Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recuperare dupa artroscopie

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Buna seara! Imi poate spune si mie cineva in cat timp un pacient se recupereaza total, dupa o artroscopie simpla? Eu am deja 3 luni de la operatie si am dureri destul de mari, nu ma simt bine, desi m-am operat la un medic de top, am facut infiltratiile cu acid hialuronic si destul de multa recuperare. E normal sa mai am dureri la 3 luni de la operatie?

#2
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
De ce ai facut artroscopia ?
Descrie-ne putin cum a descurs recuperarea pana acum. Fizio, Kineto etc.

#3
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009
Artroscopia este o investigatie nu o operatie, doar s-a uitat sa vada cum e acolo, nu inseamna ca afacut ceva. Infiltratiile cu ac hial nu sunt eficiente si in plus pot duce la infectii intraarticulare care dor.

Edited by gniros, 17 August 2011 - 22:06.


#4
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
De unde stii ca infiltratiile cu ac hialuronic nu sunt eficiente ??
N-o fii artroscopia o "operatie", dar nici injectie nu e.

#5
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Artroscopia a fost pentru repararea unor defecte de cartilaj, nu am avut alte probleme. Ma asteptam sa fiu ok pana acum...

#6
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Poi spune-ne ce ti-a facut. Microfracturi, mozaicplastie, foraje ??
Cum a decurs recuperarea ? Cat de des, cat de intens ??

#7
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Nu a fost asa grav, aveam "doar" leziuni de gradul 3. Mi-a facut cura leziunilor si a taiat aripioara externa a rotulei.

Recuperarea a fost zilnica, sub indrumare specializata de cea mai buna calitate, deci... nu stiu unde ar putea fi problema.

#8
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Poi cam ce crezi ca am putea sa-ti spunem noi pe forum ?
Fa un RMN si du-te cu el la doctorul ce te-a operat.

Ai avut hiperpresiune rotuliana ? De ce a fost nevoie sa-ti taie aripioara externa a rotulei ?

#9
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Da, am avut hiperpresiune rotuliana externa. Doctorul care m-a operat zice ca e normal sa ma doara, ca leziunile de cartilaj dor multa vreme. Ma gandeam sa intreb daca e normal sa mai fie dureril, la 3 luni de la operatie... De asta am scris pe forum.

#10
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Da, dor.
:(
Sa nu fie si altceva, daca nu e un efort financiar prea mare, fa un RMN.
Eu se pare ca am avut ghinionul sa trec prin multe complicatii legate de genunchi.

#11
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Ce complicatii? daca poti sa spui, bineinteles... Poate ai mai scris, dar eu sunt noua pe forum, am rasfoit cateva din threadurile de aici dar sunt foarte multe, deci chiar daca ai mai scris, eu nu am gasit...

#12
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Practic, nu stiu de ce nici la ora asta nu sunt recuperat 100%. Si sincer, nici nu cred ca voi mai fi.
Se pare ca am facut un sindrom algo neuro distrofic. Si altele..

#13
oana1979

oana1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.08.2012

 Mirela2012, on 17th August 2011, 22:57, said:

Buna seara! Imi poate spune si mie cineva in cat timp un pacient se recupereaza total, dupa o artroscopie simpla? Eu am deja 3 luni de la operatie si am dureri destul de mari, nu ma simt bine, desi m-am operat la un medic de top, am facut infiltratiile cu acid hialuronic si destul de multa recuperare. E normal sa mai am dureri la 3 luni de la operatie?
Buna!Cum iti"merge" genunchiul?  Eu am o luna de la artroscopie pentru aceeasi problema ca si tine, tot la medic de top si sunt foarte dezamagita pentru ca ma doare mai rau ca inainte de interventie.La control mi-a prescris niste calmante, mi-a spus sa nu incep recuperarea atat timp cat ma doare si ca trebuie sa revin pentru injectii, dar intre timp m-am gandit sa mai cer parerea unui medic.

#14
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Pai la o luna de la operatie e normal sa te doara mai rau decat inainte.
Tu pentru ce te-ai operat? la cine?
Ce injectii trebuie sa faci? Cu acid hialuronic (gen synocrom) sau din alea cu plasma (gen orthokine)?
Eu sunt bine acum, dar am un an si 3 luni de la respectiva interventie. M-a durut multa vreme genunchiul, abia pe la un an de zile de la operatie cred ca ma consideram complet recuperata.
Multa sanatate!

#15
oana1979

oana1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.08.2012
Condropatie gr. 3 prin microfracturi la dr. Filipescu.injectii cu subst. vascoelastice, dar am inteles ca si astea sunt de mai multe feluri. stii cam care ar fi cele mai bune?tu de care ai facut si cate? ma bucur ca te simti bine. eu am fost cam daramata cand am aflat ca este cartilajul, nu meniscurile, cum se vazuse initial pe rmn, si confuza pentru ca nu stiam daca durerea postoperatorie e normala sau nu , durere care apare la aceleasi miscari de flexie cu greutate pe genunchi ,ca si inainte, numai ca acum este mai intensa.la tine a fost la fel?

#16
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Unii doctori nu permit reluarea mersului pana la 2 luni dupa microfraturi.

#17
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Ai avut condropatie rotuliana? Hiperpresiune rotuliana externa?
Si eu am avut un diagnostic asemanator, m-am operat la ambii genunchi dar nu a fost cazul de microfracturi (desi tot condropatie grd. 3 imi scrie pe iesirea din spital). La unul dintre genunchi m-am operat tot la dr Filipescu, si asta ziceam, ca abia la un an dupa operatie am fost ok. A nu se intelege ca urc Everestul, dar imi pot vedea de viata relativ OK (crutandu-ma cat pot, evitand efortul fizic de orice fel si luand tone de suplimente).
In general condropatiile trec foarte greu, si se pare ca nu in totalitate.
De la ce ti se trage beleaua? Cati ani ai? Esti sportiva?
Injectii am facut cu synocrom, sunt bune, trebuie repetate din 6 in 6 luni. Nu stiu dac acum dr, Filipescu mai face sinocrom sau le-a inlocuit cu altceva.
Sanatate!

#18
oana1979

oana1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.08.2012

 oaspetele, on 25th August 2012, 07:05, said:

Unii doctori nu permit reluarea mersului pana la 2 luni dupa microfraturi.
Mie mi s-a spus sa reiau mersul treptat, nu mi s-a dat un termen,iar la 2 saptamani am renuntat la carje.Acum incerc sa urc si scarile, dar cred ca nu fac bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate