Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...
 Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...
 Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral
 IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

apartamente noi brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
1200 replies to this topic

nikomates

nikomates

Junior Member

• Grup: Members
Am fost chemat la receptia apartamentului si chiar am ramas masca, fiindca oamenii s-au tinut de cuvant! Imi da mare incredere in seriozitatea si corectitudinea lor, ceea ce e mai rar la noi in Romania.
Totul este peste asteptari, e gata chiar si parcarea si e si luminata, deci nu imi mai fac griji cu masina. De abia astept momentul in care ma apuc de mutat mobila Posted Image Visez deja la Sarbatori in casa noua...

geopop2005

geopop2005

Junior Member

Olivia37, on 16 decembrie 2014 - 11:29, said:

Ebenize, nu am vrut sa jignesc, imi cer scuze, daca asta a fost efectul. Eu doar am luat peste picior argumentul tau : ca "si la mama mirosea a mancare"...
Insist: daca pe vremuri era asa, fara o buna aerisire si izolatie a bucatariei (ca despre asta vorbeam) nu ramane acesta un model de urmat! Personal, Isaran-ul mi se pare un proiect - sa ma scuzati- al saracilor, cu conditii foarte modeste, lume multa inghesuita, fara intimitate, etc... Senzatia pe care mi-o dati citindu-va, este ca sunteti un ANGAJAT al Isaran-ului si nicidecum client Isaran, si va inteleg ca va aparati locul de munca, dar, sincer... proiectul e gandit a oferi conditii MINIME ... si nici alea toate. Posted Image
Oricum, la cati bani cere pe apartamente, nici nu te poti astepta la lux , intimitate, etc... cat dai , atata ai.....si SUNT DE ACORD ca Isaran este o alternativa excelenta pentru oamenii cu venituri mici. Chiar nu vreau sa va supar, dar fiti cinstit: degeaba ai penthouse daca ai 300 de familii care se inghesuie in acelasi bloc cu tine, fiecare cu naravul lui... Posted Image
Eu ma opresc aici cu comentariile la adresa dvs, fiindca observ ca va aparati cu indarjire locul de munca, si va inteleg, dar nu insultati inteligenta altor cititori servindu-le ca o normalitate genul de blocuri ultra-aglomerate pe care le oferiti. Normalitatea este alta: sa ai si un pic de verdeata in jurul blocului, sa ai si loc de joaca pentru copii  amenajat, sa ai cat mai putini vecini, pentru a beneficia de liniste si intimitate, sa ai si locuri de parcare!
o zi buna!

Eu am cumparat un apartament 3B la Isaran, asa ca acolo unde e cazul te pot combate punctual.
- referitor la lipsa de intimidate: palierele si holurile de la fiecare etaj sunt foarte mari si aerisite, asa ca nu ai senzatia ca sunt atatea apartamente pe scara. Senzatia nu e de inghesuiala ci de spatiu. Statul la bloc in sine implica lipsa intimitatii: sincer, mie mi se pare mai important sa nu imi aud vecinii prin pereti decat sa ii intalnesc pe holuri.
- verdeata in jurul blocului: orice proiect nou construit are in spatele lui un santier si, evident, toate neplacerile pe care acesta le genereaza. Important este ce va urma, iar in proiect sunt prevazute si spatii verzi, spatii de recreere si locuri de joaca. Daca pana acum s-au tinut de cuvant in legatura cu apartamentul, nu vad de ce nu s-ar tine de cuvant si la astea.
- locuri de parcare: deocamdata sunt destule. In prima faza, e vorba nu de 600, cum spui tu, ci de mai putin de 300, cati sunt in primul bloc. O parcare mai mare se va amenaja si in spate, sunt parcari si pe laterale plus cea de la subsol. Nu se stie cati dintre cei care au cumparat sunt interesati si de loc pentru masina.
- aerisirea in bucatarie: majoritatea proiectelor imobiliare noi au prevazut bucataria open space. Am vazut genul asta si la Top City, si la Avantgarden si la Alphaville. La niciunul dintre aceste proiecte bucataria nu se poate separa de camera de zi – asa ca indiferent cat si cum as aerisi, tot una este. Am ales Isaran pentru ca bucataria este totusi separata de camera de zi cu usi glisante ceea ce altii nu au, iar daca sistemul de aerisire va functiona corect, o hota buna poate face fata cu brio.
- materiale de constructie: din cate am discutat personal cu unii dintre furnizorii de materiale, m-am convins ca cele folosite aici sunt de la furnizori de top. BCA-ul vine de la Xella, s-a lucrat cu CERESIT. Gresia si faianta sunt din Italia si Spania, centralele sunt Viessman. Tamplaria este mai mult decat OK, obiectele sanitare sunt de clasa. Lifturile sunt ultimul racnet de la Schindler, am videointerfon etc.
- rezistenta blocului: inainte de a cumpara m-am interesat la cineva de la inspectoratul pentru constructii si mi-a zis ca la fiecare turnare de beton inspectoratul era obligat sa faca verificare. Mi-a confirmat ca toate calculele de rezistenta au fost respectate cu strictete. Mi-e prieten prea bun ca sa imi vrea raul ;)

Hai ca nu e cazul sa scriu mai mult si sa fac aici romane. In definitiv, nu vreau sa te conving sa cumperi aici, ca doar nu iti place sa traiesti la inghesuiala. Poate doar sa tragi cu urechea la ce vorbesc vecinii ;)

Hammer11

Hammer11

Junior Member

Olivia37, on 16 decembrie 2014 - 11:29, said:

Ebenize, nu am vrut sa jignesc, imi cer scuze, daca asta a fost efectul. Eu doar am luat peste picior argumentul tau : ca "si la mama mirosea a mancare"...
Insist: daca pe vremuri era asa, fara o buna aerisire si izolatie a bucatariei (ca despre asta vorbeam) nu ramane acesta un model de urmat! Personal, Isaran-ul mi se pare un proiect - sa ma scuzati- al saracilor, cu conditii foarte modeste, lume multa inghesuita, fara intimitate, etc... Senzatia pe care mi-o dati citindu-va, este ca sunteti un ANGAJAT al Isaran-ului si nicidecum client Isaran, si va inteleg ca va aparati locul de munca, dar, sincer... proiectul e gandit a oferi conditii MINIME ... si nici alea toate. Posted Image
Oricum, la cati bani cere pe apartamente, nici nu te poti astepta la lux , intimitate, etc... cat dai , atata ai.....si SUNT DE ACORD ca Isaran este o alternativa excelenta pentru oamenii cu venituri mici. Chiar nu vreau sa va supar, dar fiti cinstit: degeaba ai penthouse daca ai 300 de familii care se inghesuie in acelasi bloc cu tine, fiecare cu naravul lui... Posted Image
Eu ma opresc aici cu comentariile la adresa dvs, fiindca observ ca va aparati cu indarjire locul de munca, si va inteleg, dar nu insultati inteligenta altor cititori servindu-le ca o normalitate genul de blocuri ultra-aglomerate pe care le oferiti. Normalitatea este alta: sa ai si un pic de verdeata in jurul blocului, sa ai si loc de joaca pentru copii  amenajat, sa ai cat mai putini vecini, pentru a beneficia de liniste si intimitate, sa ai si locuri de parcare!
o zi buna!

Draga Olivia,

In general nu mi-ar pasa ce cred altii despre alegerile mele. Dar la tine fac o exceptie. Fiindca la tine miroase urat, nu a mancare, ci a impartialitate. Te suspectez ca lucrezi la concurenta sau ca ai o masea impotriva celor de la Isaran. E ok sa-ti expui argumentele insa referindu-te strict la proiect nu la viitori locatari. Consider ca e corect ca persoanele care intra aici pe forum sa citeasca adevarul asa cum e el, din partea unui client Isaran si nu sa se lase intoxicati de tot felul de persoane care sunt pe langa subiect, dar mai au curajul sa vorbeasca de insultarea inteligentei.  Nu am niciun interes legat de apartamentul pe care l-am achizitionat, nu vreau sa-l vand si vin si cu argumente si lucruri concrete nu povestiri din ce am auzit, sau interpretari personale.

Sa le luam pe rand:

Finisajele: o sa scriu mare poate asa are efect: FINISAJELE DE LA ISARAN SUNT PESTE NIVELUL CELOR EXISTENTE LA ALTE PROIECTE REZIDENTIALE DIN ZONA. Inainte sa cumpar apartamentul i-am vizitat pe toti. FINISAJELE DE LA ISARAN NU SUNT LUATE DE PE VAPOR CI SUNT PRODUSE DE PRODUCATORI CONSACRATI DIN DOMENIU. Oricine este interesat poate cere un model de antecontract si surpriza va gasi o anexa cu toate dotarile apartamentului si producatorii lor. Deci uite ca proiectul asta al saracilor ofera finisaje mai de lux decat proiectele pentru bogati. Nu ma crezi? Te invit la mine in apartament sa te convingi cu ochii tai. Hai ca o sa-ti placa, eu am si geam la bucatarie. Ca la Avantgarden unde stai in chirie. Ma rog nu chiar ca acolo. Bucataria mea e mai mare.

Facilitati ansamblu: al naibii proiectul asta pentru saraci, cum il numesti tu, o sa aiba spatii verzi si alei ca sa-ti plimbi odraslele. Si mai are si spatiu de asteptare la parterul fiecarei scari cu birou si toaleta. Si paznic la fiecare scara....exact ca in filmele alea cu saraci. Stii filmele alea in care unul din personaje e bogat si sta intr-o cladire din asta de apartamente mare, laolalta cu alti 500 de locatari. Ai dracu americanii astia fac ansamblurile de lux cu o gramada de locatari. Pic de intimitate. Si va fi si sala de fitnes, si farmacie si gradinita. Si mai are ceva! Adapost antiaerian. Asa ca saracii vor fi in siguranta in caz de bombardament. Dar n-am terminat, mai are si doua statii de autobuz in stanga si in dreapta proiectului, drept urmare daca saracii nu au bani sa-si duca copiii la scoala cu masina, ii pot sui in autobuz. Bineinteles ca si la alte proiecte locatarii isi pot trimite copiii la scoala cu autobuzul dar numai dupa ce vor parcurge un kilometru prin noroaie, caini s.a.m.d. Si o sa mai aiba multe dar ma opresc aici ca restul informatiilor sunt confidentiale.

Locuri de parcare: Vai, unde vor parca 300 de masini? Hai serios, discutia asta nu-si are rostul, dezvoltatorul ofera posibilitatea achizitionarii unui loc de parcare subteran sau supra-teran. A cumparat teren suplimentar in spatele blocului II, este deja parcare in fata blocului I, parcare subterana este in constructie, nu stiu daca pe acoperis face ceva...

Intimitate: Aici ai nimerit-o. Stau si ma gandesc cum naiba o sa fac ca apartamentul meu are numai 85mp construiti si nu stiu unde naiba o sa incapa toti cei 300 de locatari. Pardon de saraci.  Puteam sa platesc cu 10.000 de euro in plus si sa ma mut intr-un apartament mai mic, CU FINISAJE MAI PROASTE, dar beneficiam de intimitate. In loc de alti 99 de locatari pe scara aveam doar 49. Ce-i drept, doar cu un lift in loc de doua. Era o afacere.  Sau puteam sa raman in apartamentul in care locuiesc acum, cu doar 20 de apartamente pe scara si sa-mi blestem zilele in continuare datorita vecinilor de deasupra si din lateral. Macar restul sunt ok. Ma rog nu stiu daca sunt ok ca nu am nicio tangenta cu ei, dar ce conteaza.  Si nu ai vrea sa stii cum arata scara.

Drept urmare imi pare nespus de rau ca sunt atat de sarac incat nu mi-am permis un apartament intr-un proiect rezidential de lux. O sa raman sa lafai in 85 de mp construiti , nu ca aia bogati in 65, o sa cobor iarna cu liftul direct in parcarea subterana, de unde ma voi sui in masina fara sa o mai curat de zapada fiindca nu va fi nevoie, iar prietenii mei care ma vor vizita o sa faca misto de mine cat de sarac sunt cand ii va intreba portarul pe cine viziteaza, pentru a ma anunta.

Nu intru in alte detalii legate de cunostintele tale juridice, cu apartamentele ipotecate unde ai dovedit din nou cat de pe langa esti. Practic toata aceasta intoxicare ieftina lipsita de vreo noima sau vreo cunostinta ma face sa cred ca intr-adevar nu lucrezi la concurenta. Probabil ca ai vrut sa-ti cumperi la Isaran si te-a sictirit libanezul sau poate ai pe cineva ,,drag'' care si-a luat apartament la Isaran si vrei sa arunci cu rahat in proiect, amagindu-te singura ca e un proiect pentru ,,saraci''

Sunt de acord cu conflictul de argumente, desi argumentele tale sunt false, doar cel legat de faptul ca sunt 100 de apartamente intr-o scara e adevarat dar si ala tine de interpretarea ta proprie. Nu vrei sa stai cu altii la bloc, muta-te la casa dar nu te apuca sa-mi zici ca e un proiect al saracilor de parca ar conta daca stau cu inca 60 de familii in scara sau cu inca 99, cand poti sa-ti spun concret ca eu am probleme grave cu vecinii intr-un bloc de 4 niveluri.

O seara placuta!

Ebenize

Ebenize

Member

@Olivia, nu lucrez la isaran ci am cumparat un apartament la ei si am impartasit experienta mea cu alti posibil clienti nedumeriti. Doar nu ma apuc sa public acum antecontractul sa vezi tu ca eu sunt propietar si nu angajat,  ca nu am nimic de castigat. Nu mi se pare ok sa catalogezi apartamentele de +40 000 euro ca ar fi pentru oameni saraci. Plus ca 40K euro, oamenii intradevar saraci nu ii fac probabil nici in 20 ani evident ca se exclude si incadrare bancara. Iti cam place sa compatimisti, sa judeci, sa cataloghezi ... nu e ok. Nu inseamna ca ceea ce gandesti tu, e bine pentru toata lumea, asa cum nu ce gandesc eu sau altu e bine pentru tine. Nu se precizeaza nicaieri ca ar fi apartamente de lux desi arata foarte bine atat scara, blocul cat si apartamentele. Eu consider lux apartamentele penthouse, maisonette si care au cel putin 100mp + terasa asta referindu-ma la structura si bineinteles conteaza si mobilarea.  Intimitate la bloc mai putina fie el cu 2 apartamente penthouse. Ma rog, uita-te pe forum si vezi ca sunt cativa propietari sau viitori propietari care aduc argumente reale si nu basme. Probabil ca din cei 300 de propietari or sa fie si nemultumiti pentru ca fiecare are pretentia si moftul lui. Referitor la blocul ipotecat de la top city probabil e cum zici tu dar nu strica o cercetare amanuntita poate nu e dracu chiar asa negru.

PS: sustin ce a zis @Hammer11 si @geopop2005 mai sus

Edited by Ebenize, 16 December 2014 - 19:04.

happyflo44

happyflo44

New Member

Revin cu o intrebare pentru cei care sunt deja mutati. Aveti curent sau apa? Sau se fac contracte individuale dupa receptie si dupa semnarea acestora se da drumul la apa, gaz ....
Am inteles ca blocul se va închide complet intre 23 luna asta si 5 ianuarie . Oare cei care s-au mutat vor lasa mobila acolo si vor astepta pana spre mijlocul lui ianuarie?

Aeskobar

Aeskobar

New Member

Stie cineva de Dealul Morii? Proiectul arata fain pe hartie. Stie cineva detalii despre constructor? Am inteles ca se face pe persoana fizica. La ce riscuri m-as espune intr-un contract?

Ebenize

Ebenize

Member

eu stiu ca doar la curent trebuie facut contract individual pentru a elimina frauda si anume, unele ansamble rezidentiale cumpara curentul cu suma X si vinde propietarului cu suma X+ , asadar mai ciupeste ceva si la facturi. Fiind foarte multe reclamatii de genul, probabil electrica a luat masuri.

panfilache

panfilache

New Member

mai e cineva care s a interesat sau si a platit avansul la top city?

geopop2005

geopop2005

Junior Member

happyflo44, on 16 decembrie 2014 - 21:11, said:

Revin cu o intrebare pentru cei care sunt deja mutati. Aveti curent sau apa? Sau se fac contracte individuale dupa receptie si dupa semnarea acestora se da drumul la apa, gaz ....
Am inteles ca blocul se va închide complet intre 23 luna asta si 5 ianuarie . Oare cei care s-au mutat vor lasa mobila acolo si vor astepta pana spre mijlocul lui ianuarie?

La apa nu se fac contracte individuale, pentru ca cei de la Compania Apa nu agreeaza asta. Avem la fiecare apartament apometru si se va face citirea lunar. La gaz am inteles ca sunt contracte pentru fiecare apartament si ca va trebui sa merg la Distrigaz si sa trec contractul pe numele meu. La Electrica trebuie mers si facut contract individual.

happyflo44

happyflo44

New Member

Am inteles, Mersi fain

flo28bv

flo28bv

Member

Deci sa inteleg ca apartamentele voastre sunt dotate precum cel de prezentare (lumini ambientale cu led, oglinda la baie cu ceas si blat de granit etc?) sau acela avea maximum de dotari?

happyflo44

happyflo44

New Member

Da, cu exceptia faiantei din baie care are alta culoare(nuanta) si format(tabla de sah) pe care oricum o schimb ca imi displace  ...

Ebenize

Ebenize

Member

Tot ce ai vazut in cel de prezentare exista si in cel cumparat.La gresie, faianta si parchet difera modelul/nuanta. Au pus pana si lustre cu becuri pe led, nu au lasat un fir atarnat din tavan... In hol ai aplice cu senzor, in baie si living lumini ambientale. La primul bloc eu nu am prins sa pot face modificari de modele referitor la gresie sau parchet ca erau deja puse dar in al doilea poti sa iti alegi tu ce culoare sau ce model. Mie imi plac mai mult nuantele puse in apartamentul meu (bucatarie, camere, holuri) decat in prezentare, in schimb imi placea mai mult baia din prezentare cu modelul acela cu patratele mici, aici am linii, e drept ca am vazut-o si pe intuneric ca nu era lumina inca in baie si probabil nu a sarit asa in ochi ca in prezentare.

ramonyka15

ramonyka15

New Member

Olivia37, on 16 decembrie 2014 - 11:12, said:

imi pare rau sa va contrazic Ebenize.
in realitate, nu asa stau lucrurile. Nu se achita AUTOMAT ipoteca  doar  fiindca tu ca si client ai dat banii!
tu dai banii la dezvoltator, cei 40.000 de euro, iar dezvoltatorul dispune de bani cum doreste!! .( E valabil pentru orice proiect imbiliar care lucreaza cu banca.) Tu ca si client dai banii, dar NU esti proprietar, ci banca este proprietar pana plateste dezvoltatorul datoria lui ! Tu ca si client, dai banii, dar nu ai nici un control asupra administrarii  celor 40.000 de euro dati. Ei pot sa plateasca cu banii dati de tine, de ex, datorii catre furnizori, si nu banca!! Sa ne amintim cum a iesit fum pe internt cand locatari din Avantgarden 1 platisera toti banii si nu puteau deveni proprietari, pentru ca dezvoltatorul  platise cu banii clientilor furnizorii si nu banca...ipoteca nu s-a rodicat, si s-au trezit oamenii ca nu sunt proprietari si nu pot fi , chiar daca au dat toti banii!!! Numai in pielea lor sa nu fii.
este riscant sa cumperi de acolo  unde exista ipoteca: locuinta e a bancii! Tu  platesti dezvoltatorului si SPERI ca el sa fie de buna credinta si sa plateasca ipoteca. Asta doar daca nu cumva dezvoltatorul nu are si ALTE DATORII neachitate, pe care spera sa le plateasca cu banii tai! Posted Image Si fii sigur ca orice dezvoltator care a ajuns sa ceara bani la banca, nu are bani sa-si plateasca furnizorii, deci are nevoie de banii tai ca sa isi plateasca datoriile, si ... daca ii mai ramane ceva..o sa plateasca el si la banca ceva... Dar pana nu se plateste tot la banca...tu esti fiul ploii, ai dat banu', dar nu esti proprietar!

Eu zic ca oamenii SA NU RISTE cu asa ceva!
sunt o multime de proiecte in brasov: luati apartamente de la proiecte care lucreaza cu banii lor, nu cu banca, fiindca atata timp cat lucrezi cu banca...proprietarul e BANCA! nu e dezvoltatorul! iar daca dezvoltatorul nu e integru si vrea sa dea o teapa...iti ia banii...si pa! tu ai dat banii dezvoltatorului si ai ramas fara casa! fiindca locuinta e a bancii.
Parerea mea. Posted Image

Buna olivia ,

M-am distrat citind acest forum ,si m-a distrat mai ales vehementa cu care te impotrivesti ansamblurilor Isaran si Top City ( cred ca si altele ), eu sunt proaspata si fericita proprietara a unui apartament la Isaran , stiu parerea ta despre asta asa ca nu vreau sa te conving  , ce vreau insa sa te rog este ca inainte sa-ti dai cu parerea asupra unor detalii juridice cum ar fi ipoteca si contractul de vanzare-cumparare este sa te informezi , si nu de pe forumuri  ci din carti de drept , i-ti recomand daca vrei cu placere cateva lucrari in acest sens dar daca vrei sa te docunentezi si singura i-ti recomand carti de drept civil cu titlul contracte dar si codul civil care este destul de explicit in materie . Ideea principala este ca doar proprietarul poate vinde , in situatia de mai sus banca ... cea careia ii este ipotecata cladirea , sau banca si dezvoltatorul daca in speta sunt copropietari .
  A si apropo daca si expertiza ta in materie de constructii este la fel ca cea in materie juridica ...

Cat despre cati vecini i-si doreste fiecare cred ca oricare dintre cei care fac achizitii sunt suficient de maturi sa aleaga pentru ei , asa ca eu am decis sa am muuulti vecini mai ales ca sunt foarte sociabila Posted Image , cat despre celelalte detalii eu sunt multumita de alegerea facuta .

Multumesc

Edited by ramonyka15, 17 December 2014 - 22:03.

lord hades

lord hades

Member

Avg 3 nu are cladiri cu 300 de apartamente.  Sunt undeva pe la 90 de obicei poate 100. Dar inca nu sunt locuite integral. Aglomerația din cartier a devenit deja supărătoare si situatia se va înrăutăți cu siguranță. Tot cartierul va ajunge undeva la 40 de cladiri ...

cormelus

cormelus

Junior Member

La Avantgarden tractorul a mai cumparat cineva?

Prisma1985

Prisma1985

Junior Member

Aeskobar, on 13 decembrie 2014 - 19:59, said:

n primul rand nu mi-as lua ceva de la cineva care face biciclete.
Un scurt sumar dupa ce am prospectat piata din brasov:
1. http://www.alphaville.ro/
Am auzit pareri pro si contra legat de proiect.
Loc de parcare subteran 6000 euro. Loc de parcare in exterior - 2500 euro. Stiu pe cineva care sta acolo si din ~60 locuri de parcare sunt date max 10locuri.
  - apart 2 camere: de la 55000 euro pt 55 metri utili; >1000 euro pe metru util; (momentan vad ceva reducere afisata deci cu reducere=> 960 euro pe metru)
2. http://www.privilegiobrasov.ro/
Mai au doar cateva apart de 3/4 camere din cate stiu
Preturi mari, finisajele nu sunt chiar lux cum se pretinde;
Dupa predare te obligi la un 0.8 euro /metru patrat  lunar pt paza/curatenie etc etc => la un apart de 70m o taxa lunara de ~56 euro/luna fara alte utilitati
3. http://www.urban-inv...isponibilitate/
Din ce am aflat stau printre primii calitativ. In zona tractorul pe str 1 Decembrie 1918 unde au si sediul am intrbat un locatar ce parere are calitate/pret si omul era foarte multumit (cumparase prin prima casa acum vreo -3 ani cand constructia nu exita).
Loc de parcare in exterior - 2000 euro (desi am cunostinte care au achizitionat cu 1500euro locul de parcare acum 6 luni)
Dupa mine amplasamentul foarte bun fata de Strada13 Decembrie. tinand cont ca in zona se lucreaza la noul mol ce va avea si Auchan.
Dupa predare te obligi la un 45 lei/lunar/apart pt curatenie/tuns gazon/deszapezit/administratie etc etc
  - studio 32500 euro pt ~42metri; >773 euro pe metru la plata cash
  - studio 39000 euro pt ~42metri; >928 euro pe metru la plata prin prima casa (deci la predare)
  - studio 35000 euro pt ~42metri; >833 euro pe metru la plata in 3 rate (avans, pe la jumatate, la predare)
  - apart 2 camere: >45000 euro pt 55 metri utili; >818 euro pe metru la plata cash
4. http://eleganthouse.ro/#preturi
Locatie buna; parcare subterana/boxa inclusa; structura mare;
Preturi prea mari
  - apart 2 camere: >79000eur pt 2cam ~75metri); pret  >955 euro pe metru;
5. http://www.decent-re...artamente-table
Nu au preturi decente  (conform numelui Posted Image)
Locatie buna daca nu ai vedere la strada (ca sa nu spun ca esti aproape in strada Posted Image )
  - garso 39500 euro pt ~36metri; apart 2 camere: >59000 euro pt 64 metri; >921 euro pe metru
6.  http://www.apartamen...orul-brasov.ro/
Constructie in desfasurare
Dupa mine amplasamentul este cam in spate fata de Strada13 Decembrie.
  - studio 32500 euro pt ~43metri; >755 euro pe metru la plata cash
  - apart 2 camere: >39000 euro pt 52 metri; >750 euro pe metru la plata cash
7. http://www.casanobel.ro/
Constructie finalizata (cel putin o parte)
Dupa mine amplasamentul este cam in spate fata de Strada13 Decembrie.
  - garso 30000 euro pt ~34 metri; >  882 euro pe metru la plata cash
  - garso 34500 euro pt ~34 metri; >1014 euro pe metru la plata prin prima casa
  - apart 2 camere: 41000 euro pt ~49metri; >836 euro pe metru la plata cash
  - apart 2 camere: 48500 euro pt ~49metri; >989 euro pe metru la plata prin prima casa
8. http://www.topcity.r...onibilitate.php
Proiect nou. Nu stiu multe despre ei. Am tot vazut/auzit reclama si au preturi bune dar sunt noi pe piata din Romania din cate stiu eu.
   - apart 2 camere: >41000 euro pt 51 metri; >803 euro pe metru la plata cash (5000 euro avans la semnare si diferenta la maxim 2 luni de la semnare)
etc etc (sunt mai multe proiecte dar nu am cum sa le centralizez chiar pe toate)
p.s. am incercat achizitionarea unei garsoniere in zona astra: bloc vechi; 33metri utili; semidecomandat; bloc garsoniere (stil comunist); pret ~26000-27000 euro. necesita investite dupa calculle mele de minim 6000 euro pt utilat/mobilat/electrocasnice si refacut baia/bucataria. pretul pe metru patrat ar ajunge de la ~790 euro metru pana la 970-1000 euro  dupa investitie. Din acest motiv m-am reorientat spre o construcite noua

Acuma vorba aia, ce-are sula cu prefectura? Habar n-am ce-au facut alti dezvoltatori imobiliari inainte de a se apuca de ridicat blocuri, dar pun pariu ca pe majoritatea nu i-a facut mama lor direct dezvoltatori.
Inainte de a cumpara, am fost si eu pe la cateva dintre ansamblurile pe care le-ai nominalizat si as putea sa fac o lista de concluzii, dar zau ca nu stiu daca are rost. Nu vreau sa dau nume si date concrete, ca eu nu sunt aici ca sa critic sau ca sa-i vorbesc de rau pe altii, cum vad ca se practica pe topicul asta de ceva vreme.
Un singur lucru pot sa il afirm, fara sa jignesc sau sa nedreptatesc pe nimeni: cele bine plasate au finisaje medii, iar preturile, asa cum le-ai dat si tu, sunt mari, in jur de 800 de euro pe metru patrat.
In plus, pentru mine, care am luat prin credit, a mai aparut o problema: pretul de pe oferta initiala creste de la aproape 800 de euro/plata cash la peste 900 de euro – dupa cum si tu ai scris in analiza pe care ai facut-o. Si asta in conditiile in care mai am de asteptat pana sa ma mut in apartament. Deci, pe langa faptul ca ma imprumut la banca pe o suma si la final platesc suma aia plus dobanda, mai dau si aproape 15% in plus la dezvoltator – nu inteleg de ce vor toti aceasta taxa de bogatie de la un om fara bani.
Asa ca de bine, de rau, tot la libanez m-am intors, ca pretul a fost cel de pe site, 555 de euro, fara sa ma taxeze in plus ca sunt sarac si ca apelez la banci. Fara sa vreau sa laud pe nimeni, dar asta a fost singura oferta cinstita din punctul meu de vedere. Poate ca in alta parte sunt conditii mai bune, este posibil. Insa, la banii mei (da, sunt sarac, asa cum m-a categorisit cineva tot aici) este cea mai buna oferta!
A, si pentru ca tot a venit vorba de proprietar, cel cu care am semnat eu antecontractul e cetatean australian Posted Image  Mi-a povestit cum se construieste in zona Sidney si ce ar trebui sa vad neaparat prin zona, daca voi ajunge vreodata pe acolo.

Olivia37

Olivia37

New Member

ramonyka15, on 17 decembrie 2014 - 21:51, said:

Buna olivia ,

M-am distrat citind acest forum ,si m-a distrat mai ales vehementa cu care te impotrivesti ansamblurilor Isaran si Top City ( cred ca si altele ), eu sunt proaspata si fericita proprietara a unui apartament la Isaran , stiu parerea ta despre asta asa ca nu vreau sa te conving  , ce vreau insa sa te rog este ca inainte sa-ti dai cu parerea asupra unor detalii juridice cum ar fi ipoteca si contractul de vanzare-cumparare este sa te informezi , si nu de pe forumuri  ci din carti de drept , i-ti recomand daca vrei cu placere cateva lucrari in acest sens dar daca vrei sa te docunentezi si singura i-ti recomand carti de drept civil cu titlul contracte dar si codul civil care este destul de explicit in materie . Ideea principala este ca doar proprietarul poate vinde , in situatia de mai sus banca ... cea careia ii este ipotecata cladirea , sau banca si dezvoltatorul daca in speta sunt copropietari .
  A si apropo daca si expertiza ta in materie de constructii este la fel ca cea in materie juridica ...

Cat despre cati vecini i-si doreste fiecare cred ca oricare dintre cei care fac achizitii sunt suficient de maturi sa aleaga pentru ei , asa ca eu am decis sa am muuulti vecini mai ales ca sunt foarte sociabila Posted Image , cat despre celelalte detalii eu sunt multumita de alegerea facuta .

Multumesc

Buna Ramonika Posted Image
eu m-am distrat nu citind forumul, ci citindu-te pe tine.
Daca o persoana care nu stie sa scrie corect gramatical, are pretentia ca are cunostinte juridice, atunci, si eu pot sa ma declar medic genetician! Posted Image
Iti recomand ("iti" - in acest caz se scrie legat, nu cu cratima cum ai scris tu!) , iti recomand si eu sa te mai interesezi, fiindca, te asigur ca stiu foarte bine despre ce este vorba, si acolo unde blocul si terenul este ipotecat, nu devii proprietar decat dupa se ridica ipoteca- pana in acel moment esti proprietar impreuna cu banca!!!
dar, nu imi bat capul sa iti ofer  informatii, pentru ca oricum tu ai cumparat la Isaran si nu ai nevoie de aceste lamuriri suplimentare. Am oferit informatii doar celor ce au nevoie de ele,cum ar fi amatorii pentru Top City unde stiu sigur ca exista credit bancar si ipoteca.
cat despre alegerea ta la Isaran, nu cred ca ti-am cerut punctul de vedere, nu ma intereseaza nici ce ai cumparat, nici de ce. Nu ma priveste.
si ca sa inchei in acelasi spirit cu al tau: iti recomand calduros gramatica limbii romane - manual de clasa a 2-a si a 3-a!...A! si daca, cunostintele tale in materie de contracte imobliare sunt la acelasi nivel cu cunostintele tale gramaticale, ar fi mai de dorit sa nu ti le expui. (nu de-alta, dar nu te avantajeaza!)
Punct.

Ebenize, on 16 decembrie 2014 - 18:53, said:

@Olivia, nu lucrez la isaran ci am cumparat un apartament la ei si am impartasit experienta mea cu alti posibil clienti nedumeriti. Doar nu ma apuc sa public acum antecontractul sa vezi tu ca eu sunt propietar si nu angajat,  ca nu am nimic de castigat. Nu mi se pare ok sa catalogezi apartamentele de +40 000 euro ca ar fi pentru oameni saraci. Plus ca 40K euro, oamenii intradevar saraci nu ii fac probabil nici in 20 ani evident ca se exclude si incadrare bancara. Iti cam place sa compatimisti, sa judeci, sa cataloghezi ... nu e ok. Nu inseamna ca ceea ce gandesti tu, e bine pentru toata lumea, asa cum nu ce gandesc eu sau altu e bine pentru tine. Nu se precizeaza nicaieri ca ar fi apartamente de lux desi arata foarte bine atat scara, blocul cat si apartamentele. Eu consider lux apartamentele penthouse, maisonette si care au cel putin 100mp + terasa asta referindu-ma la structura si bineinteles conteaza si mobilarea.  Intimitate la bloc mai putina fie el cu 2 apartamente penthouse. Ma rog, uita-te pe forum si vezi ca sunt cativa propietari sau viitori propietari care aduc argumente reale si nu basme. Probabil ca din cei 300 de propietari or sa fie si nemultumiti pentru ca fiecare are pretentia si moftul lui. Referitor la blocul ipotecat de la top city probabil e cum zici tu dar nu strica o cercetare amanuntita poate nu e dracu chiar asa negru.

PS: sustin ce a zis @Hammer11 si @geopop2005 mai sus

Ebenize, ma repet, nu am vrut sa atac nici un proprietar,deci nici pe tine, departe de mine acest gand.
felul in care scrii, imi da senzatia- si accept ca poate fi o senzatie gresita- ca esti angajat si ca iti aperi jobul.
In rest, iti doresc daca esti intr-adevar proprietar sa te bucuri de achizitia facuta  si sa nu te afecteze parerea altora - ca iata, cate capete, atatea pareri. Am precizat de fiecare data ca tot ceea ce scriu e doar o parere, si anume parerea mea- nicidecum un postulat! Posted Image
o zi buna!

Edited by Olivia37, 18 December 2014 - 19:02.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate