Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Recuperare dupa artroscopie

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
oana1979

oana1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.08.2012
Multumesc!
Am avut condropatie trohlee femurala,patela si condil femural extern.Nu stiu exact motivul, nu cred ca de la sportul pe care il faceam eu ocazional si nici de la dubla fractura pe care am avut-o pe tibie acum 10 ani.Oricum, cred ca sunt minora pentru diagnosticul asta,32 ,si nu ma impac cu ideea ca nu voi mai putea alerga,de exemplu.Din ce am citit am inteles ca poti sa mai faci ceva sport, dar limitat.
Luni voi suna la spital sa intreb ce injectii si iti spun.Ce stii de tabletele cu acid hialuronic si de full motion?

#20
oana1979

oana1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.08.2012
De fapt,vroiam sa te intreb daca acum ai putea sa urci macar pana la Babele , daca ai vrea?

#21
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Sincer nu stiu daca as mai putea urca pana la Babele si nici nu cred ca o sa am ocazia sa aflu, pentru ca la ce am avut eu (si am impresia ca ceva similar ai avut si tu), urcatul si mai ales coboritul sunt strict contraindicate.
Eu de exemplu nu am facut in viata mea sport, sunt o persoana linistita, dar am convingerea ca leziunile de cartilaj s-au agravat foarte tare pentru ca am stat ani multi intr-o casa cu etaj si am urcat si coborit nenumarate scari. Asa ca muntele e ultimul lucru la care imi permit sa ma gandesc acum. :(
Daca ai avut condropatie patelara, ai acelasi diagnostic probabil. Nu ti-a taiat dr aripioara externa a rotulei? Nu scrie pe iesirea ta din spital lateral releasing?
E destul de nasol cu cartilajul, cum ziceam, se reface greu...
P.S. Nu esti minora, am vazut un baiat de 21 de ani cu leziuni de cartilaj de gradul 4, asa ca...

Edited by Mirela2012, 25 August 2012 - 16:51.


#22
oana1979

oana1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.08.2012
Da,daca se ma reface...Cred ca avem acelasi diagnostic,numai ca eu am avut cartilajul afectat in 3 zone,la tine nu am inteles exact.
Nu mi-a taiat nimic din rotula.Acum ma intreb daca e bine ca am facut artroscopia,dar ti-am zis, se vazusera meniscurile(nu au avut nimic de fapt) si astea se opereaza 100%.Nu stiu.poate era mai bine decat cu infiltratii si suplimente,.Tie ti-a spus de la inceput ca te opereaza strict pentru condropatie?
De ce l-ai schimbat pe Filipescu?Poti sa imi recomanzi si mie pe altcineva, te rog?

#23
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Buna!
Nu prea cred eu ca leziunile de cartilaj se rezolva asa, doar cu infiltratii si suplimente. Ideea e ca exista o cauza pentru care ele apar, la varsta noastra. Chiar asa, la tine care e cauza? Ce ti-a spus dr, de ce ti-au aparut? Ca altfetl, daca nu ai 250 de ani, nu ai avut traumatisme si nu esti sportiv de performanta, nu prea ai de ce sa ai probleme de cartilaj.
(Despre tabletele cu acid hialuronic nu stiu mare lucru, dar in principiu cred ca daca faci infiltratii cu substanta vascoelastica periodic, nu mai ai nevoie de ele. In schimb, sunt de luat cele pe baza de glucozamina si condroitina, indiferent care, si cele cu colagen de genul UC II).
Nu l-am schimbat pe dr. Filipescu, nu as fi avut de ce. Eu m-am operat initial la un genunchi la dr. Anghelescu la Medsport, am fost foarte multumita de el si de cum a decurs operatia, dupa care m-am dus sa fac recuperarea la Spitalul Sf. Ioan la prof. Pavaloaia. Pentru ca intelesesem ca am aceeasi problema la ambii genunchi, am ales sa ma operez si la celalalt, si am optat pt dr Filipescu pentru ca s-a nimerit sa fiu "in zona" , ca sa zic asa, plus ca din experienta anilor trecuti, dr Anghelescu ajunge greu la operatie (adica, inainte sa ma opereze la gen drept de care ma plangeam de ani de zile si ma duceam periodic pe capul lui, m-a trimis intai la fizioterapie, mi-a recomandat arcoxia si infiltratii, si cu toate procedurile astea eu cred ca am pierdut timp, as fi preferat sa ma operez din prima.)Abia in ultima instanta m-a operat. Bine, acum inteleg foarte bine si punctul lui de vedere, el ca doctor trebuie sa fie acoperit ca a incercat tot ce se putea inainte sa ajunga la cutit, nu de alta dar se mai gaseste si cate unul sa se planga dupa aia ca a fost operat vezi Doamne degeaba, si atunci el e acoperit. Dar eu stiam ca am nevoie de operatie si am preferat sa ma operez direct fara sa mai pierd timpul. Deci m-am gandit sa ma duc la dr Filipescu de data asta, si bineinteles ca a contat si reputatia lui de dr foarte bun.
Ca o concluzie, ma simt extrem de bine cu amandoi genunchii, imi fac cu sfintenie tratamentul si sper sa trag de genunchi in starea in care sunt acum cat mai multa vreme.:)
Multa bafta!
9LA gen drept am avut condropatie patelara si pe platoul tibial - deci in oglinda cum ar veni, tot din cauza rotulei) iar la stangul din fericire, doar condropatie patelara. Faza 2/3 si 3.

#24
oana1979

oana1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.08.2012
Buna!Inteleg ca tu te-ai mobilizat si ai inteles perfect ce ai de facut, dar nu cred ca ai fost asa de la inceput,nu?
Nu stiu exact cauza,am facut ceva sport, mai mult in adolescenta, iar in ultima vreme mergeam 2 ore pe saptamana la sala, ceea ce nu mi se pare deloc indeajuns pentru provocarea problemei.Poate este si ceva nativ.
Mi-am facut programare pentru prima inj., insa secretara nu stia exact,a spus ca dr. hotaraste in ziua respectiva de care imi face.Ma sfatuiesti sa am incredere in el? pentru ca eu ma gandisem sa incerc si la alt dr.,dar poate ca ar fi pierdere de timp si energie.Adica iau suplimentele de care zici si tu, voi face injectiile, ce ar mai putea adauga un alt dr.?
Problema mea acum este ca, bun, am inteles ce am, dar de ce ma doare mai rau?Adica, logic,mergi la spital, te opereaza un dr. foarte bun, chiar si pentru ceva ce nu poate fi rezolvat in totalitate,si te-ai astepta sa te simti putin mai bine,cred.Mi-ar fi fost mult mai usor sa fac ce trebuie facut in continuare.
Oricum ,multumesc si sper ca nu ti-am provocat amintiri prea "dureroase"!

#25
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
E normal sa te (mai) doara la o luna de la operatie...
Tu spui ca ai inteles ce ai, adica leziuni de cartilaj, dar de unde ti s-au tras? Poate nu ar fi o idee rea, cand te duci la infiltratii, sa il intrebi pe dr care e cauza problemei...
Poti merge cu toata increderea la dr Filipescu, singura mentiune e ca poate fi mai putin comunicativ si atunci e nevoie sa insisti intrebandu-l foarte punctual lucrurile care te intereseaza. Dar ca medic si chirurg, poti avea toata increderea.
Eu una daca as fi in locul tau, nu as avea incredere decat in unul din cei doi doctori mentionati de mine mai sus, iar daca as vrea foarte tare o a treia parere, as merge la Budapesta la dr. Laszlo Hangody. Dar in Romania, nu as calca decat la unul din cei doi.
Acum, asta e parerea mea... Tu poti incerca si la altii, dar ai mare grija, la problemele astea de subtilitate a genunchiului sunt foarte putini care se pricep.

Edited by Mirela2012, 28 August 2012 - 08:57.


#26
oana1979

oana1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.08.2012
Da, nu stiu cat de normala este durerea.Stiu ca dupa o interventie chirurgicala,oricat de putin invaziva ar fi ,cum este artroscopia, e normal sa se resimta disconfort in zona respectiva, dar nu durere mai intensa ca inainte.Tu iti mai amintesti, aveai dupa tot durerea aia de cartlaj, sau doar o durere mai putin acuta, care doar iti amintea ca s-a umblat acolo?
Saptamana viitoare cred ca voi ajunge si la dr. Anghelescu, sper sa fie profesionist si sa nu il influenteze faptul ca sunt operata de dr. Filipescu.Am inteles ca cei doi ar fi lucrat impreuna in trecut.Daca zici ca ajunge destul de greu la operatie,cred ca imi va spune ca nu am procedat corect si ca m-am grabit.Oricum,faptul este consumat si cartilajul taiat.

#27
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Pot sa te asigur ca Filipescu nu te-ar opera niciodata degeaba. Este mult prea profesionist pentru asta. Cei doi doctori au o diferenta de abordare, in anumite cazuri, dar un profesionist de talia lui Filipescu nu si-ar permite niciodata sa taie pacientii degeaba... Pentru ce ar face-o? Are destui bani, si pacienti garla, sportivi de performanta si nu numai, care trebuie operati din cele mai obiective motive... doar nu crezi ca s-ar cobori sa pereze pe cineva degeaba si sa isi riste reputatia profesionala pentru cateva sute de euro, care pt el nu inseamna nimic... Niciun medic de top nu ar face asta, nici macar in Romania...
In cazul meu, Anghelescu a amanat operatia cat s-a putut, probabil si pentru ca i-am spus ca am un copil mic si mi-ar fi foarte greu sa am grija de el "taiata", dar pana la urma tot acolo a ajuns...
Dar oricum, e bine sa ceri o a doua parere, pentru linistea ta...
Nu mai stiu cum ma durea... dar stiu ca ma durea si ca atunci cand, in disperare de cauza, am deschis topicul asta, aveam 3 luni de la operatie, nu una... si ma durea... ca de-aia ma vaitam pe aici si ceream sfaturi tuturor... Ba imi amintesc ca pe la 5 luni de la operatie eram convinsa ca ceva e in neregula cu gen meu, m-am dus si mi-am facut un RMN si m-am dus cu el la control, si la dr Filipescu, si la dr Anghelescu, si la inca un dr, si bineinteles ca nu aveam nimic la genunchi, in afara de leziunile de cartilaj nevindecate complet... ba chiar imi amintesc ca dr Filipescu mi-a zis ceva de genul "pai tu vrei sa te vindeci complet in 5 luni? Poate in 5 ani sa se mai refaca leziunile astea..."
Imi pare rau, probabil ca nu iti spun ceea ce vrei sa auzi... dar asa cum stii si tu, condropatia e o afectiune serioasa care trece foarte, foarte greu... este absolut normal sa te doara... poti merge la control pentru linistea ta, dar din pacate, starile prin care treci sunt absolut normale...
Cartilajul tau nu a fost "taiat", ci curatat si indreptat cu shaverul... si prin operatia pe care tocmai ai facut-o, ai prelungit cu ani buni viata genunchiului tau... Eu tot cred ca ti s-a facut si lateral releasing acolo, dar nu ai retinut tu...
Multa sanatate, iti tin pumnii!

#28
oana1979

oana1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.08.2012
Sunt convinsa ca asa este ,cum zici tu si este doar o eroare de comunicare cu dr. Filipescu, adica sper sa fie asa.

...Daca stiam de la inceput ca este condropatie, ma duceam cu lectiile facute si stiam mai bine ce trebuie sa il intreb. Oricum, ce mi-ai spus tu m-a ajutat foarte mult.Multumesc din suflet si te tin la curent cu ce mai fac!Sanatate si tie!

#29
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Da, dr nu e foarte comunicativ si trebuie sa il cam tragi de maneca si sa il bati la cap cu ce vrei sa stii. :)
Pe mine una nu m-a deranjat stilul, ca dupa ce facusem turul tuturor medicilor de top din Bucuresti de cateva ori si imi luasem si niste tepe crancene cu doctori amabili, volubili  si zambareti dar slabi profesionali, nu m-a mai interesat altceva decat calitatea de medic si chirurg... restul mi s-au parut complet irelevante...
Iti tin pumnii sa fii bine! :)

#30
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
@ Mirela2012
Asa, numai pentru linistea ta, daca leziunile de cartilaj (acea condropatie) nu s-au vindecat dupa 5 luni atunci, dupa 5 ani , va fi si mai rau (aici se aplica legea lui Murphy). Numai bine.

#31
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Pai daca e asa cum spui, cum iti explici ca, progresiv, mi-a fost din ce in ce mai bine, iar la un an de la operatie nu mai aveam dureri aproape deloc?

#32
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
Nu e nicio contradictie; esti printre exceptiile de la legea Murphy :). Leziunile cartilaginoase (in cazul tau) s-au ameliorat in cateva luni (nu au disparut complet dar sunt asimptomatice) si a mai persistat probabil o sinovita ce s-a vindecat si ea pana la urma.

#33
oana1979

oana1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.08.2012
Buna!Am facut prima inj. GO ON, cu acid hialuronic.Cu genunchiul drept ma simt cam la fel, nicio schimbare,in bine sau rau,dar....tu la cat timp ai facut a doua operatie?

#34
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008

View Postoana1979, on 15 septembrie 2012 - 08:45, said:

Buna!Am facut prima inj. GO ON, cu acid hialuronic.Cu genunchiul drept ma simt cam la fel, nicio schimbare,in bine sau rau,dar....tu la cat timp ai facut a doua operatie?

Pai daca ai inceput injectiile cu Go On (3 in set) trebuie sa ai rabdare minim 2-3 luni sa vezi daca au efect. Altefel faceai condroplastia si apoi injectiile Posted Image

#35
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,899
  • Înscris: 31.03.2003
pgreed, vad ca esti in domeniu.
stii ceva de dr.Russu din Targu Mures - legat de zona genunchiului, normal.
Dar dr. Roman - Sibiu ?

#36
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
de unul stiu cate ceva, pe celalalt il cunosc personal. De ce? (detaliaza ce doresti).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate