Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi

apartamente noi brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
1200 replies to this topic

Prisma1985

Prisma1985

Junior Member

• Grup: Members

View PostAeskobar, on 12 decembrie 2014 - 06:27, said:

Mi se pare doar mie, sau dezvoltatorul Isaran are cativa intrusi pe acest forum. Atatea vorbe de lauda.... Mergeti pana acolo. E praf. Am prieteni care au facut greseala sa-si ia acolo. Acum regreta nespus. Au vazut un apartament de show. Wow. Dar acum cand se aproprie predarea... Ce sa vezi. Complet alte finisaje. Parchetul nu mai este cel aratat ci unul de o calitate indoielnica, faianta mai rau decat la cantina, ..... Omul nu stie ce sa mai faca. I-a zis dezvoltatorul sa o schimbe ca o plateste suplimentar. Deci, cum e vorba aia. Dai putin, primesti putin.
Nu mai zic de faptul ca in cel mult un an va deveni o adevarata bomba. 300 de familii intr-un singur bloc !!!! Mai rau ca la caminele de nefamilisti. Putea sa numeasca proiectul Bronx.

Daca tot vorbesti despre intrusi: cine e intrus – Ebenize, care are vechime si atatea postari la activ si care a spus de multa vreme ca a cumparat acolo sau tu, care azi te-ai inregistrat si ai postat din auzite, despre ce spun unii si altii? Posted Image Sunt 100% sigur ca tu nu ai cumparat acolo si ca esti de la concurenta.

Eu am confirmat mai demult ca am cumparat apartament la ei, asa ca vorbesc din propria experienta. Mi-am luat toate actele si astept acum sa imi dea banca OK-ul final. Am fost si am vazut apartamentul si uite ca, din intamplare, totul este exact asa cum ar fi trebuit sa fie. Nu este totul gata 100%, mai trebuie cateva mici amanunte de pus la punct, dar s-au notat si in cateva zile mi s-a promis ca vor fi gata. Dar am vrut ca la bucatarie sa am mai multa faianta decat era stabilit in contract, asa ca mai e inca un pic de lucru.
Una peste alta, multumesc lui Dumnezeu ca am dat peste oameni onesti, care m-au ascultat, m-au inteles si mi-au dat peste ce am asteptat. In sfarsit, exista oameni care se gandesc cu adevarat si la noi, cei care nu au atatia bani.
Cat despre camine de nefamilisti, ce sa mai zica cei care locuiesc in blocuri cu hol lung de acces si apartamente pe stanga si pe dreapta? Posted Image Eu am intrebat si mi-au zis ca sunt de fapt trei blocuri, care au fiecare aproximativ 90 de apartamente, ceea ce e absolut normal.

Edited by Prisma1985, 12 December 2014 - 17:58.

Rodut77

Rodut77

New Member

Salut,

Am luat la Isaran si ma simt foarte bine, s-au tinut de cuvant au pus tot ce am stabilit in apartament.

Ebenize

Ebenize

Member

lasa, ca noi "intrusii" o sa locuim mult si bine in locuintele noastre "vagaune" si ei fericiti in "penthouse -urile" lor. Si daca spuneam ca mi-am construit casa pe varful tampa si drum privat pana acolo, tot se gaseau soricari care sa comenteze : ))

@crconst2005

cred ca cel mai bine mergi personal sa studiezi sa vezi despre ce e vorba si daca cumva te hotarasti sa cumperi acolo ceea ce mi se pare foarte misto pozitia, sa ai grija ca atunci cand faci rezervare sa fie trecute toate finisajele, constructie si structura in antecontract ca daca nu iti convine ceva sa poti renunta fara sa pierzi banii de avans.

Edited by Ebenize, 13 December 2014 - 01:29.

Aeskobar

Aeskobar

New Member

Vad ca deja au inceput discutiile aprinse :)

Chiar am urmarit ceva timp ce ati comentat pe aici si pana la urma nu puteam sa ma abtin.

Sa vedem dupa putin timp ce va mutati acolo ce discutii interesante vor mai aparea intre vecini. Eu nu am zis ca mi-am luat acolo. Nici nu mi-as lua vreodata. Insa vorbesc in cunostinta de cauza. Si eu imi caut un apartament si urmaresc ce se intampla pe piata imobiliara. Pentru Isaran vin cu argumente. Brasovul e mic si se aude totul. In primul rand nu mi-as lua ceva de la cineva care face biciclete. Si acum stim cu totii calitatea acelor biciclete de la First Bike. Am avut si eu una pentru baiatul meu si a fost Last Bike.
Ma astept la aceeasi calitate ca si la biciclete. Marfa sa-ti ia ochiul, insa cand te urci pe ea sa dai o tura cade pedala.

Apoi, mucitorii erau stresati sa toarne placile cu exact cantitatea de beton care era in calculul de rezistenta care este un calcul ideal. Intotdeauna trebuie sa iei in calcul o marja de eroare. Asadar, mucitorii erau sfatuiti sa indoaie armatura, astfel incat, placa sa iasa putin mai mica si betonul sa ajunga.
Tot despre structura, se stie ca e ok sa stea o iarna sa se aseze, insa nu doua -trei si cu armaturile dezvelite.

Tot la capitolul structura. V-at intrebat vreodata de ce pe la etajul 4-5 in partea dreapta, apare o deviatie destul de mare? Credeti ca asa a fost proiectat? GRESIT! Acolo e o mare eroare de executie. Poate ati vazut programul recent Romania te Iubesc. Acolo aparea o astfel de cladire cu abateri pe nivele. Va dau scris ca acea axa de stalpi trebuia sa fie pe aceeasi directie. Ma intreb ca au constatat cei de la Inspectoratul in Constructii despre asta? Ma mai intreb cum sunt facute instalatiile interioare daca au admis asemenea greseli. Vorba aia. O casa o cumperi pe viata. Bicicleta poti sa o mai schimbi ....

Vad ca nu va deranjeaza sa locuiti "300" ( ca in film :) ) si 600 in doua cladiri pe terenul respectiv care este cat este. Si vad ca nu va deranjeaza ca bucataria sa se ventileze prin living. (practic aveti o camera in minus.), insa astept cu nerabdare momentul in care 600 de familii se vor intoarce de la munca seara dupamasa cu ... probabil 600 de masini care vor fi parcate ... unde?????

Cat despre finisaje nu pot sa va zic decat ca sunt la fel ca si bicicletele. Componente aduse pe containere din China la care nu veti mai gasi niciodata garantie. Dar la cat costa apartamentul, nu ar fi o problema sa schimbi cateva baterii, ceva gresie, faianta, usi interioare sau intrare, cateva instalatii electrice, sanitare.

Cam atat cu partea negativa. Au si lucruri bune. Marele si singurul avantaj este pretul. Punct.

Oricum, din tot acest forum, singurul care mi se pare ca a facut un studiu clar de piata este moronel acum cateva luni. Iata-l mai jos. Daca mai are cineva update-uri sau noutati fiti bineveniti sa postati aici. Tocmai ce ne incalzim pe cateva subiecte.

Sper sa va ajute cat de cat sumarul preturilor  si a restul datelor furnizare acolo unde le stiu.
Un scurt sumar dupa ce am prospectat piata din brasov:
1. http://www.alphaville.ro/
Am auzit pareri pro si contra legat de proiect.
Loc de parcare subteran 6000 euro. Loc de parcare in exterior - 2500 euro. Stiu pe cineva care sta acolo si din ~60 locuri de parcare sunt date max 10locuri.
  - apart 2 camere: de la 55000 euro pt 55 metri utili; >1000 euro pe metru util; (momentan vad ceva reducere afisata deci cu reducere=> 960 euro pe metru)
2. http://www.privilegiobrasov.ro/
Mai au doar cateva apart de 3/4 camere din cate stiu
Preturi mari, finisajele nu sunt chiar lux cum se pretinde;
Dupa predare te obligi la un 0.8 euro /metru patrat  lunar pt paza/curatenie etc etc => la un apart de 70m o taxa lunara de ~56 euro/luna fara alte utilitati
3. http://www.urban-inv...isponibilitate/
Din ce am aflat stau printre primii calitativ. In zona tractorul pe str 1 Decembrie 1918 unde au si sediul am intrbat un locatar ce parere are calitate/pret si omul era foarte multumit (cumparase prin prima casa acum vreo -3 ani cand constructia nu exita).
Loc de parcare in exterior - 2000 euro (desi am cunostinte care au achizitionat cu 1500euro locul de parcare acum 6 luni)
Dupa mine amplasamentul foarte bun fata de Strada13 Decembrie. tinand cont ca in zona se lucreaza la noul mol ce va avea si Auchan.
Dupa predare te obligi la un 45 lei/lunar/apart pt curatenie/tuns gazon/deszapezit/administratie etc etc
  - studio 32500 euro pt ~42metri; >773 euro pe metru la plata cash
  - studio 39000 euro pt ~42metri; >928 euro pe metru la plata prin prima casa (deci la predare)
  - studio 35000 euro pt ~42metri; >833 euro pe metru la plata in 3 rate (avans, pe la jumatate, la predare)
  - apart 2 camere: >45000 euro pt 55 metri utili; >818 euro pe metru la plata cash
4. http://eleganthouse.ro/#preturi
Locatie buna; parcare subterana/boxa inclusa; structura mare;
Preturi prea mari
  - apart 2 camere: >79000eur pt 2cam ~75metri); pret  >955 euro pe metru;
5. http://www.decent-re...artamente-table
Nu au preturi decente  (conform numelui Posted Image)
Locatie buna daca nu ai vedere la strada (ca sa nu spun ca esti aproape in strada Posted Image )
  - garso 39500 euro pt ~36metri; apart 2 camere: >59000 euro pt 64 metri; >921 euro pe metru
6.  http://www.apartamen...orul-brasov.ro/
Constructie in desfasurare
Dupa mine amplasamentul este cam in spate fata de Strada13 Decembrie.
  - studio 32500 euro pt ~43metri; >755 euro pe metru la plata cash
  - apart 2 camere: >39000 euro pt 52 metri; >750 euro pe metru la plata cash
7. http://www.casanobel.ro/
Constructie finalizata (cel putin o parte)
Dupa mine amplasamentul este cam in spate fata de Strada13 Decembrie.
  - garso 30000 euro pt ~34 metri; >  882 euro pe metru la plata cash
  - garso 34500 euro pt ~34 metri; >1014 euro pe metru la plata prin prima casa
  - apart 2 camere: 41000 euro pt ~49metri; >836 euro pe metru la plata cash
  - apart 2 camere: 48500 euro pt ~49metri; >989 euro pe metru la plata prin prima casa
8. http://www.topcity.r...onibilitate.php
Proiect nou. Nu stiu multe despre ei. Am tot vazut/auzit reclama si au preturi bune dar sunt noi pe piata din Romania din cate stiu eu.
   - apart 2 camere: >41000 euro pt 51 metri; >803 euro pe metru la plata cash (5000 euro avans la semnare si diferenta la maxim 2 luni de la semnare)
etc etc (sunt mai multe proiecte dar nu am cum sa le centralizez chiar pe toate)
p.s. am incercat achizitionarea unei garsoniere in zona astra: bloc vechi; 33metri utili; semidecomandat; bloc garsoniere (stil comunist); pret ~26000-27000 euro. necesita investite dupa calculle mele de minim 6000 euro pt utilat/mobilat/electrocasnice si refacut baia/bucataria. pretul pe metru patrat ar ajunge de la ~790 euro metru pana la 970-1000 euro  dupa investitie. Din acest motiv m-am reorientat spre o construcite noua

Hammer11

Hammer11

Junior Member

Buna,

Legat de deviatia de la etajul 4 am scris si eu. Eu am o teorie legata de aceasta. Imi vine greu sa cred ca ar fi o greseala de proiectare. Adica nu pot sa-mi dau seama care ar fi explicatia. Pana la urma urmei cred ca ar fi putut fi mascata daca voiau. Cred ca apartamentele de 3 camere de pe latura aia ar fi la limita de 100 mp suprafata construita. Daca ar depasi 100 mp tva-ul aplicat ar fi de 24%. Probabil pentru nu a risca au decis sa faca apartamentele mai mici. O greseala de proiectare care ar pune in pericol structura de rezistenta nu cred ca ar fi tolerata de Inspectorat, totusi vorbim de 300 de familii care se vor muta acolo.
Legat de finisaje, la antecontracte este un act aditional cu lista de finisaje si producatorul. Sunt producatori consacrati pe piata nu e nicio chinezarie. Nu vreau sa ma contrazic, e doar o expunere de argumente, viitorul va dovedi daca investitia a fost buna sau nu.

Ebenize

Ebenize

Member

@Aeskobar
In primul rand se specifica clar in antecontract finisajele si chiar brandul lor. In al doilea rand nu se trece cu vederea greselile de constructie si nu  s-ar da autorizatii pentru un bloc atat de mare sa puna in pericol atatea familii pentru ca in caz de ceva, vai si amar de cei care au semnat plus ca au fost vizitati regulat de inspectii. Traim in romania dar nici chiar asa sa cada tavanu pe noi. Muncitori stresati, da intradevar au fost foarte stresati pentru ca au incercat sa se abata de la ordine. Nu cred ca ai fost pe santier sa vezi cum se toarna betonul, probabil ai auzit zvonuri. Am auzit si eu zvonuri cum ca muncitorii de la avantgarden fiind foarte rau platiti, au furat materiale si de aceea blocurile sunt mai proaste. Cum sa crezi asa ceva?

Referitor la parcari, sunt subterane(aerisite si echipate cu sistem antiincediu), supraterane si s-a mai cumparat langa, inca o portiune de teren special pentru parcari. Si nu vad problema de a locuii cu inca 600 oameni... stau cu mine in apartament? dar oare cei din tarile dezvoltate cand fac un zgarie nori, oare isi pun problema asta? poate or fi ei mai primitivi... asta e viata la bloc Cel care au proiectat Alphaville, au facut si isaranul si te asigur din surse sigure ca totul respecta normele de constructie si ISU. Nu zic ca isaran e mai bun sau mai prost ca restul cartierelor pentru ca fiecare om are parerea lui si stie de ce are nevoie sa il satisfaca dar pentru mine e excelent. Unii vor in centru, altii vor zona linistita, altii vor priveliste panoramica a brasovului, iar altii vor apartament vechi + multe alte criteri care imbinate = perfectiune = cam greu la bani putini. Trebuie sa fie un echilibru, nu ? Eu mi-am luat aici deoarece mi-a fost recomandat (nu de agent imobiliar Posted Image ) si mi-a placut  atat blocul, apartamentul cat si pozitia ( adevarat, la periferie dar aproape de coresi si de 13 decembrie , zona destul de linistita) plus ca personalul este foarte amabil cel putin cu mine.. Referitor la bucatarie, da, ai dreptate e un minus dar pe mine personal nu ma deranjeaza. Probabil cand se defecteaza hota minune, o sa parfumez si musafirii cu miros de sarmale Posted Image)  Dar eu stiu de cand stateam cu parintii, cand se facea mancare in special prajeli ... mirosea toata casa 1-2 zile indiferent de cate geamuri si hote aveai nu puteai sa stai sigilat in camera.

Ce treaba are ca a fost/ este producator de biciclete?(defapt si atv-uri, motociclete scutere, enduro etc dar ma rog ) putea sa faca si chibrite, bine ca acum nu ne legam de faptul ca e libanez sau ca are ochii albastrii. Da si stiu si eu povestile de copilarie next bike cea mai tare , first bike de cacao... sa fim seriosi.
Si pe langa toate acestea isaran au fost singurii care nu cer 1 euro in plus celor care cumpara prin credit.

O sa revin cu un review dupa ce ma mut atat negativ cat si pozitiv.

Referitor la cartierele  enumerate imi exprim si eu 1-2 idei.
geamurile ar fi putut sa fie mai mari dar pozitia e foarte buna = pret marisor
am un coleg care sta acolo si mi-a spus ca vine miros nasol de la spital uneori cand ard cei de acolo resturi si sustinea el ca a dat gaura cu bormasina in grinda si a intrat ca in branza .. asta nu prea o cred, o fi dat in BCA sau rigips si nu si-a dat seama
calitate buna, pozitie buna , as cumpara de la ei
nu stiu cartierul
nu stiu cartierul
cred ca e vorba de avantgarden tractorul la fel cam spate si cam micute apartamentele. Initial am vrut sa iau un studio acolo dar in living statea centrala si practic cand ma uitam la tv ma uitam si la centrala... evident se putea masca dar nu mi-a placut .. Calitatea mi-a placut insa nu e nimic impresionant. Am pe cineva care are apartament la avantgarden din bartolomeu si acolo nu mi-a placut ca e hol lung ca la camin si usi principale de lemn fara prag

si eu consider ca e cam spate.. cam nasol fara masina nu am intrat
8. http://www.topcity.ro
am vrut sa ajung pe acolo insa nu am mai apucat dar la fel cam in spate
9. barcelona residence
mi se par cam piperate preturile avand in vedere ca nu e chiar in buricul targului.. sau daca stau bine sa ma gandesc chiar e targ acolo sambata duminica Posted Image) e adevarat ca e capat de linie si kaufland aproape dar totusi..
nu am apucat sa intru
10. tampa gardens
am un prieten care locuieste acolo, privelistea e dementiala plus liniste plus aer curat insa cam poti sa intri la vecinu prin pereti Posted Image) si totodata preturi mari
11. season residence
pare frumos tare insa trebuie masina si multi bani
12. belvedere residence
de vis

PS: Hai sa nu mai judecam deciziile celor care au cumparat fie isaran fie avantgarden fie urbaninvest etc si sa ne limitam la pareri pro contra per ansamblu rezidential

Edited by Ebenize, 14 December 2014 - 00:48.

Aeskobar

Aeskobar

New Member

Ok. Succes in continuare.

cgcornel

cgcornel

Junior Member

Salutare tuturor,
Ieri am semnat receptia la Isaran.
Ce pot sa va spun...  calitatea este mult peste ce ofera alti dezvoltatori in Brasov. Am ramas placut surprins! Deja mi-am cunoscut trei dintre vecinii mei de la et.7. Se mutau (pe scari din pacate pentru ca lifturile nu-s ISCIR-izate inca-saptamana asta le da drumul).

Hammer11

Hammer11

Junior Member

@aeskobar si toti cei interesati: legat de marginea de la etajul 4, intrati pe google maps, streetview si uitati-va la bloc din lateralul respectiv (strada nicolae labis, se vede etajul 10 in constructie) stalpul de rezistenta este mult mai in spate fata de marginea blocului. Diferenta este facuta din placa. Q.e.d. ( dezvoltatorul ar trebui sa-mi dea un premiu :)

Olivia37

Olivia37

New Member

View PostCrystyan100, on 04 decembrie 2013 - 20:32, said:

Unul dintre cele mai noi proiecte din Brasov este Ansamblul rezidential TOP CITY.
Vor fi 24 de blocuri cu 8, 10 si 11 etaje, spatii comerciale si multe spatii verzi.
Apartamente cu 2 camere spatioase , iar structura blocurilor este foarte bine executata.

da, apartamente gata facute...dar IPOTECATE BANCII.
dai banu' dar nu esti proprietar!...

View PostTraumaRo, on 21 octombrie 2014 - 10:54, said:

Am uitat!
Stati departe de ISARAN!

cat mai departe de Isaran!...asta daca nu cumva vreti sa platiti rate 30 de ani pentru un apartament care va avea valoarea unei camere de camin in curand...:D
jale!... 300 de familii  intr-un singur bloc!...adica minim 600 de persoane!!!...unde or sa parcheze toti?:D in fine... fiecare face ce vrea cu banii lui...

Olivia37

Olivia37

New Member

View Postisar2014, on 06 iunie 2014 - 09:39, said:

Salut, si mie imi place Urban-ul, insa ma deranjeaza faptul ca e plasat chiar langa giratoriul care duce spre Coresi. Dupa ce se termina mall-ul si tot ce e de construit in zona, acolo va fi o vanzoleala teribila, zgomot mult si poluare. Top City arata bine, in proiect. Sunt cam in spate, dar daca vor face o cale de acces rezonabila, ar fi OK. Dupa mine, ar fi de preferat comparativ cu Avantgarden-ul Tractoru. Mai bine plasat mi se pare insa proiectul de la Isaran, iar pe site-ul lor au preturi chiar bune de tot, cred ca in momentul de fata sunt cele mai mici din zona. Nu stiu insa nimic despre finisajele interioare si calitatea lucrarilor, dar, in general, asta e problema cu toti dezvoltatorii noi de pe piata.

Top city arata bine in proiect, exact! Posted Image) ca de realizat si executat proiectul... nimeni nu stie nici CAND nici DACA  se va realiza cu adevarat!
ganditi-va: au construit un singur bloc mic (30 de apartamente) intr-un an si cateva luni!Posted Image))) Pai in ritmul asta, daca facem un calcul matematic, cele 1500 de apartamente promise se vor termina in fix 50 de ani Posted Image)) In 50 de ani, asadar, veti scapa si de praful de pe santier, si veti beneficia si de eventualele facilitati promise...
de fapt, proiectul  sigur nu il vor termina... Spa, locuri de joaca, centre de relaxare...sunt pur marketing. In realitate, e vorba de fix un bloc amarat aruncat in mijlocul campului, in pustietate. Nu au intentia reala sa termine ce au inceput... Va fi trist sa locuiesti singur in camp, alaturi de turmele de oi si caini vagabonzi Posted Image)) Oricum, punctul cel mai nevralgic este ca apartamentele sunt construite cu credit bancar, si TOATE apartamentele sunt ipotecate. Mai grav de-atat nu se poate!
La aceiasi bani se  gasesc apartamente in oras , mult mai bine pozitionate ca si zona. O cunostinta de-a mea a cumparat in Top City si e foarte suparata pentru ca nu au iesit nici acum in decembrie cartile funciare, desi li s-a promis din octombrie ca va fi totul gata... si risca sa isi piarda creditul Prima Casa, pentru ca nu poate depune actele pt obtinerea creditului!!! Deci pa avans, pa credit, pa casa!... O mare teapa se arata...
Avantgarden Tractoru , este mai ok, desi e amplasat in aceeasi zona in plina constructie. Praf din toate partile:Urban, Isaran, Casa Nobel, Top City.  Au dezavantajul ca singurele apartamente disponibile pe care le au in prezent vor fi gata intr-un an jumate!!! In rest, proiectul e ok, materialele de constructie folosite sunt ok, au un ritm de constructie foarte bun!!! Au ridicat deja vreo 3 blocuri, din cate am vazut in urma cu vreo luna sau 2 incepusera constructia la inca 2 blocuri...deci se tin de treaba, fata de vecinii lor Top City care bat pasul pe loc !

View PostRhadooR, on 22 octombrie 2014 - 04:34, said:

De ce spui sa stam departe de isaran? Argumenteaza, te rog!

Pentru ca sunt prost construite, au folosit materiale de constructie ieftine, santierul a fost inceput in urma cu 6 ani, iar structura a zacut in paragina, in ploi si ninsori 6 ani!!!, dar mai ales, stai departe de isaran pentru ca este greu sa convietuiesti cu 600 de persoane in acelasi bloc... si intreaba-te...unde va veti parca toti  masinile? pe sosea? :)

View PostHammer11, on 12 decembrie 2014 - 11:27, said:

Mi se pare mie sau tu lucrezi la concurenta? Eu mi-am luat apartament in Isaran, pot fi contactat pe privat pt detalii, mi-am vazut apartamentul finisat acum o saptamana si finisajele sunt exact ca in apartamentele demo. Iar despre numarul de apartamente, ma intreb daca in Bucuresti cladirile de locuinte de acest fel au ajuns vagauni dupa un an de zile? Sau daca Avantgarden 3 care are cladiri asemanatoare ca marime a ajuns o vagauna.

pardon! Avantgarden 3 are blocuri de maxim 90 de apartamente! nu de 300 de apartamente!
nu stiu cum li se pare altora, dar personal, mi se pare trist sa locuiesc chiar si cu 90 de vecini pe scara (stau cu chirie in avantgarden 3)... unul da muzica tare, doi repara peretii, 15 au copii mici, 4 gatesc cu acelasi ulei tot anul de pute pe toata casa scarii...etc... Ideal e sa ai apartament in blocuri de maxim 4 nivele, sau chiar mai mici, pentru ca locuitul alaturi de alti vecini sa nu fie un cosmar...

View PostEbenize, on 14 decembrie 2014 - 00:40, said:

@Aeskobar
In primul rand se specifica clar in antecontract finisajele si chiar brandul lor. In al doilea rand nu se trece cu vederea greselile de constructie si nu  s-ar da autorizatii pentru un bloc atat de mare sa puna in pericol atatea familii pentru ca in caz de ceva, vai si amar de cei care au semnat plus ca au fost vizitati regulat de inspectii. Traim in romania dar nici chiar asa sa cada tavanu pe noi. Muncitori stresati, da intradevar au fost foarte stresati pentru ca au incercat sa se abata de la ordine. Nu cred ca ai fost pe santier sa vezi cum se toarna betonul, probabil ai auzit zvonuri. Am auzit si eu zvonuri cum ca muncitorii de la avantgarden fiind foarte rau platiti, au furat materiale si de aceea blocurile sunt mai proaste. Cum sa crezi asa ceva?

Referitor la parcari, sunt subterane(aerisite si echipate cu sistem antiincediu), supraterane si s-a mai cumparat langa, inca o portiune de teren special pentru parcari. Si nu vad problema de a locuii cu inca 600 oameni... stau cu mine in apartament? dar oare cei din tarile dezvoltate cand fac un zgarie nori, oare isi pun problema asta? poate or fi ei mai primitivi... asta e viata la bloc Cel care au proiectat Alphaville, au facut si isaranul si te asigur din surse sigure ca totul respecta normele de constructie si ISU. Nu zic ca isaran e mai bun sau mai prost ca restul cartierelor pentru ca fiecare om are parerea lui si stie de ce are nevoie sa il satisfaca dar pentru mine e excelent. Unii vor in centru, altii vor zona linistita, altii vor priveliste panoramica a brasovului, iar altii vor apartament vechi + multe alte criteri care imbinate = perfectiune = cam greu la bani putini. Trebuie sa fie un echilibru, nu ? Eu mi-am luat aici deoarece mi-a fost recomandat (nu de agent imobiliar Posted Image ) si mi-a placut  atat blocul, apartamentul cat si pozitia ( adevarat, la periferie dar aproape de coresi si de 13 decembrie , zona destul de linistita) plus ca personalul este foarte amabil cel putin cu mine.. Referitor la bucatarie, da, ai dreptate e un minus dar pe mine personal nu ma deranjeaza. Probabil cand se defecteaza hota minune, o sa parfumez si musafirii cu miros de sarmale Posted Image)  Dar eu stiu de cand stateam cu parintii, cand se facea mancare in special prajeli ... mirosea toata casa 1-2 zile indiferent de cate geamuri si hote aveai nu puteai sa stai sigilat in camera.

Ce treaba are ca a fost/ este producator de biciclete?(defapt si atv-uri, motociclete scutere, enduro etc dar ma rog ) putea sa faca si chibrite, bine ca acum nu ne legam de faptul ca e libanez sau ca are ochii albastrii. Da si stiu si eu povestile de copilarie next bike cea mai tare , first bike de cacao... sa fim seriosi.
Si pe langa toate acestea isaran au fost singurii care nu cer 1 euro in plus celor care cumpara prin credit.

O sa revin cu un review dupa ce ma mut atat negativ cat si pozitiv.

Referitor la cartierele  enumerate imi exprim si eu 1-2 idei.
geamurile ar fi putut sa fie mai mari dar pozitia e foarte buna = pret marisor
am un coleg care sta acolo si mi-a spus ca vine miros nasol de la spital uneori cand ard cei de acolo resturi si sustinea el ca a dat gaura cu bormasina in grinda si a intrat ca in branza .. asta nu prea o cred, o fi dat in BCA sau rigips si nu si-a dat seama
calitate buna, pozitie buna , as cumpara de la ei
nu stiu cartierul
nu stiu cartierul
cred ca e vorba de avantgarden tractorul la fel cam spate si cam micute apartamentele. Initial am vrut sa iau un studio acolo dar in living statea centrala si practic cand ma uitam la tv ma uitam si la centrala... evident se putea masca dar nu mi-a placut .. Calitatea mi-a placut insa nu e nimic impresionant. Am pe cineva care are apartament la avantgarden din bartolomeu si acolo nu mi-a placut ca e hol lung ca la camin si usi principale de lemn fara prag

si eu consider ca e cam spate.. cam nasol fara masina nu am intrat
8. http://www.topcity.ro
am vrut sa ajung pe acolo insa nu am mai apucat dar la fel cam in spate
9. barcelona residence
mi se par cam piperate preturile avand in vedere ca nu e chiar in buricul targului.. sau daca stau bine sa ma gandesc chiar e targ acolo sambata duminica Posted Image) e adevarat ca e capat de linie si kaufland aproape dar totusi..
nu am apucat sa intru
10. tampa gardens
am un prieten care locuieste acolo, privelistea e dementiala plus liniste plus aer curat insa cam poti sa intri la vecinu prin pereti Posted Image) si totodata preturi mari
11. season residence
pare frumos tare insa trebuie masina si multi bani
12. belvedere residence
de vis

PS: Hai sa nu mai judecam deciziile celor care au cumparat fie isaran fie avantgarden fie urbaninvest etc si sa ne limitam la pareri pro contra per ansamblu rezidential

Draga Doamna, daca la dumneata in casa a mirosit toata viata a prajeli in casa...va compatimesc, zau! imi inchipui cum miroseau hainele dvs agatate in cuier..cam trist...Fara suparare, dar asa ceva sa nu mai spuneti nimanui, e jenant...;)
sa stiti ca , desi locuiesc in chirie, cand gatesc inchid usa la bucatarie si nu miroase deloc in apartament, pentru ca am geam la bucatarie! Nu fac lobby lui Avantgarden 3 ( ca aici stau cu chirie), fiindca si aici au bubele lor : izolatia fonica inexistenta, de exemplu,ma irita la maxim, dar, macar cand intru in casa miroase a parfum si nu a ciolan prajit. :)

Edited by Olivia37, 15 December 2014 - 15:27.

Ebenize

Ebenize

Member

Olivia nu jigni oamenii pe forum chiar daca nu ii cunosti. Si nu mai comenta fara dovezi. Chiar daca as fi trait in grota era problema mea si nu mai vorbi tu prostii ca atunci cand prajeai un peste sau friptura nu iesea pic de miros... abureala.. Eu aveam usi de termopan la toate camerele dar atunci cand ieseam din bucatarie, intram in camera apoi iar bucatarie, apoi la baie, apoi mai suna telefonul etc.. Mirosul nu pofteste doar pe geam. Ai auzit cumva de dulap pentru tinut hainele? sau tu le tii pe scaun? sau probabil folosesti 1 rand de haine parfumate. Daca cumva esti inginer constructor atunci da, poti sa aduci dovezi oamenilor cum ca ele chiar sunt prost construite. REPET nu sustin ca isaran sunt cele mai bune apartamente din romania dar eu unul consider ca au un raport calitate/pret foarte bun cel putin pentru mine dar cu minusul bucatariei pentru anumiti oameni ca tine care vor bucatarie separat si atunci da sunt de acord, nu sunt potrivite pentru tine dar nu inseamna ca sunt praf  daca tie nu iti convine ceva.

Apropo exista parcari subterane si supraterane nu am stat sa le numar dar sunt sigur ca o sa fie multe libere datorita pretului de achizitie. Si daca nu ar fi pentru toti o las in strada, cum o las in marea majoritate a timpului pentru ca in oras nu sunt locuri de parcare libere. Eu cred ca la marginea orasului in avantgarden sunt berechet dar mai treci si tu prin centru sa vezi cum stau gramada masinile asadar eu fiind unul din locatari din centru o cam las pe unde apuc pentru ca locurile au fost concesionate de dinainte sa ajung eu aici. Plus de asta un loc de parcare ajunge intre 2000-3500 euro suprateran asadar poate eu nu imi permit unul deci iar o las in strada sau ops nu trebuia sa zic ca nu imi permit ..sper ca nu ma compatimesti iar :<. Din postul tau reiese: Traiasca Avantgardenul! .. are doar un minus, izolatie fonica inexistenta in rest perfect spre deosebire de urban, isaran, top city etc care sunt praf si pulbere. Vino si tu cu argumente precise nu ca vai, a stat in ploaie 10 ani bietul bloc.. o fi facut pneomonie saracul. Tu chiar crezi ca s-ar da autorizatie daca structura ar fi corupta, ma rog traim in romania si orice e posibil dar eu m-am interesat si nu e chiar asa. Referitor la 600 de persoane te contrazic ( nu ca m-ar deranja sa locuiesc nici cu 1000, nu ii tin in casa, facturile se platesc separat fiecare cu treaba lui, important ca cei de deasupra si din jur sa nu fie party animals) Blocul e impartit in 3 scari iar pe scara (care o scara nu are nici o treaba cu alta) sunt 100 de locuitori cu 2 lifturi deci care e problema ? a.. probabil nu e avantgarden cu 90 de persoane.E drept ca atunci cand se strica acoperisul sau se renoveaza fatada or sa fie probleme nu zic nu.. insa am in cartier un bloc de 4 etaje care nu s-a putut izola din cauza unui singur locatar. Fiind doar 15 ap, costurile s-au ridicat si astfel nu s-a mai izolat cu nu mai renta. Daca vrei discretie muta-te la casa dar si acolo poti avea ghinionul sa isi ridice un dezvoltator un turn si atunci toti cei 200 de locatari se uita la tine cum te bronzezi.

Singurul meu sfat: nu luati decizi nicidecum datorita forumurilor, mergeti cu un inginer/specialist, platiti cateva sute de lei dar stiti o treaba, daca e si ruda/cunostinta de incredere ar fi perfect, evident luati minusurile/ plusuri citite aici si expunetile oamenilor competenti sa va lamureasca.. Eu mai trag un ochi 10-15 min seara la forumuri, la ce ma intereseaza si nu cred ca am vazut nici un forum care sa nu fie useri care sa dezavantajeze un produs anume chiar daca e bun. E adevarat.. nu ai cum sa impaci pe toata lumea deci nu exista produsul perfect ci doar potrivit pentru o anumita clienteala.

Edited by Ebenize, 15 December 2014 - 18:59.

panfilache

panfilache

New Member

ce parere aveti despre top city? nu prea am vazut f multe pareri pe aici si m ar interesa si o oferta de la ei, pareri de la voi.imi puteti spune ceva? zicea olivia ca ar fi ipotecate in favoarea bancii.ce ar insemna asta? e pe bune? oare ma afecteaza in cazul unei achizitii la ei? multam fain :)

Ebenize

Ebenize

Member

eu zic ca nu are nici o treaba atat timp cat ipoteca se achita in momentul achizitiei. Adica tu mergi cu 40 000 cash achiti iar el achita automat ipoteca care sa zicem ca e 30 000 desi nu cred ca are ipoteca per apartament ci pe intreaga constructie. Nu stiu cum e procedura exact dar sa nu fie problema gen sa fie tot blocul ipotecat tu cumperi cash si sa iti apara in CF blocul sub sarcini si cine stie ce se intampla cu firma si sa nu vina banca sa bata la usa. Trebuie intrebat la cineva care se ocupa cu astfel de probleme.

Edited by Ebenize, 15 December 2014 - 23:39.

panfilache

panfilache

New Member

am inteles.la fel ma gandeam si eu.ma gandesc sa intreb si pe cineva care e " in domeniu" doar pt a fi sigur.multumesc pt sfat.

Olivia37

Olivia37

New Member

View PostEbenize, on 15 decembrie 2014 - 23:38, said:

eu zic ca nu are nici o treaba atat timp cat ipoteca se achita in momentul achizitiei. Adica tu mergi cu 40 000 cash achiti iar el achita automat ipoteca care sa zicem ca e 30 000 desi nu cred ca are ipoteca per apartament ci pe intreaga constructie. Nu stiu cum e procedura exact dar sa nu fie problema gen sa fie tot blocul ipotecat tu cumperi cash si sa iti apara in CF blocul sub sarcini si cine stie ce se intampla cu firma si sa nu vina banca sa bata la usa. Trebuie intrebat la cineva care se ocupa cu astfel de probleme.

imi pare rau sa va contrazic Ebenize.
in realitate, nu asa stau lucrurile. Nu se achita AUTOMAT ipoteca  doar  fiindca tu ca si client ai dat banii!
tu dai banii la dezvoltator, cei 40.000 de euro, iar dezvoltatorul dispune de bani cum doreste!! .( E valabil pentru orice proiect imbiliar care lucreaza cu banca.) Tu ca si client dai banii, dar NU esti proprietar, ci banca este proprietar pana plateste dezvoltatorul datoria lui ! Tu ca si client, dai banii, dar nu ai nici un control asupra administrarii  celor 40.000 de euro dati. Ei pot sa plateasca cu banii dati de tine, de ex, datorii catre furnizori, si nu banca!! Sa ne amintim cum a iesit fum pe internt cand locatari din Avantgarden 1 platisera toti banii si nu puteau deveni proprietari, pentru ca dezvoltatorul  platise cu banii clientilor furnizorii si nu banca...ipoteca nu s-a rodicat, si s-au trezit oamenii ca nu sunt proprietari si nu pot fi , chiar daca au dat toti banii!!! Numai in pielea lor sa nu fii.
este riscant sa cumperi de acolo  unde exista ipoteca: locuinta e a bancii! Tu  platesti dezvoltatorului si SPERI ca el sa fie de buna credinta si sa plateasca ipoteca. Asta doar daca nu cumva dezvoltatorul nu are si ALTE DATORII neachitate, pe care spera sa le plateasca cu banii tai! :) Si fii sigur ca orice dezvoltator care a ajuns sa ceara bani la banca, nu are bani sa-si plateasca furnizorii, deci are nevoie de banii tai ca sa isi plateasca datoriile, si ... daca ii mai ramane ceva..o sa plateasca el si la banca ceva... Dar pana nu se plateste tot la banca...tu esti fiul ploii, ai dat banu', dar nu esti proprietar!

Eu zic ca oamenii SA NU RISTE cu asa ceva!
sunt o multime de proiecte in brasov: luati apartamente de la proiecte care lucreaza cu banii lor, nu cu banca, fiindca atata timp cat lucrezi cu banca...proprietarul e BANCA! nu e dezvoltatorul! iar daca dezvoltatorul nu e integru si vrea sa dea o teapa...iti ia banii...si pa! tu ai dat banii dezvoltatorului si ai ramas fara casa! fiindca locuinta e a bancii.
Parerea mea. Posted Image

Edited by Olivia37, 16 December 2014 - 11:41.

Olivia37

Olivia37

New Member

View PostEbenize, on 15 decembrie 2014 - 18:57, said:

Olivia nu jigni oamenii pe forum chiar daca nu ii cunosti. Si nu mai comenta fara dovezi. Chiar daca as fi trait in grota era problema mea si nu mai vorbi tu prostii ca atunci cand prajeai un peste sau friptura nu iesea pic de miros... abureala.. Eu aveam usi de termopan la toate camerele dar atunci cand ieseam din bucatarie, intram in camera apoi iar bucatarie, apoi la baie, apoi mai suna telefonul etc.. Mirosul nu pofteste doar pe geam. Ai auzit cumva de dulap pentru tinut hainele? sau tu le tii pe scaun? sau probabil folosesti 1 rand de haine parfumate. Daca cumva esti inginer constructor atunci da, poti sa aduci dovezi oamenilor cum ca ele chiar sunt prost construite. REPET nu sustin ca isaran sunt cele mai bune apartamente din romania dar eu unul consider ca au un raport calitate/pret foarte bun cel putin pentru mine dar cu minusul bucatariei pentru anumiti oameni ca tine care vor bucatarie separat si atunci da sunt de acord, nu sunt potrivite pentru tine dar nu inseamna ca sunt praf  daca tie nu iti convine ceva.

Apropo exista parcari subterane si supraterane nu am stat sa le numar dar sunt sigur ca o sa fie multe libere datorita pretului de achizitie. Si daca nu ar fi pentru toti o las in strada, cum o las in marea majoritate a timpului pentru ca in oras nu sunt locuri de parcare libere. Eu cred ca la marginea orasului in avantgarden sunt berechet dar mai treci si tu prin centru sa vezi cum stau gramada masinile asadar eu fiind unul din locatari din centru o cam las pe unde apuc pentru ca locurile au fost concesionate de dinainte sa ajung eu aici. Plus de asta un loc de parcare ajunge intre 2000-3500 euro suprateran asadar poate eu nu imi permit unul deci iar o las in strada sau ops nu trebuia sa zic ca nu imi permit ..sper ca nu ma compatimesti iar :<. Din postul tau reiese: Traiasca Avantgardenul! .. are doar un minus, izolatie fonica inexistenta in rest perfect spre deosebire de urban, isaran, top city etc care sunt praf si pulbere. Vino si tu cu argumente precise nu ca vai, a stat in ploaie 10 ani bietul bloc.. o fi facut pneomonie saracul. Tu chiar crezi ca s-ar da autorizatie daca structura ar fi corupta, ma rog traim in romania si orice e posibil dar eu m-am interesat si nu e chiar asa. Referitor la 600 de persoane te contrazic ( nu ca m-ar deranja sa locuiesc nici cu 1000, nu ii tin in casa, facturile se platesc separat fiecare cu treaba lui, important ca cei de deasupra si din jur sa nu fie party animals) Blocul e impartit in 3 scari iar pe scara (care o scara nu are nici o treaba cu alta) sunt 100 de locuitori cu 2 lifturi deci care e problema ? a.. probabil nu e avantgarden cu 90 de persoane.E drept ca atunci cand se strica acoperisul sau se renoveaza fatada or sa fie probleme nu zic nu.. insa am in cartier un bloc de 4 etaje care nu s-a putut izola din cauza unui singur locatar. Fiind doar 15 ap, costurile s-au ridicat si astfel nu s-a mai izolat cu nu mai renta. Daca vrei discretie muta-te la casa dar si acolo poti avea ghinionul sa isi ridice un dezvoltator un turn si atunci toti cei 200 de locatari se uita la tine cum te bronzezi.

Singurul meu sfat: nu luati decizi nicidecum datorita forumurilor, mergeti cu un inginer/specialist, platiti cateva sute de lei dar stiti o treaba, daca e si ruda/cunostinta de incredere ar fi perfect, evident luati minusurile/ plusuri citite aici si expunetile oamenilor competenti sa va lamureasca.. Eu mai trag un ochi 10-15 min seara la forumuri, la ce ma intereseaza si nu cred ca am vazut nici un forum care sa nu fie useri care sa dezavantajeze un produs anume chiar daca e bun. E adevarat.. nu ai cum sa impaci pe toata lumea deci nu exista produsul perfect ci doar potrivit pentru o anumita clienteala.

Ebenize, nu am vrut sa jignesc, imi cer scuze, daca asta a fost efectul. Eu doar am luat peste picior argumentul tau : ca "si la mama mirosea a mancare"...
Insist: daca pe vremuri era asa, fara o buna aerisire si izolatie a bucatariei (ca despre asta vorbeam) nu ramane acesta un model de urmat! Personal, Isaran-ul mi se pare un proiect - sa ma scuzati- al saracilor, cu conditii foarte modeste, lume multa inghesuita, fara intimitate, etc... Senzatia pe care mi-o dati citindu-va, este ca sunteti un ANGAJAT al Isaran-ului si nicidecum client Isaran, si va inteleg ca va aparati locul de munca, dar, sincer... proiectul e gandit a oferi conditii MINIME ... si nici alea toate. :)
Oricum, la cati bani cere pe apartamente, nici nu te poti astepta la lux , intimitate, etc... cat dai , atata ai.....si SUNT DE ACORD ca Isaran este o alternativa excelenta pentru oamenii cu venituri mici. Chiar nu vreau sa va supar, dar fiti cinstit: degeaba ai penthouse daca ai 300 de familii care se inghesuie in acelasi bloc cu tine, fiecare cu naravul lui... :D
Eu ma opresc aici cu comentariile la adresa dvs, fiindca observ ca va aparati cu indarjire locul de munca, si va inteleg, dar nu insultati inteligenta altor cititori servindu-le ca o normalitate genul de blocuri ultra-aglomerate pe care le oferiti. Normalitatea este alta: sa ai si un pic de verdeata in jurul blocului, sa ai si loc de joaca pentru copii  amenajat, sa ai cat mai putini vecini, pentru a beneficia de liniste si intimitate, sa ai si locuri de parcare!
o zi buna!

happyflo44

happyflo44

New Member

Foarte multe informatii au aparut zilele astea despre Isaran.
Am trecut si eu zilele trecute pe acolo si am observat ca se lucreaza intens la finisarea apartamentelor, asa ca nemultumirea mea a mai scazut :-)
Cum va fi, vom vedea dupa, pana una alta sa iau si eu cheia apartam.
Salutare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate