Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Resort Turcia 2012

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
184 replies to this topic

#19
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008

View PostJidanu, on 24th August 2011, 05:53, said:

Domne,care este problema daca omul are banu?

Pe mine nu ma intereseaza ce face el cu banii lui , poate sa mearga zilnic in excursie la tlv daca are el chef , dar atata timp cat a intrat pe un forum si a pus o intrebare sau a cerut niste informatii , este normal sa apara si pareri . Iar in ceea ce priveste banul , daca el cauta un sejur cu tot cu avion la un 5* in varf de sezon in 800 euro/2 persoane parca m-as mira sa dea 500 euro pentru o excursie din Antalya in TLV

View PostOctavian_SK, on 24th August 2011, 09:33, said:

Nici la agentiile lu` peste treaba nu sta mai bine....comisioanele sunt mai mari decat prin booking, expedia...etc. Daca ai timp si un pic de spirit organizatoric iti "setezi" singur o vacanta cum nu poate sa o faca nici o agentie...romaneasca.
Rottweiler, am vazut ca detii foarte multe informatii ceea ce este explicabil pentru reprezentantul unei agentii de turism.
Cochetez de mult cu ideea unei vacante in Turcia dar senzatia mea este ca preturile au ajuns la un nivel la care isi fac loc multe alte optiuni. Nu prea e normal ca o vacanta in Turcia sa coste ca una in Madeira sau Teneriffe...
Personal as recomanda initiatorului sa isi faca rezervarile pe booking sau alte site-uri de incredere.

Multe destinatii s-au scumpit anul acesta , ai observat la ce preturi a ajuns un sejur intr-o insula greceasca cu tot cu avionul? Sincer si pretul pentru Mallorca sau Tenerife mi se pare destul de ridicat

#20
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Asa este, multe locatii considerate ieftine au marit preturile. Personal cred ca si-au tras un sut in fund singuri  :D . de ce sa mai mergi atunci in grecia sau Turcia cand poti merge oriunde altundeva la aceiasi bani.
Cat despre Teneriffe, exceptand drumul lung si costul avionului cred ca sta foarte bine la cazare, rent a car, costurile zilnice
Am facut o simulare pentru o posibila vacanta viitoare in Spania, care sa includa un circuit de doua saptamani prin Barcelona - Saragoza - Madrid - Valencia - Barcelona si am ajuns la un pret estimat de cca 2700 euro, asta insemnand avion, hoteluri 4 stele, masina inchiriata, costurile zilnice cu masa (2 adulti plus un copil)...de ce sa dau aceiasi bani in Turcia sau Grecia ? Pentru Teneriffe e chiar mai ieftin

Edited by Octavian_SK, 24 August 2011 - 09:11.


#21
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View PostOctavian_SK, on 24th August 2011, 10:10, said:

Asa este, multe locatii considerate ieftine au marit preturile. Personal cred ca si-au tras un sut in fund singuri  :D . de ce sa mai mergi atunci in grecia sau Turcia cand poti merge oriunde altundeva la aceiasi bani.
Cat despre Teneriffe, exceptand drumul lung si costul avionului cred ca sta foarte bine la cazare, rent a car, costurile zilnice
Am facut o simulare pentru o posibila vacanta viitoare in Spania, care sa includa un circuit de doua saptamani prin Barcelona - Saragoza - Madrid - Valencia - Barcelona si am ajuns la un pret estimat de cca 2700 euro, asta insemnand avion, hoteluri 4 stele, masina inchiriata, costurile zilnice cu masa (2 adulti plus un copil)...de ce sa dau aceiasi bani in Turcia sau Grecia ? Pentru Teneriffe e chiar mai ieftin
DRUM BUN

#22
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostJidanu, on 24th August 2011, 11:04, said:

DRUM BUN
????...nu ma pra intereseaza urarea ta...si de ce strigi?

#23
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

View PostOctavian_SK, on 24th August 2011, 14:53, said:

????...nu ma pra intereseaza urarea ta...si de ce strigi?

Daca nu te intereseaza urarea, probabil ca nu ai intrat unde trebuie. Topicul de Spania e in alta parte. Colegul de forum, cred ca a vrut sa spuna, ca, compari mere cu pere. Ca sa compari hoteluri de 4* din Spania din orase turistice (care in general ofera doar mic dejun) cu cele din Grecia sau Turcia AI sau UAI este o f mare greseala. Au mai fost si altii pe aici care dupa ce s-au batut cu pumnul in piept, ce buni afaceristi sunt, au constatat ca de fapt au iesi dublu. Nu contest ca poate ai facut calculele perfect, dar m-as mira. In principiu, cand pleci cu masina si nu ai platit (nu ai asigurate) decat cazare+mic dejun, preturile calculate de acasa nu sunt bune. Cand te duci la un AI sau UAI, chiar si cu masina, cam ce ai platit de acasa, reprezinta si suma finala. Este doar o parere personala (in general impartita si de cei mai vechi de pe forum), nu dau cu parul! :)
Referitor la preturi, cam toate preturile au sarit. Personal cam singurul loc unde poti sa mergi fara sa simti cresterile (dar cel putin 14 zile) este rep Dominicana. Preturile din 2010 sunt aproape identice cu cele din 2011. Pe afara bineinteles.

#24
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
cu banii de 3 stele cu mic dejun in spania mergi in turcia la 5 stele olinclusiv si ai si plaja privata in banii astia

#25
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
Incet , incet ...subiectul devine interesant.
Turism de agentie romaneasca versus turism individual on line (sau ma rog turism de agentii straine si/sau direct hotel).
Si de asemenea turism Turcia 2500 euro (decent 2 persoane nu ?) versus Madeira , Dominicana  :peacefingers:

Mai meditam. Multumesc din nou celor care isi exprima punctul de vedere.

#26
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postsoftyty, on 24th August 2011, 17:15, said:

Referitor la preturi, cam toate preturile au sarit. Personal cam singurul loc unde poti sa mergi fara sa simti cresterile (dar cel putin 14 zile) este rep Dominicana. Preturile din 2010 sunt aproape identice cu cele din 2011. Pe afara bineinteles.

Nu mai sunt la fel, am fost noi anul trecut cu 760Lire/pers/14 zile AI 4) cu zbor din Londra.... anul asta e cam o mie...

View Postrottweiler2007, on 24th August 2011, 19:46, said:

cu banii de 3 stele cu mic dejun in spania mergi in turcia la 5 stele olinclusiv si ai si plaja privata in banii astia

Nu-i chiar asa, plecam noi poimaine in Spania si avem si cateva zile la plaja... 6 zile FB hotel President in Calella (nr 1-3 pe TA) - 390 camera dubla (180/persoana)...unde stai acum in Turcia de banii astia?

Alex, la 2500 E... mai poti medita la destinatie!

#27
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View PostOctavian_SK, on 24th August 2011, 14:53, said:

????...nu ma pra intereseaza urarea ta...si de ce strigi?
Eu ti am urat drum bun,daca nu te intereseaza inseamna ca esti ........(sa fiu finut,needucat)

Edited by Jidanu, 25 August 2011 - 02:57.


#28
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostT Irina, on 24th August 2011, 23:50, said:

Nu mai sunt la fel, am fost noi anul trecut cu 760Lire/pers/14 zile AI 4) cu zbor din Londra.... anul asta e cam o mie...



Nu-i chiar asa, plecam noi poimaine in Spania si avem si cateva zile la plaja... 6 zile FB hotel President in Calella (nr 1-3 pe TA) - 390 camera dubla (180/persoana)...unde stai acum in Turcia de banii astia?

Alex, la 2500 E... mai poti medita la destinatie!
nici nu stau mult sa caut dragă irina, la hotel holiday garden 5 stele in alanya fix linga delfinul botanist te costa cu EB in jur de 180 euro de caciula olinclusiv si ai si plaja in banii astia dar sint soto ca gasesti si mai ieftin, si oricum hotelurile din spania sint o mizerie iar la full board ce ai tu o sa.ti dea sa halesti meniu ca la herculane, plaja canci, platesti de te ustura sau stai cu rogojina

cit despre cei 2500 euro, in turcia stai mai bine de ei decit oriunde in alta parte a lumii

Edited by rottweiler2007, 25 August 2011 - 05:38.


#29
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Nu stiu cum este hotelul acela, dar la President noi am mai stat acum doi ani si te asigur ca masa nu seamana cu cea de la Herculane. Fara a avea abundenta din hotelurile turcesti, calitativ masa e tot pe acolo sau mai buna uneori.

#30
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostJidanu, on 25th August 2011, 01:56, said:

Eu ti am urat drum bun,daca nu te intereseaza inseamna ca esti ........(sa fiu finut,needucat)
Daca urarea a fost "pe bune", te rog sa ma scuzi: aparent am avut senzatia ca e altceva, ...scrisul cu litere mari se traduce si prin ton "nervos"...sper ca a fost doar o neintelegere pe care mi-o asum in totalitate;


View Postrottweiler2007, on 24th August 2011, 17:46, said:

cu banii de 3 stele cu mic dejun in spania mergi in turcia la 5 stele olinclusiv si ai si plaja privata in banii astia
apropo de all inclusiv-ul turcesc sau oriunde ar fi el; am stat si am intors pe toate fetele problema; in banii astia intra tot si mancare si cazare si mai ales accesul la bazele de divertisment...eu asa stiu; clar tariful este calculat in asa fel incat sa acopere si chiar sa depaseasca "consumul"; dar ma gandesc ca nu ma duc sa stau ca leguma 12 zile in hotel, de exemplu pentru zona kusadasi facusem un plan care in mare includea cel putin o iesire la doua zile; pana la pamukkale sigur ai nevoie de o zi, sa mergi la Bodrum sau spre Marmaris chiar mai mult...in cazul asta tot "allinclusiv-ul "platit anticipat e degeaba ca nu beneficiezi de el...mie asa imi ; e adevarat ca "in alte parti" ca sa nu mai nominalizez, gasesti 3 stele cu mic dejun, da si stelele au alta greutate, iar vacanta clar este mai "dinamica". Cat despre rezervare cred ca tine de nivelul de "comoditate" al fiecaruia...personal nu agreez ideea de a cumpara pachetul oferit de altcineva

#31
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
All-inclusivul e pentru cei care vor sa stea in hotel toata vacanta  , nu pentru cei care isi doresc o vacanta "activa" .

#32
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

View PostOctavian_SK, on 25th August 2011, 09:07, said:

Daca urarea a fost "pe bune", te rog sa ma scuzi: aparent am avut senzatia ca e altceva, ...scrisul cu litere mari se traduce si prin ton "nervos"...sper ca a fost doar o neintelegere pe care mi-o asum in totalitate;



apropo de all inclusiv-ul turcesc sau oriunde ar fi el; am stat si am intors pe toate fetele problema; in banii astia intra tot si mancare si cazare si mai ales accesul la bazele de divertisment...eu asa stiu; clar tariful este calculat in asa fel incat sa acopere si chiar sa depaseasca "consumul"; dar ma gandesc ca nu ma duc sa stau ca leguma 12 zile in hotel, de exemplu pentru zona kusadasi facusem un plan care in mare includea cel putin o iesire la doua zile; pana la pamukkale sigur ai nevoie de o zi, sa mergi la Bodrum sau spre Marmaris chiar mai mult...in cazul asta tot "allinclusiv-ul "platit anticipat e degeaba ca nu beneficiezi de el...mie asa imi ; e adevarat ca "in alte parti" ca sa nu mai nominalizez, gasesti 3 stele cu mic dejun, da si stelele au alta greutate, iar vacanta clar este mai "dinamica". Cat despre rezervare cred ca tine de nivelul de "comoditate" al fiecaruia...personal nu agreez ideea de a cumpara pachetul oferit de altcineva

Acum mai vii de acasa. Nimeni nu a spus sa cumperi pachet - eu prin pachet inteleg avion+transfer+leguma 7-14 zile+transfer+avion. Prin vacanta inteleg vreau x zile acolo+x zile acolo+x zile acolo+x zile doncolo. Cum ajung, cand ajung, pe unde o iau si hotelurile, in principiu le aleg eu, dar in stransa legatura cu agentul de turism. Stiu ca luate de afara preturile sunt mai mici, dar prefer sa dau ceva in plus ca sa am urmatoarele avantaje:
- ma pot intelege cu cel care imi vinde hotelurile;
- daca am o problema la destinatie si nu se rezolva, stiu de unde sa-l iau;
- prefer sa imi spuna "cineva" verde in fata, nu iti vand acolo ca e naspa;

Poate mai sunt si alte avantaje sau dezavantaje, dar avand in vedere ca avem doar un concediu pe an, suntem prea saraci ca sa riscam sa-l facem praf. Eu ma refer aici strict la Turcia. Pentru alte destinatii, sunt forumurile dedicate. Ca idee, daca stii ca ai o locatie unde vrei sa vizitezi, clar ca nu iei AI, ci maxim HB. Daca vrei sa lenevesti, sa nu parasesti incinta, AI sau UAI sau ce variante au mai inventat.

Ca sa revin la ce ai spus tu, citeste topicurile de pe aria de Turcia, o sa gasesti f multe info, mai mult decat iti poate spune o singura persoana si ceri ceva la concret, traseul, perioada si excursiile le pregatesti singur. Oricum la fata locului o sa mai apara ceva. :)

#33
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
@irina oricum nu compara preturile din Anglia si/sau Germania, Olanda etc cu ce se gaseste la noi

#34
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View PostOctavian_SK, on 25th August 2011, 09:07, said:

Daca urarea a fost "pe bune", te rog sa ma scuzi: aparent am avut senzatia ca e altceva, ...scrisul cu litere mari se traduce si prin ton "nervos"...sper ca a fost doar o neintelegere pe care mi-o asum in totalitate;



apropo de all inclusiv-ul turcesc sau oriunde ar fi el; am stat si am intors pe toate fetele problema; in banii astia intra tot si mancare si cazare si mai ales accesul la bazele de divertisment...eu asa stiu; clar tariful este calculat in asa fel incat sa acopere si chiar sa depaseasca "consumul"; dar ma gandesc ca nu ma duc sa stau ca leguma 12 zile in hotel, de exemplu pentru zona kusadasi facusem un plan care in mare includea cel putin o iesire la doua zile; pana la pamukkale sigur ai nevoie de o zi, sa mergi la Bodrum sau spre Marmaris chiar mai mult...in cazul asta tot "allinclusiv-ul "platit anticipat e degeaba ca nu beneficiezi de el...mie asa imi ; e adevarat ca "in alte parti" ca sa nu mai nominalizez, gasesti 3 stele cu mic dejun, da si stelele au alta greutate, iar vacanta clar este mai "dinamica". Cat despre rezervare cred ca tine de nivelul de "comoditate" al fiecaruia...personal nu agreez ideea de a cumpara pachetul oferit de altcineva
Nu am suparat si jignit pe nimeni de cand sunt pe acest forum.In legatura cu al doilea subiect,iti recomand sa ti imparti sejurul in doua locatii diferite(sau mai multe),de ex,anul acesta mi am facut urmatorul traseu:3 nopti Kusadasi,o noapte Pamukkale si 6 nopti Antalia.

#35
meghidoo

meghidoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.11.2006

View Postalex321, on 22nd August 2011, 18:39, said:

Buna ziua,

Iata datele. Doresc sa rezerv cit mai devreme posibil o camera (o camera sau 2) la un resort din Turcia cit mai elegant , sa aiba plaje extra, piscine cu de toate si mincare buna .Rezervarea vreau sa o fac din acest an daca se poate . Rezervarea vreau sa o fac pentru la anul in perioada 25 august - 10 septembrie.
Am 2 mari probleme :

1. La care ?
2. Prin agentie romaneasca sau booking ?

Multumesc anticipat pentru sugestii.
Transpport cu avion . Buget aproximativ 800 euro locul.

Multumesc anticipat.

Oriunde te-ai duce, dupa ce platesti GARANTAT se gaseste un destept sa iti dea sfat ca de banii aia gaseai ceva mai bun. Gandeste-te ce vrei, sa lenevesti, sa vizitezi, eu le vreau pe amandoua si ma duc 6 nopti in Antalya si 2 in Istanbul, asculta de Rott, in ciuda agresivitatii lui, sfaturile sunt printre cele mai bune, mie unul mi s-a parut genul care vrea sa te trimita in vacanta nu genul care sa te convinga sa iti ia banii, pe langa ca e ieftin mai da si sfaturi bune :)

Ia-ti Early Booking!

#36
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005

View Postmeghidoo, on 25th August 2011, 13:42, said:

Oriunde te-ai duce, dupa ce platesti GARANTAT se gaseste un destept sa iti dea sfat ca de banii aia gaseai ceva mai bun. Gandeste-te ce vrei, sa lenevesti, sa vizitezi, eu le vreau pe amandoua si ma duc 6 nopti in Antalya si 2 in Istanbul, asculta de Rott, in ciuda agresivitatii lui, sfaturile sunt printre cele mai bune, mie unul mi s-a parut genul care vrea sa te trimita in vacanta nu genul care sa te convinga sa iti ia banii, pe langa ca e ieftin mai da si sfaturi bune :)

Ia-ti Early Booking!
Absolut de acord cu tine...Cred ca e o stiinta si cu Early..In sensul ca hotelurile bune cu adevarat pe care le caut eu (agua , piscine cu tobogane, mincare buna de tot si celelalte) nu vor fi la early booking sau reducerea lor va fi mai mica.
Gresesc ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate