Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

REVELION 2012 SALZBURG

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
carmen6376

carmen6376

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.03.2008
Plecam in perioada sarbatorilor la Kaprun, iar pt noaptea de Anul Nou am inchiriat o camera la hotel in Salzburg. Dati-mi cateva idei pentru petrecerea noptii dintre ani, nu concerte sau ceva de genu', ceva traditional daca stiti, am cautat pe site-uri sa cumpar online, dar am gasit doar seri de mare gala si concerte.

#2
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 carmen6376, on 22nd August 2011, 19:00, said:

Plecam in perioada sarbatorilor la Kaprun, iar pt noaptea de Anul Nou am inchiriat o camera la hotel in Salzburg. Dati-mi cateva idei pentru petrecerea noptii dintre ani, nu concerte sau ceva de genu', ceva traditional daca stiti, am cautat pe site-uri sa cumpar online, dar am gasit doar seri de mare gala si concerte.

Ce anume cauti?

#3
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 carmen6376, on 22nd August 2011, 19:00, said:

Plecam in perioada sarbatorilor la Kaprun, iar pt noaptea de Anul Nou am inchiriat o camera la hotel in Salzburg. Dati-mi cateva idei pentru petrecerea noptii dintre ani, nu concerte sau ceva de genu', ceva traditional daca stiti, am cautat pe site-uri sa cumpar online, dar am gasit doar seri de mare gala si concerte.
Depinde ce intelegi prin traditional. Daca intelegi ceva traditional romanesc, atunci probabil ca n-o sa gasesti. Eventual doar daca mergi cu un grup de romani si inchiriati ceva.
In principiu, se organizeaza una sau mai multe scene in oras, unde incepe sa se stranga lumea cu cat se apropie ora Revului. Se discuta, se asculta muzica, se bea enorm de multa bere. O sa vezi multi teenager-i in sau aproape de coma alcoolica.
Restaurantele se inchid in principiu seara devreme si se redeschid dupa ora 00:00, ca sa poata intra cei care au asistat la trecerea dintre ani in strada.
Fiecare incearca sa aiba la el cel putin o stica (mai mare sau mai mica) de spumant. Cand bate gongul, se scutura bine sticla si bubuie dopul plus jumatate din continut. Din cauza asta n-ar prea avea rost sa te duci acolo in cel mai bun costum al tau, de exemplu.
Apoi artificii masive, pupat Piata Independentei si plecat acasa, preferabil pe jos. Cei care nu se mai pot tine pe picioare, mai trag un pui de somn printre gheretele de carnati.
Pe mine m-a prins Revul atat in Salzburg, cat si in Graz, in doi ani diferiti. Diferentele au fost minore. Am putut doar sa constat ca in Graz juniorii beau ceva mai mult decat in Salzburg, dar diferenta e minora.
Daca esti in Salzburg si nu vrei sa te prinda Revul in piata, poti sa urci cu liftul pe deal si sa te uiti de sus la artificii. Dar si acolo sunt juniori cu lazi de bere sau vin, se consuma masiv, se arunca cu sticle, etc.
Oricum trebuie sa iei in considerare ca e frig zdravan si la ei de Rev daca vrei sa te plimbi.
Daca iti faci rezervare la un restaurant, atunci te imbraci in principiu de gala, bei, mananci si pe la 00:30 te retragi la nani fiindca nu prea mai ai cu cine sa faci altceva, iar chelnerii cam incep sa stranga.
Deci: traditional austriac nu e o problema sa gasesti, chiar si gratis, dar s-ar putea sa nu-ti placa.

Edited by Pitzifelnic, 23 August 2011 - 08:56.


#4
carmen6376

carmen6376

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.03.2008

 Pitzifelnic, on 23rd August 2011, 08:54, said:

Depinde ce intelegi prin traditional. Daca intelegi ceva traditional romanesc, atunci probabil ca n-o sa gasesti. Eventual doar daca mergi cu un grup de romani si inchiriati ceva.
In principiu, se organizeaza una sau mai multe scene in oras, unde incepe sa se stranga lumea cu cat se apropie ora Revului. Se discuta, se asculta muzica, se bea enorm de multa bere. O sa vezi multi teenager-i in sau aproape de coma alcoolica.
Restaurantele se inchid in principiu seara devreme si se redeschid dupa ora 00:00, ca sa poata intra cei care au asistat la trecerea dintre ani in strada.
Fiecare incearca sa aiba la el cel putin o stica (mai mare sau mai mica) de spumant. Cand bate gongul, se scutura bine sticla si bubuie dopul plus jumatate din continut. Din cauza asta n-ar prea avea rost sa te duci acolo in cel mai bun costum al tau, de exemplu.
Apoi artificii masive, pupat Piata Independentei si plecat acasa, preferabil pe jos. Cei care nu se mai pot tine pe picioare, mai trag un pui de somn printre gheretele de carnati.
Pe mine m-a prins Revul atat in Salzburg, cat si in Graz, in doi ani diferiti. Diferentele au fost minore. Am putut doar sa constat ca in Graz juniorii beau ceva mai mult decat in Salzburg, dar diferenta e minora.
Daca esti in Salzburg si nu vrei sa te prinda Revul in piata, poti sa urci cu liftul pe deal si sa te uiti de sus la artificii. Dar si acolo sunt juniori cu lazi de bere sau vin, se consuma masiv, se arunca cu sticle, etc.
Oricum trebuie sa iei in considerare ca e frig zdravan si la ei de Rev daca vrei sa te plimbi.
Daca iti faci rezervare la un restaurant, atunci te imbraci in principiu de gala, bei, mananci si pe la 00:30 te retragi la nani fiindca nu prea mai ai cu cine sa faci altceva, iar chelnerii cam incep sa stranga.
Deci: traditional austriac nu e o problema sa gasesti, chiar si gratis, dar s-ar putea sa nu-ti placa.
Traditional romanesc nu am cum sa caut ca doar plec la Salzburg nu in Maramaures. Normal ca ceva traditional landului, intr-o farmhouse, unde nu trebuie sa ne imbracam de gala. Anul trecut de exemplu am facut revelionul in St. Wolfgang, muzica traditionala, instrumente specific tiroleze, a durat pana la ora 4.00 dimineata. Tot asa ceva caut si in Salzburg, dar nu gasesc pe niciun site.

#5
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 carmen6376, on 6th September 2011, 12:06, said:

Anul trecut de exemplu am facut revelionul in St. Wolfgang, muzica traditionala, instrumente specific tiroleze,

St. Wolfgang nu este in Tirol, asa ca si instrumentele muzicale nu cred ca sunt specific tiroleze
Avand in vedere ca intre St Wolfgang si Salzburg sunt vreo 30 km, nu cred ca vei gasi altceva decat ceea ce ai gasit la St Wolfgang. Daca vrei ceva diferit, incearca mai degraba spre sudul Austriei, spre Italia. Poate acolo e ceva diferit. Spre Elvetia si Germania nu cred ca sunt mari diferente.

#6
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
O sugestie: in centrul Salzburg-ului, langa catedrala St. Peter ,este cel mai vechi restaurant din Europa (construit in jurul anului 805 AD). Daca te tine buzunarul, poti face o rezervare acolo pentru revelion. Mai tine cont ca austriecii nu sunt ca noi, sa sarbatoreasca revelionul pana dimineata, ei dupa ora 12 se duc la culcare (la ei petrecerea se numeste “Silvester” – de la St. Silvester, care este sarbatorit in ziua de 31 decembrie).

pentru restaurant vezi link aici:
http://www.stpeter-s...restaurant.html

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
In tarile vestice si cu precadere germanice revelionul nu inseamna mare lucru si nu fac nimic special, ies in piata orasului, se bucura, ciocnesc niste sampanii si se uita la focul de artificii si gata. Pentru ei Craciunul este f important.
Deci mare lucru nu vei gasi de revelion nici in Salzburg sau Viena.

#8
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
Si prin alte statiuni montane tot la fel este ? si eu vreau sa ajung de Revelion in Austria , ceva recomandari , totusi nu vreau la 00.30 plapumioara

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate