Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Unde pot vinde televizoare vechi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Bine ne-am regasit !

De putina vreme, odata ce "mi-a fost dat sa aud o bomba", ma framanta un lucru, asa ca imi iau inima in dinti si, cu riscul de a starni rasul colegilor forumisti, voi posta amanuntele chestiunii in cauza, aici, pe forum, intrucat altundeva nu am gasit nici un raspuns...

Este vorba de valorificarea de televizoare vechi (cu tub catodic).

Concret despre ce este vorba: in urma cu vreo doua luni, au fost niste conationali de-ai nostri, dintre cei de etnie ceva mai pigmentata (ca si culoare) pe la mine pe la tara si au sustinut cu surle si trambite ca ei achizitioneaza televizoare vechi, indiferent de stare, de marca, de orice, inclusiv incomplete, singura conditie fiind sa aiba inca tubul si ofereau sume de ordinul zecilor de lei pe ele. La insistentele unui consatean ceva mai "tare-n clanta" si cu ocazia consumarii laolalta de licori alcoolice ce se produc pe la tara, respectivii "cumparatori" s-au destainuit in felul urmator: ei valorifica mai departe acele televizoare, la un pret, in general, de aproximativ 200lei/bucata. Unde anume, in ce conditii, etc. nu au mai zis, insa chestia este ca totusi le valorifica ei cumva, altfel nu le-ar mai fi cumparat.

Are cineva idee cum sunt valorificate aceste televizoare si mai ales, la acel pret ?

Nu este vorba de continutul de cupru pentru ca nu-i interesa transformatoarele, difuzoarele, conectorii, etc. Ce-i interesa era tubul...

#2
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
la tubul catodic nu e nimic atat de valoros incat sa poata fi vandut cu 200ron

am eu niste tuburi crt color de vanzare daca e cineva interesat. nu vreau decat 50ron per bucata. sunt perfect functionale diagonale intre 15-17"

super oferta  :thumbup:

Edited by fiber-net, 21 August 2011 - 19:08.


#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
hahahahhahahahahahaha :lol: hahahahahahhahahahahaha
mai degraba valorifica argintul din tuburi !

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Teoretic aceste tuburi se recicleaza.
Sticla e fina, speciala, iar in intrior se gaseste aur si Pb.
Totusi, costurile recuperarii sunt excesiv de mari si cantitatile recuperate mici, deci nu se merita dpdv banesc, de aceea se prefera sa fie exportate in Africa, loc in ce a devenit un cimitir electrocasnic.

http://www.inginerie.../lucrarea_2.pdf

#5
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Protopopeus -
1. Aruncă-l de la câteva etaje, îți garantez că o să merite 200 de ron, dacă mai ai și o cameră să filmezi = senzație.
2. Anunț la ziar, dar nu știu ce să scoți pe el, sunt la 250 ron prin Metro.

Courage - Am văzut faza cu Africa, încă un exemplu de lumea de căcat în care trăim.
Ps: Nu m-am uitat pe Link pus de tine, dar am văzut un documentar mai necenzurat.

#6
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
cred ca vb de asta: http://www.huffingto...p_n_167824.html

#7
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... cred ca faza cu tuburile este la fel cum a fost cea cu masinile de cusut mai acu' vreo 15 ani valorificate chipurile pentru angrenajele placate cu platina :) ...s-a dovedit pana la urma ca era cineva suficient de paralos si execentric care a transformat toate acele masini intr-un urias decor de magazin... posibil sa fie cineva care doreste un decor mai special pentru vreun proiect iesit din comun ca din sticla si argint nu stiu cate parale poti scoate pentru ca inainte de a fi reciclate trebuiesc separate si nu cred ca este un procedeu tocmai usor...

Edited by primejdie_06, 21 August 2011 - 19:50.


#8
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Nemesis - Să văd despre ce este vorba, chiar vreau să îl revăd, l-am văzut pe sfârșit, dar ideea mi-a rămas întipărită în minte.

Edited by Aether, 21 August 2011 - 19:48.


#9
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Se pare ca nu-i nici o posibilitate de reciclare a acestor deseuri, si totusi, mi-a ramas imprimata pe creier intrebarea: cum si unde valorifica aia cantitatile industruale de televizoare la un pret de aproximativ 200 lei/bucata...

#10
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
Eu detin un centru de coletare deseuri de orice fel , inclusiv cele electronice numite dee-uri si ca, colector eu primesc undeva la 0,35 lei kg deci fa un calcul, vezi ce greutate are un TV si vezi cam cat iese, dar tine cont ca orice colector ca mine le ia cu titlu gratuit deaorece in jur de 0,2 lei ne costa pe noi colectare. Asa ca cel mai bine si ca sa faci si o fapta buna e sa le duci la un centru de colectare (REMAT de ex). Apoi referitor la cei de etnie ceva mai pigmentata posibil din cauza consumului de alcool sa mai fii umflat un pic preturile.
Mult spor!

#11
jondoe0ne

jondoe0ne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2011

View Postfiber-net, on 21st August 2011, 20:05, said:

la tubul catodic nu e nimic atat de valoros incat sa poata fi vandut cu 200ron

am eu niste tuburi crt color de vanzare daca e cineva interesat. nu vreau decat 50ron per bucata. sunt perfect functionale diagonale intre 15-17"

super oferta  :thumbup:
ai de vanzare doar tuburile sau tot tv-ul?

#12
brodos

brodos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 09.01.2008
Eu cred ca le vand mai departe cu scop decorativ. Stiu pe cineva care si-a deschis de curand un hotel cu specific rustic si in fiecare camera a pus un astfel de televizor (bineinteles dupa ce a fost reconditionat vizual).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate