Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere dificila. Olanda?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
de_niro

de_niro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.10.2004

View PostAlbastruIndigo, on 23 aprilie 2019 - 09:58, said:

Cresa te rupe, tocmai de aceea majoritatea femeilor olandeze lucreaza part-time. Daca in orasele costa intre 80-90 euro / zi, in Amsterdam sare de 130. Sa nu mai zic de toate asigurarile obligatorii si chirie.
Platesc eu intr-un oras mai mic, la periferie, 700 euro / luna chiria iar in total, cu toate facturile, doua persoane - exclus mancare si distractii - sar lejer de 2500 lunar.
Deci probabil am ajunge la 3000-3200 cu chiria pt 3 camere+mancare. Am ramane cu 1800 de Euro pt iesiri, excursii, haine etc. Nu e rau dar probabil ca am putea ramane si cu mult mai putin de atat...
Va multumesc frumos pentru informatii!

#74
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postde_niro, on 23 aprilie 2019 - 11:15, said:

Deci probabil am ajunge la 3000-3200 cu chiria pt 3 camere+mancare. Am ramane cu 1800 de Euro pt iesiri, excursii, haine etc. Nu e rau dar probabil ca am putea ramane si cu mult mai putin de atat...
Va multumesc frumos pentru informatii!

Asta la inceput, ca orice inceput e greu. Dupa ceva timp n-o sa mai fie asa probleme mari.

#75
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
5000 euro net (apropo, cu cine negociati voi net ca e aproape imposibil :lol:?) e ok zic eu. Apoi, copilu' la 4 ani merge la scoala deci ati scapat de cresa, ramane doar afterschool :). La asta cel putin, nu stiu daca mai aveti planuri.

#76
caesar_mc

caesar_mc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.07.2005
In primul rând felicitari pentru micuțul de 3,8 ani.
Și eu spun la fel: merita sa veniți in Olanda cu 5k pe luna de început. Acum, răspunsul la întrebarea daca veți trai bine depinde mult de voi. Daca vreți sa va luați o mașina, daca ieșiți des in oraș la restaurant, etc, acei bani rămași zboară repede, mai ales in Amsterdam.
Eu am trăit 2 ani in Eindhoven și pur și simplu iubesc Olanda.
Cu tot respectul pentru țara mea, nu am cum sa compar Bucureștiul cu Olanda la absolut nimic.
Am scris acum cateva luni care sunt avantajele tot pe topicul de aici.
Amsterdam nu e chiar primul loc pe care l-as alege, daca m-as muta acolo. Poate ca Almere ar fi mai ieftin și mai potrivit in zona de lângă Amsterdam.
Mult succes daca ați ajuns deja acolo. Neerlandeza cu siguranța trebuie invățată daca vreți sa va integrați bine.
Sunt foarte multe firme care oferă pachet de relocare, ar trebui sa fie undeva in jur de 1k, deci cu siguranța merita negociata treaba.
Interesați-va de 30 percent rule, pentru un salariu net mai mare in primii ani.

Edited by caesar_mc, 18 September 2019 - 03:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate