Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Bucuresti - Ramnicu Valcea

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Trebuie sa fac ruta aceasta (buc- ramnicu valcea).
Vreau sa ocolesc portiunea dintre pitesti si RV cu dealul negru (pentru ca are o reputatie relativ proasta si prefer sa evit zonele foarte aglomerate / periculoase).

Variante:

Toate trec prin Pitesti. De acolo:


1. Prin DN 65 pana la Slatina, apoi DN64 pana la Rm. Valcea.
Distanta: 267km

2. DN 67B, prin Poiana Lacului / Vedea, apoi DN 65
Distanta: 226km.

Cum e drumul pe fiecare din cele doua variante? Sunt deschis si la alte sugestii :).

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai hai ca-ti spun eu, pe slatina drumul este bun dar e ocol serios.
pe poiana lacului-vedea nu recomand fiindca drumul e prost intre pitesti si dragasani.
mai e varianta pe curtea de arges, drumul este relativ okay, nu atat de bun ca pe dealu negru....dar iesi la vreo 10 km de ramnicu valcea tot pe dn7
cea mai buna varianta tot pe dealu negru ramane, asfaltul e bun si sunt doua benzi la urcare, se circula bine.

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 crz, on 23rd August 2011, 08:41, said:

Vreau sa ocolesc portiunea dintre pitesti si RV cu dealul negru (pentru ca are o reputatie relativ proasta si prefer sa evit zonele foarte aglomerate / periculoase).
Nu are nici o reputatie proasta, poate doar daca a nimerit vreunu` mici stricati la Dedulesti  :D . Mergi fara frica pe dealul negru

#4
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Ambele variante propuse sint mult mai proaste.
Singura varianta - sa-i zicem varianta - la drumul Pitesti - Rm. Valcea este prin Curtea de Arges, dar acolo drumul e si mai prost. Plin de gauri
Nu inteleg de ce nu vrei sa mergi pe drum european si preferi sa mergi pe drumuri de sat, pline de carute, cai , vaci si alte giste.

Du-te pe drumul obisnuit E81. Dealu' Negru avea o faima proasta acum 20 ani, cind se circula ca vai de lume, dar acum e o sosea obisnuita. Are mai multe curbe pe alocuri dar nu e nimic de speriat - e chiar foarte buna.
De la Pitesti la Rm. Valcea faci cam o ora daca nu te grabesti, probabil cam 45 minute daca te grabesti. Parerea mea e sa nu te grabesti.

#5
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Multumesc tuturor.
Se pare ca persoanele pe care le-am intrebat au exagerat un pic cu povestile legate de drumul asta si, mai ales, au uitat sa aduca in discutie dezavantajele celorlalte drumuri. Dealu Negru sa fie.
@jafo - nu o sa ma grabesc deloc, voi avea suficient timp :).

Edited by crz, 23 August 2011 - 09:09.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dealu Negru? Cei pe care ii stiu iubesc zona, ca soferi - si intr-adevar si mie imi place la nebunie dar evident depinde de trafic. Dar chiar si daca nu ai o placere deosebita nu-i mare brinza (si in nici un caz motiv de ocolire), nici daca mergi cu matizul sau chiar cu trabantul.

#7
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Mergi bre pe Dealu Negru, ca nu e sperietoare ca pe vremuri cand se chinuia Buceagul sa urce panta. Ai 2 benzi pe sens la urcare sa depasesti TIR-urile, ai asfalt, ai mici la Dedulesti (un fel de Mama Uta a zonei sau must-have cum zice Botezatu) - sa vezi acolo tiganie mai rau ca la mare (neaparat viteza a 2-a in curba de dinainte, alta nu merge :) )

Pe Vedea mergi daca ai treaba in jos, spre Dragasani, altfel e ocol si drum asa si asa iar pe Slatina e ocolul naibii, cobori ca sa ai de unde urca. Pana ajungi in Slatina erai deja in Rm-Valcea.

#8
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
acum 3 saptamani am fost la ranca prin dealu negru.
asfaltul e bun , sunt 2 benzi la urcare ... drumul e relativ usor

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Asa-numitul Dealu Negru e periculos daca esti vitezoman si depasesti in curba fara vizibilitate.
In functie de momentul zilei, pot fi mai multe TIR-uri pe traseu.
Daca nu cunosti drumul, nu te hazarda la depasiri. Sunt vreo 3-4 linii drepte lungi unde poti depasi fara probleme, ai vizibilitate.
Atentie la comuna Draganu, de obicei e radar acolo.
Atentie si la deal unde ai 2 benzi la urcare, sa nu te surprinda cand se termina si trebuie sa revii pe banda din stanga.
Drum bun !

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Singurele probleme pe care poti sa le ai pe dealu negru sunt daca mergi exagerat de incet, atunci nu e exclus sa primesti flashuri/claxoane de la tiruri :). In rest e chiar un drum frumos, pe care se merge bine iar de tiruri nu ai de ce sa iti faci probleme. Majoritatea merg tare/f tare.

#11
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Multumesc mult, inca o data, tuturor. Foarte multe sfaturi extrem de utile :).

#12
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Desi s-a mai spus, mai zic si eu inca o data: Pitesti Dragasani e varza. Dum carpit, serpentine, desi mai liber, e cea mai proasta alegere. Pitesti ->Slatina ->Rm Valcea excelent, fara serpentine, desi la intrare in Dragasani sunt cateva gropi de toata frumusetea dar nu de neevitat. Nu recomand pentru ca e ocol prea mare.
Varianta Curtea de Arges era plina de gropi cand am fost prin zona acum cateva luni bune.
Cea mai buna varianta e Dealu Negru care nu are deloc o reputatie proasta.

Edited by dan84, 23 August 2011 - 17:02.


#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Pe Curtea de Arges mi se pare OK, am fost de curand. Au mai carpit drumul.

#14
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006
[Vreau sa ocolesc portiunea dintre pitesti si RV cu dealul negru (pentru ca are o reputatie relativ proasta si prefer sa evit zonele foarte aglomerate / periculoase).]

Mergi fara grija pe Dealul Negru. Nu sunt gropi si circulatia este pe 2 benzi. Fac drumul asta o data la 2 saptamani si deja imi place la nebunie pe dealu' lu' calache. Autostrada ma plictiseste.  :naughty:

#15
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 dan84, on 23rd August 2011, 18:01, said:

Desi s-a mai spus, mai zic si eu inca o data: Pitesti Dragasani e varza. Dum carpit, serpentine, desi mai liber, e cea mai proasta alegere. (...)
Cea mai buna varianta e Dealu Negru care nu are deloc o reputatie proasta.
Experimentat ambele weekendul trecut (ca asa m-a dus treaba - la ducere pe deal, la intoarcere prin Dragasani). Confirm tot ce ati spus: Dealu Negru e super tare, pitesti dragasani este praf.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate