Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Diferente intre tipurile de banda...

Program editare video portabil

Oferta noua Digi - mai buna decat...
 Alte dimensiuni in CIV.

Renault Symbol ( Thalia I ) - mer...

Pelerinaj in Egipt

Caut aplicatie android inregistra...
 Factura Orange marita

Pentru lipsa de procedura, amana ...

[ANCOM] Toti operatorii de telefo...

Lovitura de stat (dejucata) in Ge...
 Boxe PA audio home use - nivel av...

Boxe wifi

Modem WiFi Huawei

Recomandare scaun de birou
 

Cabinet medical cu vanzari

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
As dori sa stiu daca un medic care are un cabinet medical individual pe numele propriu poate sa vanda cateva produse naturiste in cadrul cabinetului. De exemplu sa-i recomande Omega 3 unui pacient cu colesterolul ridicat si sa-i spuna ca daca doreste poate sa cumpere un flacon chiar acolo, la un pret oarecare.

In plus, in cazul in care e vorba doar de cateva flacoane tinute intr-un dulapior, e posibil ca aceste mici vanzari sa nu fie inregistrate oficial, sau se considera evaziune fiscala? Practic medicul ar vinde produsele ca persoana particulara, fara factura, cum fac foarte multi pe okazii.ro, doar ca le-ar distribui din cadrul cabinetului.

Daca e neaparat necesar sa fie inregistrate aceste vanzari, de ce autorizatii ar avea nevoie?

V-as ruga sa considerati ca medicul e bine intentionat si nu va abuza de aceste vanzari, pentru a nu intra in discutii despre etica. Ma intereseaza strict legislatia in domeniu, si as ruga pe cineva care o cunoaste sa imi indice spre ce legi anume sa ma orientez. Multumesc.

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
legea 306 din 2004 privind exercitarea profesiunii de medic, art. 14, la incompatibilități.

Edited by adadoi, 23 August 2011 - 12:56.


#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 25.11.2009
Daca e vorba de suplimente alimentare nu se aplica legea 306, daca e vorba de medicamente da. Are nevoie de SRL sau PFA si respecta legile contabilitatii. Daca are cabinet medical individual inseamna ca da chitanta deja.

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Remicade, on 23rd August 2011, 15:39, said:

Daca e vorba de suplimente alimentare nu se aplica legea 306, daca e vorba de medicamente da. Are nevoie de SRL sau PFA si respecta legile contabilitatii. Daca are cabinet medical individual inseamna ca da chitanta deja.
serios?

Quote

Art. 14. ? (1) Exercitarea profesiei de medic este incompatibilă
cu:
a) calitatea de angajat ori colaborator al unităților de producție
ori de distribuție de produse farmaceutice sau materiale sanitare;
B ) calitatea de comerciant;
c) orice ocupație de natură a aduce atingere demnității
profesionale de medic sau bunelor moravuri, conform Codului de
deontologie medicală;

Edited by adadoi, 23 August 2011 - 15:14.


#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
N-are voie sa vanda nimic.
De exemplu, in stomatologie eu pot sa vand si vand destul de multe... daca stai sa te gandesti logic e fix acelasi lucru, insa  si eu ma incadrez in tampenia aia de lege.

Edited by ripper, 23 August 2011 - 15:19.


#6
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
OK, deci un medic n-are voie sa fie si comerciant, e destul de clar.

Exista o lege care reglementeaza vanzarile intre persoane fizice? De exemplu cele in care cineva pune un anunt ca vinde ceva (intr-un ziar sau pe un site de licitatii) apoi un cumparator il suna, se intalnesc undeva si se realizeaza vanzarea fara nici-un act oficial? Ma intereseaza daca cineva poate vinde un lucru, ca persoana fizica, din incinta institutiei unde lucreaza si unde are o anumita functie. Eu de exemplu am mai cumparat lucruri de pe okazii unde a trebuit sa merg la un magazin oarecare, iar vanzatorul s-a dus in depozit si mi-a adus produsul care nu facea parte in mod normal din oferta magazinului. Intrebarea e, cat de legala e chestia asta? Daca de exemplu vreau sa vand ceva, nu ma pot intalni cu clientul la mine acasa si ii spun sa vina la mine la servici, unde ne intalnim si ii dau produsul, asta e ilegal? Poate ca are sau poate ca nu are legatura cu specificul serviciului meu.

Edited by cib3k, 23 August 2011 - 16:54.


#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 25.11.2009
E un nonsens ce spune in lege ca practic tu ceri bani ptr un serviciu medical (ecografie, EEG, consultatie etc...) tot un fel de comerciant esti daca esti medic in privat. La fel ca farmacia care nu este nici institutie sanitara pura nici boutique.
La o adica poti pune asistenta de pe scaunul alaturat sa le vanda, solutii exista intotdeauna.

Edited by Remicade, 23 August 2011 - 17:51.


#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Corect!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate