiriaza o masina, cum as iesi mai bine ca, cheltuieli cu transportul, am o masina pe motorina care consuma in medie 5% , cu masina proprie sau cu avion plus masina inchiriata? Multumesc anticipat celor care vor binevoi sa-mi raspundaPosted Image

Edited by scoty, 19 January 2013 - 09:28.


#60
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Pai calculeaza singur.

La prima strigare:

3 zile full dus + 3 zile full intors, total ~ 7.800 km, inseamna 4 nopti cazare pe drum ( min. 40 eur x 4n = 160 eur ).
Combustibil: 5% x 7.800 km = 390 l x 1.40 eur/l = 545 eur
taxe, rignete, autostrazi ~ 100 eur, nu ma pricep, calculeaza si tu pe fiecare tara / segment ales

Rezulta: min. 800 eur/masina

Avion: 230 eur/pers + masina inchiriata 240 eur/saptamana = 700 eur + benzina prin Portugalia + taxa autostrada 50 eur/dus-intors ( Lisabona-Algarve )

Daca sunteti doar doi, trebuie sa fiti masochisti sa margeti cu masina din RO pana in PO si inapoi, aveti cate 1.200 km 3 zile la rand x 2 sensuri => dai in balbaiala, ajungi varza cu carnati si o zi o sa fi leguma. La 3-4 pers/masina mai te gandesti...poate.

Tu sti mai bine, eu care nu dau 2 parale pe masina nici nu as sta 1 sec. pe ganduri => avion + rent-a-car.

Edited by metalactual, 19 January 2013 - 19:25.


#61
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Multumesc, mi-ai dat un model de gandire, pentru mine calatoria in sine reprezinta o excursie nu numai destinatia, dar tin intradevar si la costuri, ce conditii minime trebuie sa indeplinesti ca sa inchiriezi o masina, suntem doua personae dar numai una conduce desi amandoua au permis.

#62
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Cu un singur sofer este criminal sa faci drumul, trebuie sa iei in calcul ~4 zile dus si ~4 intors...doar daca ai rezistenta extrema la condus.

La 2 pers. varianta optima este avionul + masina inchiriata. Eu am inchiriat de aici: http://www.economyca...Iv12-DBH-0sfejA

Fa si tu diverse simulari...bafta ! Conditiile le gasesti tot acolo. Sa ai min. 1 an experienta.

#63
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007

View Postscoty, on 19 ianuarie 2013 - 19:49, said:

Multumesc, mi-ai dat un model de gandire, pentru mine calatoria in sine reprezinta o excursie nu numai destinatia, dar tin intradevar si la costuri, ce conditii minime trebuie sa indeplinesti ca sa inchiriezi o masina, suntem doua personae dar numai una conduce desi amandoua au permis.

Si ptr mine calatoria face parte din vacanta insa nu si ptr destinatia asta.
Daca vrei plaje cu adevarat frumoase si spectaculoase mergi in Algarve.
Ptr Lisabona nu-ti trebuie masina, chiar te incurca masina. (deplasare greoaie, cautat/costuri parcare)
Poti face asa cum am facut eu: sosit cu avionul in Lisabona, preluat masina si mers in Algarve, stat acolo minim 5 zile, intors in Lisabona, pastrat maisna inca o zi ptr vizita Sintra si predat masina si vizitat Lisabona la pas.
Statiune apropiata de Lisabona ar fi Cascais insa plajele din Algarve sunt fabuloase.

Din cate stiu in iunie este cam rece apa, nu e regula dar asa spun statisticile. Eu am fost la sfarsit de august si a fost excelent.

#64
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Ca sa inchiriezi masina iti trebuie carte de credit, minim 1 an de cand ai carnetul si minim 21 sau 23 de ani, nu mai stiu exact. Verifica pe un site de rent-a-car. Daca esti pe acolo cu varsta. Dar daca iti pui problema de a merge cu masina pana acolo feeling-ul meu e ca nu sunt o problema ultimele 2 conditii.

#65
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
a fost cineva in septembrie in zona algarve? mai e vreme bună plajă?

#66
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View Postrottweiler2007, on 03 februarie 2013 - 18:20, said:

a fost cineva in septembrie in zona algarve? mai e vreme bună plajă?

este. eu as prefera prima jumatate a lunii septmebrie, totusi.

#67
stronghold

stronghold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.01.2009
As vrea sa vizitez Portugalia in aceasta vara, o excursie de 2 sapt in perioada aug-sep (inca n-am stabilit datele exacte). M-am gandit sa structurez vacanta in felul urmator: zilele 1-5 Lisabona, din ziua 5 sa inchiriez masina si sa vizitez Sintra, Cascais si Cabo da Roca, ziua 6 plecare spre Porto, cu opriri la Alcobaca, Batalha si Monsanto, ziua 7 excursie in Compostela, ziua 8 Porto, ziua 9 plecare spre Algarve (Lagos) cu oprire in Coimbra si in Lisabona ca sa predau masina, zilele 10-14 Lagos (eventual intr-una din zile as face o excursie in Gibraltar).
  Am cateva intrebari si as avea rugamintea pt cei care au fost si cunosc aceste aspecte sa ma sfatuiasca in urmatoarele privinte:

  1. Exista vreo varianta de excursie de o zi din Porto in Compostela, sau macar alt mijloc de transport in afara de rent a car si daca da, la ce pret?
  2. Aceeasi intrebare pt excursie de o zi din Lagos in Gibraltar.
  3. Daca aleg varianta rent a car si la intoarcerea din Porto returnez masina in Lisabona, cu ce mijloc de transport as putea sa ajung apoi in Lagos?

#68
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View Poststronghold, on 15 aprilie 2013 - 11:49, said:

As vrea sa vizitez Portugalia in aceasta vara, o excursie de 2 sapt in perioada aug-sep (inca n-am stabilit datele exacte). M-am gandit sa structurez vacanta in felul urmator: zilele 1-5 Lisabona, din ziua 5 sa inchiriez masina si sa vizitez Sintra, Cascais si Cabo da Roca, ziua 6 plecare spre Porto, cu opriri la Alcobaca, Batalha si Monsanto, ziua 7 excursie in Compostela, ziua 8 Porto, ziua 9 plecare spre Algarve (Lagos) cu oprire in Coimbra si in Lisabona ca sa predau masina, zilele 10-14 Lagos (eventual intr-una din zile as face o excursie in Gibraltar).
  Am cateva intrebari si as avea rugamintea pt cei care au fost si cunosc aceste aspecte sa ma sfatuiasca in urmatoarele privinte:

  1. Exista vreo varianta de excursie de o zi din Porto in Compostela, sau macar alt mijloc de transport in afara de rent a car si daca da, la ce pret?
  2. Aceeasi intrebare pt excursie de o zi din Lagos in Gibraltar.
  3. Daca aleg varianta rent a car si la intoarcerea din Porto returnez masina in Lisabona, cu ce mijloc de transport as putea sa ajung apoi in Lagos?

1. din Porto in Compostela cred se poate merge cu trenul sau ceva autobus. nu stiu preturi
3. cu autobus, insa trebuie sa vezi cat e de departe statia de autobus de locatia unde vrei sa ajungi

#69
stronghold

stronghold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.01.2009
Multumiri, SOUSA. Cred c-o sa renunt la excursia in Gibraltar daca nu exista nimic organizat pt ca e distanta mare si varianta rent a car pica. Stie cineva cu ce mijloc de transpot se poate ajunge din Porto in Lagos? Neaparat sa avem unde sa punem si bagajele, vom avea 2 trollere si 2 rucsacuri.

#70
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Stie cineva daca Benagil (grota aia), e deschisa pentru vizitare si in octombrie/noiembrie? Cineva mi-a zis ca nu se poate vedea din octombrie pana in aprilie, dar nu am gasit nicaieri pe net informatia asta.
Mersi.

#71
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Acolo depinde foarte mult de vreme (valuri). Si vara sunt perioade in care nu se poate ajunge daca sunt valuri mai mari. Program de vizitare nu stiu daca vei gasi. Poate gasesti mai multe info pe tripadvisor daca dai un search.

#72
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Buna tuturor!
Planuiesc o vacanta mai lunga pentru anul viitor, la inceput de septembrie. Am mai fost la Lisabona si Cabo da Roca acum aproape 3 ani, dar am stat doar 5 zile. N-am apucat sa vad tot ce mi-am dorit(eram cu serviciul). Vreau sa stau 2 nopti la Porto si 7 la Lisabona, de unde sa fac excursii la Sintra, Cascais, Cabo da Roca si Obidos.
E prea putin pentru Porto?
La Praia da Ursa a fost cineva? Vreau sa stiu daca e chiar asa de dificila coborarea... Am vazut niste fimulete si nu pare prea light.
Stiti vreo plaja pe care se ajunge usor pe partea aia de coasta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate